Eski plakamı vermesem? (Araba satıldı, plaka alınmadı)

B Çevrimdışı

Buskerhaund 

Aktif Üye
7 Haz 2019
64
Adem bey selamlar, plaka değişikliği istemesi lazım alıcının ve bu kolay bir iş ama zahmeti var bildiğim. Plaka değişecek diye satışta beyan ediyor, sonrasında maliyet 191 TL Notere ve 48 TL de Plaka basım yerine veriliyor. Toplam: 239TL
Şöyle bir bilgi var işe yarar mı bilemem, sevgiler
"Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
  • Araç sahibinin nüfus cüzdanı aslı
  • Araca ait mevcut trafik belgeleri
  • Araçta takılı bulunan mevcut plakalar
  • Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Türkiye Şoförler Odasından nakil dosyası
  • Aracın üzerinde bulunan tüm borçların ödenmiş olması
  • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
  • Şirket aracıysa; ticari sicil gazetesi, oda kayıt sicil suretleri ve şirkete ait imza sirküleri
Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?
İkinci el araç satın alan bir kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarak noter de daha sonra ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ise aşağıdaki yolların izlenmesiyle yapılabilir.

İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura “mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir” bilgisi verilmesi zorunludur. Aksi halde bu satış işlemiyle plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz.

Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmayı unutmayın.

Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakları hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almayı unutmamalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyete yaşayabilirler. Plaka değişikliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmaları zorunlu olduğunu unutmamalıdır.

Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirmelidir."

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Eski plakasını yıllardır kullanan bir abim var.Satış yaparken öyle anlaşıyor ve plaka boşa çıkıyor.Plaka boşa çıkınca 3 ay olması lazım plakayı tekrar eski sahibi alabiliyor.Noter bu konuda daha net bilgi verecektir.Önemli olana satış yaparken plaka değişikliği konusunda alıcı ile anlaşmak.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Sattığın kişinin ikameti Plaka kodu ile aynı ise plaka istese dahi değişmez
Alacağınız aracın da plakası eğer ikametinizle aynıysa sizde istesenizde değiştiremezsiniz
Eğer bu durumlar yoksa emniyet trafik şubeden böyle bir istekte bulunabilirsiniz eski aracımın plakası boşta onu kullanmak istiyorum bağış isteyebilirler diyaloğunuza bağlı olarak ta istemeyedebilirler sonrasında emniyet sizin tc ye plakayı tanımlar noter den satışı alırken bu durum sisteme yansır ve eski plakanızı yeni aracınızda kullanabilirsiniz

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Her işte olduğu gibi bunda da yine hatır, gönül, tanıdık, adam kayırma durumları var anladığım kadarıyla.

Hiç bana uymayan durumlar. Yasal hak yok ise anlamı da yok, çok da önemli değil.

Fikir beyan eden tüm dostlarıma candan teşekkürlerimle ??

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Her işte olduğu gibi bunda da yine hatır, gönül, tanıdık, adam kayırma durumları var anladığım kadarıyla.

Hiç bana uymayan durumlar. Yasal hak yok ise anlamı da yok, çok da önemli değil.

Fikir beyan eden tüm dostlarıma candan teşekkürlerimle ??
Bağış durumu var abi. Yasal hak yok tamamen maddi :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
B Buskerhaund ve S serhan çok güzel ortalamış hocam, tarikk tarık uğur da golü atmış :ok

Görevlilerle ile muhatap olmak istemiyorsan, oraya git buraya gel yapmak istemiyorsan uğraşmaya değmez. Ama ben plakamı isterim dersen maddi ve manevi yorulacaksın biraz.
Maddiyatını geçtim hocam. Bu yolu kendisine kapı edinmişler ile muhatap olmak zul gelir bana.

Zaten tesadüf gelmişti hiç bir önemi yok ?

O zaman herkese benden çay :cay

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Maddiyatını geçtim hocam. Bu yolu kendisine kapı edinmişler ile muhatap olmak zul gelir bana.

Zaten tesadüf gelmişti hiç bir önemi yok ?

O zaman herkese benden çay :cay
Bu yol yasal olarak kurulmuş bir yol... "gönüllü" olarak derneğe bağış yapıyorsun sadece...

Yani; yasal olarak haram yemenin başka bir yolu.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu yol yasal olarak kurulmuş bir yol... "gönüllü" olarak derneğe bağış yapıyorsun sadece...

Yani; yasal olarak haram yemenin başka bir yolu.
Hah işte ben de o yolun gönüllüsü olmamak adına notere gittim plakası ile birlikte satışını verdim paramı aldım çıktım :)

Nasipse yarın Antalya yolcusuyum diğer arabayı almak üzere :ok

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Sn.@Adem üstad hayırlısı olsun,güle güle git ve sağlıcakla gel.Yeni araban şimdiden hayırlı olsun. :clap2 :bye

Çaylar da şirketten olsun:cay:cay:cay:cay:cay

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt