FAHİŞ ELEKTRİK ZAMMININ SONUÇLARI

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Tabiri caizse, elektrik zamları kol gibi koydu. Artık olabildiğince kullanmamaya çalışıyoruz. Örneğin ben bulaşık makinesini bıraktım. Elektrik süpürgesini iki günde bir kullanmak yerine, beş günde bir kullanacağım. Seraların göbeğinde yaşadığımız halde, domatesin ve hıyarın kilosu en düşük 12 lira. Yıllardır aynı evde oturuyorum ve eve çok iyi bakıyorum. Her sene bir sürü şeyi yenileyip bakım yapıyorum. Ev kiram 800 lira idi. Ev sahibi ocaktaki artışta 1200 lira istedi. Yani % 50 artış istiyor. Oysa benim maaşım 4170 liradan 5250 liraya çıktı. Yani artış % 25 ama gerçek enflasyon % 125. Neymiş efendim çevredeki ev kirası fiyatları 2000 dolayındaymış. Şunu kendisine hiç sormuyor. O evler yeni evler. Her şeyi düzenli. Çift cam pimapenli evler. Isı yalıtımı çok iyi. Oysa benim oturduğum 30 yıllık bir ev ve pencerelerin tahta çerçevelerine bakım yapmasam çürümek üzere. Çünkü adi çamdan yapılmış en ucuz pencere. Camların macunlarını bile sıyırıp silikon çektim. Balkon kapıları üfürdüğü için yalıtım süngerleri kullanıyorum. Mutfak bacası bile çekmediği için hariçten baca ve aspiratör sistemi yaptım. Paraya ihtiyaçları olsa gam yemeyeceğim. En az yirmi yerden kira alıyorlar.
Bu arada en çok canımı yakan şey artık küçük atölyemi kullanamıyor olmam. Çünkü elektrikli alet kullanmak artık çok lüks. Oysa o basit uğraşılarla zaman geçiriyordum. Artık hiçbir elektrikli alet satın alamayız. Arabaya binmek lüks oldu. Elektrik kullanmak lüks oldu. Devlet utanmasa, kuru ekmek yiyeceksin ve bütün gelirini bana vereceksin diyecek. Belki alay edeceksiniz ama imkan bulabilsem yerleşim yerinden uzakta yüz metrekarelik bir yer alıp, tahtadan klübe yapıp yaşamayı bile düşünmeye başladım. Hiç olmazsa küçük de olsa bahçemde kendime yetecek ürünümü yetiştiririm ve güneş enerjisiyle biraz da olsa elektriğimi üretebilirim diye düşünüyorum. Biraz içimi döktüm ama sanırım sizlerinde bu konularda düşünceleriniz vardır. Sağlıcakla kalın.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
955
29
Muhtemelen ortada güvene dayalı bir ilişki var ve sözleşme yok. Haliyle ev sahibi de kira zammını tabiri caizse kafasına göre yapabileceğini düşünüyor.

Fakat kira sözleşmesi kanununda sözleşmenin bağlayıcılığı için imza gerekliliği belirtilmiyor. Yani sözlü anlaşmalar da kira sözleşmesi yerine geçiyor. Yani siz o evde oturuyorsanız sözleşmesiz bir kiracı değilsiniz. Şahit bulmakta, bu durumu kanıtlamakta zorlanmayacağınıza eminim.

Velhasıl ev sahibi muhtemelen kira gelir vergisi falan ödemiyor. Kendisine bu konuda yüklenmenizi ve bozuşmanızı öneririm açıkçası. Konu hakkınız olduğunda küslükten zarar gelmez. Neticede kendisi o ev için ne kredi ödüyor ne de ortada süreç maliyeti gibi bir şey söz konusu. Kredi ödüyor olsa bile kredisinde artış olmuyor tabi.

Velhasıl, açıklanan orandan fazla size kira zammı yapamaz. Eğer evde 5 yıldan uzun süredir kalıyorsanız gerçek kira değerinin tespiti için mahkemeye başvurabilir ve anlattığınız kadarıyla da mahkeme sonucunun 1200₺ çıkmayacağı aşikar.

Sömürücüler ülkesindeyiz ama yapacak bir şey yok. Herkes her şeyi kendi hakkı zannediyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Muhtemelen ortada güvene dayalı bir ilişki var ve sözleşme yok. Haliyle ev sahibi de kira zammını tabiri caizse kafasına göre yapabileceğini düşünüyor.

Fakat kira sözleşmesi kanununda sözleşmenin bağlayıcılığı için imza gerekliliği belirtilmiyor. Yani sözlü anlaşmalar da kira sözleşmesi yerine geçiyor. Yani siz o evde oturuyorsanız sözleşmesiz bir kiracı değilsiniz. Şahit bulmakta, bu durumu kanıtlamakta zorlanmayacağınıza eminim.

Velhasıl ev sahibi muhtemelen kira gelir vergisi falan ödemiyor. Kendisine bu konuda yüklenmenizi ve bozuşmanızı öneririm açıkçası. Konu hakkınız olduğunda küslükten zarar gelmez. Neticede kendisi o ev için ne kredi ödüyor ne de ortada süreç maliyeti gibi bir şey söz konusu. Kredi ödüyor olsa bile kredisinde artış olmuyor tabi.

Velhasıl, açıklanan orandan fazla size kira zammı yapamaz. Eğer evde 5 yıldan uzun süredir kalıyorsanız gerçek kira değerinin tespiti için mahkemeye başvurabilir ve anlattığınız kadarıyla da mahkeme sonucunun 1200₺ çıkmayacağı aşikar.

Sömürücüler ülkesindeyiz ama yapacak bir şey yok. Herkes her şeyi kendi hakkı zannediyor.

Kira bankadan yatıyorsa bankadan daha iyi şahit olmaz.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Ağzınızın tadı bozulsun isterseniz yakın gemileri, çıkaramaz ama dediğim gibi tad bozulur. Bozulmasın diyorsanız alın adamı tek tek açıklayın bize yazdığınız gibi, gözüyle görsün. Sözle ikna olmuyorsa hukuki yollara başvurun hocam. Arkadaşlarında dediği gibi kaybeden ev sahibiniz olur. Fahiş artış talebinden ve vergi vermiyorsa başı ciddi belaya girebilir. Yazışarak anlaşmayı ve mümkün mertebe whatsapp vb. ile yapmaya çalışın. Elektrik zamlarıda canınızı sıkmış ama cidden değmez hocam, yaşınız büyük bizden çok şeyler gördünüz yaşadınız, ne badireler atlattı bu ülke illaki zamanı gelince bu yüktende kurtulur. Sağlığınızı korumayı unutmayın lütfen…

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Önümüzde Kuraklık ve Su sıkıntısı mevcut olacak. Bulunduğumuz coğrafya gereği inanılmaz seviyede bir yeni göç dalgasını ben şahsen tekrar bekler durumdayım.

Memleketi yöneten aymaz - beceriksiz takım sağolsun belki 10 yıl daha böyle gider kaldı ki millet pahalı piyasaya çoktan alıştı bile. 10 sene önce 60.000 TL gibi bir meblağ ile alinan evler şuan olmuş 400.000 - 500.000 TL

Bu saatten sonra düzelmez. Alışmak mecburidir.

Şuna bedava süt dağıttım buna ekmek verdim, liseli kızlara ped dağıttım tarzında salakça politikaları güden sosyal partilerden de bir bok olmaz.

Maalesef tren kaçtı. Kötünün kötüsüne hazır olun.

İyi geceler..

- paramız değersiz.
- hırsızlık hat safhada.
- bedavacılık arşa çıkmış durumda.
(ihtiyaci olmayan)
- coğrafyamız rezil.
- yobaz çok.

Unutmadan hedef 2071.

Son düzenleme:
RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64

Haklısınız sözleşme filan yok. Adamın iki kızı ve bir oğlu vardı. Önceleri evle adamın oğlu ilgileniyordu. Bana göre yaramaz biriydi ama yinede bunlardan insaflıydı. Üç sene önce oğlan öldü. Gelin ve diğer kardeşler birbirlerine girdi. Çünkü aile zengin. İki apartman bir kaç tane ev ve bir de dükkan var. Ve oğlandan sonra benim oturduğum evin kirasıyla küçük damat ilgilenmeye başladı. Bir sene sonra baba da öldü. Bu sene anne de öldü. Mal mülk dağılımından iyice birbirlerine girmişlerdir. İlgilenen küçük damat ama benimle iletişime geçen büyük kız. Üstelik okuldan arkadaşım. Evde 16 yıldır oturuyorum. Mahkemeye filan veremezler çünkü yıllarca banka hesap numarası istediğim halde vermediler ve hep elden ödemek zorunda kalıyorum. Yani kira gelirlerini gösterip vergi vermemek için her şeyi yaparlar. O yüzden mahkemeye filan veremezler. Cirkef bir insan olsam artırma bile yapmam ve gıklarını çıkaramazlar ama yumuşak başlı ve insancıl davrandın mı, tepene binmeye hazırlar. Bir kaç yıldır mutfak gideri tıkanıyor ve mutfağı su basıyordu. Alt kat akıllılık yapıp, yıllar önce kendi hattını değiştirmiş. Ben ikinci kat olunca, yukardaki iki katın suyu benim lavabodan taşıp, mutfağı basıyordu. Hatta bu sefer bir halım mahvoldu. Ben de kendilerine söyleyip, arka odadan boru geçirip dışardan ikinci bir hat yapıp genel hattı kapattım. Yaptığım işçiliği saymıyorum, sadece malzeme parası olarak 900 lira harcadım. Tabi bu altı ay önceydi. Ve bunun 500 lirasını onlara saydım ve 400 lirasını da kendim ödedim. Dışarıya yaptıracak olsalar 1500 liradan aşağı yaptıramazlardı. Ben kendi evim gibi davrandıkça bana böyle yaklaşınca, elbette ben de cevaplarını hakettikleri şekilde vereceğim. Yani ben aslında geçen sene 900 liraya oturmuş oldum.

Ağzınızın tadı bozulsun isterseniz yakın gemileri, çıkaramaz ama dediğim gibi tad bozulur. Bozulmasın diyorsanız alın adamı tek tek açıklayın bize yazdığınız gibi, gözüyle görsün. Sözle ikna olmuyorsa hukuki yollara başvurun hocam. Arkadaşlarında dediği gibi kaybeden ev sahibiniz olur. Fahiş artış talebinden ve vergi vermiyorsa başı ciddi belaya girebilir. Yazışarak anlaşmayı ve mümkün mertebe whatsapp vb. ile yapmaya çalışın. Elektrik zamlarıda canınızı sıkmış ama cidden değmez hocam, yaşınız büyük bizden çok şeyler gördünüz yaşadınız, ne badireler atlattı bu ülke illaki zamanı gelince bu yüktende kurtulur. Sağlığınızı korumayı unutmayın lütfen…
teşekkürler. Haklısınız. Vergi filan vermiyorlar tabiki... Çünkü yıllarca hesap numarası alamadım.

Önümüzde Kuraklık ve Su sıkıntısı mevcut olacak. Bulunduğumuz coğrafya gereği inanılmaz seviyede bir yeni göç dalgasını ben şahsen tekrar bekler durumdayım.

Memleketi yöneten aymaz - beceriksiz takım sağolsun belki 10 yıl daha böyle gider kaldı ki millet pahalı piyasaya çoktan alıştı bile. 10 sene önce 60.000 TL gibi bir meblağ ile alinan evler şuan olmuş 400.000 - 500.000 TL

Bu saatten sonra düzelmez. Alışmak mecburidir.

Şuna bedava süt dağıttım buna ekmek verdim, liseli kızlara ped dağıttım tarzında salakça politikaları güden sosyal partilerden de bir bok olmaz.

Maalesef tren kaçtı. Kötünün kötüsüne hazır olun.

İyi geceler..

- paramız değersiz.
- hırsızlık hat safhada.
- bedavacılık arşa çıkmış durumda.
(ihtiyaci olmayan)
- coğrafyamız rezil.
- yobaz çok.

Unutmadan hedef 2071.
Ne yazıkki hepsi doğru...

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
O kadar çok üzerine mal varsa muhtemelen vermişlerdir. Beyanda evin adresi yazlıyor. Vergi dairesi tapu sahibi ile adres kimlik eşleşmesi farklı ise tapu sahibini bağlı vergi dairesine çağırıp ifadesini almakla kalmayıp sivil memurlarla mahalle de araştırma yapıyorlar. Vergisini vermeyene ceza kesiliyor. Ceza ise bildirmediği kira tutarının tam üç katı. Yani siz sadece geçen yıl için 1 yıllık kira ödemişken bildirmezlerse onlar 3 yıllık kira bedeli ceza öder. Hele geriye dönük 15 yıl düşünülürse 45 yıllık kira bedeli ceza demektir. Daireyi satsalar karşılamaz. Sadece ₺500 üzeri kiralar bankaya yatırılmalı usulsüzlük bu görünüyor. Bunda da elden aldığı için mahkemelik olursanız mahkeme onu değil sizin beyanlarınızı esas alır. En fazlası devletin açıkladığı yasal oranda arttırmanız yeterli olur. Yani işiniz pek mahkemelik olmaz sizin insafınıza kalmış durumda...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam yıllar evvel buraya taşındığımızda sanırım 550tl den girmiştik bu eve.
Altıncı senemize girdik gidiyoruz. Her sene 50tl artış yapılırdı çünkü biz bu eve 550 den girdiğimizde bina sıfırdı, çevre evler ise 300tl bantlarındaydı kirası.
Bu sene 800 den 1000tl yaptık ''haklarıdır'' dedik asla bir şey demem.
Her ne kadar bizim ev sahibinin aynı zamanda 5 ayrı 3 katlı binası, tarlalar zeytinlikler vs olsa da haklarıdır adamların.
Kiranın artışı yapılalı bir ay geçmedi, bize alt komşu aracılığı ile mesajları geldi, ''Çevre evler 2000 2500, Ademlerle de bir konuşacağız bakalım''

Tanık sizindir :)

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
@RUHİTAN şu son kısımda yazdığınız... hobinizi yapamamak kısmı beni gerçekten üzdü ....
Bu çok çok önemli bir konu.. evet kira / elektrik / gaz faturası kabarması gibi şeyler insanı aniden ve hemen bir sıkıntıya sokuyor lakin bunlar yarattığı ekonomik darboğaz, sizin yazdığınız gayet masum bir hobi aktivitesini bile engellediği vakit ciddi sosyal problemler çıkmasına neden oluyor ... Bu sosyal problemler ki önlerini alması çok zor, oluşturduğu tahribatı onarması uzun zaman isteyen ve oldukça maliyetli de olan problemler...

Beni gerçekten üzen ve endişelendiren nokta bu ... Yetişkin, işinde gücünde olan biri, basit bir elektrikli alet almakta, daha da korkuncu onu çalıştırmaktan çekinmemeli... korkunç bir durum ...

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
@RUHİTAN şu son kısımda yazdığınız... hobinizi yapamamak kısmı beni gerçekten üzdü ....
Bu çok çok önemli bir konu.. evet kira / elektrik / gaz faturası kabarması gibi şeyler insanı aniden ve hemen bir sıkıntıya sokuyor lakin bunlar yarattığı ekonomik darboğaz, sizin yazdığınız gayet masum bir hobi aktivitesini bile engellediği vakit ciddi sosyal problemler çıkmasına neden oluyor ... Bu sosyal problemler ki önlerini alması çok zor, oluşturduğu tahribatı onarması uzun zaman isteyen ve oldukça maliyetli de olan problemler...

Beni gerçekten üzen ve endişelendiren nokta bu ... Yetişkin, işinde gücünde olan biri, basit bir elektrikli alet almakta, daha da korkuncu onu çalıştırmaktan çekinmemeli... korkunç bir durum ...
Yaklaşık 2-3 senedir elektrik-elektronik hobimi askıya aldım. Isı tabancalı lehim standı alacaktım katlandıkça katlandı. Arduino parçaları smd hazır devreler dünya para oldu. 200gramını 25TL'ye aldığım lehim telim 90 küsür TL olmuş.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976

pederin 10 yıllık kiracısı var 1000 tl kira ödüyor eski kiracı olduğu için şimdi boşaltsa evi 1500 tl dan aşağı kiraya verilmez yani ev sahibide haklı kiracıda haklı bizi yönetenler suçlu her gün daha kötüye gidiyoruz.

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Abiler, elektrik tarifem tek zamanlı. Şu bilgilere göre üç zamanlıya geçmem mantıklı mı?
image82be704bd4d6dead.jpg

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
O kadar çok üzerine mal varsa muhtemelen vermişlerdir. Beyanda evin adresi yazlıyor. Vergi dairesi tapu sahibi ile adres kimlik eşleşmesi farklı ise tapu sahibini bağlı vergi dairesine çağırıp ifadesini almakla kalmayıp sivil memurlarla mahalle de araştırma yapıyorlar. Vergisini vermeyene ceza kesiliyor. Ceza ise bildirmediği kira tutarının tam üç katı. Yani siz sadece geçen yıl için 1 yıllık kira ödemişken bildirmezlerse onlar 3 yıllık kira bedeli ceza öder. Hele geriye dönük 15 yıl düşünülürse 45 yıllık kira bedeli ceza demektir. Daireyi satsalar karşılamaz. Sadece ₺500 üzeri kiralar bankaya yatırılmalı usulsüzlük bu görünüyor. Bunda da elden aldığı için mahkemelik olursanız mahkeme onu değil sizin beyanlarınızı esas alır. En fazlası devletin açıkladığı yasal oranda arttırmanız yeterli olur. Yani işiniz pek mahkemelik olmaz sizin insafınıza kalmış durumda...
Sanmıyorum dostum... 3 sene öncesine kadar, evle ilgilenen kişi belediyenin avukatıydı. Belki vergi ödüyorlardır ama kimbilir kirayı ne kadar gösteriyorlar... Evet benim insafıma kalmış durumda. kira artış oranı % 19.60 O da 156 lira yapıyor. Benim düşüncem de 150 lira artırmak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri