Emekli,Dul ve Yetim maaşına haciz?

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
Herkeze merhaba, hemen konuya girmek istiyorum.
Annem vakıfbank dan çektiği bir kredi sonucu maalesef avukatlık oldu 2700 tl gibi bir rakam herşey dahil dosya kapama ücreti harç parası vs vs .
Allaha şükür şuan ödeme gücüm var fakat, avukat bey dün genel icra dairesine haciz işleminde bulunmuş, aynen şöyle yazıyor.
SGK Haciz entegrasyonu sorgu sonucu gelen Çift İştirak Kaydı Girilen hak ve alacaklarına haciz konulmasınını talep ederim.
İcra dairesininde cevabı bu şekilde olmuş,
SGK Haciz entegrasyonu sorgu sonucu gelen Çift İştirak Kaydı Girilen hak ve alacaklarına haciz konulmasını talebinin KABULÜNE
İİK. 16. Maddesi uyarınca İcra Hukuk Mahkemesine 7 gün içerisindeşikayet yolu açık olmak üzere karar verildi.
Burada beni üzen nokta icra dairesinin bu çift iştirak ın içeriğine bakmadan hüküm vermesi, avukat arkadaşa bu konuda inanın kızmıyorum.
Bu çift iştirak ın içeriği annemim kendi 4C memur emekli maaşı, diğeri ölmüş babamdan kalan 4A dul ve yetim aylığı.
şunu çok iyi biliyorum annem kredi çekerken yanındaydım, hiçbir muvafakatname ye imza atmadı zaten krediyi veren kişi komşumuz olur banka çalışanı.
5510 sayılı kanunun 93.ve 88. maddeleri gereğince emekli, dul ve yetim aylıklarına sgk prim ve alacak,nafaka davaları ve şinin kendi rızası olmadan haciz konulamaz diyor.
hafta içi annemi adliye ye götürüp böyle bir dilekçe verdirmek istiyorum.
sizce sonuç nasıl olur tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
bankadan yapılandırma talep ettiniz mi? zira itirazınızı kabul ederlerse banka tahsilat için bu sefer de eve haciz getirir.

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
bankadan yapılandırma talep ettiniz mi? zira itirazınızı kabul ederlerse banka tahsilat için bu sefer de eve haciz getirir.
etmedim kardeşim. eve haciz gelse bile o an borcu yine öderim, benim kafaya taktığım nokta kanun bukadar açıkken nasıl olur da böyle karara varabiliyorlar?
amacım bu yanlışlarını kanun kararınca düzelttirmek yoksa borcu taksitli ödeme yada zaman kazanma gibi bir niyetim yok.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
etmedim kardeşim. eve haciz gelse bile o an borcu yine öderim, benim kafaya taktığım nokta kanun bukadar açıkken nasıl olur da böyle karara varabiliyorlar?
amacım bu yanlışlarını kanun kararınca düzelttirmek yoksa borcu taksitli ödeme yada zaman kazanma gibi bir niyetim yok.
bu konuya tek taraflı bakmamak lazım. sonuçta tanıdık bir bankacı vasıtasıyla bankadan borç almışsınız. ve anladığım kadarıyla ödememişsiniz. karşı taraf da borcunu tahsil etmek için takibe başlamış. takip süreci standarttır. olabilecek tüm gelir ve varlıklara icra başlatırsınız. kanun bir konuda hükme sahipse borçlu taraf itiraz etsin diye düşünülür. bu bir yanlış değildir. bir tercihtir. kaldı ki ülkemiz hukuku birbiri ile çelişen çok kanun/yönetmelik/tebliğe sahip.
sonuçta bankalar kendi paralarını kredi olarak vermiyor. vatandaştan topladığı mevduatı kredi olarak veriyor. borcunu ödemeyen kişiden o parayı tahsil edecek ki mevduat sahibine ödemesini yapabilsin.

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
bu konuya tek taraflı bakmamak lazım. sonuçta tanıdık bir bankacı vasıtasıyla bankadan borç almışsınız. ve anladığım kadarıyla ödememişsiniz. karşı taraf da borcunu tahsil etmek için takibe başlamış. takip süreci standarttır. olabilecek tüm gelir ve varlıklara icra başlatırsınız. kanun bir konuda hükme sahipse borçlu taraf itiraz etsin diye düşünülür. bu bir yanlış değildir. bir tercihtir. kaldı ki ülkemiz hukuku birbiri ile çelişen çok kanun/yönetmelik/tebliğe sahip.
sonuçta bankalar kendi paralarını kredi olarak vermiyor. vatandaştan topladığı mevduatı kredi olarak veriyor. borcunu ödemeyen kişiden o parayı tahsil edecek ki mevduat sahibine ödemesini yapabilsin.
şuna bir açıklık getireyim bankacı tanıdık diye kredi alınma vs olayı yok sadece bankacıya dediğimiz muvafakat imzalamayız dendi böyle işinize gelirse verirsiniz yoksa vermezsiniz olayı kısaca.
kaldıki şu konuda hemfikiriz borçlu borcunu ödemekle yükümlüdür, bu para 2 katı olsada ödemeye hazırım.
burada avukat arkadaşıda suçlamak istemiyorum şu konuda art niyetli olmadığına inanıyorum çift iştirak ın içeriğini görmemiş olabilir haciz başlatmış olabilir gayet normal art niyet yoksa, benim takıldığım konu bunu icra daireleridemi göremiyor yargıtay emsal kararını yada kanun maddelerinimi bilmiyorlar.
icra daireleri bu çift iştirak ın detayını göremiyorsa onlarada lafım olamaz zaten.
ama konuyu gerçek olarak ele alırsak durum bu bu olayda vericeğim ve ispat edeceğim dilekçe ile bunların emekli maaşı olduğu ve bir kaç durum harici haciz edilemeyeceğini belirtmek.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
kanunda taraf olmaz kardeşim ben tek yada çift taraflı bakmıyorum borçlu borcunu ödemekle yükümlüdür o konuda hem fikiriz kaldıkı ödemicem de demiyorum fakat sade bir vatandaş olarak benim kanunu işini doğru yapması gereken kişilere hatırlatmak zorunluluğum varmı?
O arkadaşlar işlerini doğru yapıyorlar zaten. Kendi mevzuatları bu şekilde yapmalarını salık veriyor.
Merak etmeyin mevzuatı sizden daha iyi biliyorlar. Sadece ödeme ahlakı olmayan müşteriden paralarını operasyonel olarak alabilecekleri her şekilde almaya çalışıyorlar. Bimediklerinden değil tercih etmediklerinden.
Sizin karşıdakine işini öğretmenize gerek yok. Borcunuzu ödeseniz yeter. Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirse ortada böyle bir sorun da kalmaz.

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
O arkadaşlar işlerini doğru yapıyorlar zaten. Kendi mevzuatları bu şekilde yapmalarını salık veriyor.
Merak etmeyin mevzuatı sizden daha iyi biliyorlar. Sadece ödeme ahlakı olmayan müşteriden paralarını operasyonel olarak alabilecekleri her şekilde almaya çalışıyorlar. Bimediklerinden değil tercih etmediklerinden.
Sizin karşıdakine işini öğretmenize gerek yok. Borcunuzu ödeseniz yeter. Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirse ortada böyle bir sorun da kalmaz.
keşke öle bir dünya olsa kardeşim.kamu yada özel sektörde herzaman çürük elmalar olmuştur ve olacaktır. bende şahsen yasayı bilip de tercih yöntemlerini farklı usulsüzce kullana kişi kurum ve onların yandaşlarına kanunla kafalarına soka soka öğretmeye hazırım artık.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
keşke öle bir dünya olsa kardeşim.kamu yada özel sektörde herzaman çürük elmalar olmuştur ve olacaktır. bende şahsen yasayı bilip de tercih yöntemlerini farklı usulsüzce kullana kişi kurum ve onların yandaşlarına kanunla kafalarına soka soka öğretmeye hazırım artık.
Aldığı borcu ödemeyip de kamuya usul öğretmeye çalışmak biraz garip bir durum.

Borcunu ödemeyen çürük elma olmuyor vatandaşın bankaya verdiği parayı kurtarmaya çalışan çürük elma oluyor. Hocam yanlış anlamayın ama hem üste çıkma yeteneğiniz muazzam.

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
keşke konuyu okuyup bir anlasaydın dostum.

Borcunu ödemeyen çürük elma olmuyor vatandaşın bankaya verdiği parayı kurtarmaya çalışan çürük elma oluyor. Hocam yanlış anlamayın ama hem üste çıkma yeteneğiniz muazzam.
üste çıkma yeteneğimi hangi cümlelerde fark ettiniz? biz kesilen cezaya razıyız fakat usulünce.
son olarak hadi ben borcumu bir şekilde ödeme durumum var. ya ödeyemeyen durumu olmayan insanlar ne yapsın? borçlu olmak, borcu ödeyememek çürük elmelık yada kanunen bir suç değildir ayrıca.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
keşke konuyu okuyup bir anlasaydın dostum.

üste çıkma yeteneğimi hangi cümlelerde fark ettiniz? biz kesilen cezaya razıyız fakat usulünce.
Bir tanıdığınız size kredi verilmesini sağlamış. Hem borcunuzu ödememişsiniz hem de size destek olan komşunuzu yüz üstü bırakmışsınız. Bu sizin için problem değil ama maaşa haciz geldi diye devlet suçlu öyle mi?

Sizce sizden parayı nasıl tahsil etmeleri gerekirdi? Maaşa haciz kondu diye forumlara yazan adamın niyeti parayı ödememektir. Yoksa gidip bankaya ödeyeceğim desen taksite bağlarlar. Peşin ödeyeceğim desen indirim yaparlar. Ama sen gelip nasıl yırtarım diye konu açıyorsun. Belli ki niyet ödememek. Üstelik haciz bildirimi yapıldığında direk borcu ödeseniz avukatlık masrafları falan da olmaz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt