Grundig 50GCU8900 İnceleme ve Üretim Analizi

R Çevrimdışı

repisidan

Yeni Üye
28 Eki 2020
12
49
Sayın Horizon707 Horizon707 merhabalar ben de bu tv den aldım. Panel köşelerinde siyahlık vardı, teknik servise bildirdim, firma ile görüştüler ürünü değiştirdiler. Dün yeni cihaz kuruldu, aynı sorun onda da var, ayrıca panel görüntüsü değişen cihazda daha netti. Bunda daha bulanık görüntü var, net değil, görüntü daha karanlık, karanlık sahnelerde ips panel gibi, diğer cihaz karanlık sahnelerde başarılı ve detaylar güzeldi. O kadar uğraştım bir türlü değişen cihaz gibi görüntü alamadım. Ayar konusunda yardımcı olabileceğiniz bir şeyler varsa sevinirim.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Sayın Horizon707 Horizon707 merhabalar ben de bu tv den aldım. Panel köşelerinde siyahlık vardı, teknik servise bildirdim, firma ile görüştüler ürünü değiştirdiler. Dün yeni cihaz kuruldu, aynı sorun onda da var, ayrıca panel görüntüsü değişen cihazda daha netti. Bunda daha bulanık görüntü var, net değil, görüntü daha karanlık, karanlık sahnelerde ips panel gibi, diğer cihaz karanlık sahnelerde başarılı ve detaylar güzeldi. O kadar uğraştım bir türlü değişen cihaz gibi görüntü alamadım. Ayar konusunda yardımcı olabileceğiniz bir şeyler varsa sevinirim.
Kenarlardaki karatılar normal yukarıda yazdıklarımda belirtmiştim direct LED cihazlarda bir miktar oluyormuş bu kusur bizim TV modelinde fazla belirgin gibi ama yapısı gereği olan bir şey. Bahsettiğiniz problem ışık sızması galiba. Tam karanlıkta siyah bir görüntü açıp panelin kenarlarından doğru başlayan çok parlak IPS gibi ışık hüzmeleri varmı bunu kontrol edebilirsiniz. Bu bir üretim hatasıdır ve cihazı bunun için değiştirebilirler. Her cihazda bir miktar olması yine normaldir ama rahatsız edecek kadar varsa servisi çağırın. Ayar konusunda göz kararı bir ayarlama yaptım ben ama kişiden kişiye değişir tabi. Öncelikle görüntü menüsünde gürültü azaltma ayarlarını kapatmayı deneyin belki faydası dokunur. Ben doğal renk ayarında şu ayarlar ile kullanıyorum.

IMG_20201023_141639.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
sanırım bu konuda ya sana ya da genele bir kaç kere hem Grundig özeli için hem de genel olarak bu bahsettiğiniz
bazı sıkıntılar için detaylı bazı açıklamalar yapmıştım

-Grundig lerin bir çok modeli böyledir,bende kullanmıştım ve bende de az da olsa vardı
ve çoğunlukla dizaynada bağlı oalrak bu sorun çıkıyor!

-bakınız bir kez daha yazıyorum,panel "DirectLED" bile özellikle 4 köşeden karartı olur/olabilir
şayet panel Edge-LED olsa bile bu sefer de başka sıkıntılar çıkar!

-benim burada ilk tavsiyem,örneğin panel D-LED ise;genel de 4 köşe den karartı olacaktır
ama bu bence aynı köşelerden ışık kaçırma şeklinde olsaydı çok daha berbat ve özellikle
gece karanlık ortamda izleme yaparken büyük sıkıntı çünkü sürekli dikkati dağıtacaktır!
FILM(cinematic-video)format ise bu sefer ekran dolmayacağı için(alt-üst barlar siyah olacaktır)
o ışık kaçırma adamı tam hasta edecektir!

yaw resmen hasta eder bleed efektleri insanı

-işin pratiğine geçersem bu yukarıdaki teknik durumlardan dolayı;panelin 4 köşesinin karartılı olması
çok çok daha iyidir,örneğin gece resmi bozmaz,normal resmi de aslında bozmak veya Cinematic-video format da
ise hiç bozmayacaktır gibi düşünebilirsiniz!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
ancak yukarıda şimdi bir resim görüyorum,bu ise tamamen faul bir panel hatta resmen penaltı bu yaw
baclit sistemi berbat herşeyi duman etmiş!

8900 ben 3 tane kurmuştum,ayrıca bizim Apt. daki komşuma aldırmıştım,1 seneyi geçti alalı
manzara oldukça güzel,köşeler işi ibraz da şans ama bu resimdeki gerçekten kötü!
arkadaş ciddi memnun bu arada panelden,ama herif kafasına göre set ediyor paneli
ben düzeltiyorum abi bu ne yaw diyor adam tam vividçi ve aşırı parlak v.s seviyor:haha
şimdi yeniden paneline gidip bakamıyorum,ayarlar v.s olarak,kendisi İstanbula gitti
bir kaç ay orada yaşayacak
++

sana tavsiyem;paneli resetle komple,görmek istiyorum menüleri tek tek ayrıca biraz resim at
ama bu panel de baclit sistemi bozuk!

GCU8900 VA paneldir,ama "Samsung" derler,inanma!

yaw piyasada ne kadar VA varsa alayı Samsung olmuş be:haha

"ayarlama" derken,tam nereden neyin ayarı bu???

sadece panelin dahilisimini kullanıyorsun?
görüntü kaynakların nedir?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
ancak yukarıda şimdi bir resim görüyorum,bu ise tamamen faul bir panel hatta resmen penaltı bu yaw
baclit sistemi berbat herşeyi duman etmiş!

8900 ben 3 tane kurmuştum,ayrıca bizim Apt. daki komşuma aldırmıştım,1 seneyi geçti alalı
manzara oldukça güzel,köşeler işi ibraz da şans ama bu resimdeki gerçekten kötü!
arkadaş ciddi memnun bu arada panelden,ama herif kafasına göre set ediyor paneli
ben düzeltiyorum abi bu ne yaw diyor adam tam vividçi ve aşırı parlak v.s seviyor:haha
şimdi yeniden paneline gidip bakamıyorum,ayarlar v.s olarak,kendisi İstanbula gitti
bir kaç ay orada yaşayacak
++

sana tavsiyem;paneli resetle komple,görmek istiyorum menüleri tek tek ayrıca biraz resim at
ama bu panel de baclit sistemi bozuk!

GCU8900 VA paneldir,ama "Samsung" derler,inanma!

yaw piyasada ne kadar VA varsa alayı Samsung olmuş be:haha

"ayarlama" derken,tam nereden neyin ayarı bu???

sadece panelin dahilisimini kullanıyorsun?
görüntü kaynakların nedir?
Hocam o arkadaki olay tek seferlik oldu tabiki normal değil yazılım hatası diye düşündüm ben kurcalarken öyle kaldı sonra kapatıp açınca düzeldi. Laptop bağlayıp basit kontrast vs ayarlama görüntüleri ile kafama yatan bir şekilde yaptım görüntü ayarlarını. Box almayı düşünüyorum ama daha çok bir amacı yok ondan şimdilik dahili + USB den Rip dosyaları + laptop kaynaklar böyle. TV de gama ayarı yok gama noktası 0.7-0.8 kayık o yüzden contrast/brigtness ayarı tam oturtamadım. Geçen gün 4K HDR dosya ile deneme yaptım işlemesi iyi panelin gayet iyiydi görüntüm
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Birkaç fotoğraf atmıştım kamerayı tam ayarlamadığım için göze göründüğünden daha farklı çıktı tabi ama benimkinde ışık sızması gibi problemler pek yok. Son fotoğraf da ScreenCast ile yansıtılıp çekilmiş görüntü kalitesinden belli oluyor.

Son düzenleme:
R Çevrimdışı

repisidan

Yeni Üye
28 Eki 2020
12
49
Karanlık bazı sahnelerde böyle bir görüntü oluyor. Bu izlediğim filmle mi ilgili acaba

IMG_20201127_021841.jpg
IMG_20201127_021840.jpg
IMG_20201127_021837.jpg
IMG_20201127_021659.jpg

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Karanlık bazı sahnelerde böyle bir görüntü oluyor. Bu izlediğim filmle mi ilgili acaba

IMG_20201127_021841.jpg
IMG_20201127_021840.jpg
IMG_20201127_021837.jpg
IMG_20201127_021659.jpg
Kaynak nedir? Netflix mi? Birde USB den bir dosya oynatıp deneyin karanlık bir sahneyi Netflix HDR işlemeyle ilgili bir problemi olduğunu görmüştüm galiba TV'nin. Yazılım güncellemesi var mı menüden kontrol etmenizde de fayda var.

Birde önceki TV'de benzer bir problem gördünüz mü yoksa buna mı özel? Bence ya TV defolu ya da yazılımsal bir problem var görüntü işlemede.

R Çevrimdışı

repisidan

Yeni Üye
28 Eki 2020
12
49
Kaynak nedir? Netflix mi? Birde USB den bir dosya oynatıp deneyin karanlık bir sahneyi Netflix HDR işlemeyle ilgili bir problemi olduğunu görmüştüm galiba TV'nin. Yazılım güncellemesi var mı menüden kontrol etmenizde de fayda var.

Birde önceki TV'de benzer bir problem gördünüz mü yoksa buna mı özel? Bence ya TV defolu ya da yazılımsal bir problem var görüntü işlemede.
Netflix bu. diğer tv de yoktu bu problem. Aynı bölümü onda izlediğimde böyle değildi. Görüntü kalitesi olarak diğer tv ile arasında bariz fark var. Yazılım güncel diyor. Dediğiniz gibi görüntü işlemede problem var gibi geliyor bana da. Akşam sizin verdiğiniz ayarları yaptım daha izlenebilir hale geldi. Ama kesinlikle görüntü işleme aynı değil. Eski yazılıma döndürme imkanı var mı acaba

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Netflix bu. diğer tv de yoktu bu problem. Aynı bölümü onda izlediğimde böyle değildi. Görüntü kalitesi olarak diğer tv ile arasında bariz fark var. Yazılım güncel diyor. Dediğiniz gibi görüntü işlemede problem var gibi geliyor bana da. Akşam sizin verdiğiniz ayarları yaptım daha izlenebilir hale geldi. Ama kesinlikle görüntü işleme aynı değil. Eski yazılıma döndürme imkanı var mı acaba
TV seri numarası ile Arçelik sitesinden yazılım sorgulayabilirsiniz ancak ben bakmıştım sadece son sürüm mevcuttu orada, isterseniz bir kontrol edin. Olmazsa da servisi yeniden çağırın diğer TV de yoksa bu cihazda bir sıkıntı var. Netflix kullanmıyorum ama içinde ayarları varsa HDR ı kapatmayı deneyebilir misiniz? Oynatma seçenekleri ya da kendi ayar menüsü varsa uygulamanın oradan HDRı kapatmayı deneyin.

M Çevrimdışı

Morphoid

Yeni Üye
19 Ağu 2020
6
Geç bir cevap olacak ama Netflix'deki kötü görüntünün sebebi daha önce yüzeysel incelememde de belirttiğim gibi kötü yazılım, yanlış HDR ayarları, vs kaynaklı tahminim. Karanlık sahnelerde daha belirgin hale geliyor. Yani TV'yi değiştirseniz de değişen bir şey olacağını sanmıyorum ki ne yazıkki bizdeki TV'de de bazı filmlerde buna benzer kötü görüntüler oluşuyor. Netflix kullanırken görüntü ayarı yapılamadığı için de düzeltme şansınız yok. Görüntü ayarı yapılabilen tek uygulama TV'nin medya oynatıcı kısmı.

Her filmde bu sorun yok ama olanlarda da can sıkıcı tabiki. Diğer TV'de bu sorunu görmemenizin sebebi farklı film/sahne denemiş olmanızdandır belki. TV'yi kullanan yaşlı yakınım sorunun farkında bile olmadığı için keyifle kullanıyor TV'yi, TV yayınları ağırlıklı kullansa da arada Netflix izlediği de oluyor artık. Eğer TV'yi ben kullanıyor olsaydım çoktan bir TV Box almıştım.

Köşelerdeki tasarım/üretim kaynaklı hafif siyahlık bizdeki TV'de de mevcut, genelde ekranda tek renk olan bir görüntü olduğunda belli oluyor. TV'yi alırken bu durumdan haberdar olduğumdan hiç üzerinde durmamıştım.

Üç ayı aşan bir süredir TV sürekli kullanılıyor ve şimdilik ekstra bir sorunla karşılaşmadık nazar değmesin. :) Sadece bir kere Netflix kullanırken TV kilitlendi, fişini söküp taktık. :)

Son düzenleme:
W Çevrimdışı

warnux52 

Yeni Üye
30 Ocak 2018
5
Merhabalar bende 58gcu8900 modeli kasa ve panel arasında boşluk var gibi elle kenarlara dokununca içeri giriyor sizinkindede mevcut mu

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt