Geçmiş olsun ali expressciler :)

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Zaten 1-2 lira ucuza alabilmek için 1 ay beklemeyi göze alıyorduk şimdi onu bile bize çok gördüler. Vergi getireceğinize üreticiyi teşvik edip üretime destek verseniz olmaz mıydı eyyy devlet büyükleri.

S Çevrimdışı

Solstice

Yeni Üye
6 Mar 2019
22
40
Arkadaşlar yakın zamanda başıma gelen olayı paylaşmak istedim sizler ile.

Android tv box almak istiyordu bir arkadaşım. Ben de 2. televizyona 2. android box ı almayı planlıyordum. Geçenlerde çok uygun fiyatlar ile karşılaştık (115₺, 2 gb ram 16 gb hafıza) ve 2 adet sipariş verdik. Yalnız siparişi verirken gümrükte sıkıntı olmasın diye 1 tanesini kendi hesabımdan diğerini başka bir arkadaşın hesabından verdik. Aynı ürün, aynı fiyat, 15 dakika ara ile sipariş edildi. Aynı yerde çalıştığımız için adreste haliyle aynı. Fakat sonuç: Bana ürün ekstra hiç bir ücret çıkmadan ulaştı, o her postaya eklenen 4₺ lik ücret de dahil 1 kuruş ödeme yapmadım, arkadaşıma ise 1 hafta gecikmeli gelen ürün üzerine 50₺ ücret çıkartmışlar. Önce bir telgraf geldi arkadaşıma, ürünün değeri tespit edilememiştir, ödeme ekstresi ve kimlik fotokopinizi belirtilen e posta adresine 1 hafta içinde gönderin yoksa gümrük deposuna kaldırılacak diye, arkadaş söyleneni yaptı, peşine ürün 50₺ ücret ile geldi.

Yani kısacası demek istediğim bu ücretlendirmeler neye göre ve nasıl yapılıyor hiç belli değil. Tamamen şansınıza.

Bu arada emsal ürünler ülkemizde 300₺ ve üzerine satılıyor. Yani 50₺ ekstra ücret ile bile çok daha uyguna gelmiş oluyor.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Ekmek makinesinin kayışları çürümüş. Dişler gittiği için bıçağı çevirmiyordu. Sinbo firması parça stoğu tutmuyor. Ankara'da bir esnaf çiftini 60 liradan satıyordu.

Aliexpress'e bakayım dedim. iki dakikada aradığım kayışları buldum. Toplam 15.5 liraya kapıma kadar geldi, 16 günde.

Sinbo'nun malını desteklememesi ve esnafın kazığı bariz ortada. Hiçbir açıklama aradaki 4 kat fiyat farkını açıklayamaz. Esnafın açlığı ve fırsatçılığı dışında.

Bu vakitten sonra ne kadar vergi kdv koysa da vatandaş yine oradan alır. Zira bu ülkedeki fahiş karlı fiyatlara göre hep ucuz kalacak.

Zamanında katıldığı bir dış ticaret eğitimindeki duayen hocamız ithalatta kaça mal ediyorsanız en az 3 katına satın demişti. Sanırım bu çok şeyi açıklıyor.

turkaahmet Çevrimdışı

turkaahmet

Aktif Üye
24 Ocak 2019
108
44
gümrüğe takılma olayı tamamen çalışan personelin ve kargonun yoğunluğuna göre değişiyor. kimi malzeme takılıyor kimi takılmıyor.mektuplardan vergi olayı şuan durduruldu gibi bişey dedi bir ptt çalışanı abimiz :)

turkaahmet Çevrimdışı

turkaahmet

Aktif Üye
24 Ocak 2019
108
44
gümrüğe takılma olayı tamamen çalışan personelin ve kargonun yoğunluğuna göre değişiyor. kimi malzeme takılıyor kimi takılmıyor.mektuplardan vergi olayı şuan durduruldu gibi bişey dedi bir ptt çalışanı abimiz :)

ptt çalışanı abimizin verdiği tiyo doğruymuş daha büyük vergi için küçüğü geri çekmişler

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
turt dışından gelen telefonlar için asıl vergi ona olacak
yurtdisinda posta yoluyla telefon getirilmesi yasak.
tespiti halinde posta geri gönderici adresine postalaniyor.
yolcuyla beraber gelen telefon,tablet gibi imei bulunan cihazlarda.

kayit ucreti 618tl oldu.

images.jpeg-2f736d9dd98d18b31.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt