Elektriğe %37 Zam

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Euas neresi, istanbul mu
Elektrik Üretim Anonim Şirketi.
Kamuya aittir.
Özel üretim sirketleride ürettiği elektriği
Bu kamu şirketine satar.

Eüaş'da Teiaş ( Türkiye Elektrik Iletim Anonim Şirketine Paslar)
Teiaş'da bolgenizde bulunan dağıtım şirketine verdiği elektrik
son kullanici olarak size gelir.

Eüaş>Teiaş>Dağıtım sirketi eski adıyla (Tedaş) > Biz :)

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Elektrik Üretim Anonim Şirketi.
Kamuya aittir.
Özel üretim sirketleride ürettiği elektriği
Bu kamu şirketine satar.

Eüaş'da Teiaş ( Türkiye Elektrik Iletim Anonim Şirketine Paslar)
Teiaş'da bolgenizde bulunan dağıtım şirketine verdiği elektrik
son kullanici olarak size gelir.

Eüaş>Teiaş>Dağıtım sirketi eski adıyla (Tedaş) > Biz :sirit
Aşçı bahçıvana, bahçıvan şoföre, şoför uşağa sonra hepsi uşağa ?

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Zam değildir o, eksi indirim yapılmıştır.
Eksi indirim değildir o fiyat güncellemesidir...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ya çok şeyler yazmak isterdim ama inanın yaza yaza ben yazmaktan yoruldum adamlar zam yapmaktan yorulmadı. Allah nasıl biliyosa öyle yapsın. Seçime kadar zaten oy toplamak için suni rakamlarla zararlarla fiyatları ortalamada tutmaya çalıştılar ama asıl bundan sonrası için bizi felaket zinciri bekliyor. Allah devletimize zeval vermesin ama hükümetide bildiği gibi yapsın...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Lütfen; Doğrusu nedir bilgilendirin de yanlışa yönlenmeyelim... :cigara

Katılıyorum zira burada amaç Devlet/Hükumet dedikodusu yapmak değil. Köprü girişine koca puntolarla YANLIŞLIKLA yazılan zamlı geçiş ücretleri gibiyse haberimiz olsun, Hani şu ''hay Allah seçimden sonra yapacağımız zammı yanlışlıkla şimdiden yazmışız'' Yanlışlığı gibi.

''Zam var ama bize yansımayacak'' ise o da iyiymiş, o nasıl bir ütopya ise artık :ok

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Katılıyorum zira burada amaç Devlet/Hükumet dedikodusu yapmak değil. Köprü girişine koca puntolarla YANLIŞLIKLA yazılan zamlı geçiş ücretleri gibiyse haberimiz olsun, Hani şu ''hay Allah seçimden sonra yapacağımız zammı yanlışlıkla şimdiden yazmışız'' Yanlışlığı gibi.

''Zam var ama bize yansımayacak'' ise o da iyiymiş, o nasıl bir ütopya ise artık :ok
Zam var ama bize yansımayacak olayıda çok saçma bir sistem. Devlet zarar ederek halka kötünün iyisini sunmaya çalışıyor. Oysaki zarar edeceğine bu fiyatları nasıl düzeltiriz, dışarıdan almak yerine yeni fabrikalar kurarak üretimler yaparak dış yatırımcıyada güven sağlayarak düşürebiliriz gibisinden düşünseler belki herşey daha farklı olacak

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Zam var ama bize yansımayacak olayıda çok saçma bir sistem. Devlet zarar ederek halka kötünün iyisini sunmaya çalışıyor. Oysaki zarar edeceğine bu fiyatları nasıl düzeltiriz, dışarıdan almak yerine yeni fabrikalar kurarak üretimler yaparak dış yatırımcıyada güven sağlayarak düşürebiliriz gibisinden düşünseler belki herşey daha farklı olacak

Abi devletin tolere etmesi demek, (Örneğin benzin/mazot) mazot zam farkının benim cebimden direkt olarak değil pompacıya değil, devletin kasasından dolaylı olarak tankerciye çıkması, Devletin ise kasadan çıkan bu ek farkı tolere etmesi için açığı kapatacak önlemler alması (Zam) alamı taşır.

Yani şu ''mazota zam geliyor ama bizim cebimizden para çıkmıyor'' diye düşünüp buna sevinen değerli kardeşlerimizi anlayamıyorum bu nedenle.

Bakınız ayın 8 ince açıklanacak reformlar için daha bu günden şu cümle telaffuz edilmeye başlandı; VERGİNİN TABANA YAYILMASI

Abi vergi zaten tabandaydı. Zirvedekilerin yani Avukatların, Kuyumcuların, ''Milletin A.Q.'' diyen müteahhitlerin üzerinde zaten vergi yükü yoktu ki, yine olmayacak.

Ben serbest çalışıyorum, kimseye tabi değilim. Devlet neye zam yaparsa yapsın, ben oluşan farkı verdiim hizmete yansıtabilecek şansa sahibim bu nedenle teknik olarak bana bir şey dokunmayacak gibi olsa da. İNSAN tarafımız böyle davranamıyor ve bu acıyı hep birlikte çekiyoruz.

Devletin, (Hükumetin) para politikalarında kesinlikle sorun var. Yani uçuyoruz dendiğinde uçulmuyor maalesef. Gerçekçi olmak ve bütün yükü halkın omuzlarına yüklemeyecek ve adil bir vergi sistemi olmalıdır.

Devletimiz elbette vergi alacak ancak ağzından çıkan iki laf ile 5-10 bin tl kazanan avukatlardan alsınlar bu vergileri lütfen.

Bir tane daireyi 400bin tl ye satan müteahhitlerden alsınlar. Bunu da biz öğretmeyelim lütfen :ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Abi devletin tolere etmesi demek, (Örneğin benzin/mazot) mazot zam farkının benim cebimden direkt olarak değil pompacıya değil, devletin kasasından dolaylı olarak tankerciye çıkması, Devletin ise kasadan çıkan bu ek farkı tolere etmesi için açığı kapatacak önlemler alması (Zam) alamı taşır.

Yani şu ''mazota zam geliyor ama bizim cebimizden para çıkmıyor'' diye düşünüp buna sevinen değerli kardeşlerimizi anlayamıyorum bu nedenle.

Bakınız ayın 8 ince açıklanacak reformlar için daha bu günden şu cümle telaffuz edilmeye başlandı; VERGİNİN TABANA YAYILMASI

Abi vergi zaten tabandaydı. Zirvedekilerin yani Avukatların, Kuyumcuların, ''Milletin A.Q.'' diyen müteahhitlerin üzerinde zaten vergi yükü yoktu ki, yine olmayacak.

Ben serbest çalışıyorum, kimseye tabi değilim. Devlet neye zam yaparsa yapsın, ben oluşan farkı verdiim hizmete yansıtabilecek şansa sahibim bu nedenle teknik olarak bana bir şey dokunmayacak gibi olsa da. İNSAN tarafımız böyle davranamıyor ve bu acıyı hep birlikte çekiyoruz.

Devletin, (Hükumetin) para politikalarında kesinlikle sorun var. Yani uçuyoruz dendiğinde uçulmuyor maalesef. Gerçekçi olmak ve bütün yükü halkın omuzlarına yüklemeyecek ve adil bir vergi sistemi olmalıdır.

Devletimiz elbette vergi alacak ancak ağzından çıkan iki laf ile 5-10 bin tl kazanan avukatlardan alsınlar bu vergileri lütfen.

Bir tane daireyi 400bin tl ye satan müteahhitlerden alsınlar. Bunu da biz öğretmeyelim lütfen :ok
Vergi toplamasını sizden öğrenecek değiliz...!! :kas:kiskis

Y Çevrimdışı

Yakupcetin 

Aktif Üye
21 Tem 2018
51
40
Ama spor önemli hele ki futbol! O zaman harcadıklarının sonucunda milyonlarca vergi borcu olan kulüplerin vergi borcunu sıfırlayalım. Aaa gelir düştü napsaakk. Hah buldum! İş adamları kulüpler, şirketler yerine çalışanlar ödesin vergiyi tabana yayalım. Böylelikle vergi affı için kapılarda beklememiş olur patroncuklar. Zaten işçilerin gemisi var yakıtı vergisiz alır. Ama çiftçiyse öyle ucuza tarla ekemezsin al bakayım normal pompa fiyatından mazotunu git tarlana. Daha neler çıkacak bekliyoruz. Artık tabana kuvvet !
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Neyse iş uzamadan göreceğiz faturalarda ne olduğunu.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
A Ado, Değerli arkadaşım müsaden olursa bu konu birkaç husus da ben eklemek istiyorum. Vergilendirme konusunda sana tamamen katılıyorum. Vergi yükü tamamen ücretli çalışanların omuzlarında olup asıl kazananların parmaklarının ucunda. Örneğin bir görüş,fikir almak için bile 500-800 tl para isteyen avukatın vergi levhasındaki 5000 tl gibi komik rakamları görünce bu adam 1 yıl boyunca 1 dava mı alıyor diyorsun. 5000 tl dediğin parayı 1-2 davadan alır zaten. Ancak bu tarz işletmelerde mutfağa yaptığın giderleri bile şirket gideri gösterip vergiden düşenler var. Bu çarpık sistemin önüne geçmek tabiki devletin görevi. Ancak şöyle bir durum var. Okulda gördüğüm Türk vergi sistemi dersinde hocalarımızın da ortak oldukları görüş şu yönde:
Gerçekten mevcut vergi sistemi sıkıntılı adil değil. Fakat yıllar öncesinden kurulan bu sistemi köklü bir değişiklikle çözmek imkansız ki sistemin çökmesine sebep olur. Bu vergi sisteminden işin başındakiler de muzdarip. Köklü değişikliklere gidilemediği gibi günün şartları yüzünden etkili değişiklikler de yapamıyorlar ama sorunun bir şekilde çözüme ulaştırılması şart... şeklinde söylemlerini hatırlıyorum. Vergi sistemi sıkıntılı orası kesin.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
A Ado, Değerli arkadaşım müsaden olursa bu konu birkaç husus da ben eklemek istiyorum. Vergilendirme konusunda sana tamamen katılıyorum. Vergi yükü tamamen ücretli çalışanların omuzlarında olup asıl kazananların parmaklarının ucunda. Örneğin bir görüş,fikir almak için bile 500-800 tl para isteyen avukatın vergi levhasındaki 5000 tl gibi komik rakamları görünce bu adam 1 yıl boyunca 1 dava mı alıyor diyorsun. 5000 tl dediğin parayı 1-2 davadan alır zaten. Ancak bu tarz işletmelerde mutfağa yaptığın giderleri bile şirket gideri gösterip vergiden düşenler var. Bu çarpık sistemin önüne geçmek tabiki devletin görevi. Ancak şöyle bir durum var. Okulda gördüğüm Türk vergi sistemi dersinde hocalarımızın da ortak oldukları görüş şu yönde:
Gerçekten mevcut vergi sistemi sıkıntılı adil değil. Fakat yıllar öncesinden kurulan bu sistemi köklü bir değişiklikle çözmek imkansız ki sistemin çökmesine sebep olur. Bu vergi sisteminden işin başındakiler de muzdarip. Köklü değişikliklere gidilemediği gibi günün şartları yüzünden etkili değişiklikler de yapamıyorlar ama sorunun bir şekilde çözüme ulaştırılması şart... şeklinde söylemlerini hatırlıyorum. Vergi sistemi sıkıntılı orası kesin.
Calisandan %35 gelir vergisi alindigi ulkede
Vergi sistemi degil resmen orman kanunu.
isliyor demektir.

%35 gelir vergisi
%14 ssk primi
%1 sendika kesintisi
%1 damgasi pulu iviri ziviri

birde bunlarin üzerine her alisveriste
kdv+ötv öde

sonra cok yetkili isimler tv cikip halk birikim yapamiyor desin. :ciks

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Çok haklısın arkadaşım. Az önce de söylediğim gibi sistem sorunlu. Çözülemediği gibi üstüne koyarak büyüyor. Düşünsenize bu memlekette deprem sonrası ekonomik destek amaçlı güya kısa süreli geçici vergiler konulup yardımlar toplanıp bunlarla memur maaşları ödenen sonrada alınan vergilerin kazancı güzel diye geçici vergiler kalıcı vergiler haline dönüştüğü zamanlar olmuş. Yine bu örnekte olduğu gibi vergiler kazanç kaynağı görünüp çeşitli isimler adı altında alınmaya devam ediliyor. Verginin vergisi olur mu yahu bunu yapan belediyeler var faturalarda.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt