Elektirik kesintilerinden koruyucu cihaz tavsiyesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Maksimum 682 Watt çekiyor anladığım kadarıyla.
Buna göre online veya offline bir UPS ya da regülatör almanız gerekecek.

LED deyince acaba kaliteli bir PSU ile besleyebilir miyiz fikri aklıma geldi ama kendi beslemesi mevcutmuş zaten.
Üretici 5 yıl garanti vermiş, kolay da bozulacak bir ürün değil demek ki, şebekede anormal olaylar yaşanmadıkça.

Bütçeniz nedir bu iş için?

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Maksimum 682 Watt çekiyor anladığım kadarıyla.
Buna göre online veya offline bir UPS ya da regülatör almanız gerekecek.

LED deyince acaba kaliteli bir PSU ile besleyebilir miyiz fikri aklıma geldi ama kendi beslemesi mevcutmuş zaten.
Üretici 5 yıl garanti vermiş, kolay da bozulacak bir ürün değil demek ki, şebekede anormal olaylar yaşanmadıkça.

Bütçeniz nedir bu iş için?
yani 500 lira civarında düşündüm ama bu fiyatlara çözmek mümkün değil sanırım şimdilik daha kolay bitkiler ile deneyim kazanıp (altın kivi) ileride mercan yetiştirmeyi vs de istiyorum hocam

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
anlamadım hala ne iştir diye:hmm
yani işin Türkçesi sistemi korumak için böyle bir düzen şartmıdır??
istersen 24saat çalıştır ama neyi korumak istiyorsun?

örneğin elektrikler kesildimi,otomatik açılmıyormu yeniden?

daha spesifik bilgi vermen gerekiyor elektriksel çalışma presnbi için?

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
anlamadım hala ne iştir diye:hmm
yani işin Türkçesi sistemi korumak için böyle bir düzen şartmıdır??
istersen 24saat çalıştır ama neyi korumak istiyorsun?

örneğin elektrikler kesildimi,otomatik açılmıyormu yeniden?

daha spesifik bilgi vermen gerekiyor elektriksel çalışma presnbi için?
Tam izah edemedim sanırım kusura bakmayın elektriklerin gidip gelmesi sonucu bozulmasından endişe ediyorum sadece elektrikler aniden gidip gelirse yada bir gecede bir kaç kez gidip gelirse bozulur mu diye endişe edip alabileceğim bir önlem varsa almayı hedefliyorum saygılar sevgiler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tam izah edemedim sanırım kusura bakmayın elektriklerin gidip gelmesi sonucu bozulmasından endişe ediyorum sadece elektrikler aniden gidip gelirse yada bir gecede bir kaç kez gidip gelirse bozulur mu diye endişe edip alabileceğim bir önlem varsa almayı hedefliyorum saygılar sevgiler.

Gidip gelmeden bozulmaz o bence.
İçindeki besleme muhtemelen SMPS'dir. Yani Switch Mode Power Supply.
Aşırı ısınma, aşırı akım çekme, kısa devre gibi korumaları mevcuttur muhtemelen.
110-220 tam aralıklı bir ürün gördüğüm kadarıyla.

Sizin korkmanız gereken mevzu kesinti değil, anormal gerilim seviyeleri ve sürekli değişen oynak gerilim değeri olmalı.
Yani prizden gelen elektriği ölçtüğünüzde rakam sık sık değişiyorsa, 220-219,221,222 gibi sürekli oynuyorsa bu iyi değildir.
Üründe aşırı düşük veya yüksek gerilime karşı koruma ne kadar vardır bilemem.
İçini bilmiyoruz sonuçta.
5 yıl garanti veren adam da ucuza kaçmamıştır herhalde diye tahmin ediyorum.

Bir de dağıtım şirketi personeli sahada çalışma yaparken olur da bağlantıları karıştırır da evinizde faz nötr yerine faz-faz gelirse o zaman evde fişe bağlı tüm cihazlarınız bozulur. Bu her yerde başımıza gelebilecek nadir bir durum tabi, bunu düşünüp endişelenmeyin.

UPS veya regülatörde hesaplama nasıl yapılıyor tam hatırlamıyorum ama bu kur ile 500 TL'ye halletmeniz imkansız sanırım.

albanez albanez ürün bitki yetiştirmek için LED ışık;

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Gidip gelmeden bozulmaz o bence.
İçindeki besleme muhtemelen SMPS'dir. Yani Switch Mode Power Supply.
Aşırı ısınma, aşırı akım çekme, kısa devre gibi korumaları mevcuttur muhtemelen.
110-220 tam aralıklı bir ürün gördüğüm kadarıyla.

Sizin korkmanız gereken mevzu kesinti değil, anormal gerilim seviyeleri ve sürekli değişen oynak gerilim değeri olmalı.
Yani prizden gelen elektriği ölçtüğünüzde rakam sık sık değişiyorsa, 220-219,221,222 gibi sürekli oynuyorsa bu iyi değildir.
Üründe aşırı düşük veya yüksek gerilime karşı koruma ne kadar vardır bilemem.
İçini bilmiyoruz sonuçta.
5 yıl garanti veren adam da ucuza kaçmamıştır herhalde diye tahmin ediyorum.

Bir de dağıtım şirketi personeli sahada çalışma yaparken olur da bağlantıları karıştırır da evinizde faz nötr yerine faz-faz gelirse o zaman evde fişe bağlı tüm cihazlarınız bozulur. Bu her yerde başımıza gelebilecek nadir bir durum tabi, bunu düşünüp endişelenmeyin.

UPS veya regülatörde hesaplama nasıl yapılıyor tam hatırlamıyorum ama bu kur ile 500 TL'ye halletmeniz imkansız sanırım.

albanez albanez ürün bitki yetiştirmek için LED ışık;

Bunun için önce bir multimetre ile ölçüm yapmak gerek sanırım ölçü aleti doğru mudur bilmiyorum ölçüm sonucu hareket etmek daha mantıklı olacak gibi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bunun için önce bir multimetre ile ölçüm yapmak gerek sanırım ölçü aleti doğru mudur bilmiyorum ölçüm sonucu hareket etmek daha mantıklı olacak gibi

Şebeke düzensizliği için multimetre ile AC konumunda (uygun gerilim aralığına da getirmeyi unutmayın tabi) ölçerek bakabilirsiniz.
Güç tüketimine zaten ihtiyacınız yok, onu üretici vermiş zaten.

Bir de şöyle deneyebilirsiniz, LED'i üçlü ara kabloya takın, sonra boştaki yerlerden birinde multimetre ile şebeke gerilimine bakın.
Bir cihazı şebeke takıp çalıştırdığınızda o hatta gerilim değişiyor mu değişmiyor mu onu da bir gözlemleyin derim.
Benim bilgim bu kadar. Yanlış söylediğim şeyler olabilir.

A Adem Helvacı yardımcı olur o konularda.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Bu cihazda 1400 watt yüklenebilecek led döşeli ve bunlara %45 yükleme yapılıp ömür uzatılmış. Bu demektir ki ledlere de dayanacağınıdan daha az voltaj gelmektedir. Besleme girişi değişken olmasına rağmen cıkış sabit voltajlı görünüyor. Bu cihaz elektriksel şebeke koruması yapılmış kolay kolay normal şartlarda bozulmaz. Cihazın çalışma sıcaklığı -30, +60 gibi görülüyor. Bu cihazı bozabilecek tek şey çalışma ısı aralığının dışına çıkılması olacaktır. Ledler maksimum enerjinin %45 ini ışığa çevirir. Cihazınız aynı zamanda bir ısı üreticisidir, soğuyamazsa sorunlar başlar, kapalı ortamda çalıştıracağınızı belirtmişsiniz. 350 watt az miktar sayılmaz uzun süreli çalışmada ve çevre sıcaklığının aşırı olduğu hallerde ısı transfer edilmezse sera etkisiyle ortam sıcaklığını yükseltir. O cihazı ve cihaz ömrünü, korumak için soğutucu bir fanı üzerine yerleştirseniz, cihazla birlikte çalışsa isabetli olacaktır. Bu cihazlar ısının, nemin ve havalandırmanın da kontrol altında olduğu ortamlarda topraksız tarım çalışmaları için üretilmiş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu cihazda 1400 watt yüklenebilecek led döşeli ve bunlara %45 yükleme yapılıp ömür uzatılmış. Bu demektir ki ledlere de dayanacağınıdan daha az voltaj gelmektedir. Besleme girişi değişken olmasına rağmen cıkış sabit voltajlı görünüyor. Bu cihaz elektriksel şebeke koruması yapılmış kolay kolay normal şartlarda bozulmaz. Cihazın çalışma sıcaklığı -30, +60 gibi görülüyor. Bu cihazı bozabilecek tek şey çalışma ısı aralığının dışına çıkılması olacaktır. Ledler maksimum enerjinin %45 ini ışığa çevirir. Cihazınız aynı zamanda bir ısı üreticisidir, soğuyamazsa sorunlar başlar, kapalı ortamda çalıştıracağınızı belirtmişsiniz. 350 watt az miktar sayılmaz uzun süreli çalışmada ve çevre sıcaklığının aşırı olduğu hallerde ısı transfer edilmezse sera etkisiyle ortam sıcaklığını yükseltir. O cihazı ve cihaz ömrünü, korumak için soğutucu bir fanı üzerine yerleştirseniz, cihazla birlikte çalışsa isabetli olacaktır. Bu cihazlar ısının, nemin ve havalandırmanın da kontrol altında olduğu ortamlarda topraksız tarım çalışmaları için üretilmiş.

Şebeke'den 600 watt çeken besleme içeriye 1400 Watt veremez mi? Şebeke 220 Volt, içeride LED'lere kaç Volt gidiyor?
Hesabın doğruluğundan emin misiniz? :alala

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Yorumunuz için çok teşekkür ederim içim rahatladı alırkende sağlam ürün olmasına çok dikkat edip bütçeyi yüksek tutmuştum tabi bu kadar bilgiyi bilmiyordum ışığın arkasında sekiz adet fan var ve bende ayrıca fan ekledim öyleyse hiç bir sorun yok teşekkürler

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt