Gerçek Çam Ağacı Satan Bir Yer Var Mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bu var kardeşim canlı olmasada gerçek ağaç:kas:kiskis ışıklı lambalı

IMG_20201219_210032.jpg
Gerçeğini bulsam ışığı ben takacam da, yok maalesef.
Aslında arka bahçede var büyük bir çam ama yönetimle komşularla falan papaz olmak istemiyorum.
Budadığımızda bile laf etmişti bir tanesi. :hihi

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
benim söylediğimi yanlış anlyan yada öyle anlamak isteyenede sayğıduyorum, :ciks bla bla hoş olmamış, kötü birşey söylemedim kutlamayında demedim, imkanı olmayan biri varsa, neyse devamını yazmak içimden gelmedi

Moderatör tarafında düzenlendi:
TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
benim söylediğimi yanlış anlan yada öyle anlamak isteyenede sayğıduyorum, :ciks bla bla hoş olmamış, kötü birşey söylemedim kutlamayında demedim, imkanı olmayan biri varsa, neyse devamını yazmak içimden gelmedi
hocam herkez yapacağı hayırı yapıyor zaten . kimisi Mekke nin fethi ni kutluyor kimisi yeni yılı yanlız Batı Hristiyanları yani Katolikler İsa'nın doğum gününü 25 Aralık, Doğu Hristiyanları ise 6 Ocak olarak kutluyor. Batı kiliselerinin 25 Aralık'ı tercih etmelerinin sebebi putperest Romalıların 'aydınlık' tanrılarının bu tarihte dünyaya gelmiş olması.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
hocam herkez yapacağı hayırı yapıyor zaten . kimisi Mekke nin fethi ni kutluyor kimisi yeni yılı yanlız Batı Hristiyanları yani Katolikler İsa'nın doğum gününü 25 Aralık, Doğu Hristiyanları ise 6 Ocak olarak kutluyor. Batı kiliselerinin 25 Aralık'ı tercih etmelerinin sebebi putperest Romalıların 'aydınlık' tanrılarının bu tarihte dünyaya gelmiş olması.
mevzuyu tartışma boyutuna çekmek istemem, benim söylemek istediğimi herkesin net anladığını düşünüyorum
:cool

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Hocam peyzajcılardan başka yerde bulamazsın sanırım. Çiçek-fide satanlarda saksılı olarak bulabilirsin. Dışarda kolay bulunuyor, çünkü işi sadece yılbaşı çamı olan firmalar var. Orman fidanlıklarında da bulunur ama genelde 20-50cm aralığında olur. İnternetten üç örnek bıraktım aşağıya. Ama benim ilk tavsiyem yine fidecilere gidip bakman. Böylece daha uygun fiyata ve kendin seçerek alabilirsin. Baktın fazla büyüdü. Dikersin dağa taşa :clap2

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
yeni yıl ile noel'i artık lütfen birbirine karıştırmayalım . karıştıran da ya cahildir ya kötü niyetli. ortası maalesef yok. yeni bir yılın gelişini kutlamak gayet normal ve güzel. gerçi 2020'ye girerken de kutlamıştık. ağzımıza şey etti 2020 o ayrı.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bizim ağaç epey büyüdü Adem abi ama hiç limon yapmadı aşılamak gerekiyor :) teraspy teraspy emmi ile yapacaktık , ben bilmiyorum deyince de kaldı .:bilmiyom Gerçi meyve veren fide bulmakta lazım .Neyse sanırsam temmuzda yapılıyormuş bakıcaz bir çaresine .:hmm

Eşimde istiyor çam ağacı salona koyarız diyor .Gerçi komşu tanışırken koca bir çiçek verdi baş köşe de o duruyor. Çam ağacı da gelirse biz nerede oturacağız onu düşünüyorum ?Bulduğum vakit alacağım:)

"Müslümanım (bıraktıkları kadar) " :clap2 ha bu kısma üzülerek de olsa çok güldüm , zira bende farklı değilim maalesef. Bu sene kısıtlamalarda olsa yine kutlayacağız kendi çapımızda artık .

konumuza gelecek olursak başta İstanbul ve Ankara büyük şehir belediyelerinin satış ofisleri varmış , hatta daha sonra arayanlardan alıp park bahçelere dikim yapıyorlarmış.Almak isteyenler belediyelere danışabilir bence.
İnternetten küçük plastik olanlardan istemişti Yeldoş, benim adreslenebilir ledleri üstüne monte edip NOEL ağacımızı süsleyeceğim :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
yeni yıl ile noel'i artık lütfen birbirine karıştırmayalım . karıştıran da ya cahildir ya kötü niyetli. ortası maalesef yok. yeni bir yılın gelişini kutlamak gayet normal ve güzel. gerçi 2020'ye girerken de kutlamıştık. ağzımıza şey etti 2020 o ayrı.
Tarihteki yerini aldı artık 2020, unutulmaz bundan sonra.

Yalnız Devletlerin politikaları ve insan nüfusunun hızla büyüyüp, ahlakının hızla küçülmesi nedeniyle korkarım ki 2020 yılını dahi aratacak yıllar var önümüzde.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Adem Helvacı (limon ağacı büyütenler olarak)
bu konuda yardıma ihtiyacım var.
bu yıl heves ettim önce 5 tane limon çimlendirdim.
3 tane kaldı geriye.
Bakımı nasıl yapılır?
nelere dikkat etmeliyim?

Yardım edersen pek sevinirim.

Hatta fotolarını aylık çekip değerlendirelim.
Hayatımda ilk defa, bir gün göçüp gideriz, arkamızda dikili birer ağaç kalsın, düşüncesi ile ben de limonun çekirdeğinden 2 tane ayırıp, birisini kendim, birisini de eşim adına yöntemine göre çimlendirdim ve sonrasında forumda da gelişim süreçlerini zaman zaman yayınladığım bir konu açmıştım.

Tamamen sıfır bilgi ve internet tarifi ile girdiğim bu yolda, AYNI limondan çıkan 2 çekirdek, tamamen AYRI iki minik fidan oldular şu an.

Şekilleri, tipleri, renkleri
gelişim evreleri birbiri ile uzaktan yakından alakalı olmayan bu iki fidanın AYNI limonun iki ayrı çekirdeki olduğuna inanmak mümkün değil :alala

belli bir gelişim süreci sonrası meyve vereni ile aşılamak gerektiği konusunda hemfikir olmakla birlikte, içimizdeki en tecrübelimiz olan teraspy teraspy Alo abi bile derdimize derman olamadı maalesef.

Benim avatnajım kırsalda yaşıyor olmam.

Sağım solum önüm arkam her yerim çiftçi dolu ve hep de bana işleri düşen insanlar dolayısı ile hiç kasmadım ama bunu yaptırtacağım zaman kesinlikle videoya çekip yayınlayacağım :)))

En son 2-3 gün önce çektiğim fotoları bahsettiğim konuya yükledim

Bak ilk resimdeki eşim adına diktiğim, yavaş büyüyen ancak yeşilini hiç kaybetmyen, diğer sıska ve yaprraklarıdökmüş duran ise kendi adıma diktiğim, hızlı büyüyen ancak yaprak döken.

Ben bunları LİMON diye çıktım ama ileride ne olacaklar merak ediyorum :kiskis

Mert kardeşimizin güzel büyümüştü ama :ok

Geri
Üst Alt