Eczanaler Hakkında Bilgilendirme

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Arkadaşlar Merabalar Gündemi Eczanelere taşıyım dedim çünkü son zamanlarda çok sık olarak karşılaştığımız sorular olduğundan Bu Forum ailesini de Bilgilendireyim dedim.

Soru Cevap Şeklinde Aşağıya Yazı Yazacağım Gene aklınıza Takılan Bir Soru Olursa Çekinmeden Yazınız.

SORU 1:Bazı ilaçları Eczaneler neden Reçetesiz Vermiyor eskiden Alıyorduk?

CEVAP 1:Eczanede Kontrolü Çok Sıkı olan bazı tip ilaçlar vardır Öncelikli Olarak bunlar Yeşil Reçeteye Tabi Psikotrop Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ve Kırmızı Reçeteye Tabi Uyuşturucu tedavisinde kullanılan ilaçlardır diğerleri Beyaz reçete kapsamında Antibiyotik,Antidepresan,Bazı Tür Grip İlaçları,Bazı Ağrı Kesiciler,Spazm Kesiciler.

SORU 2:Peki Bunlar Neden Takiplidir ilaç ilaçtır sonuçta?

CEVAP 2:Bu Tip ilaçlar Ağır ilaçlardır ve yalnızca doktor uygun gördüğü takdirde reçete edilerek eczaneden alınır Bir diğer neden ise Akılcı İlaç Kullanımı.

SORU 3:Emekliyim Neden Fark Çıkıyor?

CEVAP 3:Eskiden Devlet ilaçların Tamamını Ödüyordu şuanda çoğu ilacı ödemiyor ödediği ilaçlarıda bir kısmını ödüyor hal böyle olunca yarısı devletten yarısı vatandaşın cebinden çıkıyor.

SORU 4:Emekliyim X Eczane benden para almıyor da neden A Eczanesi Benden Para Alıyor.

CEVAP 4:Bunun iki nedeni vardır birincisi ilaçtan ilaca fark eder İthal Ve Orjinal İlaç var Bide Yerli Muadil İlaç var Eczacı Muadil veriyorsa fark çıkmaz orjinal veriyorsa çıkar Bir Diğer Nedeni İse Bazı Eczacılar Orjinal İlaç verir ama FARK Almaz Emekliden Para Almayı Ayıp bir Hareket olarak Algılarlar Kendi Karlarından Düşerler.

:hihi
SORU 5:X Ürün Aldım A Eczanesi 20 TL ye Saydı B Eczanesi 25 e Saydı Neden Hemde Aynı Gün Sordum?

CEVAP 5:Bunun Bir Çok Nedeni Vardı Bunları sıralıyacaksak
& İlaca Zam Gelmiştir
&İlacın Fiyatı Düşmüştür
&Eczanenin Kullandığı Otomosyon Programı Güncellenmemiştir buda ilaç fiyatında Farklılık Gösterir.

SORU 6:Nöbetçi Eczane Olduğu Zaman İlaç Fiyatları Değişiyormu Sonuçta nöbet var yani?

CEVAP 6:Tabiki Hayır Tüm İlaçların Perakende Satış Fiyatları Sağlık Bakanlığınca Belirlenmektedir.

SORU 7:Raporluyum Şu İlaç Lazım Ver hele?

CEVAP 7:Anahtarsız Kapı Açılırmı? Açılmaz Reçetesizde İlaç Alınmaz:hihi

SORU 8: Doktor Devletin ödemediği İlacı Neden Reçete Eder?

CEVAP 8: Doktor Tedavi için Uygun Görmüştür Doktorun işine karışılmaz Devlet Ödüyormu ödemiyormu Bilmez.

SORU 9:Raporlu İlaçlara Para Alınıyormu?

CEVAP 9:Genellikle Her Reçetede Mutlaka Para Çıkmaktadır Rapor Sadece Fazla İlaç Almanızı Sağlar 1 Kutu ilaç alacağınıza 3-4-6 Öğle Çıkıyor işte.

SORU 10:Buhar Makinesi Alacağım Rapor çıkarsam Devlet onu Ödermi?

CEVAP 10:Buhar Makinesi İçin Heyet Raporu Lazım Onada bana Sorarsanız Değmez Boşa Yakıt zaman Kaybı.

SORU 11.Eczanelerin Eve Servisi Varmı?

CEVAP 11:Normal Şartlarda Eve ve iş yerine Servis Yapmak Yasaktır ama bazı Hastaların küçük çocuğu oluyor yatalak hasta oluyor Hal böyle olunca kıramıyoruz yolluyoruz.

SORU 12:İlaçlar Benim Değil Neden Benim Tc de Sisteme Giriliyor?

CEVAP 12:İlaçları Kim Teslim Aldıysa Onun Tc Sini Sisteme Girmekteyiz Buda Yasal olarak Bir Zorunluluktur.

SORU 13:Eczaneler Borca İlaç Verirmi Vermesi Yasalmı?

CEVAP 13:Borca İlaç Vermek Reçetesiz Sonra Yazdıracam Ayağına gibi bahanelerle İşlem Yapmak Yasal Değildir.

SORU 14:Eczaneler Hastaya İlaç Yazdırabilirmi?

CEVAP 14:Bu Hiçbir Şekilde Yasal Değildir Tespiti Halinde Yardım ve Yataklık Önce Eczacı Veya Kalfası her kimse Daha Sonra Doktor Ve Eczaneye Yüklü Miktarda Para Cezası Kesilir.

SORU 15: Doktorun Yazdığı İlaç Yerine Muadil Vermek Suçmu Şikayetçiyim Şikayet Edecem Edersem Ne Olur?

CEVAP 15:Muadil ilaç Bir Diğer Adıyla Eşdeğer İlaç Vermek Suç Değil Şikayet Etseniz Bile Bir Sonuç Çıkmaz.

SORU 16:Eşdeğer Muadil İlaçlar Gerçekten Birebir Aynımı?

CEVAP 16:Wallahi Ben Dürüst Biri Olarak Aynı Değil Diyebilirim Sizlere Etken Madde aynı Olsada Muadil İlaç Almayın Doktor Ne Yazmışsa Herzaman Onu Almaya Bakın.

SORU 17:Çoğu İlaç Piyasada Yok Neden?

CEVAP 17:Firmaların Etken Maddeyi Bulamaması Devletin Firmalarla Anlaşamaması Durumundan Kaynaklı.

SORU 18:Eczacılar Neden Muadil Verme İhtiyacı Duyar?

CEVAP 18:Bunun Temel 4 Nedeni vardır Bunları Sıraya Koyacaksak

1.Aynı İlaç Elinde Yoktur.
2.Piyasada Depolarda Komşuda Aynı İlaç Yoktur.
3.Muadil İlaçlara Fark Çıkmıyor Diye.
4.Eczacının Kar Oranın Yüksek Olması.

EVET FORUM AİLESİ DÜRÜST OLDUĞUM İÇİN HERZAMAN KENDİMLE GURUR DUYARIM ŞUANLIK AKLIMA GELENLER BUNLAR SİZLERİNDE SORUSU VARSA ALABİLİRİM.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bilgilendirme için teşekkürler... :) oktor bölümleri düzeltilirse daha uygun olur. :kas

(Evet, başak burcuyum)

:tara

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
oktor bölümlerimi Düzeltiriz abi neresi bu :hihi :hihi

Screenshot_2019-12-30-17-45-59-741_com.opera.browserc6a060b4bccd70bd.jpg

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Şu antibiyotik işinde fena ters takla attık.

Bir abeslang ve fener yardımıyla geçirdiğim üsye viral mi bakteriyel mi anlayıp yazıyordum antibiyotiğimi.
Şimdi işin yoksa burnundan kıl aldırmayan bissürü doktorla uğraş ?

Kimi arkadaşlara bu yazdıklarım ters gelebilir. Ama basit hastalıkların basit tedavi protokolleri olur.
Aynı örnekten gidelim;
Basit üsye sıkıntım olursa çak koamoksilavı, yanına sos olarak da bemiks c ve çok ağrı varsa acetominophen, bitti gitti.
Dişte mi sorun var, dehle tetrasiklini (25 sene önce tabi, şimdi bana silahla içiremezler) cillop cillop (tetrasiklin diş eti cebinden ıtrah edilir.)
Grip mi oldun, tylol hot ile 7 gün, kocakarı çayları ile bi haftada iyileşir giderim.

Köh köh öksüren hatunceğzimi el mahkum doktora götürdük.
Aslında derdi 2x1 500mg "ZİNNAT"... Durumu 10gün diyor. Peki doktor ne yazdı; Cefatin :P :P :P

Neyse, yazdım işte......

Ek
Üle zamanında başkasının yerine imza atmak için girdiğim diseksiyon derslerini göstersem, "eczaneden antibiyotik alabilir" belgesi vermezler mi ki acep.
Ek2
Dediklerimi sakın sallamayın, antibiyotik işi şakaya gelmez, başladığınız tertibi de mutlaka tamamlayın ki başkasının sağlığı ile oynamayın. ;)

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
hmmm bende yazıyı okuyordum ya hemen bakıyım.
Domestos Domestos Hallettim Abi Düzelttim sanada sağol aklıma gelmişken aşağıyada yeni soru cevap yazıyım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

SORU 19:Eczaneler Yanlış İlaç Verirmi?

CEVAP 19:E Reçetede Bu Mümkün değil Ama Manuel yani (Kağıt Reçetede Bu Tehlike Var)

SORU 20:Yanlış İlaç oldumu Sistem ödermi hata uyarı vermezmi?

CEVAP 20:Yanlış İlaç Olması Halinde İlaçtan İlaca Değişir Gerçide Bazı ilaçlara Uyarı Vermekte

Mesleki hayatımda bir ara 24 yaşındaki Adam CALPOL Şurup Yazılmıştı Bunuda Ay Sonu Reçeteleri Kontrol ederken Ben Yakalamıştım Eczacının Bile Gözünden Kaçmıştı :hihi :hihi :hihi

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Reis ben epilepsi hastasıyım ve epixx 500 mg ilaç kullanıyorum. Raporumda var. Hep fark çıkıyor nedenini anlamadım. Bi sorum daha var bu epixx ile epixx xr arasında ne fark var

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Reis ben epilepsi hastasıyım ve epixx 500 mg ilaç kullanıyorum. Raporumda var. Hep fark çıkıyor nedenini anlamadım. Bi sorum daha var bu epixx ile epixx xr arasında ne fark var
Reis deyince hep aklıma temel reis gelir nedense :)
Bu arada geçmiş olsun dileklerimi ileteyim sevgili murat.

Koro96 Koro96 neredesin bakayım huuuu ,cevap ver :)

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21

Sağolasın emmim

Devlet bir kısmını ödüyor olabilir mi? Ya da sigorta kaynaklı bir durum olabilir mi? :alala
fark ödemediğim tek ilaç vardı 1 kere klamoks antibiyotik aldım ona çıkmadı. Kaç kere İlaç aldıysam hep fark ödedim

Reis deyince benim aklıma da, pirinç geliyor...
Çay çay

Son düzenleme:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Calpol dedin de, 20 sene önceye gittim... :hihi
:hihi:hihi:hihi:hihi Annem bana portakallı şurup diye içirirdi az içmedim onu

Hemen bilgilendirmede bulunayım kardeşim

XR ler yavaş salımlı tabletler yani vücutta geç eriyen fakat etkisi daha iyi olan ilaçlardır Xr genelde şeker ilaçlarında da bulunur fark çıkmaya gelecek olursak eczacıya sorki benim raporum Katılım paylımı katılım paysızmı çıkmış bakalım ne dicek sana katılım paylı çıkmış derse hastaneye git katılım paysız rapor istiyorum benim param yok sürekli ödüyüm de yardımcı olun de bazı kurnazlar devleti zengin edecek ya KATILIM PAYLI Rapor çıkarıyor ama tabiki bu ilaçtan ilacada değişir GEÇMİŞ OLSUN BU ARADA.

Devlet bir kısmını ödüyor olabilir mi? Ya da sigorta kaynaklı bir durum olabilir mi? :alala
Kurum fark etmiyor Dostum yukarda açıklama yaptım arkadaşa dediğinde oluyor bazen tabiki.

o Esnada çukuru izliyordum emmim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri