Elektrikli ocak otomatik kapatma sistemini iptal etme

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Cam elekrikli ocağı yaklaşık 3-4 senedir kullanıyoruz ilk aldığımız günden beri ocak kendiliğinden kapanıyor hemen geri açılıyor. Kızartma gibi yemeklerde problem çıkarıyor. Şu videodaki olan aparat cam ocaklarda var mı ? yani bu aleti biraz sağa sola eperek ocağın kapanmasını engelleyebilir miyiz ? Yoksa Cam ocaklarda devre kartı mı bulunuyor ona göre mi kapatıp açma yapıyor ?

Screenshot_1b60ad8db3d11f26c.png

Kırmızıyla işaretlediğim yerden yapılabilir mi ? googledan bulduğum bir görüntü

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
öncelikle videodaki anahtarı nereyi tetiklediği bilmemiz gerekiyor.

anahtar kontak kestiğinde ocak kapanıyorsa anahtarı düz bağlantı yaparsan sorun çözülür.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
öncelikle videodaki anahtarı nereyi tetiklediği bilmemiz gerekiyor.

anahtar kontak kestiğinde ocak kapanıyorsa anahtarı düz bağlantı yaparsan sorun çözülür.
evet düz bağlantı yapmak istiyorum aç ve kapat şeklinde. Termostat benzeri sistemi devreden çıkartmak istiyorum sağlıklı çalışmıyor

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Termostat devrede kalsın kablolar eriyip ocak pert oluyor. Belli yerde durmalı sonra çalışmalı.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Termostat devrede kalsın kablolar eriyip ocak pert oluyor. Belli yerde durmalı sonra çalışmalı.
Bu şekilde ocağı kullanmak işkence gibi. yemek yapmak çok zor oluyor. Bi tanıdğımızda vardı ilk çıkan cam ocaklardan almışlardı hala kullanıyorlar. Onların ocağı hiç kapanmıyordu.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Çok emin olmamakla birlikte ocağın manyetik bir mekanizması olduğunu düşünüyorum. Önceki kiraladığımız evde bu sistemin olduğunu düşündüren şeyse ocağın üstüne basit bir teflon tava yada plastik bir kap koyduğumuzda çalışmamasıydı. Sanıyorum indüksiyon uyumlu tencere tavalarda bulunan madde mıknatısı çekiyor diğerleri çekmiyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Çok emin olmamakla birlikte ocağın manyetik bir mekanizması olduğunu düşünüyorum. Önceki kiraladığımız evde bu sistemin olduğunu düşündüren şeyse ocağın üstüne basit bir teflon tava yada plastik bir kap koyduğumuzda çalışmamasıydı. Sanıyorum indüksiyon uyumlu tencere tavalarda bulunan madde mıknatısı çekiyor diğerleri çekmiyor.
Bu indüksiyonlu ocaktan ziyade düz rezistanslı elektrikli ocağa benziyor. Çünkü hatırladığım kadarıyla indüksiyonlu ocaklarda ısı doğrudan kapta (Tencere v.s.) manyetik alan etkisiyle oluşuyor ve zaten termostat benzeri bir düzeneğe ihtiyaç duymuyor.

L lolman Ocağın ilk tasarımında ne yapıldıysa mümkün olduğu kadar o ayarda kullanılmaya çalışılırsa sağlıklı olur. O hiç kapanmıyor denilen ocak termostatsız tasarlanmıştır ve malzemeleri ona göredir. Bunda termostat iptali hesaplanmayan yüksek ısılara sebep olur ve malzeme dayanımı yeterli olmadığı için camın patlaması da dahil ciddi riskler oluşturur.

Bireysel fikrimi paylaşmam gerekirse yemek pişirmeyi keyifli yapmak elektrik ocağında mümkün olmuyor. Isıyı ayarlamak, sürekli o ayarda tutmak bence hala sadece gazlı ocaklarda mümkün. (İndüksiyonlu ocak hiç kullanmadığım için onu kategori dışı tutuyorum.)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu şekilde ocağı kullanmak işkence gibi. yemek yapmak çok zor oluyor. Bi tanıdğımızda vardı ilk çıkan cam ocaklardan almışlardı hala kullanıyorlar. Onların ocağı hiç kapanmıyordu.
O değişiyor hocam kimisi erken kapatıyor.
Verimli kullanılmıyor termostat varsa onu değiştir öyle dene termostat arızalı sorunlu olabilir. Her ocak aynı değil kızartma vs yapmak zor oluyor bu ocaklarda.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kırmızı halka içindeki parçalar devreyi açıp kapatıyor sensör termostat gibi bişey onlar.

IMG_20221210_103757.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İstersen halka içinde birtanesini direk bağla.
Açınca o göz devamlı çalışır kapanmaz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt