Eski 5.1 Sistemine Can Verme

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Yazmıyordur muhtemelen, ben bizim TV'nin kılavuzunda öyle bir ifade hatırlamıyorum.
Bende hatırlamıyorum ama dur bakayım hemen tv'den :ok bakıp EK: yapayım mesajıma

EK:
Yazmıyor evet,ama vereceğini sanmıyorum yinede,çünkü köyde kullandığım dvd player'de yazıyor 5.1 out diye ama sanal olarak verebilirmi bilmiyorum tabii :)

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
38
kaynak tv olarak düşündüm hocam kullanım klavuzundan anladığım 5.1 ses çözebiliyor? (43hl500) SPDiF coax çıkış var, sayısal

oyuncak arabanın servo motorundan, arduino sistemlere biçok şeye baktım-bakıyorum, ancak optimum sistem için mümkün mertebe az cihaz ile çözüme ulaşmak için size danışayım istedim. o nedenle, DAC zaten alınacak kalıyor ses kontrolü, onuda dac ile çözebilirmiyim dedim

yani eski 5.1 ev sinema sistemi olanlar çöpe mi atıyor, millet o kadar zenginmi :)

Ekran-Alintisi846e4faaf76592db.jpg

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
yani eski 5.1 ev sinema sistemi olanlar çöpe mi atıyor, millet o kadar zenginmi :)

O zenginlikten değil, çevre baskısı ve aç gözlülükten !

Ben 2014 te aldığım telefonu kullanıyorum,
çevrem;
- haala şu telefonu mu kullanıyorsun ?
- e bu telefon haala tüm ihtiyaçları mı karşılıyor !
- yaa bırak seninkisi fakir tesellisi...

Şeklinde muhabbet gidiyor veya nefsinde "bende sahip olmalıyım" ayarı açık konumda ise insanı sürekli yeni şeylere bu ayar sürüklüyor.

Yoksa ben dahil bi çoğumuzun para harcaması yaparken kasparov gibi bilmem kaç sonraki harcamayı hesap ettiğimize eminim. ?

A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
38
Agzin bal yesin hocam, bende bilirim maasin yarisini verip güzel bi ev sinema sistemi almayi, ama yokluğu gördüm varlikta unutmuyorum

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
Bu arada şu kasetçalar oto teyplere uydurulan bluetooth modüller var. Onlardan bi tane temin edip monte etsen ?
Hem kumandası olur, hem adı geçmese de bluetooth ve usb si + fm radyosu ?

A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
38
Bu arada şu kasetçalar oto teyplere uydurulan bluetooth modüller var. Onlardan bi tane temin edip monte etsen ?
Hem kumandası olur, hem adı geçmese de bluetooth ve usb si + fm radyosu ?

aux usb board un çalışma mantığına ters hocam, usb bluetooth için kaynak olarak kullanırsam tamam, ama harici gelen ses sinyalleri için bişey yapamaz sanki,
pot.un 3 bacağı arasındaki akımı kontrol edecek dijital bi pot.
baktımda daha önce bu işi deneyipte pek başarılı olamayanlar;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
aux usb board un çalışma mantığına ters hocam, usb bluetooth için kaynak olarak kullanırsam tamam, ama harici gelen ses sinyalleri için bişey yapamaz sanki,
pot.un 3 bacağı arasındaki akımı kontrol edecek dijital bi pot.
baktımda daha önce bu işi deneyipte pek başarılı olamayanlar;

Bu işi en kolay ne çözer derseniz Optik girişi olan bir A/V Receiver çözer.
AVR'ye küçük hoparlörleri bağlarsınız, subwofer'ı da AVR'nin subwoofer çıkışından, subwooferın arkasındaki 5.1 girişinde subwoofer kısmına bir RCA kablo ile bağlarsınız.
Hem uzaktan kumandanız olur hem de daha iyi bir DAC'ınız.
Maliyet artıyor tabi ama aklıma bu geldi.
Şöyle de bir durum var, AVR'nin çıkışları elinizdeki sistemin çıkışlarından güçlü olur muhtemelen, sesi fazla açmadan kullanırsınız. :bilmiyom
Hangi ilde oturuyorsunuz bilmiyorum ama Sahibinden'de ikinci el AVR'ler bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
38
merhaba tekrar, konu ile ilgili oldukça kapsamlı sayılır araştırdım, bikaç yöntem var, yukarıca linklerini verdiğim gibi.
devre yapıp sisteme entegre etmek konu ile ilgili en güzel çalışma;
tüm alternatifler arasında en maliyeti düşük olanının bile eski sisteme harcanması pek sağlıklı gelmedi, anası danasını geçecek tabiri caizse,
kurtaramadık yani eski sistemi :) vakit ayıran arkadaşlara teşekkürler.

M Çevrimdışı

mehmetksk 

Aktif Üye
2 Ocak 2021
115
37
Bu sistemin benzerini kullanıyorum TV den optik ses çıkışını dönüştürücü ile 5.1 analog sese çevirip ses sistemine gönderiyor. İlk mesajdaki cihazla ses sitemini kontrol edebileceğini düşünmüyorum.

Screenshot_20200204-220914.jpg
merhaba, bu şekil bağlantı yaptığınızda ses sistemine kayıpsız ve tam çevresel ses veriyor mu bu ara aparat? yoksa kendi çapında sanallaştırıyor mu acaba?

G Çevrimdışı

galata0185

Aktif Üye
1 Ağu 2019
52
40
merhaba, bu şekil bağlantı yaptığınızda ses sistemine kayıpsız ve tam çevresel ses veriyor mu bu ara aparat? yoksa kendi çapında sanallaştırıyor mu acaba?
selam. elimdeki sistemi canlandırmaya yetti tam anlamıyla 5.1 mi derseniz bence değil mesela arka sağ ve soldan ses geldiğinde ön sağ ve soldan da azda olsa da ses geliyor bunun gelmesi mi gerek gerçekten 5.1 ses deneyimim olmadığı için bilmiyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Verir. Kayıpsızlık başka konu.
Sisteminiz kaliteli değilse o konuya takılmayın, farkı hissettirmez çünkü.
Bunun içindeki DAC'da o konunun hakkını vermez yani.
5.1 almanızı sağlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri