fırında c25 şartel kullanılır mı?

P Çevrimdışı

prens45

Yeni Üye
21 Nis 2021
11
38
orjinal şartel b20 mişti.daha sonra şartel attırdığı için b25takıldı.şartele yukardan giren kablo çok az yandığı için bu sefer bi elektrikçi arkadaş c25 taktı.evde c tipi kullanılmaz diyolar.içim rahat değil

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,794
C tipi sigorta geçikmeli atar. Motoru bulunan
elektrikli aletlerde kullanılmaması önerilir.
Fırında arıza olması durumda C seride olsa, yüksek amperlide olsa o sigorta atar.

Sigortaya giren kablonun yanması gevşek bağlantı nedeniyle olur.

P Çevrimdışı

prens45

Yeni Üye
21 Nis 2021
11
38
C tipi sigorta geçikmeli atar. Motoru bulunan
elektrikli aletlerde kullanılmaması önerilir.
Fırında arıza olması durumda C seride olsa, yüksek amperlide olsa o sigorta atar.

Sigortaya giren kablonun yanması gevşek bağlantı nedeniyle olur.
b20 taktırsam sıkıntı olur mu 2 tane şartel var mutfakta

P Çevrimdışı

prens45

Yeni Üye
21 Nis 2021
11
38
mutfağa ait olan şartelleri işaretledim alt taraftaki koblolar birinden çıkıp diğerine giriyor.
20240120_231534.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,794
mutfağa ait olan şartelleri işaretledim alt taraftaki koblolar birinden çıkıp diğerine giriyor.
20240120_231534.jpg
sigma 20a olan %99 lambalarin sigortasıdır.
oradaki sigortaların alayı kalite olarak tırt, esem olanda ehh işte.

alttaki kablo, elektriğin geldiği kablodur ev monafezedir ve tüm sigortalara alttan köprülenir.
üsttende gideceği yere çıkış alınır.

P Çevrimdışı

prens45

Yeni Üye
21 Nis 2021
11
38
sigma 20a olan %99 lambalarin sigortasıdır.
oradaki sigortaların alayı kalite olarak tırt, esem olanda ehh işte.

alttaki kablo, elektriğin geldiği kablodur ev monafezedir ve tüm sigortalara alttan köprülenir.
üsttende gideceği yere çıkış alınır.
c25 in yerine ne takmak lazım.fırını pek kullanmak içimden gelmiyo artık

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
40lık sigorta var orada, saatte bulunan sigorta kaçlık ki :alala Ev kendinizin mi, cevap "evet" ise hepsini değiştirmek lazım bana göre ,ama evdeki sigortalar saatten yüksek olamaz bence, yanlış mı düşünüyorum Sota Sota

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Öyle ezbere iş yapmayın hocam, sigorta fırına göre değil kabloya göre seçilir, tesisatta 2.5luk kablo kullanılmışsa max taşıyacağı akım 20a dir. Buda demek oluyor ki o hatta en fazla 20a link sigorta olur. Eğer linye sadece fırına aitse 16b mutfaktaki diğer eşyalarla kullanılıyorsa 20b. Bunun dışında sıkıntı olur.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Öyle ezbere iş yapmayın hocam, sigorta fırına göre değil kabloya göre seçilir, tesisatta 2.5luk kablo kullanılmışsa max taşıyacağı akım 20a dir. Buda demek oluyor ki o hatta en fazla 20a link sigorta olur. Eğer linye sadece fırına aitse 16b mutfaktaki diğer eşyalarla kullanılıyorsa 20b. Bunun dışında sıkıntı olur.
Yazdığımı destekler olmuşsun,teşekkür ederim :ok Ayrıca kabloları sanki 2.5tan küçük gibi gördüm fotoyu büyütünce belki de 2.5 tur, benim özellikle 40A sigorta dikkatimi çekti :ok

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
40lık sigorta var orada, saatte bulunan sigorta kaçlık ki :alala Ev kendinizin mi, cevap "evet" ise hepsini değiştirmek lazım bana göre ,ama evdeki sigortalar saatten yüksek olamaz bence, yanlış mı düşünüyorum Sota Sota
Mesajı okuyunca gördüm o tesisatta 40lik sigorta olmaz olsa olsa ana sigorta niyetine olur, tesisatın elden geçmesi lazım üstelik alttaki altlamalar da en az 4luk hatta 6lik kablo ile yapılmalı

Yazdığımı destekler olmuşsun,teşekkür ederim :ok Ayrıca kabloları sanki 2.5tan küçük gibi gördüm fotoyu büyütünce belki de 2.5 tur, benim özellikle 40A sigorta dikkatimi çekti :ok
Valla bende 1.5luk gibi gördüm büyütüp baktım emin olamadım

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Mesajı okuyunca gördüm o tesisatta 40lik sigorta olmaz olsa olsa ana sigorta niyetine olur, tesisatın elden geçmesi lazım üstelik alttaki altlamalar da en az 4luk hatta 6lik kablo ile yapılmalı

Valla bende 1.5luk gibi gördüm büyütüp baktım emin olamadım
Katılıyorum sevgili eren, hatta hanım "nasıl anlayacaksın,fotodan belli olmaz" demişti(gösterdim fotoyu) Elektrik konusunda dikkat etmek lazım Allah korusun,asla affetmez.

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Fırın için normali b16dir ama 25amperlik sigorta varken kablo yanmıştı diyorsunuz buda kablonun taşıyacağından fazla akım çekildi demektir. Sigortadan ziyade bu kabloyu 4lukle değiştirip b20 sigorta kullanın. Üstelik diğer sigortalar da kabloya uygun değil. Birde topraklama düzgünse kaçak akım rölesi ekleyin.

tobacco Çevrimdışı

tobacco 

Aktif Üye
5 Ara 2020
269
35
elektrik yangınlarının baş nedeni kablolardır ısınır ve yanar birde adaptörlerdir fişe takarlar seyahata çıkarlar bir dönerler ev yanmış :bilmiyom

Geri
Üst Alt