E devlet hacklenmiş doğru olabilir mi?

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Öncelikle şuna bir açıklık getirilmesi lazım. Gazeteciler savaşta bile dokunulmazlardır, yaptıkları haber nedeniyle hele hiç bir zaman içeri atılmamalıdırlar.

Haberin kaynağını göstermekle mükelleftirler, istihbarat ajanı veya teyitçi gibi iddia doğrulamak zorunda değiller. Mevcut durumda da kaynak gösterilmiş olduğuna göre haberci olarak görevini olması gerektiği gibi yapmıştır.

Buna basın özgürlüğü denir. Medeniyetin taşıyıcı karkaslarından en önemlisidir.

Evet haklısın, haber yapıyorsa böyle olmalı ama haber yapıyorsa.

Böyle haberler ara ara geliyor, yok şöyle oldu yok böyle oldu. Birileri gene bir şey planlıyor sanki.

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Valla hacklenip hacklenmediği konusunda bir fikrim yok, ama 2-3 gün önce ilk defa kendini avukat olarak tanıtan bir dolandırıcıya denk geldim... İşin ilginci kimlik bilgilerim mevcut fakat, adresim olarak 10 sene önce kaldığım evi söylediler, hatta oraya icra gelecek falan diye, dedim yollayın ben yokum orda, evin sahibi değilim zaten deyince, çat diye suratıma kapattılar...

P Çevrimdışı

Poyrazz 

Yasaklı Üye
20 Mar 2022
25
47
Dedikodulara inanmak ne kadar kolay değil mi? Doğruluğuna emin olmadığın bilgiyi tartmadsn hemen önyargılı bir biçimde inanmak.

Üstelik "bu AKP hükumeti zaten" diye başlayan aşağılayıcı cümleler kurmak. Tayyip Erdoğan Domain Admini mi? Berat Albayrak e-devlet Product Owner mi? Sql veritabanından sorumlu devlet bakanı var mı?

Ya, yaşadığınız olumsuz her bir haltı AKP hükümetiyle nasıl bağdaştırabiliyorsunuz?

Bu ülke, bu hükümet, bazıları kabul etmemekte dirense de, bazıları öyle olmasını sindiremese de, son derece güçlü bir ülke. Bunu anlayın anlatın, bilin. Biz basit köhne bir çiftçi kasabası değiliz. Güçlü bir orduyuz biz. Hem fiziksel olarak hem de siber alanda. Çok güçlüyüz. Gücümüzü de gösteriyoruz (bazen)

Veritabanı hacklendi, fotoğraflı kimlik kartları yayınlandı. Siz ömrümüzde hiç bir veritabanına müdahale etmeyi denediniz mi? Varsayımsal olarak bunu içerden biri yapmazsa, demek ki saldıran kişi veritabanına kadar ulaştı. Arada milyon dolarlık Cisco, Sun, IBM os/2, Microsoft Group Policy'ler aşıldı, fiziksel güvenlik duvarları, yazılımsal yetkiler aşıldı, veritabanı şifresi aşıldı, dosyalar da txt olarak değil jpg olarak terabaytlarca dosya dışarı atıldı öyle mi? Vay arkadaş. . Bütün bunlar da monitör edilmedi. Aa dosyalarımız çalındı dediler tüh tüh. Öyle mi?

Siz buna inanıyorsanız gerçekten ya çok fazla film izliyorsunuz ya da siber güvenlik konusunda hiç bir bilginiz yok.

AKP hükümetini nereye koyacağız bu süreçte ? Akıl nerde, mantık nerede? Ne alakası var?

İşte mesele burada. Haydi bir haber yayalım da gündem olsun. Güven sarılsın. Görmüyor musunuz?

Büyük oyunları göremiyor musunuz?
Ülke parçalanmaya çalışılıyor her koldan. . Hem siber askerimiz var hem reel askerimiz var. Bizi bölmeyi yok etmeyi, iç etmeyi başaramayacaklar bi iznillah. Çabalar hep bunun için.

Siz de biraz güvenin şu garip ülkenize. Başınızdaki yöneticilerinize, askerinize memurunuza. Devletinize, hükümetinize...

E devlet hacklendi mi? Sen daha komşunun WiFi şifresini kıramıyorsun.. Çocuğunun hangi sitelere girdiğini bulamıyorsun. Aç desem parmak izi okutmadan benim cep telefonuma giremezsin. Ben izin vermezsem sen uygulama yükleyemezsin. Milyonlarca dolarlık bir sunucu çiftliğini siz köydeki tavuk çiftliği mi sandınız içeri girip yumurta çalacaksınız? Bu ülke için, ülkede ve ülke dışında bu vatan uğruna işini çok iyi yapan uzmanlar var.
Kapıda Sivas kangalları var. Öyle her çiftliğe girilmez. Isırırlar adamı.
Elhamdülillah.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Öncelikle şuna bir açıklık getirilmesi lazım. Gazeteciler savaşta bile dokunulmazlardır, yaptıkları haber nedeniyle hele hiç bir zaman içeri atılmamalıdırlar.

Haberin kaynağını göstermekle mükelleftirler, istihbarat ajanı veya teyitçi gibi iddia doğrulamak zorunda değiller. Mevcut durumda da kaynak gösterilmiş olduğuna göre haberci olarak görevini olması gerektiği gibi yapmıştır.

Buna basın özgürlüğü denir. Medeniyetin taşıyıcı karkaslarından en önemlisidir.
Hocam biz bunu dersek o zaman Afrin harekatında ''Türk Ordusu savaş suçu işliyor,emperyalistler Kürdistan'ı işgal ediyor,Türk ordusu yok olacak onları gömeceğiz'' sözünü de sineye çekmemiz lazım.Gazeteciye dokunalması gerekiyorsa dokunulur.Bu muhalif olanları topla içeri at demek değildir elbette ama maalesef böyle anlaşılıyor en ufak laf söylediğimizde.
Diğer konuya gelirsek İbrahim Bey kaynak göstememiş ki yalanı ortaya atmış :) Photoshoptan yapmak 10 dakikamı almaz bende Rte'nin resmini kendi kimliğimin üzerine koyup ''Kimlik Müdürlüğü buna açıklık getirsin bu ne saçmalık'' desem,yine ''Haberin kaynağını göstermekle mükelleftirler, istihbarat ajanı veya teyitçi gibi iddia doğrulamak zorunda değiller.'' sözü geçerli olacak mı?Hiç sanmıyorum çünki onun yaptığıyla bu verdiğim örneğin farkı yok.
Konu bizzat kendisiyle alakalı olduğu için sadece haberin kaynağını vermesi yeterli değildir çünki iktibası doğrudan kendi üzerinden yapıyor,aynı zamanda ispat etmek zorundadır.
Müddei iddiasını ispatla mükelleftir...
Sms konularından bağımsız.

Dedikodulara inanmak ne kadar kolay değil mi? Doğruluğuna emin olmadığın bilgiyi tartmadsn hemen önyargılı bir biçimde inanmak.

Üstelik "bu AKP hükumeti zaten" diye başlayan aşağılayıcı cümleler kurmak. Tayyip Erdoğan Domain Admini mi? Berat Albayrak e-devlet Product Owner mi? Sql veritabanından sorumlu devlet bakanı var mı?

Ya, yaşadığınız olumsuz her bir haltı AKP hükümetiyle nasıl bağdaştırabiliyorsunuz?

Bu ülke, bu hükümet, bazıları kabul etmemekte dirense de, bazıları öyle olmasını sindiremese de, son derece güçlü bir ülke. Bunu anlayın anlatın, bilin. Biz basit köhne bir çiftçi kasabası değiliz. Güçlü bir orduyuz biz. Hem fiziksel olarak hem de siber alanda. Çok güçlüyüz. Gücümüzü de gösteriyoruz (bazen)

Veritabanı hacklendi, fotoğraflı kimlik kartları yayınlandı. Siz ömrümüzde hiç bir veritabanına müdahale etmeyi denediniz mi? Varsayımsal olarak bunu içerden biri yapmazsa, demek ki saldıran kişi veritabanına kadar ulaştı. Arada milyon dolarlık Cisco, Sun, IBM os/2, Microsoft Group Policy'ler aşıldı, fiziksel güvenlik duvarları, yazılımsal yetkiler aşıldı, veritabanı şifresi aşıldı, dosyalar da txt olarak değil jpg olarak terabaytlarca dosya dışarı atıldı öyle mi? Vay arkadaş. . Bütün bunlar da monitör edilmedi. Aa dosyalarımız çalındı dediler tüh tüh. Öyle mi?

Siz buna inanıyorsanız gerçekten ya çok fazla film izliyorsunuz ya da siber güvenlik konusunda hiç bir bilginiz yok.

AKP hükümetini nereye koyacağız bu süreçte ? Akıl nerde, mantık nerede? Ne alakası var?

İşte mesele burada. Haydi bir haber yayalım da gündem olsun. Güven sarılsın. Görmüyor musunuz?

Ülke parçalanmaya çalışılıyor her koldan. . Hem siber askerimiz var hem reel askerimiz var. Bizi bölmeyi yok etmeyi, iç etmeyi başaramayacaklar bi iznillah. Çabalar hep bunun için.

Siz de biraz güvenin şu garip ülkenize. Başınızdaki yöneticilerinize, askerinize memurunuza. Devletinize, hükümetinize...

E devlet hacklendi mi? Sen daha komşunun WiFi şifresini kıramıyorsun.. Çocuğunun hangi sitelere girdiğini bulamıyorsun. Aç desem parmak izi okutmadan benim cep telefonuma giremezsin. Ben izin vermezsem sen uygulama yükleyemezsin. Milyonlarca dolarlık bir sunucu çiftliğini siz köydeki tavuk çiftliği mi sandınız içeri girip yumurta çalacaksınız? Bu ülke için, ülkede ve ülke dışında bu vatan uğruna işini çok iyi yapan uzmanlar var.
Elhamdülillah
Asıl konu herkesin telefondaki uygulamalara zaten bilgilerini vermesi,dolayısıyla Dünya kadar şirketin data veritabanında zaten bilgileriniz mevcut(Yinede iddialar doğruysa felaket bir durum tabii ki)
Burada İbrahim Haskoloğlu ''kimlik bilgilerim çalındı'' dese önemli olmazdı,burada haberi önemli yapan ''Devlet Kademesinin de kimlik bilgileri çalındı'' kısmıdır.

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Hocam biz bunu dersek o zaman Afrin harekatında ''Türk Ordusu savaş suçu işliyor,emperyalistler Kürdistan'ı işgal ediyor,Türk ordusu yok olacak onları gömeceğiz'' sözünü de sineye çekmemiz lazım
Üstadım tam olarak böyle yapmamız gerekiyor. Böyle yapmamamız zorbalık oluyor. Ordudan biri bunu diyemez mesela ama bırak gazeteciyi, halktan birisi de bu fikrini dile getirebilir. Karşılık olarak karşı görüş sunulmaktan başka bir şey yapılamaz.

Şayet o gazeteci bu cümleyi kurdu diye cezaevine atılıyorsa “Evet biz de bunu biliyoruz fakat bu ülkenin vatandaşıysan benim kararlarımı desteklemek zorundasın.” anlamına geliyor.

Neticede o gazeteci yazmasa yurt dışındakiler yazıyor bunu.

Diğer konuya gelirsek İbrahim Bey kaynak göstememiş ki yalanı ortaya atmış :)
Mobilim, bulmakta zorlanacağım fakat orada “Bu gruptan bir üye bana ulaştı” gibi bir cümle vardı. Kendisinin uydurduğunu sadece “böyle bir kaynağa dayandırılamaz” gerekçesiyle düşünmek de yanlış olur. Sorulur nereden geldi bu kaynak, alınır cevap. Araştırılır kim uydurmuş kim ne yapmış.

Konuda da ben neden inanmadığımı dile getirdim. Ama gazeteci cezaevine atılmalı falan demedim.

Son düzenleme:
I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Elhamdülillah.
Büyük resim kursuna alımlar ne zaman?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Bizler ha-ck lemediğimizden gerçek olup olmadığını net bilemeyiz. Ama yapılan uyarılara kulak tıkamak da ahmaklık olur. Neticede de uyanık olmaya çağıran birinin sesine kulak vermek dikkate alma ne kaybettirir ki üstelik kamudan benzeri uyarı mesajları şahsen bana sms olarak her ay geliyor. Gelince de rahatsız olmuyorum, bilakis uyanık kalıyorum. Demirden korkan trene binmez derler, teknoloji kullanana hizmet ediyor, kimimiz hayatımızı kolaylaştırıyoruz, kimileri de milletin hayatını zehir etmek için kullanıyor.

Dolandırıcıların narsistlerin çoğaldığı zamanımız da olumsuzluk peşinde koşanlar da çoğalıyor malesef, inşaa etmenin zor yıkmanın kolay olduğu zaman dilimin de bir şey başarma ile mutlu olanlar, kolay olanı yıkmayı seçerek kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar.

Mualefet böyle yapılmaz reis. Kasten verilmesi bile zor olan veriler hack yoluyla elde edilemez.

Biz muhalefetliği böyle iftiralarla ve yalan dolanla yaparsak bütün doğrularımız da yalanlanır.

İktidar UK üzerinden ABD ile beraber hareket ediyor, ABD-UK-RUS üçlüsü oyunu kurdu ukrayna üzerinden EU ya çöktü. Süngüyü gören EU bitti dediği ABD şemsiyesi natodaki yerlerine kendilerini tekrar çivilediler, üstelik Rusyadan aldıkları 326 milyar dolarlık enerji ile savaşı finanse ediyorlar. Bir tarafta EU diğer tarafta kendilerine savaş açan finanse ettikleri güçler. Bu günleri gören UK breksit ile EU dan ayrılırken denklemdeki ülkemiz de 15 temmuzla EU dan kopuyordu. Hatırlayın dünü 1 numaramızı ülkelerine almıyorlardı. Bu gün gelinen nokta da dün de muhalefetin şunu da yap dediği her şeyi yapmakta olan bir iktidar var orta da. Neredeyse herkesin dostu olmak istediği bir ülke, güçlü milli bir ordu, küresel ekonomik sisteme faizleri indirerek baş kaldıran bir yapı. Dünde koalisyonlar üzerinden ülkemiz de dış yapılar iktidarı paylaşırlardı. Menfaati bozulan ülkenin uzantısı parti istifa eder yeni ortaklık kurulurdu. Bu gün kendi yolunda giden bir ülkemiz var. Kazandıranlarla yol yürümek istiyor soymaya gelenlere sırtını dönüyor. EU kurtulmak için enerjiye ve ipekyoluna ihtiyacı var. Her iki yolu da rusya ve bizim üzerimizden geçiyor. Rus enerjisine alternatif katara gittiler ama olumsuz cevap aldılar nedendir acaba? Enerji bulamayan EU da fabrikalar çalışmaz işte o zaman lüks yaşamaya alışmış halklarını düşünün ne yaparlar...

Ülke için de iktidar devlet ile yolun da giderken birileri kurtuluşu olan ülkemiz yönetiminin değişmesini istemesi elbet normaldir. İktidarın içinden de bu tip çatlak sesler çıkmaktaydı ülkemizin EU ya bağlanmasını isteyenler (bakanlar başbakanlar) bu yolda çalışanlar vardı zaman zaman bunları bile içlerin den ayırarak ülkemizin yolundan döndürülmesine izin verilmedi. Şimdi EU nun umudu içimizdeki iktidarın dışın da kalan muhalefet adı altında toplayabilecekleri, yani iktidara karşıyız deyip ülkenin yolunu EU çıkarına değiştirmek isteyecekler kalıyor. Uyanık olmak lazım, ne konuşuyor, ne ağzıyla konuşuyor, ne amaçlıyor. Çok kullanıldık millet olarak, artık yeter, az da olsa kendi menfaatimize yakaladığımız bir ivmemiz var bunu yitirmemek lazım.

Karşısındakine trol diye diye trollük yapanlarla milletin aleyhine çalışanlarla dolmuş halde ortalık...

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Ülke için de iktidar devlet ile yolun da giderken birileri kurtuluşu olan ülkemiz yönetiminin değişmesini istemesi elbet normaldir.
Bütün mesajınızı okudum, kısa bir alıntı yaptığım için cevabım sadece bu alıntıya gibi gözükmesin.

Burada türlü türlü komplo teorileri oluşturulur, konuşulur. Fakat burası cedidiye lokali değil üstadım. İstenilen tahtlar arası oyunlar oynansın. Kimse kismenin gazına veya elektriğine o kadar da muhtaç değil. Aksine yokluğu güçlendirir, güç kaybetmez. Zira tarih bunu sürekli gösteriyor. Japonyanın hiroşiması, Türkiyenin F35i, Avrupanın hiç var olmayan doğal kaynakları mükemmel örnekler.

Bu hack konusu özelinde benim uzmanlığımın siber güvenlik olduğunu belirterek kısa bir bilgi vermek isterim. Reddit, r10 veya onion uzantılı yasal olmayan sayısız websitesinde ufak tefek veri sızıntılarının satılık veritabanları mevcut. Oldukça da ucuz fiyata veriliyor. İçlerinde 10-20 bin kişinin gerçek verileri bulunuyor. Güncel çalıntı kredi kartı bilgilerini bile satın almak mümkün.

Bu hack iddiaları ortaya atılıp fidyeler istenirken veya sadece itibari amaçlar güdülürken bu veritabanlarından biri satın alınıp bir kaç nöral algoritmayla 200-300 bin veriye çıkarılır. Bunu paylaşmakla tehdit ederlerken o gerçek olan 1000-2000 veri gösterilir. Senaryo genellikle böyle işler.

Bu veriler de küçük potansiyelli işletmelerden falan çıkarılır. Şu an sadece benim Almanya sunucuma sızmayı başarsalar benim istediğim zaman erişebileceğim 7000 Ad Soyad, Kimlik No ve Telefon Numarası verilerini ele geçirebilirler. Bu sızıntılar da benim gibi küçük insanların dikkatsizliğiyle oluşuyor zaten.

Tekrar söylüyorum E-Devlet ve onun güçlü uygulamalarında çekirdek algoritma dışarısından erişime izin verilmediğinden sızıntı da pratikte mümkün değildir. Teoride de bizzat bütün ekibin bunu planlamasıyla ancak oluşabilir.

Alıntıladığım konuya gelirsek, ben muhalif taraftayım bu zaten net. Türlü türlü oyunların oynandığı hikayelerini hangi ülkeye giderseniz gidin duyarsınız. Oyunlar doğrudur fakat o oyunlar öyle asla oynanmaz. Kimsenin sorgulamadığı yerlerdedir o oyunlar. Genelde de uzun vadede patlak verir şu sıra olduğu gibi.

Biz inkar etsek de klasik bir ortodoğu ülkesinin biraz daha kültürlü versiyonuyuz. Rüşvet, yolsuzluk, faili mechul cinayetler, aşırı sağcılık, kadercilik ve benzeri bir çok konuda tarih canlı canlı tekerrür eder buralarda. Bunları önlemek de yozlaşmayı önlemekten geçiyor. Yozlaşmayı önlemek de 2 dönemden fazla iktidarda kalmayı önlemekten geçiyor.

Biraz mantıklı düşünmek gerekiyor. Doğalgazın da petrolün de teknolojinin de alternatifi olduğu gibi liderin de alternatifi vardır. Birileri bir şeyleri cukkalamadıkça yaşam zaten sürekli daha iyisine gitmeye programlanmıştır. Bunun yavaşlaması veya geriye gitmesi liderin suçuyken ileriye gitmesi asla liderin başarısı değildir. Görevidir. Bu görevi layıkıyla 8 yıl yerine getirip artık 4 yılda yerinde sayıp sonraki 10 yılda geriye götürmek de nötralize etmektir. 70 yıldır aynı liderler aynı kitleye aynı laflarla hitap ediyor ve aynı filmi bize tekrar tekrar izlettiriyorlar. Aynı oy oranlarıyla.

Değişimden korkarak adım atanlar sadece cahillerdir. Bunu da unutmamak lazım.

Ayrıca her de/da ayrı yazılmaz. ?

Görüşlerimiz farklı olsa da hepimiz aynı ülkenin vatandaşıyız ve aynı şeyi farklı şekillerde savunuyoruz. Bizi kutuplaştıranlar sizin aklınıza bu fikirleri sokanlardır.

Ülkecilik/milliyetçilik oyunlarına çok takılmamak lazım. İnsanı insan yapan ırkı olmadığı gibi yaşamı yaşam yapan da yaşadığın yer değildir. Hukuğun, hakkın ve özgürlüğün savunulduğu bir Türkiye görmek dileğiyle. Şayet göremezsek görebileceğimiz ülkelere gitmeye devam edeceğiz. Sonsuz ömrümüz yok, hakkımızı yiyenlere boyun eğip sabretmek zorunda değiliz.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba, arkadaşın birisi 'zor' demiş
Bu ülkede zor olan bir şey yok. Sadece adamınız olsun. Tamam bu konuyla hack olayı ne alaka kardeşim derseniz.. okuyun anlatıyorum.

Benle aynı yaşta bir arkadaşım vardı, ikimizde bilişim teknolojileri lisesi çıkışlıyız. Sıkı dost sayılırız, çocuk benden sürekli bir şeyler kapmaya çalışıyor. O zamanlar teknoloji ile aram çok iyiydi. Herkes yanıma gelirdi hocanın verdiği projeleri tamamlayabilmek için. Gel zaman git zaman okul bitti.

Bu arkadaş ayıptır söylemesi "zoraki" mezun oldu. Dışarıda konuşmaya devam ettik. Kendisinin siyasi görüşünü öğrendikten sonra dostluğumuza ara verdim. Bana babası'nın kendisini belediye'nin bir bölümüne yerleştireceğini söyledi. "Sanırım, bilgi-sistem" diye tabir edilen yer idi.. tabi fazla önem vermedim. Gel zaman git zaman derken, ortak arkadaşımla mangal yapmaya gittik konu konuyu açtı. Bunun olduğu veya baktığı bir bölümden bir sorun olmuş. Bunu kovmuşlar işten madem bilmiyorsun ne işin var demişler. Lakin çocuk geri dönmüş"arkası sağlam" şimdi bu dostumuz. İşe gitmiyor, ama her ay 15nde parasını çekiyor.

Yani bu ülkede, bilişim dahil bilen insanlar sokaklarda aç susuz geziyor. Torpili olan bırakın e-devleti, en büyük kuruluşlarda çalışıyormuş gibi takılıyor..

O kadar hack işleri oluyor tamam, hack olursa bu kadar bariz olmaz . İş bilmeyenler yönetmen olursa..
Şimdi bu forumda birimizi koysalar, bir server'ın başına. Yönet bu sistemi deseler ne olur? 2 dakikada çökeriz. Yok öyle copy+paste. Bu işler bilgi birikim ayriyeten eğitim, ayriyeten hobi ister .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri