General Motor 6T30-40-45 Tam Otomatik Şanzıman

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
158
Sota Sota ,
Bilgilendirme için teşekkürler, ellerinize, gözlerinize sağlık.

"Tork Sensörü" arızası da bundan mı kaynaklanıyor, arabalardan hiç anlamıyorum, 1995'te ehliyet aldım ama o günden sonra hiç araç kullanmadım, bir gözüm de zaten görmüyor (göz tembelliği) kendime güvenemedim, arabamızda olmayınca, ehliyet cüzdanda 28 yıldır yatıyor 😊

Şimdi gelelim asıl konuya, kardeşime ait olan 2007 model Fiat Punto Grande marka aracın direksiyonu bazen kilitleniyormuş, kontağı açtığında, direksiyonu hiç çeviremediği de oluyormuş, Yalova'da yapacak usta olmadığından Kocaeli'ne götürdüler aracı geçen hafta sonu, kardeşimden daha deneyimli bir arkadaşı kullanmış aracı oraya kadar, yaklaşık 5 saat sürmüş tamiri, "Tork Sensörü" arızası varmış, yapılmış, 6 ay garanti vermişler, (Su almadığı taktirde yazıyor garanti belgesinde)

4.500 TL tutmuş ücreti de, normal midir, fazla mıdır hiç bir bilgim yok?...

Sanırım tehlikeli bir arıza bu, Allah korusun, yolda seyir halindeki iken kilitlenme olsa kaza yapılır.

Bir danışayım dedim.

Araba iyi ama masrafı bitmiyor maalesef, Allah kazasız, belasız sürüşler versin hepimize...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Sota Sota ,
Bilgilendirme için teşekkürler, ellerinize, gözlerinize sağlık.

"Tork Sensörü" arızası da bundan mı kaynaklanıyor, arabalardan hiç anlamıyorum, 1995'te ehliyet aldım ama o günden sonra hiç araç kullanmadım, bir gözüm de zaten görmüyor (göz tembelliği) kendime güvenemedim, arabamızda olmayınca, ehliyet cüzdanda 28 yıldır yatıyor 😊

Şimdi gelelim asıl konuya, kardeşime ait olan 2007 model Fiat Punto Grande marka aracın direksiyonu bazen kilitleniyormuş, kontağı açtığında, direksiyonu hiç çeviremediği de oluyormuş, Yalova'da yapacak usta olmadığından Kocaeli'ne götürdüler aracı geçen hafta sonu, kardeşimden daha deneyimli bir arkadaşı kullanmış aracı oraya kadar, yaklaşık 5 saat sürmüş tamiri, "Tork Sensörü" arızası varmış, yapılmış, 6 ay garanti vermişler, (Su almadığı taktirde yazıyor garanti belgesinde)

4.500 TL tutmuş ücreti de, normal midir, fazla mıdır hiç bir bilgim yok?...

Sanırım tehlikeli bir arıza bu, Allah korusun, yolda seyir halindeki iken kilitlenme olsa kaza yapılır.

Bir danışayım dedim.

Araba iyi ama masrafı bitmiyor maalesef, Allah kazasız, belasız sürüşler versin hepimize...
Araçta tork konvertörü arıza varsa arıza çeşidine bağlı araç hareketsiz kalabilir.

4500tl ücretin için şanzıman söküm ücreti de dahilse fiyat makul.

Geçenlerde benim usta yoğunluğu nedeniyle müsait değildi. iş acil olunca başka ustaya rica ettik captiva AISIN AF40 - AWTF80C şanzımanın söküp takmak için 10.000tl istedi.
Fiyat yüksek verilince tekrardan başka bir ustaya ricacı olduk 2000tl halletti.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
aynen vakit ayırman ve bu işten iyi anlayan bir usta bulman şart.
youtube zfsanziman isimli kanal vardı.
kendisiyle birkaç görüşmem oldu sağolsun ilgili bir arkadaş tüm sorunlarımı dinleyip cevaplandırmıştı.
kendisiyle iletişim sağlayıp sorununu anlat aklına yatarsa bir uğra.

Sakarya daki arkadaş. Onunla konuştuk zaten. Şunlara baktır dedi. Onun tavsiye ettiği arkadaş bizim de tanıdığımız arkadaş çıktı. O ilgilendi. Ama işte sonuç böyle.
Senin söylediğin pompa sıkıntısı kafama çok yatıyor. Bakalım ne olacak. Geçen sene 25 30 bin gibi fiyatı vardı sıfır şanzımanın. Değiştirmediğime çok pişmanım. Şimdi kim bilir ne derler özelde bile.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Sakarya daki arkadaş. Onunla konuştuk zaten. Şunlara baktır dedi. Onun tavsiye ettiği arkadaş bizim de tanıdığımız arkadaş çıktı. O ilgilendi. Ama işte sonuç böyle.
Senin söylediğin pompa sıkıntısı kafama çok yatıyor. Bakalım ne olacak. Geçen sene 25 30 bin gibi fiyatı vardı sıfır şanzımanın. Değiştirmediğime çok pişmanım. Şimdi kim bilir ne derler özelde bile.
Sıfır Şanzıman almayı düşünürsen mutlaka haberim olsun.
Sana fiyat alırım.
km düşük kazalı araçlardan çıkan şanzımanı da alabilirsin. 100bin km bandına kadar gözü kapalı al.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Sıfır Şanzıman almayı düşünürsen mutlaka haberim olsun.
Sana fiyat alırım.
km düşük kazalı araçlardan çıkan şanzımanı da alabilirsin. 100bin km bandına kadar gözü kapalı al.

Şu işlerimi bir azaltayım bunu da konuşuruz. Şu an gel ücretsiz takıyoruz deseler ona bile gitmeye vaktim yok. Teşekkür ederim her şey için. 🙂

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
158
Araçta tork konvertörü arıza varsa arıza çeşidine bağlı araç hareketsiz kalabilir.

4500tl ücretin için şanzıman söküm ücreti de dahilse fiyat makul.

Geçenlerde benim usta yoğunluğu nedeniyle müsait değildi. iş acil olunca başka ustaya rica ettik captiva AISIN AF40 - AWTF80C şanzımanın söküp takmak için 10.000tl istedi.
Fiyat yüksek verilince tekrardan başka bir ustaya ricacı olduk 2000tl halletti.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Hiç bilmiyorum içinde şanzıman sökümü de var mı? Ama bir sorarım kardeşime.

Allah kolaylıklar versin, selamlar.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Buna ne dersin Sota Sota,

Birebir örtüşüyor neredeyse. 2.6 lt Atf 3309 mu benim derdin dermanı acaba. :hmm

J Çevrimdışı

jcrew

Yeni Üye
8 Nis 2019
6
47
Ne kadar enteresan 2010 model chevrolet cruze aracım vardı 6t40 sanziman vardı üzerinde 9 yıl sorunsuz kullandım onu satıp 2012 model chevrolet cruze sport plus aldım üzerinde 6t30 var ve bana göre çok sevimli bir sanziman degil şimdi bu araba ilerimi gitmiş gerimi model ve motor gücü yükselmesine rağmen sanziman neden küçültülmüştür?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Ne kadar enteresan 2010 model chevrolet cruze aracım vardı 6t40 sanziman vardı üzerinde 9 yıl sorunsuz kullandım onu satıp 2012 model chevrolet cruze sport plus aldım üzerinde 6t30 var ve bana göre çok sevimli bir sanziman degil şimdi bu araba ilerimi gitmiş gerimi model ve motor gücü yükselmesine rağmen sanziman neden küçültülmüştür?
GM 6T30 - 6T40 - 6T45 tam otomatik şansızmanları birbirinden ayıran tek şey tahrik zincirinin çapı. Buna bağlı olarak kaldırabileceği tork miktarı artmakta.

1.6T cruze modelinin torku yanılmıyorsam 155nm, Araç üzerinde motor kapasitesinin çok üzerinde olan 300nm şanzıman yeralmakta.
Firma o an elinde stoğu fazla 6T30 seçmiş olabilir.
çünkü o yıllarda İnsignia A2 kasanın üretimine başlanmıştı ve insignia da 6T40 model kodlu şansızman kullanıldı.

6T = 6 ileri
30 = 300nm tork
40 = 400nm tork
45 = 450nm tork

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt