E.Y.T(emeklilikte yaşa takılanlar)

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Benimde canım erken emekli olmak istiyor ama eninde sonunda ölüp gideceğim yiyeceğim lokma alacağım nefes sayısı belli. Ama bu vatan ALLAH'ın izniyle kalacak. Benim geç emekli olmam ileriye dönük zerre kadarda olsa fayda sağlayacaksa Vatanımıza, ben erken emekli olmayayım mühim değil.

Amma ve lakin bu konuda beni rahatsız eden şey 2008 sonrası ödenen günlerin çok olduğundan dolayı alınacak emekli maaşının azalması.
Ödenen primin gününe göre emekli maaşının artması düşüncesindeyim.
Düşüncelerine katılmamakla birlikte saygı duyuyorum...

2008 sonrası sizi neden rahatsız ediyor ki? Vatan Millet Sakarya edebiyatı ile düşünün, tolere edersiniz bence. Ayrıca; emeklilikte yaşa takılanlar "hak etmedikleri bir şeyi" veya "lütüf gibi bir şey" istemiyorlar... İşe girdikleri tarihteki emeklilik şartları ne ise, onun uygulanmasını istiyorlar... Zaten durumu incelerseniz de, prim doldurmuş dahi olsa 47-48 yaşından önce emekli olmalarına imkan yok şu haliyle... Yani, dere geçilirken at değiştirilmez düsturundan hareketle, ilk işe girildiğindeki kanun kitap hak hukuk vicdan neyse onu istiyorlar...

Öncelikle burayı bir düzeltelim... İşine gelmeyen hemen "38-40 yaşında emekli olacaklar, sistem onları mı besleyecek?" klişesini bir kenara bıraksınlar, normal şartlarda yasa bu gün çıksa, zaten en genç 47-48 yaşında emekli olunacak ki, ben çıkacağını zannetmiyorum...

3 yıldır yaşı bekleyen ve 1 yıl daha bekleyecek birisi olarak, bu konuda kimde hakkım varsa da helal etmiyorum.

A Çevrimdışı

alternatiwe

Aktif Üye
6 Eyl 2018
61
Emeklilikte yaş sınırlamasını mantıklı bulmuyorum. Sosyal güvenceyi sağlayacak bir prim gün sayısı belirlenip gerisi o günü doldurmaya bırakılmalı.

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49

2008 sonrası sizi neden rahatsız ediyor ki? Vatan Millet Sakarya edebiyatı ile düşünün, tolere edersiniz bence. Ayrıca; emeklilikte yaşa takılanlar "hak etmedikleri bir şeyi" veya "lütüf gibi bir şey" istemiyorlar... İşe girdikleri tarihteki emeklilik şartları ne ise, onun uygulanmasını istiyorlar... Zaten durumu incelerseniz de, prim doldurmuş dahi olsa 47-48 yaşından önce emekli olmalarına imkan yok şu haliyle... Yani, dere geçilirken at değiştirilmez düsturundan hareketle, ilk işe girildiğindeki kanun kitap hak hukuk vicdan neyse onu istiyorlar...

Öncelikle burayı bir düzeltelim... İşine gelmeyen hemen "38-40 yaşında emekli olacaklar, sistem onları mı besleyecek?" klişesini bir kenara bıraksınlar, normal şartlarda yasa bu gün çıksa, zaten en genç 47-48 yaşında emekli olunacak ki, ben çıkacağını zannetmiyorum...

3 yıldır yaşı bekleyen ve 1 yıl daha bekleyecek birisi olarak, bu konuda kimde hakkım varsa da helal etmiyorum.
Ben yazıcaktım sen yazdın.ortada hakkı gasp edilen oda yetmedi türediler denip rencide edilen insanlar var.sana helal olsun

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Ben yazıcaktım sen yazdın.ortada hakkı gasp edilen oda yetmedi türediler denip rencide edilen insanlar var.sana helal olsun

Azizim o 38 yaşındakiler 50 yaşında emekli olsaydı bizde şimdi bunları konuşmayacaktık. Hepimiz 50 li yaşlarda emekliliğin tadını çıkartırdık.
Malumunuzdur ki sosyal güvenlik açık vermeye ve çok açık vermeye müsait bir mekanizmadır ki fazlasıyla da açık vermiştir. Bu dünya bize miras değil torunların emaneti misali emeklilik sistemi biz torunları vuşmuştur bizim torunlarımızı hem emekliliklerinde hemde ekonomik yaşamlarında daha fazla vurmaması için düşüncelerim bunlardır. Kendimi düşünerek, yanlış uygulanmış bir sistemi işe girdiğimde benimde hakkımdı, bana da o şartlar uygulanmalı diye savunamam. Kademeli olarak prim sayısı ve yaşın çok yükseklere çıkartılması üzücü elbet eski sistemdekiler temizlenince yeni nesle daha iyi şartlar sunulmalı. 2008 sonrası benim rahatsızlığım şu, memur prim ödedikçe çalıştıkça kademesi artıyor ve maaşına yansıyor ama asgari ücretli ödedikçe emekli maaşı düşüyor ortada sizinde rahatsız olduğunuz yaşa takılma varsa benimde madem yaşı bekliyorum bu arada prim kazandırıyorum neden maaşım düşüyor rahatsızlığı var.
Yani yaşa takılanlara bir düzenleme umudu yokken maaş düşme olayına bir düzenleme umudu daha gerçekçi geliyor.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
2008 den sonra yatan primler eğer asgari ücretten yatıyorsa emekli maaşını düşürüyor. brüt 3500 ve üzeri maaşı 3-5 tl her ay yükseltiyor. yada puantaj çalışma yani ayda 10 gün çalışma ve bu 10 gün asgari ücretin 30 günlük primi ödendiğinde maaş eksilme olmuyor aksine artış oluyor. kalan 20 gün gss ödeyerek sağlık hizmetinden kesintirisi faydalanıyosunuz.işverene herhangi bir yük getirmiyor. zaten 30 gün asgari primi sgk yı ödeyen aynı primi 10 günede öder.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,425
Yerel secime dogru anketler gelmeye basladikca.
EYT kanunun gündeme tasinmasini muhtemel diye dusunuyorum.

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
Azizim o 38 yaşındakiler 50 yaşında emekli olsaydı bizde şimdi bunları konuşmayacaktık. Hepimiz 50 li yaşlarda emekliliğin tadını çıkartırdık.
Malumunuzdur ki sosyal güvenlik açık vermeye ve çok açık vermeye müsait bir mekanizmadır ki fazlasıyla da açık vermiştir. Bu dünya bize miras değil torunların emaneti misali emeklilik sistemi biz torunları vuşmuştur bizim torunlarımızı hem emekliliklerinde hemde ekonomik yaşamlarında daha fazla vurmaması için düşüncelerim bunlardır. Kendimi düşünerek, yanlış uygulanmış bir sistemi işe girdiğimde benimde hakkımdı, bana da o şartlar uygulanmalı diye savunamam. Kademeli olarak prim sayısı ve yaşın çok yükseklere çıkartılması üzücü elbet eski sistemdekiler temizlenince yeni nesle daha iyi şartlar sunulmalı. 2008 sonrası benim rahatsızlığım şu, memur prim ödedikçe çalıştıkça kademesi artıyor ve maaşına yansıyor ama asgari ücretli ödedikçe emekli maaşı düşüyor ortada sizinde rahatsız olduğunuz yaşa takılma varsa benimde madem yaşı bekliyorum bu arada prim kazandırıyorum neden maaşım düşüyor rahatsızlığı var.
Yani yaşa takılanlara bir düzenleme umudu yokken maaş düşme olayına bir düzenleme umudu daha gerçekçi geliyor.
Kardeşim.sen var olan bir hak kaybını ne diye gak guk yapmaya çalışarak savunmaya çalışıyorsun.yani memleketin refah düzeyi her seferinde emekliden işçiden mi sorulacak her seferinden bizdenmi tırpanlanacak bizden sonrakilerin daha iyi şartlara kavuşması için emekli işçimi feragat edecek.senin ekonomik kalkınma tezin bumudur.senden rica eyt li değilsen konu altına yazma çok alınganız çünkü

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50

Konuya yazdığın ilk mesajındaki düşüncede olsaydın, 2008 sonrası yatırılan primler için emekli maaşının düşeceği hususunda da aynı düşüncede olurdun... Demek ki; Zülfü Yare dokununca işler değişiyor...

Süreci bilmeden konuşmak yazmak, biraz havada kalıyor... 38 yaşında emekli olma işini Özal başbakanlığı döneminde kaldırarak 52 yaşa çıkardı, fakat Demirel, seçim yatırımı olarak tekrar emeklilik yaşını 38'e düşürmeyi vaad etti ve seçimi kazandı emeklilik yaşı düştü... Buradaki vebal çalışanın veya emeklinin değildir...

Benim savunduğum nokta şudur; işe girerken şartlar neyse, o şartlarda emekli olmayı istiyoruz, bu kadar basit, 99 yılındaki kademeli geçiş ve 2008 yılındaki düzenlemeyi hak gaspı olarak nitelendiriyorum o kadar... Vatan Millet Sakarya edebiyatını ilk önce yapması gerekenler bi yapsın, gerekirse ben canımı veririm... Değilse, üç kuruşa beş köfte yok bende... :danger

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
E em1r. Domestos Domestos
Arkadaşlar bana da dokunuyor elbet ama benim menfaatim ne olaki bir şeylerin önüne geçsin.

18 yaşımda şartsuz şurtsuz memur olma imkanım vardı kısmet diyelim olmadı, 15 li yaşlarda babamın dükkanda 1 gün bile olsa çırak olarak ssk girişim olabilirdi oda olmamış. Şu an emekliliğe 3-4 yılı kalan yada gelecek derdi olmayan, ay sonunu nasıl getireceğim diye sıkıntıdan patlamayan biri olabilirdim.

Bunları düşününce 5400 gerekli prim günüm 7 binlere dayanmışken bir tarafımın sizden yana olmaması imkansız. Mesela erken emeklilik için her yıla %5 kesintiyle maaş bağlama söylentileri vardı elime 250-300 ₺ dahi geçecek olsa böyle bir şeyi değerlendirmek isterdim.

Hepimiz canımızı veririz ama şükür memleket o durumda değil ama bu durumda.

binlerce insanın emeklilik hakkı verildiğinde terazi şaşmayacak diyorsanız bende geliyorum :)

Yazıştıkça sizin mantığınızı da anlıyorum. Verilen hak geri alınmaz diye çok okuduk ders kitaplarında.

Her zaman söylediğim bir şey vardır. Yere çöp atıyorsa, kırmızı ışıkta geçiyorsa, aldığı bir sakızın fişini istemiyor, yaptığı satışlarda fatura kesmiyorsa, yasak yerlerde sigara içmek, park etmek gibi saydığım çok basit kurallara uymuyorsa insan, yani Vatanına vatandaşlık yapmıyorsa, ben kanunlara ve çevreme saygılıyım diyende böyle olanları düzeltmek için kılını kıpırdatmıyorsa, örgütlenmiyorsa magandalık marifet olmuşsa, benzinde ki vergi oranından, emeklilik şartları ve zamları gibi konuları hakkıyla konuşmak ve hak talep etmek için sanırım 250 yılımız daha var.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Aynı şeyleri farklı şekilde söylüyoruz, o fark da "belki" bakılan siyasi pencereden kaynaklı olabilir... Yazılacak o kadar çok şey var ama çözüm değil... Bu yüzden Allah iyilerin yardımcısı olsun, kötülere de fırsat vermesin diyorum hep... Allah, herkesin gönlüne göre değil, niyetine göre versin... Ki, insanların kaderi de niyetlerine göre şekillenir zaten... :deli

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
Olay nedir biliyormusunuz emekliliğin bir lütuf görülmesi dilenerek istenmesi yav hak bu hak .sen şartları yerine getirdin çalmadın çalıstın emek teri döktün hovarda gezmedin aza kanaat getirdin.didindin çocuk okutttun memkekete mühendis doktor yetiştirdin.çalan, yolan,dolandıran avare gezen 7 .8.9.10 bin pirim günü olmaz .siyasi iktidar akıllıysa bu bir altın tepside fırsattır.kullanmasını bilene.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Olay nedir biliyormusunuz emekliliğin bir lütuf görülmesi dilenerek istenmesi yav hak bu hak .sen şartları yerine getirdin çalmadın çalıstın emek teri döktün hovarda gezmedin aza kanaat getirdin.didindin çocuk okutttun memkekete mühendis doktor yetiştirdin.çalan, yolan,dolandıran avare gezen 7 .8.9.10 bin pirim günü olmaz .siyasi iktidar akıllıysa bu bir altın tepside fırsattır.kullanmasını bilene.
Fırsat bölümüne katılmıyorum... :fiskosBu kanun çıkmasa da, iktidar yarın seçim olsa yine aynı oyu alır.:tara Bana göre; EYT mağdurları için fırsattır bu durum... Tabi sandığa yansımak şartıyla, değilse zaten bilmem kaç yıldır aynı senaryo devam ediyor, edecektir... :kas

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Enteresandır ki, aslında milli duyguları oldukça kabarık birisi olmakla birlikte, Bu konuda devletime inancım yok, yani ölmeden emekli olabileceğime dair bir umut ışığı yok içimde.

Ben ülkemde AHLAK görmek istiyorum. Bu olunca gerisi kendiliğinden gelir.

38 Yaşında emekliliğe de, 65 Yaşında emekliliğe de karşıyım..

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
Evet arkadaşlar.
1 yıl önce açmıştım konuyu.müsadenizle hortlatıyorum. yok öyle havadan sudan mesajlar gerçek gündem yapalım.evet son ankara mitingimiz oldu.ve ses getirmeye devam ediyoruz.zamlarmış telekommuş biraz da buraya yazın bakalım dışardan nasıl görünüyoruz.eyt li olan varsada katkı sağlasın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt