EYT YAŞ SINIRI KALKTI

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
EYT gelir
Esad Kardeşim gelir
3600
5500
ABS
ESR
Hava yastığı gelir
terör örgütü meğerse terör örgütü değilmiş biz yanlış anlamışız, hep bu dıj güjlerin işiymiş meğerse gelir
Atatürk sevdası akıllarına gelir
Kadın hakları gelir
Çocuk hakları gelir
6 Yaşında çocukla evlenip tecavüz eden sapık şerefsizin ceza alması gerektiği akıllarına gelir
Generallerin aslında Vatan evladı olduğu akıllarına gelir

gelir de gelir

seçime aylar kala daha neler neler gelir görün siz. Seçimden sonra da kaşıkla gelenleri kepçe ile geri alırlar aynı düzen devam.

Topunun ABV

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Yaptıkları her iş yarım yamalak hala havada soru işaretleri var, eyt 1999 öncesi içinse 2000 ve sonrası 60yaşı bekleyecek, eee yine bir taraf mahdur, 2milyon çırak ve stajyeri hergün başka bir kefeye koyup enson kanun yada kanun hükmünde kararname olmadan tescil ve hizmet dükümü ayrımı adı altında sigorta girişlerini değiştirerek var olan haklarınıda gasp ederek kapsam dışı bıraktılar, stajı yapan avukat ise yada staj almanyada yapılmışsa sigorta girişi sayılırken kendi ülkende yaptığın staj başlangıç sayılmıyor! Amaç mahduriyet gidermek değil amaç koltuğu sağlama almaya çalışmak ama az kaldı koltuktan inecekler yeter bu ülkeyi sömürdükleri.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

Kaynak:

Yaptıkları her iş yarım yamalak hala havada soru işaretleri var, eyt 1999 öncesi içinse 2000 ve sonrası 60yaşı bekleyecek, eee yine bir taraf mahdur, 2milyon çırak ve stajyeri hergün başka bir kefeye koyup enson kanun yada kanun hükmünde kararname olmadan tescil ve hizmet dükümü ayrımı adı altında sigorta girişlerini değiştirerek var olan haklarınıda gasp ederek kapsam dışı bıraktılar, stajı yapan avukat ise yada staj almanyada yapılmışsa sigorta girişi sayılırken kendi ülkende yaptığın staj başlangıç sayılmıyor! Amaç mahduriyet gidermek değil amaç koltuğu sağlama almaya çalışmak ama az kaldı koltuktan inecekler yeter bu ülkeyi sömürdükleri.
98 girişli değiliz diye şimdi emekli olamayacak mı bu kadar insan.

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

Kaynak:

98 girişli değiliz diye şimdi emekli olamayacak mı bu kadar insan.
Şahsım adına Eyt çalışmaları başlamdan önce sgk girişim 1995 emeklilik yaşım 55idi, Eyt adı altında bakan bilgin kafasına göre tescil ve hizmet dökümü yaparak sgk girişlerimizi değiştirdi, 2000yılı ve 60'yaşa çıktı, mevcut düzende e devlet üzerinde halen 2 seçenek var;

1-7000gün-25yıl-60yaş
2-4500gün-25yıl ve 60yaş,

Buna göre bakınca 1999 ve öncesini kapsıyor sonrası yine mezarda emekliliğe tabii...

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Şimdi şöylede bir sorun yok mu sizce ortada arkadaşlar, tamam EYT liler haklarını aldı, asla sözüm yok almalarıda gerekiyordu. Ancak, bugün sigortalı olan biri emekli olabilmek için 65 yaşını beklerken, bugün 42 yaşında biri emekli olacak. Sizce bunda bir dengesizlik yok mu ? Yani 65 yaşında emekli olacak birinin tek kabahati, dünyaya geç gelmek mi 🤔
EYT bir hak değil, suni mağduriyet.. 42 yaşında emeklilik sistemi hak değildir, kimseyi yıllarca beslemek zorunda değiliz. hepimizin vergileri ile ödeniyor o maaşlar ikramiyeler. Oy uğruna komple çocuklarımızın gelecekleri görmezden geliniyor. iyi o zaman şimdi de 2008'den sonraki sigortalılar ayaklansın, aylık bağlama oranları düşük emeklilik yaşı yüksek vs. diye..

ben neden 58 yaşında emekli olacağım diye ağlamıyorum, olması gereken zaten bu, yoksa bu sistem ayakta ka-la-maz.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
2milyon250 bin kişinin hepsi emekli olamıyor .Ztane bunun hesabı yapıldı açılma ondan sonra geldi fakındayasanız Pirim eksiği olanlar ssk dan bağkura geçmiş olanlar var (son 7 yıl en fazla hangi sandığa ödeme yapıldıysa emeklilik o sandık üzerinden oluyor) girişi yapılmış prim ödenmemişler var

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
2milyon250 bin kişinin hepsi emekli olamıyor .Ztane bunun hesabı yapıldı açılma ondan sonra geldi fakındayasanız Pirim eksiği olanlar ssk dan bağkura geçmiş olanlar var (son 7 yıl en fazla hangi sandığa ödeme yapıldıysa emeklilik o sandık üzerinden oluyor) girişi yapılmış prim ödenmemişler var
BlackB BlackB 1989 Yılında girişim var SGK sistemine. 1991 yılında ilk defa Vergi mükellefi olmuşum. gerek SGK ve gerekse Bağkur adı altında Devlet benden yıllarca çatır çatır para kesmiş veya tahsil etmiş. İşçi olarak çalıştığım yerlerdeki denetimsizlik nedeniyle yıllarca SGK hakkımız gasp edilmiş prim günlerimiz çalınmış. Yıllarca sömürülmüşüz. Çalıştığımız şirketlerde kasıtlı ve bilinçli olarak gir/çık yapılmışız ve kıdem tazminat vs haklarımız gasp edilmiş. Örneğin 2005-2008 arasında Kuşadası Vestel servisinde çalıştığım dönemin kayıtlarına bakıyorum, ben sadece vestel servisinde kesintisiz çalışmış olmama rağmen 3 yılın sadece 8 ayı kayıtlarda var ve o kayıtlar da o ay 3 gün inşaat şirketinde, diğer ay 5 gün temizlik şirketinde (Hepsi aynı şirket altındaki farklı işletmeler) gösterilmişim. Mahkemeye veriyorsun, sana para ödemeye mahkum ediyor sistem ama günlerini alamıyorsun.

Herkes gibi biz de dert çektik, herkes gibi biz de prim ödedik, bu emekilik konusu devletin kasasından çıkacak ve bizlere hibe edilecek bir lütuf gibi gösteriliyor sosyal mecrada ancak kimse kimseye cebinden para ödemiyor.

Bugün sosyal mecrada ''Bu emekli olanlara yıllarca biz bakacağız'' diyenlerin babalarına da yıllarca biz baktık çünkü onun babası da 45 yaşında emekli oldu. Onlar da başkalarının babalarına baktı yıllarca çünkü ülkedeki dönemin Hukuki işleyişi bu şekildeydi. EYT konusundaki en önemli detay ise Edinilmiş Haklar kavramı altında yatar.

Eğer EYT lilerin bu isyanlarının Hukuki bir dayanağı olmasaydı haklı sonuçlarına da ulaşamazlardı. Aksi halde bugün canı isteyen CB bir Kanun çıkartır, İdareyi elinde tutan muhterem ''Bugüne kadar satın alınmış bütün tapuları iptal ediyorum'' der, parasını verip satın aldığın TAPU HAKKIN da elinden alınabilir gayet rahat bir şekilde. Evinin Tapusu nasıl ki parasını verip sahip olduğun bir hak ise, dönemin Yasa ve Yönetmeliklerine göre hakkın olan emeklilik yaşın bir Kanun çıkarılıp geriye dönüp işletiliyor ve elinden alınıyor ise bu da gasp edilen hak demektir. Haaa yöneten şunu diyebilir, ''Bundan sonra tapu satışı yapmıyorum, bütün kalan arsalar binalar Devletindir'' (Elbette ki mübalağa ediyorum) ancak Satılmış tapuların hakları geri alınamaz.

Twitter yıkılıyor bununla ilgili, her konuda olduğu gibi bu konuda da toplum yine ikiye bölünmüş durumda, herkes kendi cephesinden bakıyor, kimse demiyor ki kitabın iki tarafından birden konuşayım.

Bu arada ben Emekli de olmuyorum açık açık belirteyim. Yukarıda anlattığım gerekçelerle gün kavramı bağlamında daha yıllar var benim emekli olmama. Şu an halen çalışmıyor olduğum da göz önünde bulundurulursa benim de emekliliğim 65 leri bulur ama bu demek değil ki ben erken emekli olanın adına sevinmeyeyim.

Şu konu göndeme getirilse anlarım, ''Kardeşim bu iş kademeli yapılmalıydı ve kimseyi incitmeyecek bir geçiş politikası izlenmeliydi''

Yani 8 Eylülmüdür nedir ondan öncekiler 45 inde, sonrakiler 65 inde emekli olacak bakış açısı kadar saçma sapan bir bakış açısı yok. Asla da kabul edilemez.

Düşünün ki 8 Eylülde işe girmişsin 45, 9 Eylülde işe girmişsin 65 yaş emeklilik. Tamamen saçmalık, buna katılıyorum, ancak burada irdelenmesi gereken husus, kanun yapıcıların politik erk oyunlarıdır. Bu EYT neden geldi? ERK denen o laneti elinde tutmakiçin değil mi? CB baktı pabuç pahalı, iktidar elden gidiyor, EYT o yüzden geldi. Peki Zamanında bu mağduriyeti kim hangi amaç uğruna ortaya çıkarmıştı? Yine Kanun yapıcılar değilmiydi?

Sene 1981, 55 Yaş Kanunu diye bir Kanun çıkacak diye babam sırf daha uzun seneler beklemesin diye hemen emekliliğini verdi. Üç kuruş para tutuşturdular eline (Erken emekli olduğu için derecesi düşük kaldı tabi) sonra Kanun çıkmadı o dönem. Yani 1970 lerde ve 1980 lerde bile var olan ve milyonlarca insanın babasının ve onun da babasının emekli olduğu bir sistemdi bu.

Doğruluğunu tartışırız o ayrı konu ancak Yasal hakkı gasp edilmiş bir kesimin haklarını geri alması da bu çerçevede değerlendirilmemeli bana göre.

Mesela EYT lilerin organize olduğu kadar Staj mağdurları organize oldu mu? Hayır.
Mesela EYT lilerin organize olduğu kadar milyonlarca emekli organize oldu mu? O da Hayır.

Karar tamamen politik o konud ahemfikiriz ancak emekli olanların yasal hakları olduğunu ve ortada bir haksızlık olmadığını düşünüyorum.
42-45 yaş da yanlış 65 yaş da yanlış oturup bunu tartışmamız lazım.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Herkes kendi tarafından haklı şöyle örnekleyelim.

1980 doğumlu 2 kişi, aynı gün hatta aynı saat doğmuş olsunlar, ikizde olabilirler 🙂

Biri 1999 da işe başlamış, diğeri 2000 yılında işe başlamış.

Sen şimdi bunlardan birini 42 yaşında emekli ediyorsun, diğerine 60 yaşında emekli olacaksın diyorsun.

Bunu benim mantığımda, vicdanımda almıyor.

Gel gelelim gençlere

Bugün sigortalı olarak işe başlayan bir gencimiz 65 yaşında emekli olacak, bu gencimizin tek hatası dünyaya geç gelmek mi şimdi ? Kendi elinde mi bu Allah aşkına, neden 23 yıl fazla bekleyecek bu hakka kavuşmak için.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
BlackB BlackB 1989 Yılında girişim var SGK sistemine. 1991 yılında ilk defa Vergi mükellefi olmuşum. gerek SGK ve gerekse Bağkur adı altında Devlet benden yıllarca çatır çatır para kesmiş veya tahsil etmiş. İşçi olarak çalıştığım yerlerdeki denetimsizlik nedeniyle yıllarca SGK hakkımız gasp edilmiş prim günlerimiz çalınmış. Yıllarca sömürülmüşüz. Çalıştığımız şirketlerde kasıtlı ve bilinçli olarak gir/çık yapılmışız ve kıdem tazminat vs haklarımız gasp edilmiş. Örneğin 2005-2008 arasında Kuşadası Vestel servisinde çalıştığım dönemin kayıtlarına bakıyorum, ben sadece vestel servisinde kesintisiz çalışmış olmama rağmen 3 yılın sadece 8 ayı kayıtlarda var ve o kayıtlar da o ay 3 gün inşaat şirketinde, diğer ay 5 gün temizlik şirketinde (Hepsi aynı şirket altındaki farklı işletmeler) gösterilmişim. Mahkemeye veriyorsun, sana para ödemeye mahkum ediyor sistem ama günlerini alamıyorsun.

Herkes gibi biz de dert çektik, herkes gibi biz de prim ödedik, bu emekilik konusu devletin kasasından çıkacak ve bizlere hibe edilecek bir lütuf gibi gösteriliyor sosyal mecrada ancak kimse kimseye cebinden para ödemiyor.

Bugün sosyal mecrada ''Bu emekli olanlara yıllarca biz bakacağız'' diyenlerin babalarına da yıllarca biz baktık çünkü onun babası da 45 yaşında emekli oldu. Onlar da başkalarının babalarına baktı yıllarca çünkü ülkedeki dönemin Hukuki işleyişi bu şekildeydi. EYT konusundaki en önemli detay ise Edinilmiş Haklar kavramı altında yatar.

Eğer EYT lilerin bu isyanlarının Hukuki bir dayanağı olmasaydı haklı sonuçlarına da ulaşamazlardı. Aksi halde bugün canı isteyen CB bir Kanun çıkartır, İdareyi elinde tutan muhterem ''Bugüne kadar satın alınmış bütün tapuları iptal ediyorum'' der, parasını verip satın aldığın TAPU HAKKIN da elinden alınabilir gayet rahat bir şekilde. Evinin Tapusu nasıl ki parasını verip sahip olduğun bir hak ise, dönemin Yasa ve Yönetmeliklerine göre hakkın olan emeklilik yaşın bir Kanun çıkarılıp geriye dönüp işletiliyor ve elinden alınıyor ise bu da gasp edilen hak demektir. Haaa yöneten şunu diyebilir, ''Bundan sonra tapu satışı yapmıyorum, bütün kalan arsalar binalar Devletindir'' (Elbette ki mübalağa ediyorum) ancak Satılmış tapuların hakları geri alınamaz.

Twitter yıkılıyor bununla ilgili, her konuda olduğu gibi bu konuda da toplum yine ikiye bölünmüş durumda, herkes kendi cephesinden bakıyor, kimse demiyor ki kitabın iki tarafından birden konuşayım.

Bu arada ben Emekli de olmuyorum açık açık belirteyim. Yukarıda anlattığım gerekçelerle gün kavramı bağlamında daha yıllar var benim emekli olmama. Şu an halen çalışmıyor olduğum da göz önünde bulundurulursa benim de emekliliğim 65 leri bulur ama bu demek değil ki ben erken emekli olanın adına sevinmeyeyim.

Şu konu göndeme getirilse anlarım, ''Kardeşim bu iş kademeli yapılmalıydı ve kimseyi incitmeyecek bir geçiş politikası izlenmeliydi''

Yani 8 Eylülmüdür nedir ondan öncekiler 45 inde, sonrakiler 65 inde emekli olacak bakış açısı kadar saçma sapan bir bakış açısı yok. Asla da kabul edilemez.

Düşünün ki 8 Eylülde işe girmişsin 45, 9 Eylülde işe girmişsin 65 yaş emeklilik. Tamamen saçmalık, buna katılıyorum, ancak burada irdelenmesi gereken husus, kanun yapıcıların politik erk oyunlarıdır. Bu EYT neden geldi? ERK denen o laneti elinde tutmakiçin değil mi? CB baktı pabuç pahalı, iktidar elden gidiyor, EYT o yüzden geldi. Peki Zamanında bu mağduriyeti kim hangi amaç uğruna ortaya çıkarmıştı? Yine Kanun yapıcılar değilmiydi?

