Gözlük mü ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hala kullanmıyorum ?
Biz akıllanmayız kardeşim, bana ilk gözlük 10 sene evvel verilmişti, sol göz astigmat 1, sağ göz 0.50. kullanamadım. Sonra yine gittim yine gözlük verdiler yine kullanamadım ve halen kullanmıyorum. Elbette ilerledi, Yakın zamanda gitmek zorundayım zira vizelerde ve finallerde çok sıkıntı çekiyorum özellikle TC kimlik kodlama bölümünde.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Hocam ben de 0.50 uzak yani miyop ve ona ek 0.75 astigmatım. Gözlük de kullandım lens de.

Göz tembelleşmesi tek gözün numarasının farklı olmasında oluyor asıl. Sizin gözlük kullanmanız uzun dönemde sağlığınıza olacaktır. Göz numaranızın yükselmesine de engel olacaktır.

Göz kuruluğu problemi gözlük kullanınca düzelirse lensi de tavsiye ederim. Gözlükten çok daha rahat olduğunu 2 yıllık gözlük 7 yıllık lens tecrübemle söyleyebilirim.

Doktorlar/insanlar nedense bu numaraları çok küçük görüp “Dinlendirici” kıvamında gözlük olarak falan görüyorlar. Esasen dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur ve ameliyat sonrası bile oluşabilecek 0.25 e kadarki küçük bozuklukları gözlükle desteklemeye denir. 0.50 ve sonrası özellikle loş ışıkta ciddi görüş zorluğu anlamına geliyor.

Kendi küçük tecrübemden örnek vereyim;

Ben kendimi bildim bileli gözlerim böyle. Küçükken babama bir doktora görünmek istediğimi söylediğimde net bir geri kafalılıkla “Gözlüğe mi heves ediyorsun?” gibi tepkiler alıyordum. Neticede okulda tahtayı görebiliyorum, otobüslerin önündeki yazıları okuyabiliyordum; genel toplum için “yeterli” idi. Ne kadar zor okuduğumun veya gözlerimi kısarak bakmamın bir önemi yoktu. Zaten gözlerimi kısmam da şımarıklıktan ve tikten ibaretti.

Neyse o geri kafalı kültürden kaçabilmeyi sadece bu sebeple istemiyordum tabi. Yıllar yılı geldi üniversite yılları. Üniversitenin 2. yılında sadece miyopisi olan astigmatı bile olmayan arkadaşımın gözlüğünü şakasına takıp dünyayı FullHD görünce “anam” dedim. Yıllarca ben bu görüşten mahrum mu kalmışım? Renkler bile daha canlı.

O güne kadar oyunlar oynarken mesela bilgisayarda, hep şu yorumu yapardım “Gerçekten bile gerçekçi olmuş”. Özellikle ağaçlar oyunlarda yemyeşilken gerçek hayatta bana soluk gözükürlerdi. Meğer gerçek hayatta da yemyeşillermiş.

Doktora gidip ölçtürdüm 0.50 miyop 0.75 astigmat 170 derece açıda iki gözüm de. 9 yıldır da aynı. Gözlüğü ilk taktığımda FullHD bir yana, resmen 4K HDR görüntüye geçiş yaptım. Tabi babamlara gerekli tepkileri gösterdim. Kendi gözünü zorla ölçtürmeye gönderdim cam gibi çıktı 0.25 in altında değerleri sıfır problem. Kardeşimi gönderdim çocuğun sol gözü 7.25 ağır astigmat. Gözlük kullanmak istemiyor. Çizdirmek olarak konuşulan ilasik ameliyatı 3500₺ kampanyaya girmişti Dünya Göz’de. Babamı ikna edemedi yine babam gereksiz görüyordu. Ben öğrenci kredimle ödediğim kredi kartımla karşıladım. Tek göz olduğundan 1750’ye düştü bu da bahtımızdı.

Velhasıl kardeşim ameliyattan 3 yıl sonra bile sol gözünde tembellik kaynaklı odak problemi yaşamaya devam ediyor. Kalıcı olabilirmiş. Sebebi uzun süre boyunca beynin sağ gözü kullanıp solu dışlamasıymış. Gerekli kaslar falan iyice körelmiş falan. Ameliyatla ilişkilendiren çok fazla var ama tabi bilimin ne dediği ortada. Çocuklar bu yüzden gözü bozuk olmasa bile kontrole götürülmeli. Bu arada tembellik sorunu iyileşme gösteriyor. Ara sıra sağ gözünü bantla kapatıp sol gözü kullanmaya zorlayarak yürütüyor tedavi sürecini.

Kısacası kimsenin ne dediğini dinlemeyin, hafif çerçeveli bir gözlük yaptırın reçeteye tam uygun. Toz ve yansıma kaplamalarını da yaptırın. Keyfinize bakın.

Lens konusuna gelirsek yine tabi o zaman da babamın parasıyla öğrencilik yıllarımı sürdürüyorum. Lens reçetesi ayrı oluyor ve gözlükten bir tık yüksek veya düşük ayarlanabiliyor doktorun tecrübesine göre. O yüzden lens ve gözlük reçetesini birlikte isteyin.

Babam yine tabi gözlük idare eder lense para harcamaya gerek yok göze zararlı falan filan. Lens iyi bir şey olsa gözlüklü doktor olmazmışmış. Bizzat gözlüklü olan doktoruma sordum bu durumu. Adamın cevabı aşağı yukarı şu; “Lensi herkes kullanamaz. Doktorların çoğunun gözü bozuktur ama hepsi gözlük kullanmaz. Gözlüksüz gördüğün lens kullanan doktorlar da var. Ben gözlükle daha rahat ediyorum o yüzden gözlük kullanıyorum. Doğru kullanımda lensin herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz.”

Ben o dönem artık o kültürden uzaklaşmak için ekonomik özgürlüğümü yazılım sektöründe kazanmaya yeni başlamışken henüz yetmeyen bütçemle lens sipariş ettim. İlk lensimi astigmatsız yani toric olmayan lens olarak aldığımdan iade ettim. İçinden 2 lens kullandığım halde bütün paramı iade etti lensmarket.com . Sonra çağrı merkezinin önerisiyle tam uygun toric lens aldım. Acuve markaydı (şu anda da bunu kullanıyorum) ve BC8.60 olarak gözüme tam uygun eğimde olmasına rağmen yoğun batma ve kızarma sorunuyla onu da iade ettim. Yine çağrı merkezinin önerisiyle BC8.70 olan reçeteme tam uymayan bir lens aldım ve 6 yıl kadar kullandım (markasını hatırlayamadım). Geçen yaz da ilk alıp sorun yaşadığım 8.60 olan Acuve’yi kampanyalı olarak yıllık 440₺’ye bulunca sipariş geçtim. Şu an yanma ve batma sorunu da tamamen ortadan kalkmış durumda. Lensler sürekli güncelleniyor ve iyileştiriliyor.

Biraz uzun oldu ama geçmiş olsun. Aramıza hoş geldiniz ?
Çok benzer şeyler yaşamışız :) 36 yaşıma kadar bende (son 10 sene lens kullandım) problem yaşamamıştım ama gözde episkleritler oluşunca (kanlanma ve lens batmaları) epeyce doktora göründüm, hemen hepsi lensle alakalı değil demişti ama eski konforumda kalmamıştı. Araştırırken tavsiye üzerine iyi bir göz hekimi bulup çizdirdim (6ay oldu). Çokta mutluyum. Bu arada ilk Bausch&Lomb Soft Lens (Astigmatism) kullandım sonra Accuve Oasys Toric geçtim (Tofaştan inip Fiat arabaya binmiş hissettim) ama sonrasında Air Optix marka lense geçince Fiattan inip Mercedese binmiş gibi hissetmiştim. Sonra zaten gözüm hiçbirini istemedi :) Gözlükte benim gibi ışık hassasiyeti olanlar için,pandemide maske takarken ölümdür. Güneş gözlüksüz çoğu zaman gezmek konforsuz geliyor. Ee numaralı gözlüklerde malum kapalı ortama girince diğerine geçmek ihtiyacı veriyor :) Çizmek kaçınılmazdı, umarım uzun süre gider,yaşlanıncada akıllı lens teknolojisine (lazerle göz kusuru düzeltme yöntemi) geçerim diye hayallerim var :)

Hala kullanmıyorum ?

Biz akıllanmayız kardeşim, bana ilk gözlük 10 sene evvel verilmişti, sol göz astigmat 1, sağ göz 0.50. kullanamadım. Sonra yine gittim yine gözlük verdiler yine kullanamadım ve halen kullanmıyorum. Elbette ilerledi, Yakın zamanda gitmek zorundayım zira vizelerde ve finallerde çok sıkıntı çekiyorum özellikle TC kimlik kodlama bölümünde.
Hocam bence kesinlikle kullanın. Yıllarca kullandım gram ilerlemedi. Kullanınca yukarıda arkadaşın anlattığı gibi hayatınıza keyif geliyor.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Ben görme kaybım başlayınca doktor gözlük yazdı ama alışkın olmadığımdan kullanamadım.Biraz idare ettim ama yaş 50 yi geçince mecburen kullanmak zorunda kaldım.Tabii dereceleri yükselmiş şekilde oldu.Hem uzak hem yakın görme sorunum var.Önceleri yakın için ayrı,uzak için ayrı 2 tane gözlük kullandım.Baktım kullanması zor oluyor ikisi bir arada olan tek gözlük kullanmak daha kolay ondan yaptırdım.Biraz normal gözlüklere göre pahalı ama kullanması kolay olduğundan bunu seçtim.Aman gözlerinizi ihmal etmeyin arkadaşlar çok önemli.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Ben görme kaybım başlayınca doktor gözlük yazdı ama alışkın olmadığımdan kullanamadım.Biraz idare ettim ama yaş 50 yi geçince mecburen kullanmak zorunda kaldım.Tabii dereceleri yükselmiş şekilde oldu.Hem uzak hem yakın görme sorunum var.Önceleri yakın için ayrı,uzak için ayrı 2 tane gözlük kullandım.Baktım kullanması zor oluyor ikisi bir arada olan tek gözlük kullanmak daha kolay ondan yaptırdım.Biraz normal gözlüklere göre pahalı ama kullanması kolay olduğundan bunu seçtim.Aman gözlerinizi ihmal etmeyin arkadaşlar çok önemli.
Hocam maddi durumunuzu bilmiyorum ama akıllı lens operasyonlarını bir araştırın isterseniz (uzak yakın göz kusurlarını yaşı olanlarda kalıcı olarak çözüyorlar).Ankara’da yaşıyorsanız doktorda önerebilirim. Yanlış hatırlamıyorsam Kasım ayı gibi 2 göz için 17.000 TL gibi bir bedel alıyorlardı.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu arada ilk Bausch&Lomb Soft Lens (Astigmatism) kullandım sonra Accuve Oasys Toric geçtim (Tofaştan inip Fiat arabaya binmiş hissettim) ama sonrasında Air Optix marka lense geçince Fiattan inip Mercedese binmiş gibi hissetmiştim.
Üşenmeyip baktım 6 yıl kullandığım Biofinity Toric ve son 1 yıldır falan kullandığım da Acuvue Oasys Toric imiş. Air Optix Toric ile Biofinity Toric BC değerleri aynı. Madem Mercedes diyorsunuz sıradaki denemem o olacaktır :clap2

Toric lenslerde BC değeri seçeneği olmuyor. Ve genellikle kimse BC değerine uygun da kullanmıyor. Yıllardır tek çözemediğim konu bu BC değeri oldu.

Bu arada Biofinity Toric ile 15. saatte falan kuruma kaynaklı kayma sorununu yoğun yaşıyordum. Acuvue Oasys Toric ile kuruma problemi hiç yaşamam fakat nadiren yaşadığımda da yine kayma problemi olmak yerine sadece kızarma problemi oluyor. Muhtemelen BC değeri bu konuda kendini gösteriyor.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Sn.Puzik İzmir'de yaşıyorum,bilgi için teşekkür ederim.Bahsettiğiniz o rakam benim gibi emekli olan biri için çok.Daha dersaneye giden, belki üniversite,olmazsa askere gidecek 19 yaşında bir oğlum var.Elimde olan üç beş kuruşu da onun için saklıyorum.Malum ülkemizin durumu belli.Kendimize mecburi masraflar dışında pek bir para harcayamıyoruz. :ok :bye

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Üşenmeyip baktım 6 yıl kullandığım Biofinity Toric ve son 1 yıldır falan kullandığım da Acuvue Oasys Toric imiş. Air Optix Toric ile Biofinity Toric BC değerleri aynı. Madem Mercedes diyorsunuz sıradaki denemem o olacaktır :clap2

Toric lenslerde BC değeri seçeneği olmuyor. Ve genellikle kimse BC değerine uygun da kullanmıyor. Yıllardır tek çözemediğim konu bu BC değeri oldu.

Bu arada Biofinity Toric ile 15. saatte falan kuruma kaynaklı kayma sorununu yoğun yaşıyordum. Acuvue Oasys Toric ile kuruma problemi hiç yaşamam fakat nadiren yaşadığımda da yine kayma problemi olmak yerine sadece kızarma problemi oluyor. Muhtemelen BC değeri bu konuda kendini gösteriyor.
Evet aslında Bc boşa ölçülmüyor, bana da ilk lens aldığım yer açıklamıştı. Herkeste aynı etkisi varmıdır bilmem ama benim en iyi deneyimim Air Optix’tir. Birde Zeis vs markalar var uçuk fiyata ama nasıllardır bilemiyorum :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt