FAHİŞ ELEKTRİK ZAMMININ SONUÇLARI

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Asıl fatura yazın sıcak geçtiği yerlerde gelecek.
Valla son yaz çok sert geçmişti Antalya'da ve rekorum günlük 18kW ortalamayla 550₺ faturaydı. Biraz önce pek soğuk geçmeyen son ay için yine günlük 18kW hesaplanmış ve 935₺ geldi. Zammı anlarım da geçen aydan daha soğuktu ben nasıl bu ay daha fazla kW olarak elektrik tüketmeyi başardım onu çözemedim.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ben ve yakın çevremde artık elektrikte iyice tasarrufa yöneldik.Elektrikli aletlerden zorunlu olanları mümkün oldukça az kullanmaya başladık.Zaman her şeyden tasarruf zamanı.Kötü günlere hazırlıklı olmak gerek.Bizi bu hallere düşürenler utansın.Yazacak çok şey var da yazamıyorum,kendimi frenliyorum.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Yapacağı tek muhalefet, ''İliktirik pirisini idimiyirim'' diyen bir muhalif lider ile benim bir beklentim yok zaten :)

Yahu adama demezler mi ''kardeşim elektrik parasını ödemezsen elektriğini keserler bu kadar basit''

Bunun nesi muhalefet?
1 kişi yaparsa keserler peki 5 milyon kişi yaparsa da mı kesecekler, buna sivil itaatsizlik denir, gelişmiş demokrasilerde meşru bir itiraz yöntemidir ancak bizim gibi ortadoğu çakma demokrasilerinde toplumsal hareket olmadığı için pek doğru sonuçlar vermez bu tip hareketler

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Yapacağı tek muhalefet, ''İliktirik pirisini idimiyirim'' diyen bir muhalif lider ile benim bir beklentim yok zaten :)

Yahu adama demezler mi ''kardeşim elektrik parasını ödemezsen elektriğini keserler bu kadar basit''

Bunun nesi muhalefet?
Abi olur mu öyle ya ?

Şimdi bu firmalara genel olarak TEKEL benzetmesi yapılıyor ama çok da anlamlandıramıyorum. TEKEL en büyük darbeyi devletten yiyorken hele. Acaba Tek-El anlamında mı deniliyor merak ettim ?

Geçenlerde su bağlattım taşınınca, 4 gün bağlamadılar ve sırf duş alabilmek için 100₺'ye otel tuttuk. O zaman dedim "imkan olacak iptal edip başkasından başlatacam aboneliği". Temel ihtiyaçlar söz konusu olunca burada güç sahibi kimlerse acayip cüretkâr oluyorlar. Keşke o muhalefet biraz daha taraftarı olan bir insan olsa da bu cümleyi kurduğunda herkes "ben de ödemiyorum" dese. Güneş enerjisi kurmak falan daha mümkün olsa.

Bu dünya nasıl bir dünya anlamış değilim. Küçüklüğümü hatırlıyorum ara sıra, böyle etrafımdaki herkes her şeyi iyi biliyormuş, ben cahilmişim gibi hissediyordum. Tabiki de onlara göre cahil olmalıydım çünkü 10 yaşındayım. Benim yaşıtlarım böyle baskıcı, zorba olurdu. Büyüdükçe farkediyorum da bu yetkili insanlar hep 10 yaşında akla falan sahip gibi geliyor. Şaşırıyorum böyle inanılmaz geliyor bana bu kadar garip insanların var olması.

Adamlar göz göre para basıyorlar. >> <<
Ortada artan bir dolar veya altın veya herhangi bir döviz yok. Varsa da bu kadar gözüktüğü kadar artma durumu yok. Ortada artan bir TL MİKTARI var ve her yerde bas bas bağırması gereken ekonomistler sadece "Arpayı da dövizle alıyorsun aslında" gibi cümleler kuruyorlar. Abi tamam arpayı da dolarla alıyorsun da, şu yukarıdaki linkteki kadar dolar bassalar ve dolar 10 liradan 5 liraya düşse arpanın fiyatı düşer mi alüminyum ya. Bu muhalefet TL bastıkça her 1 arpa için daha fazla TL olmasından dolayı TL'nin arpaya göre bile değer kaybetmesinden niye bahsetmiyor da "dolarla elektrik alıyoruz" gibi sanki mesele dolar gibi konuşuyor buna bir türlü anlam veremiyorum.

İki elmam var iki armudun var. Bir büyü yapıp 4 elmaya yükseltiyorum 1 yılda ben elmamı. Karşımdaki adam iki armudunun birini bana artık 1 elma karşılığında verir mi? Büyü yaparak nasıl elmanı çoğaltamıyorsan para basarak da paranı çoğaltamazsın alüminyum.

Muhalefet daha mantıklı argümanlarla gelse desteği daha güçlü olacak da. Biz sadece diksiyonu iyi olsun, halkı gaza getirmeyi iyi bilsin arayışındayız. İmamoğlu ve Yavaş 'da bu konuda iyiler. Malum kişinin bizim görüşlerimize sahip versiyonlarılar sadece benim gözümde. Bu ülkenin başına ne geldiyse hep bu kitleye hitap etme yeteneği olan liderlerden geldi.

Velhasıl, ülke bir akvaryum. Muhalefeti de, ekonomisti de, lideri de hamsi balığı.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Bunun nesi muhalefet?
Ona ödetmezler zaten ona sıra gelmiyordur, vakit de ayırmaz, bir hesaptan otomatik talimatlı ödeniyordur. Tuzu kuru onun için ben ödemeyeceğim diyor, yalan da değildir ben şimdiden inanıyorum.

Ama böyle mi muhalefet yapılır. Dese ya Ben partim ve ittifak paydaşlarımızla ödemeyeceğiz, taki eski haline yada bir makul değere düşene kadar. Hem teknik olarak elektriği kesmek te mümkün olmaz hem siyasi olarak konu tartışılır. Bilelim iktidara talip olduklarını. Mücadelesiz başarı mı olur.

Millet bırak elektriği interneti mi kapatayım evin elektriğini mi desen aman interneti kapatma diyecek hale gelmiş. Yukarıdakini deseler bile önce yanındakiler der ne yapıyorsun enerji olmadan inter nete nasıl gireceğiz. Kimse ona tabi olmaz, o da tutmayacağını düşündü ki pek ısrarcı değil.

Velhasıl güçlü muhalefetimiz Sayın Baykal dan beri yok, muhalefet kala kala iktidarın yetiştiği yeri kapanlar ile direksiyonunu kırmaya çalışırken yakalayıp seçim otobüsünden attıkları eski yol arkadaşlarına kaldı.
Onların da sağdan saysanız da soldan saysanız da yurttaşın çıktıkları gönlünü tekrar kazanma ihtimali bana görünmüyor.

Millet bunalsa bile düne kadar zaten yoklukta yoksullukta yaşadığından aşılı, ekonomik sıkıntıyı aşırı takmıyor. Bakmayın dolaşan lafın çokluğuna, büyük şehirlerde dolaşan paraya bakmak bile gerçeği anlatıyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
A Alperentoy,
Geçmiş yıllarda da ekonomik sıkıntı yaşanıyordu ve buna bir şekilde alışmış, tolere ediyordu vatandaş dediğiniz gibi. Ama bugün gelinen nokta ekonomik sıkıntı değil, ekonomik kaos. Sadece gaz ve elektrik parası kiraları geçti bazı yerlerde katladı. Geçen yıl bu zamanlarda 20 lira olan peynir 50 lira. Akaryakıtı zaten anlatmaya gerek yok. Ciddi anlamda bir kesim eskiden yaptığı birikim ile günü kurtarıyor. O birikim bittiği gün kıyamet kopar. Dış piyasa, dünyanın gittiği yer, küresel kaos, enerji piyasası bunların hiç biri vatandaşın umurunda olmaz. Hele bir de bir kesimin ki bunun büyük oranı hükümete yakın kaymak tabaka, bunların gerçekten haddi epey aşmış şımarıklıkları, saltanatı kıskandıracak hayatları insanları büsbütün çıldırtıyor. Bir de bunlar kendilerince çalışma adına esnafa, vatandaşa seçim turları yapıp kurtuluş savaşı edebiyatı yapınca balatalar yanıyor. Muhalefette vatandaş şöyle adam gibi değil azıcık güvenebileceği birini görsün bugün ak parti anap ın son halini mumla arar. Haklıya hakkını vermez, hakkı olmayana da olmayacak nice hakları yağdırırsan tuz kokmuştur, daha da hayır gelmez o işten.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Valla son yaz çok sert geçmişti Antalya'da ve rekorum günlük 18kW ortalamayla 550₺ faturaydı. Biraz önce pek soğuk geçmeyen son ay için yine günlük 18kW hesaplanmış ve 935₺ geldi. Zammı anlarım da geçen aydan daha soğuktu ben nasıl bu ay daha fazla kW olarak elektrik tüketmeyi başardım onu çözemedim.
Birçok insan aynı şeyden şikayetçi, itiraz ettiklerinde faturada sorun yok deniliyormuş. Şubat faturasını nasıl olacak onu bekliyorum. Fazla ısıtıcı alet çalıştırmadık, ona rağmen 218kw altına inmiyor. Kombi kullansak kesin daha fazla gelir.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
A Alperentoy,
Muhalefette vatandaş şöyle adam gibi değil azıcık güvenebileceği birini görsün bugün ak parti anap ın son halini mumla arar.

Bu tam günceli anlatan tespit ben da aynı fikirdeyim. Ama yok işte, liderler toplanıp dağa yaslanıyor, milletten katiline aşık olma tavrını bekliyor. Bir çok avrupa ülkesinden büyük şehrin emanet ediildiği beyefendi, şehrin sorunlarına sırtını dönüp kendini 1 numaraya taşıyacak desteği avrupa başkentlerin de arıyor. Sanki millet sırtın dayanacağı yer değil oylarında ipotek varmış gibi.

Dediğim gibi sağdan saysan da soldan saysan da yok yok yok.

Bireysel olarak para kazandıracak fikirlere kafa yormak lazım. $10.000 ayda kazanan birinin bu sorunlarla işi olmaz dünyanın her ülkesinde keyfince yaşar. Hiç bir ülke de ona değmez. Oğlumun arkadaşı geçen yıl mezun cripto-borsa işine giriyor, 1 ay evden çıkmıyor. tam 15 milyon kazanmış. 24 yaşında daha elk. elektronik müh. altyapı var yani. Şimdi elini çekmiş keyfine bakıyordur.

Demek istediğim mutlaka her insanın karşısına fırsatlar çıkar, bunları pas geçmemek cesaretle üstüne gitmek lazım. Her yıl açılan şirket sayısı kapanandan daha fazla. Derler ya şeyta ayrıntılar da gizlidir diye. Herkesin yaptığına değil yapamadıklarına pas geçtiklerine odaklanmak lazım.

Eti markasının sahibi askerlik yaparken kantinde en çok bisküvü satıldığını görünce askerlik dönüşünde bu işe girer. Önce kendi yapıp etrafına satmaya başlar kazandıkça işyeri açar sonra bu günler. Logosuda memleketinin (Eskişehir) tarihindendir yani lokal.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Bu tam günceli anlatan tespit ben da aynı fikirdeyim. Ama yok işte, liderler toplanıp dağa yaslanıyor, milletten katiline aşık olma tavrını bekliyor. Bir çok avrupa ülkesinden büyük şehrin emanet ediildiği beyefendi, şehrin sorunlarına sırtını dönüp kendini 1 numaraya taşıyacak desteği avrupa başkentlerin de arıyor. Sanki millet sırtın dayanacağı yer değil oylarında ipotek varmış gibi.

Dediğim gibi sağdan saysan da soldan saysan da yok yok yok.

Bireysel olarak para kazandıracak fikirlere kafa yormak lazım. $10.000 ayda kazanan birinin bu sorunlarla işi olmaz dünyanın her ülkesinde keyfince yaşar. Hiç bir ülke de ona değmez. Oğlumun arkadaşı geçen yıl mezun cripto-borsa işine giriyor, 1 ay evden çıkmıyor. tam 15 milyon kazanmış. 24 yaşında daha elk. elektronik müh. altyapı var yani. Şimdi elini çekmiş keyfine bakıyordur.

Demek istediğim mutlaka her insanın karşısına fırsatlar çıkar, bunları pas geçmemek cesaretle üstüne gitmek lazım. Her yıl açılan şirket sayısı kapanandan daha fazla. Derler ya şeyta ayrıntılar da gizlidir diye. Herkesin yaptığına değil yapamadıklarına pas geçtiklerine odaklanmak lazım.

Eti markasının sahibi askerlik yaparken kantinde en çok bisküvü satıldığını görünce askerlik dönüşünde bu işe girer. Önce kendi yapıp etrafına satmaya başlar kazandıkça işyeri açar sonra bu günler. Logosuda memleketinin (Eskişehir) tarihindendir yani lokal.

Söylediklerinize katılıyorum. Ama gördüğüm bazı şeyler biraz farklı. Mesela geliri artırmak işi. Bütün köşe başlarını kaymak tabaka tutmuş. Siz ne yaparsanız yapın bir yerde iş bürokrasiye dayanıp tıkanıyor. Oldukça iyi projeler yapıyorsunuz destek almak imkansız gibi. Bakmayın öyle reklamlara. Alanlar da bir şekilde bir yerle bağlantılı. Biz gitsek çiftlikbank kuruyoruz desek, gerçekten de söylediğimizi yapacak olsak kim gelir açılışımızda dua eder, kurbanlar keser. Ama o tosun yapıyor topluyor işte. İşin içine girince anlıyorsunuz neyin nasıl işlediğini, yaşayınca görüyorsunuz yozlaşmışlığı. Kriptodan köşeyi dönmek de herkese nasip olacak iş değil. Eti nin bisküvi sabancının simit ile başlaması, buralara gelmesi de bana 1001 gece masalları. Hiç kimse çalışarak belli bir noktayı geçemez. Tokat yemeyen yanak kızarmaz. İllaki arkadan biri itecek, tepecek o zaman çalışarak devam ettiğine inanırım.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64

Bunun nesi muhalefet?
Adem hocam bir şeyi merak ettim. Emekli biri, başka bir evi yoksa, ve elektrik parasını ödemezse, kanun karşısında elektrik firması bu elektriği kesebilir mi? Araştırabilir misin? Gerçi bizimkileri keserler kesin çünkü mahkemeye gidecek, avukat tutacak paramız yok ama yasal olarak elektrik şirketleri elektriği kesemez... Kılıçdaroğlu da buna ithafen o açıklamayı yaptı...

Ona ödetmezler zaten ona sıra gelmiyordur, vakit de ayırmaz, bir hesaptan otomatik talimatlı ödeniyordur. Tuzu kuru onun için ben ödemeyeceğim diyor, yalan da değildir ben şimdiden inanıyorum.

Ama böyle mi muhalefet yapılır. Dese ya Ben partim ve ittifak paydaşlarımızla ödemeyeceğiz, taki eski haline yada bir makul değere düşene kadar. Hem teknik olarak elektriği kesmek te mümkün olmaz hem siyasi olarak konu tartışılır. Bilelim iktidara talip olduklarını. Mücadelesiz başarı mı olur.

Millet bırak elektriği interneti mi kapatayım evin elektriğini mi desen aman interneti kapatma diyecek hale gelmiş. Yukarıdakini deseler bile önce yanındakiler der ne yapıyorsun enerji olmadan inter nete nasıl gireceğiz. Kimse ona tabi olmaz, o da tutmayacağını düşündü ki pek ısrarcı değil.

Velhasıl güçlü muhalefetimiz Sayın Baykal dan beri yok, muhalefet kala kala iktidarın yetiştiği yeri kapanlar ile direksiyonunu kırmaya çalışırken yakalayıp seçim otobüsünden attıkları eski yol arkadaşlarına kaldı.
Onların da sağdan saysanız da soldan saysanız da yurttaşın çıktıkları gönlünü tekrar kazanma ihtimali bana görünmüyor.

Millet bunalsa bile düne kadar zaten yoklukta yoksullukta yaşadığından aşılı, ekonomik sıkıntıyı aşırı takmıyor. Bakmayın dolaşan lafın çokluğuna, büyük şehirlerde dolaşan paraya bakmak bile gerçeği anlatıyor.
Dostum sen Baykal'ın muhalefet yaptığına mı inanıyorsun? MHP de bahçeli neyse, CHP de de Baykal oydu. Yıllarca CHP yi mahveden ve hatta kırsaldaki oyunu bile bitiren Baykal'ın politikalarıdır... Bu ülkenin bu hale gelmesindeki en büyük harçlardan biri Baykal tarafından atılmıştır... Baykal kadar başkasını hazmedemeyen ve insan harcamaktan çekinmeyen bir parti başkanı kolay kolay bulunmaz. Biri hariç tabi ki...

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Dostum sen Baykal'ın muhalefet yaptığına mı inanıyorsun?
Tarih, 1 Mart 2003
Bu tarihteki duruşu bu toprağın altındakilere yanlış yapılmamasını sağlaması bile yeter. Bu gün muhalefetten hangisi binde birini yapabilir? Zaten başına ne geldiyse bu dik duruşundan geldi. Her siyasinin dış politikada yüzünü çevirdiği önceden belli bir yönü vardır, ancak Sayın Baykal meselenin özü milli olunca duracağı yeri aramazdı çünkü her şartta belliydi nerede duracağı. Milli konularda taviz vermez gerektiğinde iktidarı bile ayrıştırmayı becerirdi.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Yıl 2022.
Kettle'ı dolaba kaldırdık. Hanım da ben de çalışıyoruz. Günde ortalama 3 defa kettle kullanıyorduk.
Bunun haricinde elektrikten tasarruf için makineleri ekonomi modunda çalıştırmaya başladık vs.
Evet yıl 2022 ve geldiğimiz nokta kettle kullanamamak.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kiracılık zor iş zaten bu memlekette emekli adam ölü adam demek emekliye hep kuş kadar,
zam yapıyorlar RUHİTAN RUHİTAN Hocam sen yıllarını eğitime ver çocuklara bilgi aşıla sonra,
3 kuş maaş 3 kuruş zam ile yaşamanı yaşayabilmeni beklesinler akp öncesi böyle değildi,
Memur emeklisi iyi maaş alıyordu rahat geçiniyordu memuriyeti kaptım mı sırtın yer gelmez, derlerdi maaşlara yapılması gereken kadar zam yapmadığı için böyle oluyor.

Milletin hakkını yediler hep milyarları götürdüler daha da doymadılar doymuyorlar..

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Kiracılık zor iş zaten bu memlekette emekli adam ölü adam demek emekliye hep kuş kadar,
zam yapıyorlar RUHİTAN RUHİTAN Hocam sen yıllarını eğitime ver çocuklara bilgi aşıla sonra,
3 kuş maaş 3 kuruş zam ile yaşamanı yaşayabilmeni beklesinler akp öncesi böyle değildi,
Memur emeklisi iyi maaş alıyordu rahat geçiniyordu memuriyeti kaptım mı sırtın yer gelmez, derlerdi maaşlara yapılması gereken kadar zam yapmadığı için böyle oluyor.

Milletin hakkını yediler hep milyarları götürdüler daha da doymadılar doymuyorlar..
Dostum cahille uğraşmak dünyanın en zor işidir. Bir de bu cahiller bilmeden inanıyor ve biat ediyorlarsa ve bunlar din kullanılarak belli bir algı tarafından örgütleniyorsa, dünyanın en tehlikeli çıkmazı oluşuyor demektir... Ne yazıkki Türkiye bu çıkmazı yaşıyor... Mantıkta bir olgu vardır: Bir yerde ne kadar çok namustan bahsediliyorsa, orada namussuzluk vardır. Bir yerde ne kadar çok vatan, millet edebiyatı yapılıyorsa, orada mutlaka ihanet vardır. Bu halk bu cahilliğiyle ne yazıkki bunları hakediyor ama kurunun yanında yaş ta yanıyor çünkü cahillerin örgütlenebildiği kadar cahil olmayanlar örgütlenemiyor... Çünkü cahil olmayanların bir aidetlik arama derdi yok ama kör cahillerin mutlaka bir aidiyetlik derdi oluyor. Yani kendini bir hiç olarak gören kimse, belli bir gruba girdiği zaman, kendini daha değerli hissediyor. Bu grubun kıblesi de din oldu mu, bal kaymak oluyor... İşte Türkiye'nin bugünkü asıl sorunu bu... Ne yazıkki bizim cahillik anlayışımız da farklı. Bir, hatta iki üniversite bitirmiş biri bile zır cahil olabiliyor. Neden mi? Çünkü olaylara sosyolojik ve mantıksal yönden bakmak yerine duygusal olarak bakıyor... O yüzden takım tutar gibi parti tutuluyor. Tamam parti tutulsun bir şey demiyorum ama en azından tuttuğun partiyi de her yönden eleştirebilmelisin... Türkiye 70 yıldır sağ görüşlü partiler tarafından yönetiliyor... Ama nedense günümüzdeki sorunların kaynağı olarak hep sol görülüyor ve insanlar da buna körü körüne inanıyor. Hep söylediğim bir şey vardır. Karşıdaki kapıyı herkes görür. Önemli olan o kapının arkasını görebilmeye çalışmaktır. Bizdeki mantık buna asla yanaşmaz. Daha önce bu konuda bir yazı yazmıştım: 'Hırsız bizdense, hırsız olamaz' mantığı güdüldükçe bu ülke hiçbir yere gelemez. Benim artık hiçbir umudum kalmadı... Bundan kırk yıl önceki eğitim de iyi değildi ama bu kadar yozlaşmamıştı. Bu yozlaşan eğitim ve düşünce sistemiyle bu ülke çağdaş ülkeler grubuna asla çıkamaz ve bizler de sürünmeye devam ederiz...

Geri
Üst Alt