Ev su tesisatı ustamız var mı forumda ?

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
sorunum şu… mutfak lavabomuz tıkanmış gibi davranıyor… tamamen değil ama çok az gidip, biraz tazzikli su geldiğinde hemen doluyor evyemiz.

Her türkü açıcıyı denedik ama netice alamadık…
İşi bir sonraki boyuta taşıyıp, evye altındaki tesisatı şöktüm … tek tek bakım, tüm borular tertemiz…

kanalizayona giden kanal da açık gibi gözüktü …. Direk o boruya açıcı döktük ama netice alamadık… Sonra gidip 5m lik, lavabo açma için üretilen sustalardan aldım, sonuna kadar gittim ama hiç bir engel ile kaşılaşmadım… susta da temiz çıktı…

Sanırım birim evlerin olduğu sıranın bağlantıları iyi yapılmamış.. öyle dedi komşular .. tesisatçı açabiliyormuş … ama geçici süreliğine falan diyorlar .. neyse o ayrı konu da … acayip olan sanki sistemde bir yerde hava varmış gibi davranıyor olması.. borular sanki boş ama su gitmiyor..

Çok ilginç… beynim yandı …

Serindalga Çevrimdışı

Serindalga 

Aktif Üye
28 Ara 2019
100
37
su atık gider yerin tıkanmış pompa basman lazım gider yerine başka çaren yok

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Eviniz kaçıncı katta ya da daha doğrusu sizin altınızda bir daire daha var mı?
Alt ve üst komşunuzda da aynı problem var mı? Bir de ana gider borusuna (dikey hatta) lavabonuzun gideri ne kadar mesafede?

Komşularınızın söyleminden yola çıkarsam, tesisatçı büyük ihtimal pompa ile açıyor. Bunun da nedeni lavabo gideriniz ana hatta eğimli düz bir çizgi şeklinde değil de ortasında bombe yapacak şekilde bağlanmış. Bu da zaman içinde bombenin alt tarafında tortu birikmesine borunun bir kısmının aslen tıkanmasına neden oluyor. Lavabo açlar buna pek çözüm olmuyor ne yazık ki. İçeri ittiğiniz susta eğer dikey hatta kadar gittiyse bile bu tıkanıklık kör bölgede kaldığından temiz çıkabilir. Diğer bir olasılık da 5 metrelik sustanın dikey gidere kadar gelmemiştir ve tıkanıklık ulaşamadığı bölgededir.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Serindalga Serindalga Evet.. bir acayip durum .. komuşularda da olduğu için akıl yürütmeyi durdurdum ...

Eviniz kaçıncı katta ya da daha doğrusu sizin altınızda bir daire daha var mı?
Alt ve üst komşunuzda da aynı problem var mı? Bir de ana gider borusuna (dikey hatta) lavabonuzun gideri ne kadar mesafede?

Komşularınızın söyleminden yola çıkarsam, tesisatçı büyük ihtimal pompa ile açıyor. Bunun da nedeni lavabo gideriniz ana hatta eğimli düz bir çizgi şeklinde değil de ortasında bombe yapacak şekilde bağlanmış. Bu da zaman içinde bombenin alt tarafında tortu birikmesine borunun bir kısmının aslen tıkanmasına neden oluyor. Lavabo açlar buna pek çözüm olmuyor ne yazık ki. İçeri ittiğiniz susta eğer dikey hatta kadar gittiyse bile bu tıkanıklık kör bölgede kaldığından temiz çıkabilir. Diğer bir olasılık da 5 metrelik sustanın dikey gidere kadar gelmemiştir ve tıkanıklık ulaşamadığı bölgededir.
A aeronics Evimiz bitişik nizam, bahçe evi.. Türkiyede bunlara da müstakil diyorlar ama, düz ayak girilen, sağınız da ve solunuzda bitişik komşularınız olan3 katlı bir ev. Haliyle tesisatlarımız ayrı ... yalnız bazı komşularımız da da yaşanmış ve yaşananan bir durum ..

Dediğiniz gibi sanırım bu evleri yapan firma, kanalizasyon bağlantısını düzgün yapmamış veya gereksiz bir köşe veya yetersiz eğim falan koymuş ve benim kullandığım tüm açılar oraya ulaşamıyor bile . Evet, komuşum da kendisinde tıkanıklık olduğunda sustayla girmiş ama o bölgeye kadar ulaşamamış, temiz çıkmış susta ..

Gelen tesisatçı ucunda top olan bir zincir (bir çeşit kuka ?) ile bişeyler yapmış ve sorunu ortandan kaldırmış ..yalnız geçici biz çözüm demiş ..

Sorun beni aşıyor ... o yüzden çağıracağız tesisatçıyı ..

tek kafama takılan kısım şu .... Sustayı gidere sokup 5m kadar ilerletiyorum .. sonuna geldiği içinde geri topluyorum, bu 5m boyunca hiç bir artık vs gelmiyor ve daha da ilginci, susta su içinde de çıkmıyor .. yani evet nemli ve biraz ıslak gibi oluyor ama su dan çıkmış gibi değil .. bu sebeple sanki o borular boş gibi geliyor bana ..

Sonra hesap yapıyorum ... 4cm lik borudan, 5m boyunca boş olsa, tezgah altı tesisatı hariç 7.5lt su ile o boruların doluyor olması lazım diye.. mutlu açtığımda lavaboya suyun dolması için çok daha azı gerekiyor... sonuçta boruyu açtığım içinde hava basıncı eşitleniyor olması lazım ...

Devreler yandı .. :)

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
33
Çatıya çıkan havalık borusunda anormallik var mı? Çoğunlukla tuvalet için ayrı mutfak için ayrı havalık borusu çıkılır. Ama ustalarımız genelde hepsini bir çıkıyor. Tuvalet için çıkılan boru çok katlı olmayan binalarda 100'lüktür. Mutfak için daha küçük kullanılır. 70'lik veya 50'lik.

Görsel temsilidir. Beyaz PVC boru.

e04223b382ccdd061038a7deefd4b02a.jpg

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Çatıya çıkan havalık borusunda anormallik var mı? Çoğunlukla tuvalet için ayrı mutfak için ayrı havalık borusu çıkılır. Ama ustalarımız genelde hepsini bir çıkıyor. Tuvalet için çıkılan boru çok katlı olmayan binalarda 100'lüktür. Mutfak için daha küçük kullanılır. 70'lik veya 50'lik.

Görsel temsilidir. Beyaz PVC boru.

e04223b382ccdd061038a7deefd4b02a.jpg

üstat, zaten şüphe ettiğim yegane konu bu ama erişimim hiç yok ..
Bak bizim baca böyle bişey.. başka hiç bir şey yok.. hepsi sanırım bunun içinde...

IMG_3949.jpg

Ne oraya gidebilirim .. ne görebilirim ..
Kombi var catı katımız da, sadece ondan çıkan iki boru görüyorum çatıya giren, o kadar..

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Benzer durum başımıza geldiğinde tesisatı yapan kendini usta sanan arkadaşlar ellerinde o dediğiniz 5 metrelik susta ile gelip aynı şekilde yaptılar çektiler problem yoktu. Sorun düzelmemişti, gerçek bir tesisatçı buldum, bu işe özel bir makine ile geldi, sorun düzelmezse parada almam demişti, makineye ekler yaparak 10-15 metre kadar (tam hatırlamıyorum rakamı) ilerledi, bu yeterli dedi, pislik varsa bile aşağı itmişti, sonrasında ne geri tepme ne başka sorun yaşamamıştık. Demem o ki size 5 metre yeterli görünse bile yeterli olmayabilir. Sağlam bir usta (makinesi olan) gerekli bence. Makine şuydu;

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Yahu ben konuyu güncelledim sanıyordum ama güncellememişim...
Bir firma bulduk bu işi yapan ... adamlara mail attım durum ie ilgili.. cevap beklerken, biraz daha kafa yordum...

Sorun baya ilerde, belki daha uzun susta ama biraz da beceri/tecrübe gerektirebileceğinden aslında hiç ellemicektim... lakin aklıma takıldı işte..
Büyük ihtimalle biriken yağ buna sebep olduğu için, birikme uzakta da olsa tüm boruları olabildiğince sıcak su ile doldursam yağı biraz çözebileceğimi düşündün.

lavabo da su zaten az az gittiği için, sıcak suyu sonuna kadar açıp, bir yandan da su ısıtıcı ile kaynar su ile takviye yaparak evyeyi doldurdum... ben doldurdum, devamlı sıcak su ile dolu tuttum evyeyi... haliyle tıkanıklığa kadar olan yerde sürekli sıcak su bulundurup boruları ısıttım biraz .. ve sürekli baskı uyguladım... Bir ara açılır gibi oldu, çok hızlandı su gidişi sonra tekrar çok yavaşladı ... ısrarla sıcak suya devam ettim ve en sonunda tamamen açıldı gider

2-3 gündür hiç bir birikme yok .. biraz dikkat ederek kullanacağız artık laki çağırıma adam gibi dönüş bile yapmayan firma ilk 30dk için 115eur, sonraki her 15dk için 21eur ücret alacaktı :) .. dikkat etmek mecbur oldu :)

Tabi daha önce gerek susta, gerek defalarca uyguladığım lavabo açıcı maddler de durumu hafifletmiş olabilir ama işin %95 ini bol miktarda sıcak su halletti...

Puzik Puzik Buralarda alet edavat, en ileri teknoloji kullanımın da hiç sorun yokta... gerçekten iyi bir ustayı bulmak, eve getirebilmek mesele... parasını geçtim, birilerine birşey yaptırmak hakkaten zor.. Türkiye de olsam bu başlığı bile açmazdım heralde. :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Yahu ben konuyu güncelledim sanıyordum ama güncellememişim...
Bir firma bulduk bu işi yapan ... adamlara mail attım durum ie ilgili.. cevap beklerken, biraz daha kafa yordum...

Sorun baya ilerde, belki daha uzun susta ama biraz da beceri/tecrübe gerektirebileceğinden aslında hiç ellemicektim... lakin aklıma takıldı işte..
Büyük ihtimalle biriken yağ buna sebep olduğu için, birikme uzakta da olsa tüm boruları olabildiğince sıcak su ile doldursam yağı biraz çözebileceğimi düşündün.

lavabo da su zaten az az gittiği için, sıcak suyu sonuna kadar açıp, bir yandan da su ısıtıcı ile kaynar su ile takviye yaparak evyeyi doldurdum... ben doldurdum, devamlı sıcak su ile dolu tuttum evyeyi... haliyle tıkanıklığa kadar olan yerde sürekli sıcak su bulundurup boruları ısıttım biraz .. ve sürekli baskı uyguladım... Bir ara açılır gibi oldu, çok hızlandı su gidişi sonra tekrar çok yavaşladı ... ısrarla sıcak suya devam ettim ve en sonunda tamamen açıldı gider

2-3 gündür hiç bir birikme yok .. biraz dikkat ederek kullanacağız artık laki çağırıma adam gibi dönüş bile yapmayan firma ilk 30dk için 115eur, sonraki her 15dk için 21eur ücret alacaktı :) .. dikkat etmek mecbur oldu :)

Tabi daha önce gerek susta, gerek defalarca uyguladığım lavabo açıcı maddler de durumu hafifletmiş olabilir ama işin %95 ini bol miktarda sıcak su halletti...

Puzik Puzik Buralarda alet edavat, en ileri teknoloji kullanımın da hiç sorun yokta... gerçekten iyi bir ustayı bulmak, eve getirebilmek mesele... parasını geçtim, birilerine birşey yaptırmak hakkaten zor.. Türkiye de olsam bu başlığı bile açmazdım heralde. :)
O gider hiç temizlenmedi muhtemelen bu zamana kadar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri