Elektirik kesintilerinden koruyucu cihaz tavsiyesi

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Merhaba arkadaşlar araştırma yaparken siteyi A Adem Helvacı beyin Akım Korumalı Priz Gerçekleri videosunu izleyerek keşfettim forumu araştırdığımda bu konuyla alakalı regülatör, UPS(İnline, Online) terimleri ile karşılaştım UPS yi zaten kesintisiz güç kaynağı olarak bilip farklarını bilmiyordum inline sadece kesinti sonrası güç sağlarken online regülatör ile birleşmiş hali sanırım? Binam çok eski ve topraklama bulunmuyor bende;

VoltageAC85-260V
Power690 watts
Amperage 6.3A @ 110V / 3.1A @ 220V

değerine sahip cihazımı 12 saatten fazla çalıştırdığım için önlem arayışına girdim genelde online UPS önerilmiş ama UPS'nin olayı elektrik yokken de güç vermek tabi elektriği kendi aküsünden ilettiği için tam bir koruma sağlıyor gibi tüketim değeri yüksek olduğu için gereksiz özellikte bir ürün satın almak istemiyorum kurlar malumunuz. Hangi değerlerde hangi ürünleri önerirsiniz yorumlarınızı bekliyorum, iyi forumlar.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Adem helvacı ve bu siteyi bende akım korumalı priz videosundan keşfettim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Orada bahsedilen değer kapasitedir, tüketilen değer sizin bağladığınız cihazlara ve kullanım senaryonuza bağlıdır.
Bence önce bir elektrikçi çağırıp tesisatınıza toprak hattı çektirin derim.
UPS yerine önce bunu yapardım yerinizde olsam.
Tabi koşullar elveriyorsa.

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Açıkçası kış bittikten sonra taşınacağım ve diğer komşuların pek önemseyeceğini sanmıyorum o yüzden en uygun alternatif çözüm arayışındayım^^

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Açıkçası kış bittikten sonra taşınacağım ve diğer komşuların pek önemseyeceğini sanmıyorum o yüzden en uygun alternatif çözüm arayışındayım^^

O zaman bir UPS alın, yeni evde de kullanırsınız.
Ama online UPS'lerin de kapasiteli olanları birazcık pahalı.
Sadece TV için mi kullanacaktınız?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
AC85-260V değeri cihazının zaten voltaj değişiliğine karşı koruması olduğunu gösteriyor. Cihazını şebekeden korumana gerek yok. Sadece senin kontrolun dışında kapanmasını 'elektrik kesintisi halinde' istemiyorsan, diğer bir değişle kendin kapatmak istiyorsan UPS kullanırsın. Elektrik kesintisinde UPS sana verilerini saklamak gibi, kısa süren işini tamamlamak, az da olsa zaman kazandırıp cihazını güvenle kapatmanı sağlar. UPS daha çok sağlık sektöründeki laboratuvar cihazlarında işlemin yarıda kalmaması için kullanılmakta ekte jeneratör olduğu için birkaç dakika kadar geçişlerde iş görmektedirler. Günümüzde asansörlerde de elektrik kesintisinde otomatik olarak yakın kata getirmek için tadilatlı özel şekilde kullanılmakta.
PC içinse win10 gibi sürümler ani elektrik gitmeleri için uygulamaların çoğunda data koruyucu önlemler alındığından problem yaşatmamaktadır. Ancak çıktı vb. işlemler yapanlar için elzemdir. İlk önce yok ise daire girişine 30mA kaçak akım kesicisi taktır. Topraklamayı da tamamlattır. Evdeki bireyleri korumuş olursun.

Bu sayfadaki soldaki Sinüs Premium LCD Serisi 1KVA lık olanı aldım. Evde sadece haftada bir bataryasını doldurmak için çalıştırıyorum. Şebeke ülkemizde enterkonnekte sistem ne frekans değişir ne de voltaj çok değişir. Değişeceği en fazla 30 aşağı 30 yukarı. O da hat üzerindeki yükün konumu ve toplam yükün kullanım durumuna göre değişim gösterir. Cihazlarımızı çalışırken çoğunda anahtarla aniden elektriğini keserek kapatıyoruz. Elektrik kesilmesi cihaza zarar vermez. İlla cihazı ben kapatacağım diyorsanız 1KVA lık bir model işinizi rahatlıkla görür, Batarya yeni iken güvenli kapatma için size yüke göre birkaç dakika zaman kazandırır. Çalışır bırakırsanız başında değilseniz, batarya bitince yine kontrolsüz kapanmış olacaktır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
AC85-260V değeri cihazının zaten voltaj değişiliğine karşı koruması olduğunu gösteriyor. Cihazını şebekeden korumana gerek yok. Sadece senin kontrolun dışında kapanmasını 'elektrik kesintisi halinde' istemiyorsan, diğer bir değişle kendin kapatmak istiyorsan UPS kullanırsın. Elektrik kesintisinde UPS sana verilerini saklamak gibi, kısa süren işini tamamlamak, az da olsa zaman kazandırıp cihazını güvenle kapatmanı sağlar. UPS daha çok sağlık sektöründeki laboratuvar cihazlarında işlemin yarıda kalmaması için kullanılmakta ekte jeneratör olduğu için birkaç dakika kadar geçişlerde iş görmektedirler. Günümüzde asansörlerde de elektrik kesintisinde otomatik olarak yakın kata getirmek için tadilatlı özel şekilde kullanılmakta.
PC içinse win10 gibi sürümler ani elektrik gitmeleri için uygulamaların çoğunda data koruyucu önlemler alındığından problem yaşatmamaktadır. Ancak çıktı vb. işlemler yapanlar için elzemdir. İlk önce yok ise daire girişine 30mA kaçak akım kesicisi taktır. Topraklamayı da tamamlattır. Evdeki bireyleri korumuş olursun.

Bu sayfadaki soldaki Sinüs Premium LCD Serisi 1KVA lık olanı aldım. Evde sadece haftada bir bataryasını doldurmak için çalıştırıyorum. Şebeke ülkemizde enterkonnekte sistem ne frekans değişir ne de voltaj çok değişir. Değişeceği en fazla 30 aşağı 30 yukarı. O da hat üzerindeki yükün konumu ve toplam yükün kullanım durumuna göre değişim gösterir. Cihazlarımızı çalışırken çoğunda anahtarla aniden elektriğini keserek kapatıyoruz. Elektrik kesilmesi cihaza zarar vermez. İlla cihazı ben kapatacağım diyorsanız 1KVA lık bir model işinizi rahatlıkla görür, Batarya yeni iken güvenli kapatma için size yüke göre birkaç dakika zaman kazandırır. Çalışır bırakırsanız başında değilseniz, batarya bitince yine kontrolsüz kapanmış olacaktır.

Bu markaya pek güvenmemenizi tavsiye ederim.
Ayrıca +-30 Volt'u ufak bir farkmış gibi anlatmanıza da şaşırdım doğrusu.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Online cihazlar genellikle stabil voltaj dengesi isteyen enerji kesintilerin etkilenen cihazlarla kullanılır.

Veri merkezi,telefon santralleri,sağlık sektörü gibi

diğer ups sistemleri farkı evirici sistem sürekli devrededir yani anahtarlama(şebeke kesintisinde aku grubuna geçişteki 6/10ms anlık kesinti olmaz)

kullandığınız cihaz ne olduğunu söylerseniz hazır yada sistem toplamasında yardımcı olabilirim

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
1-eskiyi geçtim,yeni binalar da bile adam gibi elektrik tesisatı yoktur!
işi götürür verirler,alan kişi de en ucuzundan malzemeyle işi bitirir,sözüm ona ilgili
birimde gelir binaya tesisat için onay verir,2020 de bu durum aleni hala böyledir!

2-eski bina ise veya farketmez yeni bile olsa,işi bilen bir elektrikçi çağırıp ya daireye komple
ya da ilgili prize topraklama çekmesi için ona göre bir uygulama yapacaktır!

-eski tesisatlar da daireye uygun olmayabilir ama prize uygun olarak bu topraklama daha
kolay yapılır;bizim "TÜRK işi topraklama" dediğimiz uygulama değil tabiki bahsettiğim:haha

3-OnLine UPS ler direk içindeki önceden şarj edilmiş aküsünden besleme yapacaktır! hem doğru sinüs
eğrisi çıkar hem de dalgalanma da hiç yapmadan 220(veya 230)volt stabil şekilde verirler,kısaca
aküsünden kaynaklı sorun olmadığı sürece en doğru koruma budur ki bunu bütün ilgili veya gereken
birimler bu şekilde kullanıyor akımı ve güçleri de 1KVA dan başlayıp neredeyse sonsuza kadar gider!

ama evi komple bununla korumak istersen bu iş biraz yaş daha doğrusu hem gereksiz hemde eski binada
bu iş çok zor ve de ciddi pahalıdır;genel de bizim uygulama yaptırdığımız durumlar tek bir prize(doğru
topraklamalı daire içi tesisat)bunu uygulatmakdır

Not;işin ehli firmalar dandik binalara(tesisat yönünden)bu tür OnLine UPS tesisatı kurmak istemezler!!!
hatta cihazı bile satmak istemezler! ama bazıları bu işte TÜRK işi formüller bularak OnLine da kurar!

++

bu bahsettiğin cihaz bizim eski PDP lerdenmi yoksa??? tam nedir cihaz?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
1-eskiyi geçtim,yeni binalar da bile adam gibi elektrik tesisatı yoktur!
işi götürür verirler,alan kişi de en ucuzundan malzemeyle işi bitirir,sözüm ona ilgili
birimde gelir binaya tesisat için onay verir,2020 de bu durum aleni hala böyledir!

Kısa bir süre çalıştım, maalesef doğru.
Pahalı iş kimsenin işine gelmiyor. :kiskis

E Çevrimdışı

Evdeki Mizah

Yeni Üye
10 Eyl 2020
13
30
Cihaz led ışık hobi olarak değişik bitkileri yetiştirmeye çalışıyorum ışıkta gün efekti oluşturduğundan minimum 12 saat çalışıyor yani çalışma zorunluluğu yok sadece yurt dışından aldım ve türkiye de servisi yok pahalıda bir ışık tek derdim gidip gelen elektrikten korumak istanbulda yaşadığım için fazla endişem yok ama 12-18 saat arası çalıştırcağımdan nasıl koruyabilirimin yollarını arıyorum bu arada değerli yorumlarınız için teşekkür ederim güzel kokan bir forum burası ^^

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cihaz led ışık hobi olarak değişik bitkileri yetiştirmeye çalışıyorum ışıkta gün efekti oluşturduğundan minimum 12 saat çalışıyor yani çalışma zorunluluğu yok sadece yurt dışından aldım ve türkiye de servisi yok pahalıda bir ışık tek derdim gidip gelen elektrikten korumak istanbulda yaşadığım için fazla endişem yok ama 12-18 saat arası çalıştırcağımdan nasıl koruyabilirimin yollarını arıyorum bu arada değerli yorumlarınız için teşekkür ederim güzel kokan bir forum burası ^^

Ürünün linkini atabilir misiniz?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt