Elektrik tesisatımda bir gariplik var. Yardım lütfen.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Üstat temelde süreklilik testi bir kablonun veya bağlatının kopuk olup olmadığını anlamak için yapılan test değil miydi ?
Ben bunu evin tesisatında nasıl yapıcam .. pratikte nasıl olacak .. örneğin bunun anahtarı 20m uzakta.. o iki kabloyu ölçü aletiyle nasıl bir araya getiririm ?

Nört uçlar en azından aynı grup için ortaklaşıyordur diye tahmin ediyorum .. başka bir priz ile bunun nötr lerini (yan yana oldukları için kontrol edebilirim ama "faz" kısmını pek anlayamadım .. en büyük sıkıntı pratikte nasıl uygulayabileceğim ...
Bu arada tahminim doğru çıktı sanırım sevgili atoprak,tabii nasıl bulursun kopukluğu bilmiyorum ama ben çalıştığının ertesi günü fişi çıkartırdım ,elektrikle şakaya gelmez (böyle yazdım,şaka değil tabii olanlar) ,dikkatli olmak lazım.Ev kendi evin mi yoksa kira falan mı,kendi evinse kağıtların altında buat ara bari,bulduğunda kağıdı sıyırıp buata bak (yazdım ama acaba sizde buat da varmıdır :) ) .
Kablo kontrol etmen için ana sigortayı kapat ,hatta sanki şalter de gördüm orada ,onu da kapat ,elinde herhangi çeşit kablo(lar) varsa ekleyerek de test edebilirsin ,buna uydu anten kablosu dahildir.Ekleyerek 20m yap kabloları ve testlerini yap.Tabii önce kabloları birbirine eklemen gerekir,boyu tamam olunca ,elektriği kesme işini yapıp testlerini yapabilirsin :ok

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Üstat temelde süreklilik testi bir kablonun veya bağlatının kopuk olup olmadığını anlamak için yapılan test değil miydi ?
Ben bunu evin tesisatında nasıl yapıcam .. pratikte nasıl olacak .. örneğin bunun anahtarı 20m uzakta.. o iki kabloyu ölçü aletiyle nasıl bir araya getiririm ?

Nört uçlar en azından aynı grup için ortaklaşıyordur diye tahmin ediyorum .. başka bir priz ile bunun nötr lerini (yan yana oldukları için kontrol edebilirim ama "faz" kısmını pek anlayamadım .. en büyük sıkıntı pratikte nasıl uygulayabileceğim ...
Ölçü aletin varya ölçü aletini kısa devre konumuna al evin sigortalarını indir faz nötr fark etmez ikisi birbirine ekle

sonra git diğer odalardan uzaktan açık uçları proplara değdir öterse oraya kadar sağlam demek böyle sırasıyla
sonra kablo yerini değiştir diğer kablo ile birbirine ekle deneyerek git birtane sarjlı pil tak hatta voltaj ölç yalnız sigortalar inik olsun bu işlemleri yaparken.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Sigortaları kapalı bile olsa bu evde tesisata güvenip bunları yapmak da risk. En iyisi bir usta bulmak.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Dostlar,

Bir konu da fikrinize danışacağım.
Bu sabah, başka bir prizden (normal, topraklı) enerji alıp fanın kablosuna bağladım(sardım diyelim) . Faz ucu L3 e gelecek şekilde, nötr ve toprak bağlantılarını yapıp, fişi (bahsettiğim, diğer prize) taktım. Takmamla birlikte fan beklediğim gibi çalıştı. Kablosuz Uzaktan kumandasını bile programlayıp, timer ayarıyla hızı arttırıp azaltabildim.

yani perilex ve mutfaktaki 3 yollu anahtarı devre dışı bırakıp farklı bir kaynaktan enerji alınca çalıştı. Bu şekil bir bağlantı yapıp, mutfaktaki anahtar yerine ek bir uzaktan kumanda daha alıp, konuyu kapatabilirim.

lakin aklımma bir yöntem daha geldi… madem farklı bir prizden gelen faz ile çalışıyor, neden sadece bu fazı alıp, perilex prizin L3 e bağlamiyim dedim. Böylece aşağıdaki anahtarıda kullanabilirim diye düşüyorum.

şimdi tabi garip bir çözüm tek bir faz kablosunu başka bir prize girmek ama, teknik olarak bir sakıncası varmıdır? Bunların hepsi aynı sigorta ve büyük ihtimal linyeden geliyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
...
Yine söylediğim gibi bir elektrikçi çağırman en iyisi ,sanırım faz için ya hat çekecek veya arada bir sıkıntı var ,onu düzeltecek ,o kadar :)
Sana kolay gelsin bu arada :ok

Dostlar,

Bir konu da fikrinize danışacağım.
Bu sabah, başka bir prizden (normal, topraklı) enerji alıp fanın kablosuna bağladım(sardım diyelim) . Faz ucu L3 e gelecek şekilde, nötr ve toprak bağlantılarını yapıp, fişi (bahsettiğim, diğer prize) taktım. Takmamla birlikte fan beklediğim gibi çalıştı. Kablosuz Uzaktan kumandasını bile programlayıp, timer ayarıyla hızı arttırıp azaltabildim.

yani perilex ve mutfaktaki 3 yollu anahtarı devre dışı bırakıp farklı bir kaynaktan enerji alınca çalıştı. Bu şekil bir bağlantı yapıp, mutfaktaki anahtar yerine ek bir uzaktan kumanda daha alıp, konuyu kapatabilirim.

lakin aklımma bir yöntem daha geldi… madem farklı bir prizden gelen faz ile çalışıyor, neden sadece bu fazı alıp, perilex prizin L3 e bağlamiyim dedim. Böylece aşağıdaki anahtarıda kullanabilirim diye düşüyorum.

şimdi tabi garip bir çözüm tek bir faz kablosunu başka bir prize girmek ama, teknik olarak bir sakıncası varmıdır? Bunların hepsi aynı sigorta ve büyük ihtimal linyeden geliyor.
İşte şimdi "Kemale erdik" :haha1
Eğer bunun yanında çalışan sağlam bir priz varsa neden olmasın ki,o da 220 bozuk olan da 220 :)
Ancak önemli olan cihazın çalışması kadar ,o prizde 220 görebilmektir,bana kalsa aslında gayet basittir de,buatları göremeyince bulmak zorlaşır sadece ,yoksa yapılmayacak biir şey değil "kablo çekmek".
Sonuçta cihaza 220 gerekiyor ,sigorta 16A zaten yeterli,eğer senin canını sıkmayacak bir yerden çekeceksen kabloyu neden olmasın ,hatta extradan faz-nötr-toprak kablosu çekip ,sıva üstü priz de yapabilirsin ,sana lazım olan sıva üstü priz+ matkap+dübel+yan keski+ maket bıçağı dır :ok

Sıva üstü priz:

alodan-196.png

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Herkese merhaba,

Aslında bu işi Cuma gece yarısı yaptım ama yazamadım foruma.

Hemen yakındaki "sağlam" bir prizden, faz ucunu taşıyıp, benim perilex prizin L3 bacağına gelecek yere bağladım.
Kontrol kablolarını da bağlı bırakıp fanı tekrar çalıştırdım. Fan çalıştı çalışmasınada, sürekli çalıştı :deli1 yani tam hızda... kesintisiz.. nem sensörü ayar yapıyordum dedim, bıraktım öyle yarım saat sonra prizi çıkartıp tekrar denedim.. yine son hız da kesinsizi çalıştı... büyük olasılıkla kontrol bacaklarındaki gerilimi algılıyor ve tam kapasite çalıştırıyor... neyse.. "kafayı yemeye gerek yok" deyip kontrol bacaklarınıda söktüm...Aslında priz Perilex gibi görünüyor ama bildiğiniz topraklı priz oldu :)

Zaman ayarlı bir kablosuz kumandam var. Onu banyoya koyup kullanmaya başladım. Mutfaktanda sinyali algılıyor...
Şimdi mutfak için yine kablosuz ama kademeli bir kumanda daha alıp ekleyeceğim. Böylece de sorunu çözememenin derin yaralarını hissetsem de, ek bir kumanda ile, elektrikçi kahrına girmeden konuyu kapatmış olacağız inşallah :)

IMG_2980.jpg

IMG_2981.jpg

Yarımlarından dolayı herkese çok teşekkür ederim.

Not : Faz kablosu biraz uzun kaldı ama bir ara onuda biraz kısaltacağım :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hemen yakındaki "sağlam" bir prizden, faz ucunu taşıyıp, benim perilex prizin L3 bacağına gelecek yere bağladım.
Kontrol kablolarını da bağlı bırakıp fanı tekrar çalıştırdım. Fan çalıştı çalışmasınada, sürekli çalıştı :deli1 yani tam hızda... kesintisiz.. nem sensörü ayar yapıyordum dedim, bıraktım öyle yarım saat sonra prizi çıkartıp tekrar denedim.. yine son hız da kesinsizi çalıştı... büyük olasılıkla kontrol bacaklarındaki gerilimi algılıyor ve tam kapasite çalıştırıyor... neyse.. "kafayı yemeye gerek yok" deyip kontrol bacaklarınıda söktüm...Aslında priz Perilex gibi görünüyor ama bildiğiniz topraklı priz oldu :)

Önce tamam olmuştu(ilk alıntı) , ikincide neden olmadı(ikinci alıntı) acaba ,bir yerde hata mı yaptın ki :alala

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Önce tamam olmuştu(ilk alıntı) , ikincide neden olmadı(ikinci alıntı) acaba ,bir yerde hata mı yaptın ki :alala

Yok, ilk aşamada yaptığım denemede faz, toprak ve nötr hattını yan prizden alıp fanın kablosuna girmiştim.. yani orada da kontrol bacakları yoktu ..
Kontrol bacaklarını ilk defa Cuma gecesi denedim.. tutmadı ... onları da çıkarttım.. şimdi sadece yan prizden faz alıyor, perilex priz üzerindeki toprak ve nötr ü kullanıyorum, sorun olmuyor.

Zaten çok akıl alacak bir durum yok o hat üzerinde.. o yüzden takmıyorum artık :) .. bir tane de bundan alıp, mutfağa koydum mu tamamdır.

zehnder-stork-draadloze-zender-rfz-wit-voor-cmfe.jpg

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Yok, ilk aşamada yaptığım denemede faz, toprak ve nötr hattını yan prizden alıp fanın kablosuna girmiştim.. yani orada da kontrol bacakları yoktu ..
Kontrol bacaklarını ilk defa Cuma gecesi denedim.. tutmadı ... onları da çıkarttım.. şimdi sadece yan prizden faz alıyor, perilex priz üzerindeki toprak ve nötr ü kullanıyorum, sorun olmuyor.

Zaten çok akıl alacak bir durum yok o hat üzerinde.. o yüzden takmıyorum artık :) .. bir tane de bundan alıp, mutfağa koydum mu tamamdır.

zehnder-stork-draadloze-zender-rfz-wit-voor-cmfe.jpg

Daha önce fotoda vermiş olduğum bağlantıyı mı yaptınız herhalde .
Anahtarlama devreden çıkmış ve kablosuz kumandan ayar şekilde .

xxxxxxxxxxxxxxxxxx424a327e01762119.jpg

44b5f7358840edaee5.png

Aşağıdaki fotodan ne anlıyorsunuz ?

Comfo Fan S 425 Cihaz için ( Foto )
Radyo frekansı” olarak da bilinen RF

5 kablolu RF cihaz kullanılmaz anladım .

2d43303ec22ac65ad.png

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Daha önce fotoda vermiş olduğum bağlantıyı mı yaptınız herhalde .
Anahtarlama devreden çıkmış ve kablosuz kumandan ayar şekilde .

xxxxxxxxxxxxxxxxxx424a327e01762119.jpg

44b5f7358840edaee5.png

Aşağıdaki fotodan ne anlıyorsunuz ?

Comfo Fan S 425 Cihaz için ( Foto )
Radyo frekansı” olarak da bilinen RF

5 kablolu RF cihaz kullanılmaz anladım .

2d43303ec22ac65ad.png
Evet değiniz gibi bağlı şu anda...
ve evet o resimden RF li ünite, Perilex ile bağlanmaz gibi yazıyor ama benim makinemin klavuzundaki ibare aslında bu

Screenshot-2021-11-23-at-13.46.44.png

Benim ki hatta en alttaki.. Hygro diye geçen ki yanın "yukardaki tüm tiplerle birleştirilebilir " yazıyor.
Lakin ben tüm o kartları da çıkartarak ta denedim ama olmadı ... neyse.. şu anda çalışıyor, ek bir RF de tanımladık mı olacak ... orayada bi 55euro sıkışmış artık :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt