Ertuğrul Gazi FSRU Tankeri

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,415
Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama, Gaz formundaki miktarı 102 milyon metreküpe eşittir.
Ertuğrul Gazi günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahiptir.

FSRU tesisleriyle artık boru hatlarına bağlı kalmadan, farklı kaynak ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarik edebilecektir. Gaz iletim ve dağıtımında yatırım ve taşıma maliyetlerini en az indirerek, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturacaktır. Özellikle kışın pik tüketim zamanlarındaki mevsimsel dalgalanmaların, teknik ya da jeopolitik risklerden kaynaklı kesintilerin de bu sayede önüne geçmiş olacaktır. Ertuğrul Gazi FSRU gemisi doğal gaz arz güvenliğimize önemli bir esneklik kazandıracaktır.

Ertuğrul Gazi FSRU tankerinin yapımı tamamlanmış olup, şuan Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki BOTAŞ tesislerine doğru hareket etmektedir.

Kiralık olarak hizmet veren
MOL FSRU CHALLENGER yerine hizmet vermeye başlayacaktır.

Vatana Millete Hayırlı Uğurlu Olsun.

Kısa videosu eklendi. İlerleyen günlerde fotoğraflarını paylaşırım (öz çekimli)

Ekli dosyayı görüntüle botas_fsru.mp4

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Bu tip gemilerin, karadeniz de bulunan gazı yerinde sıvılaştırıp karaya bunlarla boru hattı çekmeden taşınması planlanıyor diye duymuştum, ama boru hattı ile taşımaya geçtiler, masrafı göze aldıklarına göre (son gelişmelerle daha ucuz gelmiş olmalı) galiba bölge de bize henüz duyrulmayan açıklanandan çok daha fazla gaz var. Ülkemizin önemi artıyor, alman bankaları raporlarına göre kanal istanbul bittiği anda hazineye $350 milyar gireceği raporlanmış durumda, bazı güzel şeyler gerçekleşirse ülkemiz oyuncu olmaktan çıkıp oyun kurucu pozisyona geçme şansını yakalayacaktır. Avrupa ekonomik topluluğu 1957 de bu günkü AB nin temeli olarak kurulmuştu, bir benzeri sanırım bu yıl sonunda türkçe konuşan ülkeler ekonomik birliği olarak ilan edilecek. Dünün sınırlarının içine kapalı ülkesinden bu gün sınırlarının dışına sarkan (ekonomik, siyasi ve kültürel olarak) bir ülkeye evrilmekteyiz. Ezberlerin bozulduğu yeni bir süreçten geçiyoruz, birileri belliki TÜRK markasına çoktan yatırım kararı almış. İnşaallah devlet yukarı doğru zenginleşerek giderken, "halk olarak" sade vatandaş olarak bizler aşağı doğru gitmeyiz.

Güzel olan işleri alkışlamak bir yana, alkışlayanları da alkışlamak gibi bir erdemi de göstermekten geri durmamalı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu tip gemilerin, karadeniz de bulunan gazı yerinde sıvılaştırıp karaya bunlarla boru hattı çekmeden taşınması planlanıyor diye duymuştum, ama boru hattı ile taşımaya geçtiler, masrafı göze aldıklarına göre (son gelişmelerle daha ucuz gelmiş olmalı) galiba bölge de bize henüz duyrulmayan açıklanandan çok daha fazla gaz var. Ülkemizin önemi artıyor, alman bankaları raporlarına göre kanal istanbul bittiği anda hazineye $350 milyar gireceği raporlanmış durumda, bazı güzel şeyler gerçekleşirse ülkemiz oyuncu olmaktan çıkıp oyun kurucu pozisyona geçme şansını yakalayacaktır. Avrupa ekonomik topluluğu 1957 de bu günkü AB nin temeli olarak kurulmuştu, bir benzeri sanırım bu yıl sonunda türkçe konuşan ülkeler ekonomik birliği olarak ilan edilecek. Dünün sınırlarının içine kapalı ülkesinden bu gün sınırlarının dışına sarkan (ekonomik, siyasi ve kültürel olarak) bir ülkeye evrilmekteyiz. Ezberlerin bozulduğu yeni bir süreçten geçiyoruz, birileri belliki TÜRK markasına çoktan yatırım kararı almış. İnşaallah devlet yukarı doğru zenginleşerek giderken, "halk olarak" sade vatandaş olarak bizler aşağı doğru gitmeyiz.

Güzel olan işleri alkışlamak bir yana, alkışlayanları da alkışlamak gibi bir erdemi de göstermekten geri durmamalı.
Özür dilerim peşinen... Bu satırları yazıyor olmanıza saygı duyarak, en hafif tabirle "çok iyi niyetli" olduğunuza kanaat getirdim...

Yazdığınız her şeyin, gerçek halini size her türlü ispat edebilirim ancak, o güzel iyi niyetinize halel gelsin istemiyorum...

Bir de, yoruldum.

Saygılar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri