Elektriğe %37 Zam

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado, Değerli arkadaşım müsaden olursa bu konu birkaç husus da ben eklemek istiyorum. Vergilendirme konusunda sana tamamen katılıyorum. Vergi yükü tamamen ücretli çalışanların omuzlarında olup asıl kazananların parmaklarının ucunda. Örneğin bir görüş,fikir almak için bile 500-800 tl para isteyen avukatın vergi levhasındaki 5000 tl gibi komik rakamları görünce bu adam 1 yıl boyunca 1 dava mı alıyor diyorsun. 5000 tl dediğin parayı 1-2 davadan alır zaten. Ancak bu tarz işletmelerde mutfağa yaptığın giderleri bile şirket gideri gösterip vergiden düşenler var. Bu çarpık sistemin önüne geçmek tabiki devletin görevi. Ancak şöyle bir durum var. Okulda gördüğüm Türk vergi sistemi dersinde hocalarımızın da ortak oldukları görüş şu yönde:
Gerçekten mevcut vergi sistemi sıkıntılı adil değil. Fakat yıllar öncesinden kurulan bu sistemi köklü bir değişiklikle çözmek imkansız ki sistemin çökmesine sebep olur. Bu vergi sisteminden işin başındakiler de muzdarip. Köklü değişikliklere gidilemediği gibi günün şartları yüzünden etkili değişiklikler de yapamıyorlar ama sorunun bir şekilde çözüme ulaştırılması şart... şeklinde söylemlerini hatırlıyorum. Vergi sistemi sıkıntılı orası kesin.

Ne bileyim azizim, Çok kıytırık bir mevzudan ötürü hayatımda ilk defa bir avukata işim düştü, Gittim ve benim konuyu çözme karşılığında 2014 yılında 7000TL para aldı.
En içimi acıtan kısmı da şu oldu ki, parayı ya elden, ya da PTT kanalıyla talep etti. Banka sisteminde paranın görünmesini istemedi. ''Yazıklar olsun'' diyor ve ben de size katılıp çok da eşelemiyorum konuyu. :ok

salihoka Çevrimdışı

salihoka

Aktif Üye
27 Mar 2019
61
Bir haber okudum bu başlık geldi aklıma.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorine zam yapıldı ancak ÖTV'den karşılanarak pompa fiyatlarına yansıtılmadı.

Zamlar artık tüketiciye yansımıyor !

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bir haber okudum bu başlık geldi aklıma.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorine zam yapıldı ancak ÖTV'den karşılanarak pompa fiyatlarına yansıtılmadı.

Zamlar artık tüketiciye yansımıyor !

Allah devletimize zeval vermesin, ne diyelim. Neyse ki maliye bakanımız var, o bu gün Trump ile görüştü, Her şey çok güzel olacak, dolar da zaten 5.80 değil aslında 3TL ama ekonominin ani dengesizleşmemesi adına 5.80 göstermek daha iyi oluyor. Güzel ülkemde işsizlik de aslında %15 lere dayanmış değil, Demokrasinin ise dünyayı kıskandıracak bir modelini yaşıyoruz hamdolsun. Bakınız İstanbul seçimleri tam bir demokrasi şöleni vs vs.

Aman yine ben yazıp kötü olmayayım, ''Her şey çok güzel, uçuyoruz'' diyelim de topluma ayak uyduralım bari..

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
235 tl trafik cezası yedim geçen hafta 84 km ile bolu gerede köy hizmetleri mevkii .. 70 ile gidilecekmiş.. ne diyelim.. ?.. Sakın oralardan geçmeyin gidin otobanı kullanın.. Gerede esnafı ağlıyor.. nedeni ne olabilir..?.. her neyse.. diğer bir konu,.... iddia ediyorum benzini değil 7.10 Tl, 500.000 TL yap, ertesi gün sokakta arabalar görürsün.. alışığız abi bize birşey olmaz (!) ..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
235 tl trafik cezası yedim geçen hafta 84 km ile bolu gerede köy hizmetleri mevkii .. 70 ile gidilecekmiş.. ne diyelim.. ?.. Sakın oralardan geçmeyin gidin otobanı kullanın.. Gerede esnafı ağlıyor.. nedeni ne olabilir..?.. her neyse.. diğer bir konu,.... iddia ediyorum benzini değil 7.10 Tl, 500.000 TL yap, ertesi gün sokakta arabalar görürsün.. alışığız abi bize birşey olmaz (!) ..

Daha önce de yazdım, bazen bana ''Acımasızmısın?'' diyenler oluyor bu yüzden ama acımasız olan ben değilim aslında.

Ben mesleğim ve konumum gereği zamlardan etkilenmiyorum. Devlet (Hükumet aslında ama neyse biz devlet diyelim de başımıza iş almayalım) +1 yaptıysa ben de +1 yapıyorum. Devlet +5 yaptıysa ben de +5 yapıyorum.

Ama arada bir fark var, Biz de ALLAH korkusu var o yüzden Devlet -5 yapınca ben de -5 yapıyorum. Yani hükumetin taktiği gibi dolar yukarı ise benzine zam, dolar aşağı ise fiyat sabit uygulaması yok bende.

Peki ben kendimi kurtardım diyelim. Ülkemdeki milyonlarca sabit gelirli ne yapsın?

''Devlet vatandaşına tuzak kurmaz'' düsturu ile sizin de bildiğiniz üzere radarlar önceden uyarı levhaları ile şoförleri uyarır. Peki şu hatalı geçiş cezaları aylar sonra 10 katı faizi ile ellerine tebligatları ancak ulaşan garibanlar ne yapacak?

Bulunduğum bölgede caminin girişinde çok güzel bir yazı var fırsat buldukça bu tarz mecralarda dile getirmeye çalışıyorum.

Çocuklarımıza İbadetleri Öğretmeden Önce
Ahlaklı Olmayı Öğretelim Yoksa Çocuklarımız

Namaz kılan bİr HIRSIZ
Oruç tutan bir SAPIK
Hacca giden bir YALANCI
Kurban kesen bir TEFECİ
Şehadet getiren bir TERÖRİST olabilir.

Not;(İslâmın 6. şartı AHLAKLI olmaktır)

Yukarıdaki satırların her birisinden, bulunduğunuz mecralarda en az 10 kişi tanımıyorsanız gelin hepiniz birden yüzüme tükürün lütfen..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Daha önce de yazdım, bazen bana ''Acımasızmısın?'' diyenler oluyor bu yüzden ama acımasız olan ben değilim aslında.

Ben mesleğim ve konumum gereği zamlardan etkilenmiyorum. Devlet (Hükumet aslında ama neyse biz devlet diyelim de başımıza iş almayalım) +1 yaptıysa ben de +1 yapıyorum. Devlet +5 yaptıysa ben de +5 yapıyorum.

Ama arada bir fark var, Biz de ALLAH korkusu var o yüzden Devlet -5 yapınca ben de -5 yapıyorum. Yani hükumetin taktiği gibi dolar yukarı ise benzine zam, dolar aşağı ise fiyat sabit uygulaması yok bende.

Peki ben kendimi kurtardım diyelim. Ülkemdeki milyonlarca sabit gelirli ne yapsın?

''Devlet vatandaşına tuzak kurmaz'' düsturu ile sizin de bildiğiniz üzere radarlar önceden uyarı levhaları ile şoförleri uyarır. Peki şu hatalı geçiş cezaları aylar sonra 10 katı faizi ile ellerine tebligatları ancak ulaşan garibanlar ne yapacak?

Bulunduğum bölgede caminin girişinde çok güzel bir yazı var fırsat buldukça bu tarz mecralarda dile getirmeye çalışıyorum.

Namaz kılan bİr HIRSIZ
Oruç tutan bir SAPIK
Hacca giden bir YALANCI
Kurban kesen bir TEFECİ

Yukarıdaki satırların her birisinden, bulunduğunuz mecralarda en az 10 kişi tanımıyorsanız gelin hepiniz birden yüzüme tükürün lütfen..
edit: 6. şart ahlak değil haddini bilmektir abi :)

Ukalanın birisi zamanın büyük alimlerinden birisine onu imtihan etmek maksadıyla İslamın şartını sormuş. O alim ise;
-” İslamın şartı altıdır ” demiş.
“Cahil cesur olur ” deyimi gereğince ukala kişi alime sert bir çıkış yaparak;
-“Utanın utanın, bir de memlekette fetva verir müftülük yaparsınız. Siz daha İslamın şartını bile tam olarak bilmiyorsunuz” demiş.
Bunun üzerine alim şahıs bu gayri edep kişinin sözüne şu şekilde cevap vermiş:
-” Ey nefsi aklının önüne geçmiş adam, senin yaptığın bu işe “Tereciye tere satmak denir.” demiş ve; “Bilmelisin ki islamın şartı beştir. Bunlar; savm, salat, haccü zekat ve kelime-i şehadettir. Altıncısına gelince o da; haddini bilmektir.” demiş.
Ukalalar her zaman ve her yer de saygısızdır. Bunlarda ne soru sorma adabı var, ne haddini bilme gibi bir sınır vardır. İki satır bir yazıyı yazarken bile bir sürü hatası olmasına karşın kendi gözündeki çöpü görmeyip başkasının gözünün çapağını eleştirecek kadar saygısız kimselerdir bunlar.
diye bir hikayesi mevcuttur

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
baş

Namaz kılan bİr HIRSIZ
Oruç tutan bir SAPIK
Hacca giden bir YALANCI
Kurban kesen bir TEFECİ

Hocam yazdıklarına aynen katılıyorum.. ben hayatımda hiç trafik cezası yemedim.. 39 yıllık sürücüyüm ve 40 yılda bir mecburen o mevkiiden geçmek zorunda kaldım.. ne bir radar uyarısı ne de bir trafik uyarı levhası, ufak ufak geze geze gidiyordum.. sonradan çeşitli forumlardan okuduğum kadarıyla o bölge sanki Area 51 bölgesi gibi nev-i şahsına münhasır(!) bir bölgeymiş.. Şehir içinde bile 82 km trafik ikaz uyarı eds sistemleri varken tam karşınıza aniden çıkan bu tuzak yer bir anda sizi fotoluyor.. çok şeyler söylenebilirdi.. dedim ya alışığız bize birşey olmaz.. 1 günde bile arkasından 5000 Tl ceza gelenleri ben demiş olmayayım.. Forumlarda yazıyor..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
baş

Hocam yazdıklarına aynen katılıyorum.. ben hayatımda hiç trafik cezası yemedim.. 39 yıllık sürücüyüm ve 40 yılda bir mecburen o mevkiiden geçmek zorunda kaldım.. ne bir radar uyarısı ne de bir trafik uyarı levhası, ufak ufak geze geze gidiyordum.. sonradan çeşitli forumlardan okuduğum kadarıyla o bölge sanki Area 51 bölgesi gibi nev-i şahsına münhasır(!) bir bölgeymiş.. Şehir içinde bile 82 km trafik ikaz uyarı eds sistemleri varken tam karşınıza aniden çıkan bu tuzak yer bir anda sizi fotoluyor.. çok şeyler söylenebilirdi.. dedim ya alışığız bize birşey olmaz.. 1 günde bile arkasından 5000 Tl ceza gelenleri ben demiş olmayayım.. Forumlarda yazıyor..
evet her yer radar tuzağı artık bütün radarlar piyasada, geçen polisi aradım bulunduğum sitede yöneticiyim bazıları biliyor, telefonu açan olmadı 5 dk kadar sonra bölge telefonu ile dönüş aldım arayan 155 değil sanki ev telefonu neyse açtım telefonu dedim şöyle şöyle sıkıntı var, dedilerki şu anda mevcut sadece siviller var diğerleri radarda lar :) düşünsene bi olayda yandık, bulunduğum bölgede asayişin bile aracında radar var :hihi

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
evet her yer radar tuzağı artık bütün radarlar piyasada, geçen polisi aradım bulunduğum sitede yöneticiyim bazıları biliyor, telefonu açan olmadı 5 dk kadar sonra bölge telefonu ile dönüş aldım arayan 155 değil sanki ev telefonu neyse açtım telefonu dedim şöyle şöyle sıkıntı var, dedilerki şu anda mevcut sadece siviller var diğerleri radarda lar :) düşünsene bi olayda yandık, bulunduğum bölgede asayişin bile aracında radar var :hihi

hocam 50 ile gideceğiz artık.. ha ondan da ceza yersek o zaman arabaları satalım ya da basalım 200 km ile gidelim işte o zaman ceza yemiyorsun.. :polis

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
2 sene önce araç trafik muayenesine gitmiştim.. 20 yıllık arabamda 20 yıldır 5 bijonlu jant vardı..ve balans da süperdi (direksiyonu tutma gaza bas git.. araba dümdüz gidiyordu..) neyse muayaneden bu sebepden dolayı geçemedim ve gittim 900 TL verdim 4 bijonlu jant taktırdım..sonuçta muayeneden geçtim.. geçtim de ne oldu ..araba o zamandan bu zamana ne balans tutuyor ne de yolu biliyor.. :) sağa doğru çekiyor ..arabayı sürmüyorum adeta sırtımda taşıyorum.. 4 bijonumla beraber yaşayıp gidiyorum.. bu sene de muayeneye gireceğiz.. bakalım neler çıkacak..göreceğiz..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt