Grundig 50GCU8900 İnceleme ve Üretim Analizi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bu gün A101'in beni sinirlendirmesi sonucu gidip indirimde bulup aldığım 50GCU8900 kuruldu buraya inceleme yapacağımı söylemiştim şimdi konuyu açıyorum bir süre kullandıktan sonra inceleyeceğim TV'yi. Servis pek bilgili değildi öncelikle ama zarar vermeden kurmayı başardılar, panel testi yaptım ışık sızması çok minimal bir adet ölü piksel var köşeye yakın onunla uğraşmadım ancak farklı yerlerinde Tv ye çok yaklaşınca belli olan 10-20 tane arasında ölü sub pixeller var. Bu piksellerin içinden bir renk ölü olduğu için sadece belli renklerde belli oluyor çalışmadıkları. TV 4K olup hem de uzaktan izlendiğinden çok takmadım bu kusurları açıkçası. Alt köşelerde belli olan karanlık bölgeler var ancak sanırım normali bu.

Smart olarak herkesin dediği gibi gerçekten kötü. Youtube uygulamasını denedim tamam güzel çalışıyor akıcı ancak uygulamadan çıkmak isteyince TV donup kalıyor açıp kapayınca da kanalların sesi geliyor ama çakılmış olan Youtube'un ara yüzü hala ekranda oluyor bunu çözmek için Smart tuşuna basıp başka bir uygulamaya geçip oradan çıkmak gerekiyor. Ekran yansıtma özelliği iyi çalışıyor sıkıntısı yok ama TV yazılımı genel olarak bu işi hobi olarak yapan birinin 2 haftada ürettiği bir şeye benziyor. Aynı menünün içinde geri gitmek için birden çok farklı yol var mesela seçenekten seçeneğe değişiyor. Artı olarak kanal geçiş hızı iyi.

Görüntü kalitesi hakkında daha net bir şey söyleyemem ama kontrastı yüksek yan açılarda görüntü kaybı çok kötü değil kullandığım odada sıkıntı olmayacak. Yarın Laptop bağlayıp göz kararı kalibre ettikten sonra daha net bir görüntü ortaya çıkar. Ses beni tatmin etti açıkçası TV sesi için iyi DTS True Surround u açınca sesler belirginleşiyor ve netleşiyor ve ses seviyesi çok yüksek. Hatta fazla yüksek bile diyebilirim 50'den sonra kulağını ağrıtır insanın 11-12 filan normal dinleme seviyesini veriyor.

TV ile ilgili ilk izlenimlerim bunlar biraz da arka plan araştırması yaptım. Youtube uygulamasının bilgi kısmında TV adı Skyworth 50G2A olarak gözüküyor ve bu Tvyi araştırınca gerçekten aynı TV. Kasa tasarımını bunlardan lisanslamışlar belki iç aksamın bir kısmını da. Ama bu Skyworth de bulunan Android li anakart yerine Mstar MSD6586 chipset kullanan ucuz bir anakart takmışlar. Şimdilik edinebildiğim bilgi bu servis menüsüne girmeyi başaramadım bir türlü, bu modelde nasıl giriliyor bilen yazarsa sevinirim Menü + 8500 işe yaramıyor ya da ben bir şeyi atlıyorum. Yazılım güncellemesi için Grundig sitesini kontrol ettim TV yazılım kısmında bu model hiç yok o yüzden bu modelle ilgili bilgisi olan yahut Arçelikle ilgili bilgi konusunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim, belki bir yazılım güncellemesi vardır yada Çinli bir modelin yazılımı uyuyordur. TV yazılımı hala Alpha aşamasında gibi:gul

Moderatör tarafında düzenlendi:
hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Teşekkürler hocam Skyworth kodu ile açıldı servis menüsü orada bulduğum yazılım ve ürün kodlarını da araştıracağım belki bir şeyler bulurum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
"SkyWorth" Çin deki en büyük ana üreticiler den birisidir,tıpkı ChangHong/TPVision/TCL/HiSense gibi
"toplamacılar" olarak gerek bizimkiler gerekse de bazı ülkelerde bulunanlar TV leri bir şekilde buradan
parçalar veya komple(ama yine parçalar halinde) ithal ederler+Yazılımların sahipleri genelde başkadır!
o işi de Ukrayna ve Ruslar yapıyor;Çin li bütün parçaları tek tek üretiyor+Panel üretimi de vardır
çoğun da,örneğin SkyWorth çok yeni olarak 200Hz li OLED panel de üretmeyi başarmıştır ve şu anda
o konuda tek üreticidir

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İnceleme için teşekkür ederiz. Ürününüz hayırlı olsun.
10 tane sub pixel olması kötü olmuş.
Görsellerle de konuyu desteklerseniz seviniriz.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İnceleme için teşekkür ederiz. Ürününüz hayırlı olsun.
10 tane sub pixel olması kötü olmuş.
Görsellerle de konuyu desteklerseniz seviniriz.
Biraz daha kurcaladıktan sonra daha detaylı olacak şekilde güncelleyeceyim konuyu şuan TV'nin kökenini ve yazılım konusunda bir ilerleme olup olmadığını araştırıyorum. Ölü subpixeller belli bir bölgede fazla ama onun dışında tek tük genelde kusurlar hep sağ üst köşede toplanmış. Ama dediğim gibi izleme mesafesi 2.5-3metre birde izleyen çok takıntılı birisi olmadığı için şimdilik bir şey yapmadım yarın daha detaylı inceleyip görüntü ayarlarını yaptıktan sonra TV hakkındaki kanım netleşir diye düşünüyorum. Biraz detektiflik yaptım bu gün hangi çinli tarafından tasarlandığını bulmak için. Yazılım konusu biraz canımı sıktı doğrusu benzer fiyatta Regal falan mı takılsaydım diye şüpheye düştüm ama kullanıcısı memnun. Sadece Youtubedan çıkarken Back yerine Exit tuşuna basarsanız TV çöküyor tam anlamıyla. Hayırlısı bakalım yarın fotoğraflar eklerim konuya.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Biraz daha kurcaladıktan sonra daha detaylı olacak şekilde güncelleyeceyim konuyu şuan TV'nin kökenini ve yazılım konusunda bir ilerleme olup olmadığını araştırıyorum. Ölü subpixeller belli bir bölgede fazla ama onun dışında tek tük genelde kusurlar hep sağ üst köşede toplanmış. Ama dediğim gibi izleme mesafesi 2.5-3metre birde izleyen çok takıntılı birisi olmadığı için şimdilik bir şey yapmadım yarın daha detaylı inceleyip görüntü ayarlarını yaptıktan sonra TV hakkındaki kanım netleşir diye düşünüyorum. Biraz detektiflik yaptım bu gün hangi çinli tarafından tasarlandığını bulmak için. Yazılım konusu biraz canımı sıktı doğrusu benzer fiyatta Regal falan mı takılsaydım diye şüpheye düştüm ama kullanıcısı memnun. Sadece Youtubedan çıkarken Back yerine Exit tuşuna basarsanız TV çöküyor tam anlamıyla. Hayırlısı bakalım yarın fotoğraflar eklerim konuya.
Sub pixel benim canımı sıkardı açıkçası.
Yazılımda Arçelik ciddi anlamda geride maalesef.
Şu Vestel modelindeki MB230 anakart en dolu anakartmış sanırım, video resim işleme için, ama 1000 TL fiyat farkı varmış tabi. :kiskis

Tabi 3899'a satan da var güya, ne kadar güvenilirlerdir bilmiyorum;

Aslında Amazon'a bir şans verilebilir belki ama öncesinde Amazon'la görüşüp bir olumsuzluk durumunda mağdur olup olmayacağımızı öğrenmekte fayda var;

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Sub pixel benim canımı sıkardı açıkçası.
Yazılımda Arçelik ciddi anlamda geride maalesef.
Şu Vestel modelindeki MB230 anakart en dolu anakartmış sanırım, video resim işleme için, ama 1000 TL fiyat farkı varmış tabi. :kiskis

Tabi 3899'a satan da var güya, ne kadar güvenilirlerdir bilmiyorum;

Aslında Amazon'a bir şans verilebilir belki ama öncesinde Amazon'la görüşüp bir olumsuzluk durumunda mağdur olup olmayacağımızı öğrenmekte fayda var;

Hepsine baktım ama 1000hz fakerefresh değeri ve işlemcinin gücü yetmediği için daha düşük çözünürlüklü içeriklerde oluşan işleme problemleri yüzünden elemiştim u9500leri. U9400 55lik baktım ama daha önce görüp kaçırdığım bir indirimi bekledim gelmedi. Ne kadar memc olsa bile cihazlarda memc den dolayı oluşabilecek doğal gözükmeyen görüntü olabilir. Cihaz araya attığı kareleri tahmin yürüterek oluşturduğu için kayan yazı gibi şeylerde bu basit olsa da karmaşık hareketli sahnelerde çuvallama yada bazen fazla pürüzsüz doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Prime indirimlerinde 3900e 50UA9600 vardı onu alabilirdim aslında ama biraz daha hesaplı bir ürüne yöneldim. Bu fiyat seviyesinde öyle pek mükemmel bir ürün yok aslında ya 4000e çıkmak yada A101 hilevel almak en mantıklısı. Regal ler indirimli zamanlarında bu segmentte en alınabilecek ürünler gibi duruyor tabi onların da panel ve görüntü kalitesi nasıl bilmiyorum. Onları pek araştırmamıştım nedense.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hepsine baktım ama 1000hz fakerefresh değeri ve işlemcinin gücü yetmediği için daha düşük çözünürlüklü içeriklerde oluşan işleme problemleri yüzünden elemiştim u9500leri. U9400 55lik baktım ama daha önce görüp kaçırdığım bir indirimi bekledim gelmedi. Ne kadar memc olsa bile cihazlarda memc den dolayı oluşabilecek doğal gözükmeyen görüntü olabilir. Cihaz araya attığı kareleri tahmin yürüterek oluşturduğu için kayan yazı gibi şeylerde bu basit olsa da karmaşık hareketli sahnelerde çuvallama yada bazen fazla pürüzsüz doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Prime indirimlerinde 3900e 50UA9600 vardı onu alabilirdim aslında ama biraz daha hesaplı bir ürüne yöneldim. Bu fiyat seviyesinde öyle pek mükemmel bir ürün yok aslında ya 4000e çıkmak yada A101 hilevel almak en mantıklısı. Regal ler indirimli zamanlarında bu segmentte en alınabilecek ürünler gibi duruyor tabi onların da panel ve görüntü kalitesi nasıl bilmiyorum. Onları pek araştırmamıştım nedense.

Yarınlar yokmuş gibi OLED'de bakabilirsin. :kiskis
Şu LG 55NANO866 keşke 5000'e satılsa.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yarınlar yokmuş gibi OLED'de bakabilirsin. :kiskis
Şu LG 55NANO866 keşke 5000'e satılsa.
İşte bir sınırı yok Tv'yi alan da ben değilim zaten benim görevim fiyatına göre en iyisini bulmak arada bende kullanacak olsam da ne alan ne de kullanacak olan ben değilim o yüzden öyke dünyanın en iyi paneli olmasına gerek yok. Hiçbir şey mantıklı fiyatlara satılmıyor ki. Kurla dönüşüm yapınca dahi çok büyük fiyat farkları ortaya çıkıyor. Kötünün iyisi mantığıyla alıyor insanlar aldıkları ürünleri forumun %90 kullanım amacı da bu zaten herkesin alacağı kötünün iyisi olan ürünü bulması. Yoksa herkes gider istisnalar olmakla birlikte genelde kalitesinden şüphe duyulmayan meşhur markalardan alt yada orta segment bir ürün alır geçer.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İşte bir sınırı yok Tv'yi alan da ben değilim zaten benim görevim fiyatına göre en iyisini bulmak arada bende kullanacak olsam da ne alan ne de kullanacak olan ben değilim o yüzden öyke dünyanın en iyi paneli olmasına gerek yok. Hiçbir şey mantıklı fiyatlara satılmıyor ki. Kurla dönüşüm yapınca dahi çok büyük fiyat farkları ortaya çıkıyor. Kötünün iyisi mantığıyla alıyor insanlar aldıkları ürünleri forumun %90 kullanım amacı da bu zaten herkesin alacağı kötünün iyisi olan ürünü bulması. Yoksa herkes gider istisnalar olmakla birlikte genelde kalitesinden şüphe duyulmayan meşhur markalardan alt yada orta segment bir ürün alır geçer.

TV kanalı izlenecekse FHD al geç derim. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
TV kanalı izlenecekse FHD al geç derim. :hihi
Az daha karışık yabancı dizi filan da izlenecek o yüzden hareketli sahne performansı upscaling problemlerine falan dikkat ettim. TV kanalı için tüplü televizyon bile yeterli zaten aynı 576p inanılmaz düşük bitrateli görüntüye ne yapılırsa yapılsın o hep bulanık solgun ve izlenemez kalacak. En azından yapım şirketleri biraz prodüksiyon işine para harcamaya başladı son dönemde de erken 2000ler teknolojileriyle çekim yapmıyorlar birde HD kanallar en azından günümüz şartlarında kabul edilebilir görüntü kalitesi getirdi ama yayın kaliteleri hala iyileştirilebilir. Keşke yerli yapımcılar prodüksiyona yaptıkları yatırımı bir kere de yazarlara yapsalar belki gerçekten güzel bir şey çıkar. Ümit etmek gerek birgün kaliteli bir yapım belki çıkar ama
şu anki standart oturmuş böyle gidiyor bakalım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Az daha karışık yabancı dizi filan da izlenecek o yüzden hareketli sahne performansı upscaling problemlerine falan dikkat ettim. TV kanalı için tüplü televizyon bile yeterli zaten aynı 576p inanılmaz düşük bitrateli görüntüye ne yapılırsa yapılsın o hep bulanık solgun ve izlenemez kalacak. En azından yapım şirketleri biraz prodüksiyon işine para harcamaya başladı son dönemde de erken 2000ler teknolojileriyle çekim yapmıyorlar birde HD kanallar en azından günümüz şartlarında kabul edilebilir görüntü kalitesi getirdi ama yayın kaliteleri hala iyileştirilebilir. Keşke yerli yapımcılar prodüksiyona yaptıkları yatırımı bir kere de yazarlara yapsalar belki gerçekten güzel bir şey çıkar. Ümit etmek gerek birgün kaliteli bir yapım belki çıkar ama
şu anki standart oturmuş böyle gidiyor bakalım.
576P kanal kaldı mı bilmiyorum, çoğu kanal HD artık. (Yerel kanallar hariç.)
En çok izlenen kanallar HD.
Kullanacak kişi bunlara takılmıyorsa bence siz de takılmayın.
Çünkü bu bütçeye bunları layıkıyla yapacak bir ürün yok ne yazık ki.
TV piyasası öyle bir hale geldi ki, yüksek rakamlara çıkmadan bir şeyler alınamaz oldu.
Ki o alınanlar da bir dönemin efsaneleri kadar iyi mühendisliğe sahip değil sanırım.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yakın zamanlara kadar çoğu dizide bayağı aydınlatma filan yapmıyorlardı galiba bir eleman sırtında kamera rigi ile gidiyor pencerenin önüne geçip çekiyorlar editör yapıştırıyor uç uca arada Windows Movie Maker efektleri koyuyor sonra renk uzmanından geçmediği için biri karanlık bi sahnede herkesin yüzü mor böyle yayınlanıyor.:haha1
576P kanal kaldı mı bilmiyorum, çoğu kanal HD artık. (Yerel kanallar hariç.)
En çok izlenen kanallar HD.
Kullanacak kişi bunlara takılmıyorsa bence siz de takılmayın.
Çünkü bu bütçeye bunları layıkıyla yapacak bir ürün yok ne yazık ki.
TV piyasası öyle bir hale geldi ki, yüksek rakamlara çıkmadan bir şeyler alınamaz oldu.
Ki o alınanlar da bir dönemin efsaneleri kadar iyi mühendisliğe sahip değil sanırım.
İşte Grundigi tam bu sebepten dolayı seçmiştim bilgi çok sınırlıda olsa görüntü kalitesi anlamında insanlar memnun kaldığı için diğer fonksiyonları en azından çalışıyor Android Box almadan PLEX in kolay yolunu da buldum telefona kurdurdum Client'ı ordan ekran yansıtmayla izlenecek aslında TV de DLNA destekli media player olmasını bekliyordum Servioo da kurup oradan sunacaktım içerikleri ama onu da koymamış adamlar. Ne varsa gerçekten eski panellerde var 2017-2018 çok efsane modeller var. Benim asıl izlediğim 2014 model Samsung H6500de keza öyle görüntü kalitesi panel kalitesi ve teknolojik özellik bakımından zamanının ötesindeymiş. Sesli komut koymuş adamlar o zamandan, çok verimli değil ama sonuçta koymuşlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt