Gece TV'nin fişini çekmek

D Çevrimdışı

Doğukan Süloğlu

Yeni Üye
25 Ara 2020
4
24
Öncelikle iyi akşamlar. Aslında iki tane sorum olacak.
İlk sorum şu
Gece TV kullanılmıyor, TV'nin fişini çeksek TV'ye bir zararı olur mu?
Diğer sorum ise şu
Evde Samsung'un Q80R model TV'si var. Bundan önce kullandığımız TV oldukça eski bir televizyondu ve alt kısımda olan bir kırmızı ışık var ya düğmeye basıp onu da kapatabiliyorduk. Q80R'de de bu var mı? Çok aradım ancak bulamadım.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
tv nin fisini cekmek zarar vermez kapaliyken düsük miktarda da olsa kullandigi elektrikten tasarruf etmenizi saglar.
yeni model tv lerde aradigin tuslar tv nin altinda oluyor.

05-Samsung-TV-Control-without-Remote.jpg

tv nin fisini cekmeden önce kapatma tusu ile önce kapatip sonra fisi cekmek mantikli olur sanirim. teorik olarak tv calisirken birden fisini cekmek yerine önce kapatip sonra fisi cekmek yani.

D Çevrimdışı

Doğukan Süloğlu

Yeni Üye
25 Ara 2020
4
24
tv nin fisini cekmek zarar vermez kapaliyken düsük miktarda da olsa kullandigi elektrikten tasarruf etmenizi saglar.
yeni model tv lerde aradigin tuslar tv nin altinda oluyor.

05-Samsung-TV-Control-without-Remote.jpg

tv nin fisini cekmeden önce kapatma tusu ile önce kapatip sonra fisi cekmek mantikli olur sanirim. teorik olarak tv calisirken birden fisini cekmek yerine önce kapatip sonra fisi cekmek yani.
O tuşları biliyorum ancak TV'nin görüntüsünü kapatıyor sadece yani kırmızı ışık yanmaya devam ediyor. Ben de zaten ekranı kumandadan kapattıktan sonra biraz bekleyip öyle çektım fişten. Eski TV'de o kırmızı ışık da kapanıyordu. Birde böyle yapmak bir bakıma TV'nin ömrünü de uzatmaz mı?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
O tuşları biliyorum ancak TV'nin görüntüsünü kapatıyor sadece yani kırmızı ışık yanmaya devam ediyor. Ben de zaten ekranı kumandadan kapattıktan sonra biraz bekleyip öyle çektım fişten. Eski TV'de o kırmızı ışık da kapanıyordu. Birde böyle yapmak bir bakıma TV'nin ömrünü de uzatmaz mı?
bende de samsung qled var fakat senin kullandigin modelden degil. o tarz bir isik yanmiyor. eger kapatma secenegi varsa tv nin ayarlar menüsünde bulma ihtimalin yüksek orada da yoksa öyle bir secenek oldugunu sanmiyorum.
fisten cekmek tv nin ömrünü kismen uzatabilir fakat cok da etki edecegini düsünmüyorum tv lerde ömrünü belirleyen daha cok panelin ve aydinlatma icin kullanilan ledlerin ne kadar süre kullanildigi.
detayli bilgiyi bu konuda daha cok bilgi sahibi olan kisilere birakayim.

D Çevrimdışı

Doğukan Süloğlu

Yeni Üye
25 Ara 2020
4
24
bende de samsung qled var fakat senin kullandigin modelden degil. o tarz bir isik yanmiyor. eger kapatma secenegi varsa tv nin ayarlar menüsünde bulma ihtimalin yüksek orada da yoksa öyle bir secenek oldugunu sanmiyorum.
fisten cekmek tv nin ömrünü kismen uzatabilir fakat cok da etki edecegini düsünmüyorum tv lerde ömrünü belirleyen daha cok panelin ve aydinlatma icin kullanilan ledlerin ne kadar süre kullanildigi.
detayli bilgiyi bu konuda daha cok bilgi sahibi olan kisilere birakayim.
Sizin hangi model Q70 ya da Q60 mı?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Anahtarlı üçlü priz kullanın. :ok

D Çevrimdışı

Doğukan Süloğlu

Yeni Üye
25 Ara 2020
4
24
TV'nin fişi üçlü prize takılı ama üçlü priz anahtarlı değil. Üçlü prizde akım korumalı prize takılı, o şekilde kullanıyoruz. Anahtarlı olmadığı için gece prizden çıkartıyorum.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bende de Schneider akım korumalı priz var. Üstünde anahtarı da var ama her gece sabah üşeniyorum. Fakat herkes bu şekilde kapatıp açsa küçük gibi görünsede büyük tasarruf sağlıyor. Bir Alman kanalında izlemiştim. Bu konuyu kamu spotu gibi ele alıyorlardı. Bizde de kamu spotunda yer alabilir aslında ?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bende de Schneider akım korumalı priz var. Üstünde anahtarı da var ama her gece sabah üşeniyorum. Fakat herkes bu şekilde kapatıp açsa küçük gibi görünsede büyük tasarruf sağlıyor. Bir Alman kanalında izlemiştim. Bu konuyu kamu spotu gibi ele alıyorlardı. Bizde de kamu spotunda yer alabilir aslında ?
türkiye icin ona sira gelene kadar neler var neler ama yapacak insanlar yok :ogg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt