E devlet hacklenmiş doğru olabilir mi?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
ibrahim Haskoğlu az önce paylaştı. Bir örgüt hacklemiş, içinde Tayyip Erdoğan ve Hakan Fidan’ında kimlik bilgileri içeren dosyaları para karşılığı satmaya başlamışlar!

Son düzenleme:
I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
2015 yılında hacklenmişti, SQL olarak kimlikler databeses olarak yayıldı. Yine hacklenmiştir.

Siz hiç akp hükümetinde doğru bir iş yapıldığını gördünüz mü!?
Ben şahsen görmedim. Şimdi kesin bu işi de mizah yoluyla yumuşatırlar üstünü kapatırlar.
Ben artık hacklendiğini değil satıldığını düşünüyorum. Saygılarımla..

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
İbrahim Haskoloğlunun paylaşımları da şüpheli,çünki kendi kimlik kartındaki imza ile Hakan Fidan'ın kimlik kartındaki imza aynı.Bence bir oyun dönüyor bu işte hemen inanmamak en doğrusu.

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
FQK8Eg_XEAwF7M8.jpg
FQK8EgyWYAcqtjV.jpg

Yetki bende olsa,(İbrahim Haskoloğlu)Bu gazeteciyi derhal içeriye atardım,bu olay sonrasında ''gazeteciler içeri atılıyor demokrasi'' diyenleri de içeri atardım.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
FQK8Eg_XEAwF7M8.jpg
FQK8EgyWYAcqtjV.jpg

Yetki bende olsa,(İbrahim Haskoloğlu)Bu gazeteciyi derhal içeriye atardım,bu olay sonrasında ''gazeteciler içeri atılıyor demokrasi'' diyenleri de içeri atardım.
Hocam ben görmedim Hakan Fidan paylaşımında imza kısmının açık olduğunu,baktım halen kapalı. Siz emin misiniz bunu paylaştığına? Gazetecileri içeri atarak neyi çözeceksiniz? Adam bana bir örgüt ulaştı diyor,normal olan o örgütü bulmak siz bunu ortaya çıkaran gazeteciyi içeri atardım diyorsunuz. İyiki yetki sizde değilmiş :)

R Çevrimdışı

rambo2590 

Yeni Üye
2 Şub 2018
40

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi açıklama yaptı!​

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmî Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili resmi açıklama yayınlandı.

“12.04.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinde yapılan paylaşımlarda “e-Devlet verilerinin sızmış olduğu, sızan verileri arasında kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerinde var olduğu” ifadeleri nedeniyle açıklama yapılma gerekliliği hasıl olmuştur.
Emniyet Teşkilatımız Siber ve İstihabarat birimlerince 3 ay önce yapılan operasyoların değerlendirlmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu, aynı konuların yeniden gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ait fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sıızntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışıldığı görülmektedir.
Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) intarnet (kapalı devre çalışan), internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS’in de içinde bulunduğu tüm sistemler için her yıl sürekli ve düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler sonucunda NVİGM’nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış, ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zaafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.”
Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına dair yalan haberlere ilişkin açıklamamız❗❗❗
— Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (@TCNufus)
Böylece yapılan açıklama neticesinde kamuya bağlı hiçbir web sitesinin hacklenmediği devlet tarafından açıklanmış oldu. Konuyla ilgili olarak yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiği dile getirildi. Bakanlık tarafından sahte paylaşımları yayan hesap kullanıcıları için de gerekli mercilere suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Maalesef artık her şeye hack deniyor fakat şu an birilerinin veritabanına erişmek imkansıza yakın. Bu tür olaylarda genellikle geliştirici ekibinden birinin veri sızdırmasından ibaret oluyor durum.

Yüksek güvenlik gerektiren durumalarda da versiyon kontrol sistemleriyle iş bölümü yapılır. Veritabanına tek erişim çekirdek algoritmaya verilir ve o algoritmaya onay ekibinin gözünden kaçabilecek bir arka kapı eklemek imkansıza yakındır bu versiyon kontrol sisteminin okumayı ciddi oranda kolaylaştırması sayesinde.

Yani bu tür sistemlerde veritabanına direkt erişimi ekibin yöneticisi dahi sağlayamaz.

Uzun lafın kısası ben E-Devlet’e ve onun güçlü uygulamalarına (Nüfus, SGK) sızılabileceğine inanmıyorum. Ekipte hain olsa bile. Tabi güçlü olmayan bazı uygulamalar için durum değişebilir fakat onlarda da sınırlı sayıda sınırlı verinin sızıntısı mümkün olabilir.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
FQK8Eg_XEAwF7M8.jpg
FQK8EgyWYAcqtjV.jpg

Fotoşopun kıralını yapmış ama imzayı değiştirmeyi unutmuşlar, vatandaşda yiyor bunları, yazık...!

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
Tımarhanede bu hafta...
Her hafta felaket haberi almaktan gına geldim.

haskaloglu kendi ipini çekmiş bulunmakta
hacker bana gönderdiği kimlik bilgilerim diye
fiziksel kimlik kartının fotoğrafla çekilmiş halini paylaştı.!!!!
kimlik çerçevesine bitim yerine dikkat edin zemin üzerine konularak
foto çekilmiş
tarama işleminde böyle olmaz.

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Hocam ben görmedim Hakan Fidan paylaşımında imza kısmının açık olduğunu,baktım halen kapalı. Siz emin misiniz bunu paylaştığına? Gazetecileri içeri atarak neyi çözeceksiniz? Adam bana bir örgüt ulaştı diyor,normal olan o örgütü bulmak siz bunu ortaya çıkaran gazeteciyi içeri atardım diyorsunuz. İyiki yetki sizde değilmiş :)
Kişinin Twitter hesabında resim mevcut,sıkıntı şurada bir gazeteciysen önce neyin ne olduğuna iyice bakacaksın,Zaloğlu Rüstem gibi ortaya çıkıverirsen böyle yanlışını yakalarlar.Bu adamın ben provokasyon yapma niyetinde olmadığını nereden bileyim?Resmen toplumu kargaşaya sürüklüyor...
Eğer 2 aynı imzalı fotoğrafı ''bilgilerimi çaldılaaar,amaaan'' diyerek ortaya atıyorsa ben o adamdan şüphelenirim.Bir gazeteci nasıl olurda attığı resmin sağına soluna bakmaz??Örgüt bir buna mı ulaştı yani herkes dururken?
Böyle gazetecilik olmaz bunlara gaztenekecilik denir.Dolayısıyla gaztenekeciler gibi davrananları içeri atmakta bir sıkıntı yok :)

Geçen Galatasaray Genel Kurulunu dinliyordum 18-22 yaşları arasında bir üye çıkıp ''Galatasaray Liseli olduğumuz için bizim bilgilerimizi çaldılar,sevgilim yurt dışına taşındı,ailem tehdit ediliyor,bomba ile tehdit edildim,arkadaşlarım okulunu değiştirdi,ben evden çıkamıyorum'' gibi sözler söylemişti baya dalgası geçilmişti utanmasa kürsüde ''evime Nükleer Bomba da atacaklar'' diyecek diye.
Bu İbrahim Haskoloğlunun yaptığı da böyle,sorsan öldürecekler,biçecekler,bilgilerini çaldılar,evini basacaklar,tüm mallarını alacaklar,şöyle böyle...

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Öncelikle şuna bir açıklık getirilmesi lazım. Gazeteciler savaşta bile dokunulmazlardır, yaptıkları haber nedeniyle hele hiç bir zaman içeri atılmamalıdırlar.

Haberin kaynağını göstermekle mükelleftirler, istihbarat ajanı veya teyitçi gibi iddia doğrulamak zorunda değiller. Mevcut durumda da kaynak gösterilmiş olduğuna göre haberci olarak görevini olması gerektiği gibi yapmıştır.

Buna basın özgürlüğü denir. Medeniyetin taşıyıcı karkaslarından en önemlisidir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt