Elektrikli cihazları yüksek voltajdan korumak için tavsiyeniz nedir

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Arkadaşlar şimdi evdeki beyaz eşya ve elektronik ürünlerimizi ve elektrik tesisatımızı korumak adına, UPS mi regülatör mü parafud mu yoksa çin den satıldığı söylenen (raylı ayarlanabilir aşırı gerilim ve düşük gerilim koruyucu cihaz koruyucu röle) yada standart rölemi.
Yani fazı nötrü cihazları hattı korumak için hangi çözüm yolu daha kalıcı. Temel sorun ani elektrik gidip gelmeleri üçlü ile beslenen cihazlarda piriz fiş gevşemeleri gibi sorunlar.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Kaçak akım rölesi, topraklama hattı.

Bunun dışında anca inverter vs. ile olur benim bildiğim.
kaçak akım rölesi zaten olmazsa olmazdır. nötür kaçağını önlemede bire bir de, asıl mesele elektronik ve elektrik aletlerin elektriksel arızalarının önüne örneğin tv led arızası aşırı ısınan piriz ve fişler ani git geleler bunların önüne geçe bilecek bir çözüm

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
kaçak akım rölesi zaten olmazsa olmazdır. nötür kaçağını önlemede bire bir de, asıl mesele elektronik ve elektrik aletlerin elektriksel arızalarının önüne örneğin tv led arızası aşırı ısınan piriz ve fişler ani git geleler bunların önüne geçe bilecek bir çözüm
Priz aşırı ısınıyorsa çektiğiniz akım o priz için fazladır.
Önce priz değişmeli.
Ardından prize gelen kablonun çapı kaç mm ona bakmalı.
1.5, 2, 3.5, 4 yerine atıyorum 0.50, 0.75 kablo kullanıldıysa bu yanlıştır.

Sizin bu işe ayırabileceğiniz bütçe ne kadar o daha da önemli.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Priz aşırı ısınıyorsa çektiğiniz akım o priz için fazladır.
Önce priz değişmeli.
Ardından prize gelen kablonun çapı kaç mm ona bakmalı.
1.5, 2, 3.5, 4 yerine atıyorum 0.50, 0.75 kablo kullanıldıysa bu yanlıştır.

Sizin bu işe ayırabileceğiniz bütçe ne kadar o daha da önemli.
tv led yanması da bu elektrik gitgelerinden kaynaklı değli mi. yada beyaz eşya larda elektriksel arızalar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
tv led yanması da bu elektrik gitgelerinden kaynaklı değli mi. yada beyaz eşya larda elektriksel arızalar.
Doğrudan öyledir diyemem. Öyle de olabilir, benim bir bilgim yok TV'lere dair.
Şebekeden gelen elektrik TV'nin beslemesini bozar, o da LED'leri bozar belki ama bu o firmanın yaptığı mühendisliğe de bağlı bir durum.
TV'deki besleme kartının şehir şebekesi hattı tarafı olan primer bölgesinde meydana gelecek bir sorun, besleme kartının sekonder katındaki çıkışa etki eder mi bilmiyorum.

Genelde LED arızaları, LED'lerin ömrünü doldurması sonucu, aşırı ısınma & yetersiz havalandırma, tozlanma, hatalı ürün tasarımı gibi nedenlerden oluşur bence.

Şehir şebekesinde oluşacak sorun cihazları bozabilir, bozduğu da görülmüştür ona bir anti tezim yok zaten.

Konu hakkında bilgi sahibi üyeleri etiketledim, onlardan yanıt bekleyin.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Parafadur yildirim gibi yada trafo patlamasi gibi yuksek ani gerilimlerden korur

Tesisatiniza uygun sigortalama elektrik tesisatinizi korur

Regulator voltaj dalgalanmalarindan korur

Cin malina roleye gelince bilindik bir marka siemens Schneider abb vs vs gibi markalar uretmedikce kullanmayiniz.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Parafadur yildirim gibi yada trafo patlamasi gibi yuksek ani gerilimlerden korur

Cin malina roleye gelince bilindik bir marka siemens Schneider abb vs vs gibi markalar uretmedikce kullanmayiniz.
Cin mali derken aşırı akim düşük akım rölesi diye bisey varya hani şu dijital göstergeli onu kastetim. Muhtemelen yerli üretimi de vardır. Bide trimbox vardı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yanı hem akim yükseliş alcalisini korumak hem nötür kopmalarina karşı role bu iki eletirik parcasinida kulllanlim mı. Hem evin tesisatını hem evde kulanilan elektrikli ürünleri korumak bakımından.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Adem Helvacı Adem Helvacı
Yanı hem akim yükseliş alcalisini korumak hem nötür kopmalarina karşı role bu iki eletirik parcasinida kulllanlim mı. Hem evin tesisatını hem evde kulanilan elektrikli ürünleri korumak bakımından.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

Hsyn3422

Yeni Üye
4 Kas 2020
3
37
Kaçak akım rölesi, topraklama hattı.

Bunun dışında anca inverter vs. ile olur benim bildiğim.
Hayat Koruma rolesinin altına 1 adet bağlayın enerjinin kesilen kısmına faz ve nötr arasına eğer sebeken gelen voltaj 230v geçerse kendini kisadevreye sokar ve sistemi hayat Koruma üzerinden kapatır böylece evinizdeki tüm cihazları korumuş olur.o 100tl verip alınan korumalı prizler in çoğunun içinde bulunur. 50 kuruş tanesi 10 tane alın patladikca değiştirin yüksek voltaj dan koruyacaktır.

Not:Evinde 3faz olan arkadaşlara uymaz onlar parafudur almalı.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Nötr kopmalarinda kacak akim atar (ohm kanununu)
Voltaj inis cikisini regulator halleder
Trimbox da biraz saibeli elektrikci olmama ragmen daha once hic kullanmadim kullananda gormedim tabi benimde bilmedigim seyler olabilir fakat bu cin mali role ve trimbox cok guvenilir birseyler olsa bunu zaten buyuk firmalar kapar bu akim ayri birsey voltaj ayri amperi mekanik olarak onune set koyabilirsin sigorta calisma mantigi ama voltaji anca ona dayanikli olarak uretirsin mekanik olarak birsey yapamassin

bu urunler benim gozumde bi ara elektrik tasarrufu diye piyasada satilan kapasitorlere benzetiyorum fise tak %30 kar sagla gibi reklamlari vardi halbuki evlerin reaktif kapasitif gibi yukumlulukleri vr sayaclari yokken

Ben sana sirasi ile yazayim onemliden baslayarak tam sirasiyla yaptirabildigini yapmak sana kalir

Topraklama sart.
Kacak akim 30 ma sart
Kacak akim yangin koruma 300ma sart
Regulator
Ups
Parafadur
Bunlarin hepsi onlem tabi ariza vb seyleri olabilir cihazlariniza hic birsey olmayacak diye garanti hic biri veremez sadece engelleyici onlem hepsi

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Nötr kopmalarinda kacak akim atar (ohm kanununu)
Voltaj inis cikisini regulator halleder
Trimbox da biraz saibeli elektrikci olmama ragmen daha once hic kullanmadim kullananda gormedim tabi benimde bilmedigim seyler olabilir fakat bu cin mali role ve trimbox cok guvenilir birseyler olsa bunu zaten buyuk firmalar kapar bu akim ayri birsey voltaj ayri amperi mekanik olarak onune set koyabilirsin sigorta calisma mantigi ama voltaji anca ona dayanikli olarak uretirsin mekanik olarak birsey yapamassin

bu urunler benim gozumde bi ara elektrik tasarrufu diye piyasada satilan kapasitorlere benzetiyorum fise tak %30 kar sagla gibi reklamlari vardi halbuki evlerin reaktif kapasitif gibi yukumlulukleri vr sayaclari yokken

Ben sana sirasi ile yazayim onemliden baslayarak tam sirasiyla yaptirabildigini yapmak sana kalir

Topraklama sart.
Kacak akim 30 ma sart
Kacak akim yangin koruma 300ma sart
Regulator
Ups
Parafadur
Bunlarin hepsi onlem tabi ariza vb seyleri olabilir cihazlariniza hic birsey olmayacak diye garanti hic biri veremez sadece engelleyici onlem hepsi
Regulator
Ups
Parafadur üçünden birini kulansam olmaz mı. Üçü birden cok maliyetli.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Evde kaçak akım yoksa, önce onu taktırın derim.
Sonra en çok hangi cihazı korumak istiyorsanız ona göre bir regülatör veya ups bakarsınız.
Ama ups de bozulabilir.
Kacak akımı takarım sonrada olmazsa regülatör de takarım nasıl olur ?
Evde kaçak akım yoksa, önce onu taktırın derim.
Sonra en çok hangi cihazı korumak istiyorsanız ona göre bir regülatör veya ups bakarsınız.
Ama ups de bozulabilir.
Kacak akımı takarım sonrada regülatör katarim nasıl fikir yeterli mi

Geri
Üst Alt