FN Five-seveN

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
53
2000 yılında tarafından belirtilen standartlara göre geliştirilen mermiyi kullanan kişisel savunma silahı olan üretildikten sonra silahla aynı mermiyi kullanan ve 'ın yanında kullanılabilecek bir tabanca olarak geliştirildi.

Genel olarak çoğu tabanca , ya da gibi sıradan bir kişiyi durdurabilecek mermileri kullanırlar. Ancak firmasının belirttiği gibi eğer vurulan kişi hafif bile olsa bir kevlar yelek giyiyorsa mermiler ölümcül bir hasar veremeyecektir. Böyle kurşun geçirmez yelekler dünya üzerindeki ordu kuvvetlerinin %50'si tarafından giyilmektedir.

Ayrıca silahın bir avantajıda hafifliğidir. Örneğin standart 9mm mermiler mermilerden 2 kat daha ağırdır. Ayrıca FN firması bu merminin yaptığı geri tepmenin, 9mm mermilerin kabaca yarısı kadar olduğunu belirtmiştir. Silahın şarjörü hemen hemen her tabancadan daha fazla mermi alabilir (20). Silahın standart modeli yalnızca 617 gramdır (boş iken). Doluyken ise 740 gramdır ve kompakt bir silahtır.

Anlaşıldığı gibi silah tasarımı ve NATO'nun yeni ölçeklerinin altta yatan prensibi; belli durumlarda(koruma ve eğitilmiş ve düzenli ordularla savaş durumu vs.) ağır ve yüksek hasar oluşturan silahlar (ingilizce: full power) yerine daha az güç içeren ancak daha fazla miktarda mühimmat taşıyabilmesine bağlıdır. Ancak Irak ve Afganistan gibi tecrübeler ABD askerlerini full power silahlar kullanmaya yöneltmiştir. Askerlerin Afganistanda 6,8SPC oluşturmalarının temelinde de bu yatar. Bunun gibi tecrübeler askerlerin ordudan kalibre tabancalar yerine kalibre silahlar istemelerine de yol açmıştır.

Aslında şehir içinde çok etkili, hatta dünyanın en etkili tabancası olarak görünmesine karşın silah pek yaygın olarak kullanılmamaktadır. Şimdilik dahil sadece birkaç özel kuvvet tarafından kullanılmaktadır ve biraz daha yaygın biçimde lokal polis özel timleri tarafından kullanılmaktadır.

FN Five-SeveN istenirse LAM(lazer) veya taktik fener ile geliştirilebilir ve silaha susturucu takılabilir. Ayrıca 30 mermi alan uzatılmış şarjörleri de üretilmiştir.


Five-seveN_USG.jpg
Bir başka Kralda burda var :)
 
Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Amerika'ya yerleşmek lazım istediğini git al oyuncak alır gibi silah alıyorsun :haha1
 
O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
53
Bazı videolarda denk geliyor catara patara millet çıkarıp çıkarıp birbirine sıkıyor akıl alır gibi değil.

Tamam Adana'nın da Teksastan farkı yok ama orada kimden ne çıkacağı belirsiz.
Bizim Trabzondada herkes silahlı. Benim dediğim serbest olarak belinde olacak da:) Polis gelmiş gelmemiş sıkıntı olmayacak anayasal hak olacak!
 
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bizim Trabzondada herkes silahlı. Benim dediğim serbest olarak belinde olacak da:) Polis gelmiş gelmemiş sıkıntı olmayacak anayasal hak olacak!
Bizde o şekil olursa en ufak tartışmada herkes çıkartıp birbirine sıkar :kiskis
 
Geri