Fahişinden.com :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Selamlar
Aslında mesele toplumumuzun bir kesiminin maalesef duyduğu herşeye inanmasından dolayı ortaya çıkan kaostur. Emekçi hayatta kalmaya çalışan kesim zaten bu mecradan uzak, bir kitle var ki parayı nerden nasıl kazandığını hepimiz biliyoruz, ve de canlılığın temel prensibini yanı midenin doymasını gözünün doyması diye anlayan bir güruh, tabii sistemin işleyişi bunun üzerine kurulu. Kıssadan hisse:
20 yaşında aracım var, alındığı ilk günden beri serviste bakımları yapılır (serviste bulunan bir dostum münasebetiyle) yaklaşık bir ay önce normal bakımlarının yapılmasını beklerken gözüme takılan öylesine baktığım bir sıfır aracın (önceki modelinden ne farkı var acaba) üzerinde 230.000 TL lik etikete öylesine hayretle bakarken, hemen size verelim kaç yıllık müşterimizsiniz sizin aracıda takas alırız 48.000 TL ye diyerek yanıma gelen zat'a geri kalanı nasıl ödeyeceğim ayrıca bu araç aralıkta tarafınızdan bana 175.000 TL ye teklif edilmişti dedim, kredi faizleri çok düşük efendim ödemesi çok kolay artık hem bu 2020 model ondan pahalı, cevabını bir öneriymiş gibi sundu. Söylediğim tek cevap benim aracım o parayı etmez etse etse 30 bin eder sizin bu araç bu parayı hiç etmez oldu, belki bana geri zekalı salak demiştir içinden bilemem ama işler böyle yürüyor sistem emeğinin karşılığı olan paranı bir şekilde alır. Kaldı ki ikinci el piyasası filan (emlak - vasıta) neden bu kadar haber var neden bu kadar işleniyor bu konu ne oldu birden bire gündemde? pandemi den çıktık makarna stoğu gibi araba ihtiyacımız mı ortaya çıktı, ne oldu? Olan şu ; piyasaya para bastık, kredi ile, yardım ile bir şekilde piyasaya para girdi (yaklaşık 6 milyar TL civarı bir rakamdan bahsediliyor) bu paranın karşılığı yok, biraz daha piyasada kalırsa, yani el değiştirip geri toplanmaz ise paranın değeri daha da düşecek, bu sefer enflasyon rakamı ile de oynayamayacak duruma düşeriz ki, bunun sonu toptan iflastır, bu yüzden ev arsa, otomobil fiyatları bu kadar uçuk, çünkü faizler düşük, yani piyasadaki para geri toplanacak vesselam
Çok yazmam, yazınca da uzun yazıyorum, başınızı ağrıttık özür
Sevgiler

Mesele bence, toplum ileride otomobil veya ev alamayacağını düşündüğü için. :kiskis

MUFIT Çevrimdışı

MUFIT 

Aktif Üye
6 Mar 2019
71
29
Aç gözlülükten hepsi.
Ne para kazanmayı biliyor insanımız, ne de harcamayı.
Varsa yoksa kısa günün kârı. ?
Bi de şöyle bi durum oluyor adam aracı alıyor 30 bin liraya sonra düşünüyor ''lan ben bu arabayı 30 a aldımda 35 e satabilir miyim acaba'' sonra atıyor fahişinden.com ' a fahiş fahiş takılıyor :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bi de şöyle bi durum oluyor adam aracı alıyor 30 bin liraya sonra düşünüyor ''lan ben bu arabayı 30 a aldımda 35 e satabilir miyim acaba'' sonra atıyor fahişinden.com ' a fahiş fahiş takılıyor :)

TL bazında kâr elde ettiğini zannediyor ama dövize çevirince sonuç içler acısı.
Onu geçtim aldığı aracı ne kadar elinde tutarsa o kadar zarar ediyor farkında değil. :haha1
Sanırım devlet memurları bu işte oldukça fazlaymış herhalde, akrabalarıyla bile bu işe topluca girenler varmış. :kiskis

DH'de çok dalga geçilen bir arkadaş vardı, bu arkadaş sıfır VW Golf mü ne alıyor, sonra otomobilin sıfırına ciddi indirim geliyor, bu arkadaş yine de sıfırından pahalıya satmaya çalışıyordu. Adam her yeni ilan açtığında arabanın kilometresi yükseliyordu. :haha1

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Al sat yapanlar,
Sıfırın olmayışı,
Devletin bu konuda bir kanunu olmayışı,
Fiyatları bozuyor.

Elinizi vicdanınıza koyun şimdi , ben araç almak istiyorum fiyatlar artıyor bekliyorum(zorunlu bekliyorum, benim alabileceğim arabalar 50 binden çıktı 90bun bin TL'ye).
Aracı olan satmak isteyen siz değerli forum uyeleri de dahil olmak üzere kar yapmak için fiyat artsın istiyor.
Durum bu biri düşün diğeri yükselsin istiyor.

Bir diğer etkende paranın değer kaybetmesi, sen 50 liraya geçen sene pazar alisverisi yaparken bu sene 100 lira. Ama ben 2. El arabanın 2 ayda tavan yapmasını buna bağlamıyorum çünkü araba aynı araba hatta yıprandı neden artsın düşmesi lazım. Bazı fırsatçı ve büyük eller bu işe parmak attı, devlet ise ses çıkarmadi çünkü ona da gerekli cukka kalmıştır.

Araba arıyorum ☺️
Fırsatçılar uzak dursun ?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Kuzenim 16 bin liraya aldığı arabayı 6 sene kullanıp 28 bin liraya sattı, şaka gibi ? araba alıp yatırım yapılan tek ülkeyiz.
Amcam jetta aldı geçen yıl bu yıl dediğine göre tam 60 milyar kardayım dedi.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Al sat yapanlar,
Sıfırın olmayışı,
Devletin bu konuda bir kanunu olmayışı,
Fiyatları bozuyor.

Elinizi vicdanınıza koyun şimdi , ben araç almak istiyorum fiyatlar artıyor bekliyorum(zorunlu bekliyorum, benim alabileceğim arabalar 50 binden çıktı 90bun bin TL'ye).
Aracı olan satmak isteyen siz değerli forum uyeleri de dahil olmak üzere kar yapmak için fiyat artsın istiyor.
Durum bu biri düşün diğeri yükselsin istiyor.

Bir diğer etkende paranın değer kaybetmesi, sen 50 liraya geçen sene pazar alisverisi yaparken bu sene 100 lira. Ama ben 2. El arabanın 2 ayda tavan yapmasını buna bağlamıyorum çünkü araba aynı araba hatta yıprandı neden artsın düşmesi lazım. Bazı fırsatçı ve büyük eller bu işe parmak attı, devlet ise ses çıkarmadi çünkü ona da gerekli cukka kalmıştır.

Araba arıyorum ☺
Fırsatçılar uzak dursun ?
Bizim komşu 75 bine aldığı focusu 100 bine sattı.

C Çevrimdışı

canmuhabbet41

Aktif Üye
25 Kas 2019
121
53
1990 yıllarda genç olup ve birşeyler alan insanlar bilir ,sizin arabadan kar yapmanın ne olduğunu.
ben altın veya gayrimenkul yerine araba alınan dönemde genç idim.1994 devalüasyonunu da yaşadım.hisettim.
lüks olamayan orta sınıf sıfır araba fiyatları orta halli daire fiyatı idi.bugün de sıfır orta direk araba(C segment) bir ikinci el eski daire alıyor.
aradan 30 yıl geçti ,yine aynı durumu yaşıyoruz.bugünün gençlerine de kısmet oldu araba alıp yatırım yapmak.
inşallah devalüasyonun da tadına bakmak kısmet olmaz.Tarih tekerrür etmez,hatalar tekerrür eder!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Amcam jetta aldı geçen yıl bu yıl dediğine göre tam 60 milyar kardayım dedi.

Epey kâr etmiş amcan Koray. :hihi

Screenshot_2020-07-24-60-000-TL-kac-dolar---Googleda-Ara.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt