Grundig 43 GEU 7830 İlk İzlenimlerim

D Çevrimdışı

Dardanos

Yeni Üye
10 Kas 2019
37
Merhaba,
Tv almak için araştırma yaparken, fiyatların aşırı yükselmesi sonucu FHD TV’lerin 3000 TL’ye kadar yükseldiği, UHD TV ‘lerin ise minimum 3000 TL olduğunu gördüm. Alacağım TV nin evdeki ikinci TV olması ve ana kullanımda Samsung 55Q70R olması sebebiyle netflix ve youtube bulunduran (benim için smart fonksiyonunun bu kadar olması yeterli ? ), çok pahalı olmayan(Samsung, LG ve Sony bu şarta takıldı ), garanti konusunda sorun yaşatmayacağını düşündüğüm (philips, sunny, onvo vb. bu maddeye takıldı) bilindik markalara yöneldim. Bunlar Vestel ve Arçelik grubu oldu. Aynı fiyat skalasında ve karşıdan izlemeye uygun TV lerden Vestel 43U9500 ve Grundig 43 GEU 7380 ilk gözüme çarpanlar oldu. Bu iki TV’den Vestel olan için bolca olumsuz yorum vardı, karma panel kullanılıyordu. Grundig için ise forumlarda herhangi bir yorum bulamadım, satıcı sitelerde de genel olarak olumlu yorumlar vardı. Bu durumlar ve 30 gün içerisinde iade hakkı olması nedeniyle tercihimi Grundig yönünde kullandım. Bu tercihime ilişkin ve TV ye ilişkin durumdan bahsedeceğim. İade edip etmeme konusunda da henüz kararımı veremedim. ?

Süreci anlatacak olursak; internet üzerinden verdiğim TV siparişi ertesi gün yetkili servise ulaştı. Servis aynı gün gelerek kurulumu yaptı. Yani siparişten sonraki ikinci iş günü TV kurulmuştu. Bu durum oldukça hoşuma gitti açıkçası. Kargoda kutu hasarı var mıydı, teslim almamalı mıydım diye düşünmeden servis tarafından kurulum yapıldı. Servisten panel kontrolü yapmalarını talep ettim, gayet ilgili bir şekilde panel kontrolünü yaptık. Ölü piksel falan çıkmadı. Renkler oldukça canlı görünüyor.

Buraya kadar her şey normaldi. Servis gittikten sonra başladım daha detaylı incelemeye. Youtube üzerinden ve Netflix üzerinde UHD ve 1080p yayınları izlediğimde oldukça güzel görüntüler aldım. Renkler çok hoş duruyordu. Uydu yayınlarına baktığımda ise insan yüzlerinde hafiften kaymalar, görüntüde bulutlanmalar ve kayan yazılarda yazının arkasından giden renkler görmeye başladım. Görüntü ayarlarıyla oynayarak biraz daha güzel görüntü elde ettim. HD yayınlar izleme için yeterli görünürken, SD yayınlar ise gerçekten çamur gibi.

Ayrıca TRT Spor HD kanalından 1. Lig maçlarını izlerken, kameranın orta sahada üst konumda olduğu çekimde, futbolcuların kenarlarında flu alaların olduğunu, yeşil sahanın bölgesel olarak flu bölgesel olarak normal olduğunu gördüm. Futbolcular koşarken detay falan kalmıyor sanki. Diğer kanallardaki maç özetlerinde de benzer durumlar söz konusu. Tabi ki bu durum gerçekten üzücü oldu benim açımdan. Aslında en kötü hissiyatı maç sırasında edindim. Haraketli sahneler problemli diye düşünüyorum.

Birinci TV görüntü kalitesi ile karşılaştırdığım için midir gerçekten sorunlu görüntü olduğu için midir 43geu 7830 tam olarak içime sinmedi. Biraz daha deneyeceğim ve benzer bütçelerdeki alternatiflerini araştıracağım. Pandemi şartları nedeniyle canlı olarak göremediğim için de görerek TV alma şansım kalmıyor. TV ye ilişkin ekran görüntülerini aşağıya ekliyorum.

Bu fiyat skalasında anca bu kadar mı olur?
Vestel yada farklı bir marka alsam daha iyi olur muydu?
Bu sorulara cevap verecek üyelerin görüşlerini yada sorulacak soruları bekliyorum.

1620580109255.jpg

1620580109252.jpg

1620580109249.jpg

Görüntü telefon nedeniyle kumlu gibi değil, ekranda öyle görünüyor.

1620580109247.jpg

HD TV Yayını
1620580109244.jpg

SD TV Yayını
1620580109241.jpg

Altyazılardaki kötü görüntü
1620580109230.jpg

1620580109225.jpg

ramchomania Çevrimiçi

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Arçelik Beko Grundig grubu çok sağı solu kurcalanamadığı için forumlarda bilgi olmamasının sebebi bu olabilir

Vestel tarafında ise bu kadar çok kurcalayan bir forum olmasa o kadar kötü yorum bulamazdınız sanırım

TV içinize sindiyse güle güle kullanın

En güzel TV sizin keyif alarak izlediğiniz TV dir

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Markaya çok takılmamak lazım. Tamam ben de isterim bir Sony TV almak. Fakat memnuniyet derecesi önemli. Hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Altyazı konusunda bir dipnot düşeyim, o bazı reklam videolarında olan bir durum olabilir.
Bazı altyazılar öyle gözükmüyor çünkü.

D Çevrimdışı

Dardanos

Yeni Üye
10 Kas 2019
37
Altyazı konusunda bir dipnot düşeyim, o bazı reklam videolarında olan bir durum olabilir.
Bazı altyazılar öyle gözükmüyor çünkü.
Alt yazı ile ilgili durum, görüntüdeki hareket hızı ile ilgili sanırım. Aynı reklamı ve alt yazıyı diğer TV de bu şekilde görmüyorum :) Hızlı görüntülerde görüntü bozuluyor diye düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Alt yazı ile ilgili durum, görüntüdeki hareket hızı ile ilgili sanırım. Aynı reklamı ve alt yazıyı diğer TV de bu şekilde görmüyorum :) Hızlı görüntülerde görüntü bozuluyor diye düşünüyorum.
Bu biraz o an yayınlanan reklam videosunun FPS değeri ile alakalı.
Reklam ajansı diyelim ki 29 FPS üretti, TV kanalı 50-60 FPS yayın veriyor diyelim.
E aradaki fark ne olacak haliyle, bir saçmalama durumu olacak elbette.
Bunun tam tersi senaryo da aynı şekilde yaşanabiliyor.
Adam 60 FPS reklam, klip çekiyor, kanal ben 30 FPS veriyorum diyor.
Bu sefer de kesilecek tonla kare olacak.
Bunu ses ile eşleme kısmı halledilecek vs vs.

Samsung'un mühendisliği yerlilerden iyi olması tabi ki de normal.
Yerli montaj yapıyor, Samsung teknolojiyi tasarlamayı bilen tarafta.
Dolayısı ile o 1 tık farkı hep atar yani.

Tabi kıyaslanan ürünlerin de aynı segment olması lazım.
Q70 ile 43GEU7830 aynı segment ürünler değil.

Paneller de aynı değil zaten.
Biri VA biri IPS.
VA zaten yapısıyla öne geçebiliyor bu konuda.
İyi IPS'de ben buradayım der ama onun da fiyatı çoktur. :hihi

D Çevrimdışı

Dardanos

Yeni Üye
10 Kas 2019
37
Haklısınız, segment farkı gerçekten çok fark ettiriyor. :sirit O yüzden de bana ilk başta TV kötü göründü. Yavaş yavaş alışıyorum sanırım. :) Bu arada ben alırken öğrendiğim bilgiye istinaden VA diye aldım, IPS çıktı. Panel markasını da öğrenemedim. Yeni TV alıp yeni bir maceraya da girmek korkutuyor aslında. Keşke Vestel de olduğu gibi arçelik-beko-grundig gibi markaları da detaylı öğrenebilsek :)

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Hayırlı olsun. Ama alt yazılar bana çok tuhaf geldi. Yani benim evde 6 yıllık emektar seg marka tv de bile böyle değil. Fotoğrafta mı böyle kötü çıkmış tam anlayamadım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Haklısınız, segment farkı gerçekten çok fark ettiriyor. :sirit O yüzden de bana ilk başta TV kötü göründü. Yavaş yavaş alışıyorum sanırım. :) Bu arada ben alırken öğrendiğim bilgiye istinaden VA diye aldım, IPS çıktı. Panel markasını da öğrenemedim. Yeni TV alıp yeni bir maceraya da girmek korkutuyor aslında. Keşke Vestel de olduğu gibi arçelik-beko-grundig gibi markaları da detaylı öğrenebilsek :)
Onlarda da mümkün olur ancak bağlantıları bulabilmek gerek. :hihi

Geri
Üst Alt