Sene 1981, 55 Yaş Kanunu diye bir Kanun çıkacak diye babam sırf daha uzun seneler beklemesin diye hemen emekliliğini verdi. Üç kuruş para tutuşturdular eline (Erken emekli olduğu için derecesi düşük kaldı tabi) sonra Kanun çıkmadı o dönem. Yani 1970 lerde ve 1980 lerde bile var olan ve milyonlarca insanın babasının ve onun da babasının emekli olduğu bir sistemdi bu.

Doğruluğunu tartışırız o ayrı konu ancak Yasal hakkı gasp edilmiş bir kesimin haklarını geri alması da bu çerçevede değerlendirilmemeli bana göre.

Mesela EYT lilerin organize olduğu kadar Staj mağdurları organize oldu mu? Hayır.
Mesela EYT lilerin organize olduğu kadar milyonlarca emekli organize oldu mu? O da Hayır.

Karar tamamen politik o konud ahemfikiriz ancak emekli olanların yasal hakları olduğunu ve ortada bir haksızlık olmadığını düşünüyorum.
42-45 yaş da yanlış 65 yaş da yanlış oturup bunu tartışmamız lazım.
Adem abi çok güzel yazmışsın ama sana katılmadığım noktalar var. Sen kendi pencerenden ben de kendi penceremden bakıyorum. Sonuçta bozuk bir düzen var ortada, babamın da, onun babasının da 43 yaşında emekli olmasını doğru bulmuyorum. Banane kardeşim banane, ben girdiğimde kanun buydu, 42 yaşında emekli olacağım ben demenin de bencilce bir bakış olduğunu düşünüyorum. O zaman bu düzen nasıl değişecek? Şimdi EYT çözüldü, peki senin bahsettiğin gibi 2000 yılında sisteme giren adamın günahı ne o zaman?

Yasa geriye doğru işletilmez mantığı da bana göre yanlış. Bir yanlış varsa işletilmesi gerekiyor. Ama senin verdiğin uç örnekteki gibi tabiki değil, sistem yanlışsa ve düzeltmek milletin toplumun menfaatine bir durum ortaya çıkarıyorsa geriye de işletilmeli.. eğer olaylara bireysel bakarsak işin içinden çıkılmaz. Hukuk uzmanı değilim, ben kendi mantık ve vicdan çerçevemden baktığımda burada bir haksızlık adaletsizlik görüyorum, 43 yaşında yaşında emekli olmak istemeyi makul görmüyorum.. konuşulanlar bence çokta yanlış değil, bu kanun oy almak için çıkartıldı, hak hukuk meselesi değil, bütçeye milyarlarca lira yük bindi bir grup erken emekli olabilsin diye. Sen yanmazsan, ben yanmazsam nasıl çıkar bu karanlıklar aydınlığa? Kimse yanmak istemiyor ama...

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Benim amcam 40 yaşında emekli oldu ben işe başladığım da aynı kanuna tabiydim taki 1999 yasası çıkana kadar yaş 50 sayılır 40yaşında emekli olmam lazımdı yasa gereği eyt olduk 10yıl fazla çalışmışlığım var bizim yaşadıklarımızı 2000 de sigortalı olanlar yaşıyor eyt çıkmasaydı 4 yıl sonra yani 14 yıl fazla çalışma ile emekli olacaktım şimdi Twitter bakıyorum vay 2000 de sigortalı olan 17 yıl fazla çalışacak diye yaygara kopartıyorlar yasa çıkmasaydı ben ve benim gibi eyt liler 14-15-16-17 yıl fazla çalışmak durumunda kalacaklardı

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ülkeyi,vatandaşı düşünen yok,tamamen seçim yatırımı.Baktılar seçim tehlikede olmaz dedikleri,yapmam dedikleri şeyleri yapıyorlar.Bir adaletsizlik varsa bu geniş anlamıyla araştırılır,ülkeye yararı,zararı tartışılır orta bir yol bulunabilirdi.Sadece ben yaptım olduyla bu işler olmuyor.Bence en mantıklısı kademeli geçiş olmalıydı.Bu gün haberlerde izledim verilen tarihten sadece 1 gün geç işe başladığı için vatandaş bu işten yararlanamıyor.Bir sürü örnekler var böyle.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt