Faiz Haram Ama Enflasyon Oranında Faiz Haram Değil

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,860
Dostlar bu dini ticaret işi/yalan siyaset /insan ticareti /beyin avı vs kıyamete kadar devam edecek görünüyor. Kimimiz artık normal görüyoruz ve hocaları da referans gösterip biraz da süsleyip faiz normal diyoruz. Reis veya şu başkan ne diyorsa doğrudur diyoruz.
Aslında mesele bence basit.
Emek olmayan her türlü kazanç haksızdır bana göre. (İnanç meselesine göre düşünürsem.)

Dolayısıyla bu tür söylemleri, yasaların etrafından dolanan avukatlar gibi görüyorum.
Bana göre bir şeyin ortası olmaz, ya başı vardır ya sonu.

Ya inancına göre yaşa, ya da koşullara göre. :kiskis
Gidip de kendini kandırma.
Hiç yoktan kafa rahat olur, ben böyle düşünüyorum.

Tabi benim dinlerle aram yok, bu tür tartışmalar inançlı insanları bağlıyor sadece.
Bana hava hoş.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
615
%14'ü haram olmayan şeyin %18'i haram oluyor :kiskis
ea.jpg

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Sen kelimelerine dikkat et terbiyesizlik yapma arap mitolojisi falan haddini bil sen kim islamiyete hakaret kim bu rahatlığını yedirirler sana inanmayabilirsin ama saygı duymak zorundasın sayın adminler adam aleni bir şekilde toplumun çok büyük bir kısmının kutsalına hakaret ediyor bakıyorum hiç birinizden çıt çıkmıyor burası bilgi paylaşım platformumu kutsala hakaret platformumu insanların yaptığı ahlaksızlıkları İslamiyete mal edemezsin.

Şimdi siz İslamı mı savunuyorsunuz? Atalarınızın hassasiyetlerini mi?

Allah'ın elçisi Muhammed peygambere de aynen bu arkadaşın dediğini dediler. "Bu eskilerin masallarıdır" dediler. O nasıl cevap verdi, siz nasıl cevap veriyorsunuz? Var mı Allah rasülünün ne yaptığına dair bilginiz? Evinde ziyafet verdi bunu söyleyen insanlara, gelin tartışalım, gelin konuşalım dedi. Onlarca vahiy aldı onlara cevap olarak, bu gün elimizde Kuran'da var bu cevaplar.

İsra 53'te Allah ne der bilir misiniz? -" Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler; "

Eğer sözün güzelini söyleyemiyorsanız, lütfen Allah'a ve O'nun dinine avukatlık yapmayın. Allah tarih boyunca sadece elçiler gönderdi, hiç avukat göndermedi.

Her bir insan nefes aldığı sürece Allah'ın hidayetine erebilme şansına sahiptir. Hiç kimsenin kalbini kırarak, onları gücendirerek bu şanstan onları bir adım bile olsa uzaklaştırmak hiçbirimizin haddi değildir. Eğer inanıyorsanız bunun vebali çok büyüktür. Çok ama çok büyüktür.

Lütfen bunları bir düşünün.

(Allah'ın rahmeti onun yoluna hayatını adamış tüm elçilerinin üzerine olsun)

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Bu yaşananlar tamamen ahlakla ilgili bir sorun.
Ne zaman insanlar şapkasını önüne alır da, biz ne ettik der; o zaman bir şeyler değişir.

Avrupa birliğinin üretip kazandıkları ortada.
Uğur Şahin, Özlem Türeci dünyanın en zenginleri listesinde şu an.
Savunma sanayimizden istifa eden mühendislerin önemli bir kısmını Hollandalı ASML bünyesine kattı.
Dünyada yarı iletken sanayisinin kalbi bu adamlar gerisini siz hesap edin.

Fazla konuşmaya gerek yok.
Biraz da karşı taraf yorsun kendisini.
Biz yıllarca anlattık, ne hainliğimiz kaldı, yemediğimiz itham kalmadı.
Konuşma hainnn 155i ararrunn haa

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
kardeşim sen neyi savunuyorsun şimdi onu anlamadım adam islam dinine hakaret etmis haddini aşmış ne dememi bekliyorsun yani hırsızın hiç mi suçu yok benim tepkim mi senin ağırına gitti.

Anlatayım:

Şimdi bir: sözün güzel olanını söylemek Allah'ın emri. Peki siz niye güzel sözle anlatmak yerine saldırmayı ve hakaret etmeyi tercih ediyorsunuz?

Örnek: dersiniz ki " bak kardeşim, 1- senin mitoloji dediğin dinin bu gün dünya 1.6 milyar inanan mensubu var. Karşılaştırdığın Yunan mitolojisinin kaç inananı var? 2-Bu ülkede insanların büyük çoğunluğunun dine saygısı sevgisi var. Bırak İslam dinini, bu ülkede başka dinlerin peygamberlerine de çok büyük saygı var. Senin inancın yoksa bile buna saygı göstermeni bekliyoruz. Yasal olarak suç olması dışında, biz inananları gücendiren sözler söyleme. Hem kendini hem forumu ciddi riske atarsın bu şekilde. 3. İnanmayana saygımız var, inancımıza saygı gösterin"

Dersin kapatırsın. Hala saygısızca devam ederse ya da ettiğini düşünüyorsan forum yöneticilerine hitaben dersin ki, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu, 5237 sayılı TCK’nın 216. maddesinde “Kamu Barışına Karşı Suçlar” bölümünde düzenlenmiştir: halkın belli bir kesiminin benimsediği dini değerlere bu forumda hakaret edilmesine izin vermeyin. Onlar gereğini yapıyor zaten. Mesajları da siliyorlar, kişilere de ceza veriyorlar, konuyu da kapatıyorlar vs vs. Daha önce de örneği oldu.

Ama ne olursa olsun lütfen karşınızdakine hakaret etmeyin. Hele bunu "dini savunma" adı altında yapmayın. Bu sefer de siz benim inancımı zedeliyorsunuz.

Hırsız'ın dini bilmiyor olmasından ötürü suçu 1 birim, dini bilip de onu güzel sözle, hikmetle bu dine davet etmeyenin suçu sizce kaç birim?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Anlatayım:

Şimdi bir: sözün güzel olanını söylemek Allah'ın emri. Peki siz niye güzel sözle anlatmak yerine saldırmayı ve hakaret etmeyi tercih ediyorsunuz?

Örnek: dersiniz ki " bak kardeşim, 1- senin mitoloji dediğin dinin bu gün dünya 1.6 milyar inanan mensubu var. Karşılaştırdığın Yunan mitolojisinin kaç inananı var? 2-Bu ülkede insanların büyük çoğunluğunun dine saygısı sevgisi var. Bırak İslam dinini, bu ülkede başka dinlerin peygamberlerine de çok büyük saygı var. Senin inancın yoksa bile buna saygı göstermeni bekliyoruz. Yasal olarak suç olması dışında, biz inananları gücendiren sözler söyleme. Hem kendini hem forumu ciddi riske atarsın bu şekilde. 3. İnanmayana saygımız var, inancımıza saygı gösterin"

Dersin kapatırsın. Hala saygısızca devam ederse ya da ettiğini düşünüyorsan forum yöneticilerine hitaben dersin ki, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu, 5237 sayılı TCK’nın 216. maddesinde “Kamu Barışına Karşı Suçlar” bölümünde düzenlenmiştir: halkın belli bir kesiminin benimsediği dini değerlere bu forumda hakaret edilmesine izin vermeyin. Onlar gereğini yapıyor zaten. Mesajları da siliyorlar, kişilere de ceza veriyorlar, konuyu da kapatıyorlar vs vs. Daha önce de örneği oldu.

Ama ne olursa olsun lütfen karşınızdakine hakaret etmeyin. Hele bunu "dini savunma" adı altında yapmayın. Bu sefer de siz benim inancımı zedeliyorsunuz.

Hırsız'ın dini bilmiyor olmasından ötürü suçu 1 birim, dini bilip de onu güzel sözle, hikmetle bu dine davet etmeyenin suçu sizce kaç birim?
Şu forumda İdolüm olacak üyelerden birisiniz :)

Şimdi ben de Dinleri sorguluyorum, Kuran dan ayetler ile bizi uyutmaya çalışan çakalların beyanlarını da gidip Kuran-ı Kerimden okuyup doğrulamayı tercih ediyor ve ne yazık ki her 100 beyandan 80 e yakınının YALAN olduğunu görüyoru ve sahtekâr çıkar odakları yerine kutsal kitaba inanmayı tercih ediyorum.

Enteresan olan şu ki sorguladığınızda her zaman hain terörist imansız münafık vs vs ithamları ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Dostların şunu anlaması lazım. SORGULAMAK AYIP DA GÜNAH DA DEĞİLDİR :)

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Anlatayım:

Çok güzel yazmışsınız. Tebrik ederim. :clap2

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
65
Hristiyanlık güya halka, iyiliği, güzelliği, yardımseverliği anlatmak, insanca yaşamayı sağlamak için ortaya çıkmıştı. Zamanla din adamlarının etkisiyle bu din din olmaktan çıkıp, öyle bir hale geldi ki, insanların en büyük kabusu oldu. Çünkü din temsilcileri zamanla öyle bir konuma geldiler ki, onlardan büyük kimse yoktu… Çalışmak yok, emek harcamak yok, oh ne ala memleket. Bir de tanrı adına hareket ettiklerine göre, artık bu işin kaynağını yiyebilirlerdi. Çünkü din çok büyük bir güçtü ve çok karlıydı. İnsanları körü körüne itaate bir alıştırdın mı, artık senin kölen olur… Karşı çıkanın ya da gerçekleri söyleyenin kafası ezilmeliydi. Böylece Engizisyon doğdu. Milyonlarca insan Engizisyon mahkemelerinde hiç suçları olmamasına rağmen akıl almaz işkencelerle öldürüldüler. En çok zararı da kadınlar ve çocuklar gördü tabi ki…

Ne zamanki Avrupa Engizisyonun bu gücünü kırdı, o zaman reformlar yavaş yavaş gelmeye başladı ve sosyal adalet, insan onuru düşüncesi yayılmaya başladı. Rönesans bu sayede doğdu ve Avrupa’nın, sosyolojik, kültürel ve teknolojik devrimleri bu sayede oluştu. Daha halen kilisenin bir parça gücü vardır ama artık insanlara eskisi gibi zarar veremiyor. Neden mi? Çünkü bir anlayış vardır: “Bir kediyi asla köşeye sıkıştırma. Kaçacak yeri olmayan kedi, üzerine atlar…” Kilise bunu anlamış oldu ve artık insanları köşeye sıkıştırmaktan korktuğu için de olanla yetinmeye başladı.

Orta Çağ Avrupa’sının yaşayıp ders aldığı bu gelişmeleri Müslümanlar hala yaşıyor… Henüz din ve din adamları baskısından kurtulamadı… Müslüman aleminin içinde bu baskıdan Atatürk sayesinde kurtulan tek ülke Türkiye idi ama Atatürk’ün ölümünden sonra, yavaş yavaş, sindire sindire, kurbağa misali eskiye dönülmeye başlandı.

Kraldan çok kralcı geçinenler türedi. Güya dinlerini koruyorlardı. Oysa onların İslam dinine verdiği zararı hiçbir düşman verememiştir. Örneği yirmi yıldır iktidarda olan zihniyet…

İslam dini, tıpkı Ortaçağ Avrupasındaki Hristiyanlık gibi, tahakküm dini olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Bunun en büyük sorumlusu da okumayan ama okumuş gibi davranan yobazlarla, okuyup araştırmaktansa, söylenenlere inanmayı daha çok benimseyen cahillerdir. Bu cahillerin zaten kavram bilgisi de olmayınca, engizisyon dönemindeki dini savunanlardan hiçbir farkı kalmıyor. Öyle ki Dinlere mitoloji diyen birine, “Sen dinime nasıl hakaret edersin?” diye hakaret edebiliyor. Çünkü Mitoloji ne demektir diye düşünme ve araştırma gereği duymuyor bile. Çünkü kavramlar bilgisinin onun için bir önemi yoktur. Önemli olan onun doğrularıdır…

mitoloji

ad

Mitleri konu alan, doğuşlarını araştıran, anlamlarını inceleyen yorumlayan bilim.

Benzer: söylencebilim

bir ulusla, bir dinle, özellikle Yunan ve Latin uygarlığıyla ilgili mitlerin, söylencelerin tümü.

İslamiyet, dini savunanlardan ve dinci geçinenlerden çektiğini hiçbir şeyden çekmemiştir...

Cemaatlere ait yurtlarda, çocuklara tecavüz ediliyor, din'i bütün ne iktidar mensuplarından ne de bu iktidarı takip edenlerden, hiç ses çıkmıyor... Aksine, dini bütün olduğuna inanılan bir partinin kadın bakanı "Bir seferden bir şey olmaz..." diyor. Bir başkası "Anne babalar da çocuklarına sahip çıksaydı..." diyor. Üçyüz küsur madencimiz gerekli önlemler alınmadığı için, maden kazasında ölüyor. Din'i bütün zat, "Bu fıtratımızda var diyor..." Zamanın da bir bakan çıkıyor: "Bakara,makara atıyorum..." diyor, başka bir gerzek çıkıyor, “Hz peygamber hata yapar, bizimki yapmaz diyebiliyor. Bu dini bütünlerden bir Allah’ın kulu çıkıpta, “Sen ne halt ediyorsun?” diyemiyor… Örnekler o kadar çoğaltılabilir ki, buraya sayfalarca yazarım...
Güya İslam dinine çok değer verenler, güya dindar geçinenler, bu iktidarın; yaptıkları uygulamalarla dini nasıl aşağıladıklarını, kendi amaçları doğrultusunda nasıl kullandıklarının ya farkında değiller, ya da onlar da belli bir oranda beslendikleri için bunu görmezden geliyorlar. Ayak takımı böyledir zaten. Önüne biraz yalayacakları bir şey attın mı yeter…
Kraldan çok kralcı geçinenler ve güya İslam’ı savunduklarını iddia edenler, son yirmi yıl Türkiye’de artan ataist ve deist sayısını iyi araştırsınlar çünkü buna en büyük katkıyı kendileri sağlıyorlar…

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Dostların şunu anlaması lazım. SORGULAMAK AYIP DA GÜNAH DA DEĞİLDİR :)
Allahın emri niye ayıp ya da günah olsun. +1 dos doğru söyledin. İslam halifesine hutbe de önce üzerindeki elbisenin hesabını ver diye sormuştu, sorgulamıştı, sahabe olan o günün müslümanları. Tatmin olduğu cevabı alınca da kılıcını çekip eğer hesabını veremeseydin kılıcımla seni doğru yola getirirdim mealinde karşılık vermiştir. İslamı öğretirken 23 yıl sürüyor ve hep sorgulanıyor, ta ki veda hutbesinde de son ayet inince tamamlanıyor. İnen bir çok ayet sorulan soruların cevabıdır veya yaşanan tecrübelerin yorumlanması cevaplanmasıdır. Okuma bilmeyen (o vakitte) Hz. Peygamber 'e bile inen ilk ayet oku ile başlamış. Allah 'ın dini üzerinde konuşmak bile yapılabilecek en hayırlı sohbetlerdendir. Tabii ki eğitim öğretim amaçlı olsun. İlim de Allahın değil mi evet, bu forumda ekseriyet ilmi (teknoloji içeren) konular konuşuluyor, fikir alışverişi yapılıyor saygı çerçevesin de.

Yani ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim diyerek tanımlanmış bir dini doğru olarak öğrenmek ve yaşamak, bir değişle insan olduğunu bilmek ve insana yaraşır şekilde hal ve hareketlerle yaşamını sürdürmek demek değilmidir.

Müslümanlar da maalesef İslamı bildiği kadarıyla olduğunu sanıp kendisini yeterli görüp yaşamaya çalışan tam müslüman olduğunu sanan, yani kendine göre anlayışlar geliştirerek islamın dışında din uydurmuş olan milyonlarca kişler var. Müslüman olmayanların İslam'a zarar vermeyenleri çok olsa da maalesef müslümanım diyenlerin milyonlarcası kendine göre uydurdukları yorumladıkları dinleriyle İsalam'a zarar vermeye devam ediyorlar.

Tam çalışan bir tv nin sigortası atsa artık o tv değildir, tv fonksiyonları yoktur. Ta ki sigortasının atma nedenini ortadan kaldırıp sigortası takılarak tam hale gelinceye kadar. Bu gün din tam olduğundan tam olarak öğrenilebilinir, müslüman da tamamından sorumludur. Eksik bilgilerle sahiplenip İslam adına mücadele etme yeldeğirmeni ile savaşma mücadelesi hikayesi olur. Hem kişiye hem çevresine hem de inancına zarar vermekten ileri gitmez.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Din faizden mi ibaret acaba? İşin içine ekonomi girince dini hükümler devreye giriyor da başka konularda iki çift laf eden yok.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Burada bir "faiz" var ama nerede biliyor musunuz?
Devlet, para basmak sureti ile, vatandaşın cebindeki paradan sürekli olarak "faiz" alıyor. Faiz işte burada ve haram diyeceksek bu haram.
Tamam, enflasyon oranında haram değil diyelim. Hangi enflasyon oranında?
Benzin 5'ten 10'a çıkmış, o mu enflasyon? Kağıt 3'ten 10'a çıkmış o mu? Yoksa devletin dediği yılda %10 küsür mü?

Geri
Üst Alt