Etil alkol satışı

S Çevrimdışı

scream123 

Aktif Üye
12 Kas 2019
132
38
Sektörün içinden birisi olarak Tavsiyem geri kazanılmış alkole hiç bulaşmamanız yönünde. Karaciğeriniz değerliyse tabi.
He kendi alkolünüzü kendiniz yaparsanız ( damıtarak ) o ayrı.

biraz meşakkatli ama
Kendi alkolünüzü kendiniz yapabilirsiniz
Şarap ve bira biraz daha kolay rakı ve votka nispeten daha zordur.
Geri kazanılmış derken hocam. Tüm içkilerin zaten etilden yapıldığını okudum acaba yanlış mı o bilgiler. Ayrıca geri kazanılmış derken neyi kastettiniz ?

zyadas Çevrimdışı

zyadas 

Aktif Üye
4 Tem 2019
54
İkamet ettiğim yerde bir çok tekel bayi etil alkol satışı yapıyor, ayrıca içerisine katılması gereken rakı,votka,viski gibi kitlerini de veriyorlar. Bir litre alkolden yaklaşık 2.20-2.50 Lt arası içki yapılıyor. Tekel bayilerine sorun birinde yoksa diğerinde mutlaka vardır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Geri kazanılmış derken ,sanırım artık alkolden imal edilen soba -mangal tutuşturucularından bahsediyor (bildiğimden değil ,uzun zaman önce okumuştum ,bu işi yapan fabrikada yangın çıkmıştı.)

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
damıtma da ilk 50-100 ml çöp olarak ayrılıyor metil olma riskinden bu mangal vs tutuşturmak için kullanılıyor. çöp den sonra baş-göbek-kuyruk alkolleri alınır. içkinin iyisi göbek alkolunden yapılır. baş ve kuyruk alkolu olabilir.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Geri kazanılmış derken ,sanırım artık alkolden imal edilen soba -mangal tutuşturucularından bahsediyor (bildiğimden değil ,uzun zaman önce okumuştum ,bu işi yapan fabrikada yangın çıkmıştı.)

Evet bende öyle düşündüm. Ama o kısmı konumuz ile bağlantısını kuramadım. Belki geç oldu diye kafam almıyordur. :) Bazı laboratuvarların kullandığı cihazlar var mesela. Mesela bazı işlemlerde etil alkol tamamen tüketmiyorsunuz atıyorum bir cismi banyo yaptırıyorsunuz veya başka bir kimyasalla karıştırarak bir şeyi temizliyorsunuz ya da bir şeyi o alkolle taşımanız gerekiyor vs. Bu durumda uçan, kaçan aradaki kayıpları saymazsak büyük bölümü atık olarak adlandırılıyor. Bunlar geri dönüştürmek için cihazlar var eğer miktar çok ise çöpe gitmesi yerine bu cihaza veriyorsunuz. Şunun gibi;

Bu tarz cihazlar damıtma ve filtreleme gibi işlemlerden geçirip belirli bir saflıkta tekrar alkolü elde ediyorsunuz. Ya da sizin işinize o saflık yetmiyorsa atık olarak toplayan firmalar var işeyip yakıt vb. şeyler yapıyor. Ama bu tarz şeylerin benim bildiğim insan tüketimi ile alakası yok. Ya da bilmediğim başka bir şey var diye sordum teraspy teraspy hocam.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Sektörün içinden birisi olarak Tavsiyem geri kazanılmış alkole hiç bulaşmamanız yönünde. Karaciğeriniz değerliyse tabi.
He kendi alkolünüzü kendiniz yaparsanız ( damıtarak ) o ayrı.

biraz meşakkatli ama
Kendi alkolünüzü kendiniz yapabilirsiniz
Şarap ve bira biraz daha kolay rakı ve votka nispeten daha zordur.

Damıtma için deneyim gerekli yeni başlayan birisi için zor bence
Bira için hazır kitler var ben hiç denemedim tadınıda bilmiyorum

Geri kazanılmış alkol nedir bende merak ettim hazır etille bir dönem baya bi alkol yapıyordum rakı vs ama bir zaman sonra vazgeçtim tekele devam biraz daha bilgi verirseniz sevinirim
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

damıtma da ilk 50-100 ml çöp olarak ayrılıyor metil olma riskinden bu mangal vs tutuşturmak için kullanılıyor. çöp den sonra baş-göbek-kuyruk alkolleri alınır. içkinin iyisi göbek alkolunden yapılır. baş ve kuyruk alkolu olabilir.

Abi gerçekten damıtma yapanlar göbek haricini atmıyor tekrar yeni maişeden gelenle karıştırıyor metil kısmı etile çeviriyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Hocam bilmiyorum alkol kullaniyo musunuz içmemiş olsam bende aynı şeyi söylerdim fakat biri orjinal olsun diğeri yapma ikisi yanyana koysam 1 2 dubleden sonra hangisinin orjinal olduğunu anlamanız imkansız emin olabilirsiniz. Denememis olsam inanın bende inanmazdım.
Bacanağım söylemişti de inanmamıştım ,gerçi o almıyor da arkadaşına yaptırıyormuş ,ama köydeki bir kişi "sen şehirden geliyorsun,çalgıcılık da yapmışsın,bilirsin bana gelirken al da gel" dedi ,o da kendisi yapıyormuş rakısını ,ama ne kadar güvenilir tabii tartışılır :)

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Bacanağım söylemişti de inanmamıştım ,gerçi o almıyor da arkadaşına yaptırıyormuş ,ama köydeki bir kişi "sen şehirden geliyorsun,çalgıcılık da yapmışsın,bilirsin bana gelirken al da gel" dedi ,o da kendisi yapıyormuş rakısını ,ama ne kadar güvenilir tabii tartışılır :)

Kendi yaparken ham maddeye dikkat ederse sorun olmaz teraspy teraspy hocam. Metil alkol bitkilerin odunsu kısımlarının fermante olması ile oluşur. Yani selüloz ve pektin gibi maddeler metil alkole dönüşür. fermantasyon yapacağı kaba çer çöp, sap, çekirdek gibi kısımları koymazsa ya da direk rafine şeker kullanırsa o zaman bir problem olmaz. Şeker değil de meyve kullanılır ve temizleme noktasında sıkıntı olma ihtimaline karşıda damıtma kısmında kaynama derecesi farkında yararlanılır. Etil ve metil alkolun kaynama derecesi farklı, metil 64-65 gibi kaynar etil 78-79 gibi kaynar. O yüzden ilk kısım atılırsa yine metil den kaçınmış olur. Son kısımda da başka maddeler birikim yapıyor tadı bozulurmuş o kısımda atılır sağlıklı mis gibi dezenfektan olur.

Burda asıl problem kendi yaptığında da değilde satın alırken çakmaya denk gelmekte bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Kendi yaparken ham maddeye dikkat ederse sorun olmaz teraspy teraspy hocam. Metil alkol bitkilerin odunsu kısımlarının fermante olması ile oluşur. Yani selüloz ve pektin gibi maddeler metil alkole dönüşür. fermantasyon yapacağı kaba çer çöp, sap, çekirdek gibi kısımları koymazsa ya da direk rafine şeker kullanırsa o zaman bir problem olmaz. Şeker değil de meyve kullanılır ve temizleme noktasında sıkıntı olma ihtimaline karşıda damıtma kısmında kaynama derecesi farkında yararlanılır. Etil ve metil alkolun kaynama derecesi farklı, metil 64-65 gibi kaynar etil 78-79 gibi kaynar. O yüzden ilk kısım atılırsa yine metil den kaçınmış olur. Son kısımda da başka maddeler birikim yapıyor tadı bozulurmuş o kısımda atılır sağlıklı mis gibi dezenfektan olur.

Burda asıl problem kendi yaptığında da değilde satın alırken çakmaya denk gelmekte bence.
Yok sevgili baran5454 ,kendi yapıyor derken ,alkolü alıyorlar nereden alıyorlarsa ,onu demek istedim :)

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
1 2 dubleden sonra hangisinin orjinal olduğunu anlamanız imkansız

Gece gece çok güldüm bu kısma :)

Yok sevgili baran5454 ,kendi yapıyor derken ,alkolü alıyorlar nereden alıyorlarsa ,onu demek istedim :)

O zaman sakat :) En azından ben güvenmem. Ne kadar güvenilir olursa olsun satıcı. Bir günlük para hırsına bakar. Dün sahte vermedi diye bugünde kesin vermez diyemem. :) O yüzden içseydim kesin kendim yaparım. Hatta çaydanlık da yarım yamalak denemişliğim var tamamen işsizlikten. Yakarak test etmiştim alevi güzeldi. Hem daha güveli hemde insanın kendisinin üretmesi gibi var mı. :tara

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri