Dubleks ev için sorunsuz modem tavsiyesi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Dublex 3 katlı ?.. Öyle bir yapı varsa ve bilmiyorsam cahilliğime verin lütfen.. dublex ama 3 katlı..
Cevap olarak değil yazacağım :)
Benim bir arkadaşımın evi dublex ,ama altta da bodrum var(dı) ve sadece girişi var(dı) ve dublex olarak geçiyor(du) ,sonra önden kocaman bir pencere açtırdı kapının yanına ,yan duvara da bir pencere açtırdı,içini 1+1 yaptırdı wc falan ,oldu 3 katlı (aslında dublex) ,şimdilerde kiraya vereceğim diyor ,bu arada kaçak değil,belgesini de aldı :)

P Çevrimdışı

pangirl

Yasaklı Üye
14 Ağu 2021
18
42
ÖNCELİKLE bu kadar güzel bilgileri alacağımı bilmiyordum cevap yazan TÜM ARKADAŞLARA çok teşekkür ederim. Saygılar...
Cevap olarak değil yazacağım :)
Benim bir arkadaşımın evi dublex ,ama altta da bodrum var(dı) ve sadece girişi var(dı) ve dublex olarak geçiyor(du) ,sonra önden kocaman bir pencere açtırdı kapının yanına ,yan duvara da bir pencere açtırdı,içini 1+1 yaptırdı wc falan ,oldu 3 katlı (aslında dublex) ,şimdilerde kiraya vereceğim diyor ,bu arada kaçak değil,belgesini de aldı :)
Dublex demek yanlış olmuş triblex diyorlar heralde. Ama alt kat aktif, sürekli bir kullanım olmayacak.

Priz ile ethernet sizin evin büyüklüğünde bir sistem için ağlatacak kadar üzebilir. Bu sinyal transfer tekniği hattan geçen akımla doğru orantılı olarak bozularak iletmekte. 200Mbps internetinizi evin başka bir prizinde 4Mbps olarak bile zor alırsınız.

3-4 tane uygun fiyatlı repeater ile desteklenmiş yüksek desibelli modemler tercih edilebilir. Ama bunu da sağlık açısından önermem.

Benim önerim en üst ve orta kat ortasına ethernet hattı vererek uygun fiyatlı wifi router kullanıp bahçeye yakın ana modemi zemin kata yerleştirmenizden yana olacak. Toplam maliyeti en uygun olan bu olur. Akıllı ev sistemleri kameralar haricinde pek bant kullanmaz ama yine de en azından 64 bağlantı desteği vaadi veren ana modem daha iyi olabilir.

Büyük ev büyük problem bu konuda. Muhtemelen evinizin güvenlik işiyle ilgilenen bir firma vardır. Tesisat dahil olarak gereken planlamayla fazla fiyat farkı olmadan onlara yaptırabilirsiniz. Belki çatı omzuna dış mekan yayıncısıyla tüm eve yayın yapmak gibi elektriği biraz fazla tüketse de çok verimli çalışacak bir öneride bulunabilir.
Cevabınız için çok teşekkürler. Sağlık konusu çok önemli. Orta kata modem. O modemden üst ve alt kata ethernet hattı ile router koymak mantıklı geldi. Peki bu sistem akıllı evdeki tüm bağlantıları kaldırır mı? Sistemler birbirini engeller mi eskiden IP çakıştı filan diyorduk o tarz sorunlar olur mu sizce?

Motorlu panjur kumandaları, elektirikli prizler, iç alarm sistemleri, hareket sensörleri, IP kamera vs. gibi bağlantılar olacak.
Evin şeklini , yapısını vb bilmeden biraz zor ama fikir vermeye çalışayım. Yüksek güçlü cihaz yercih edebilirsiniz. Lakin sinyal gücü yükseldikçe sinyal dağılımı küreselden dar hüzmeye dönüşmeye başlıyor. Bu durumda da bir alanda çok iyi sinyal alırken hemen yakınında çok zayıf olabilir.

Akıllı ev falan dediniz de, evde ethernet kablolaması var mı? Var ise router’a iki access point bağlayıp uygun yerlere koyabilir ve kapsama alanını ayarlayabilirsiniz. Mesh destekli sistemler alırsanız tıpkı cep telefonu gibi bir cihazdan diğerine kesintisiz aktarım olabilir.

çok fazla cihaz olacak ise 3x3, hatta 4x4 mu-mimo ve beamforming destekleyen cihazlar doğru seçim olur.

Deneme-yanılma durumu olabilir, başıma geldi. Amazon’un kendisinden alın rahat edin.
Cevabınız için çok teşekkürler. Evin şekli "U" şeklinde.
Sanırım sizin de tavsiyeniz "modemden üst ve alt kata ethernet hattı ile router koymak" şeklinde sanırım. Kablolamada sorun yok.
Mesh destekli cihazlar ve. bu dediğiniz yöntem arasında performans olarak sıkıntı olur mu? Akıllı ev sistemi olayı ve sağlık en önemli şey tabi kıyaslamada.
(Motorlu panjur kumandaları, elektirikli prizler, iç alarm sistemleri, hareket sensörleri, IP kamera vs. gibi bağlantılar olacak.)

modemle veya priz ile olmaz o hocam. sektörden emekli olmadan önce bu işi yapıyordum. zemin kata ve çatı katına aşağıdaki aletten al.
biliyorum pahalı ama paraya kıymak lazım. alet piyasanın en iyilerinden. yoksa çok sorun yaşarsınız.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

kusura bakma hocam, farketmemişim. ben de aynı ürünü önermişim.
Cevabınız için çok teşekkürler. Bu ürün mü yoksa router mı sizce?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Modemi 2.kat merkeze konumla sonra 1-3 katlarda çekim testi yap duruma göre aksiyon al

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38

hocam routerin amacı, iç network ile dış networkü konuşturmak. sokak ağzıyla interneti paylaştırmaya yarar.
linkini paylaştığım cihaz ise bir erişim noktası. tek amacı kablolu networkü kablosuza çevirmek ve bu işi en iyi yapanlardan biri. bu cihazı kullanırken neredeyse kusursuz bir hızla ve ping süresiyle bağlanırsınız fakat her cihaza modemden cat5 kablo çekilmesi gerekiyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Profesyonel bir çözüm istiyorsanız, Tam bir F/P ürünü.

modemle veya priz ile olmaz o hocam. sektörden emekli olmadan önce bu işi yapıyordum. zemin kata ve çatı katına aşağıdaki aletten al.
biliyorum pahalı ama paraya kıymak lazım. alet piyasanın en iyilerinden. yoksa çok sorun yaşarsınız.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

kusura bakma hocam, farketmemişim. ben de aynı ürünü önermişim.
200 TL masrafı var 1000 TL lik pro ürün tavsiyesi triblex olunca 1000'lik pro hemde 2 tane yakışır :kiskis

2 Tane TP-LINK TL-WA854RE alman yeterli olacaktır

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Valla arkadaşa önerilen yöntemler daha pahalı bence ve kesin sorununu çözecek bir yöntemde yok. Vodafone Redbox ayda 119 TL, onca ekipman alana kadar ayda 119 TL verir rahatına bakar.
200 gb kotalı 10-12 hız sınırsızı 160 TL taahhüt beğenmezsen fena öper vodafone
Aşağı yukarı redbox taşıyacak menzil genişletici en iyi çözüm olur

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
200 TL masrafı var 1000 TL lik pro ürün tavsiyesi triblex olunca 1000'lik pro hemde 2 tane yakışır :kiskis

2 Tane TP-LINK TL-WA854RE alman yeterli olacaktır

hahaha, tplink range extenderi evde kapı çarpmasın diye araya sıkıştırıyorum. başka bir işe yaramıyor çünkü :haha

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
200 gb kotalı 10-12 hız sınırsızı 160 TL taahhüt beğenmezsen fena öper vodafone
Aşağı yukarı redbox taşıyacak menzil genişletici en iyi çözüm olur
200gb kotalı olan 160 tl değil aylık 119 tl, sabit bir hızda yok bulunduğun yerde en yüksek ne alabiliyorsan onu alıyorsun. Beğenmezsen 1 ay cayma hakkın var, 1 ay kullan beğenmedin cezasız git cihazı iade et.

Taahhüt ilk 12 ay 119 tl, diğer 12 ay 139 tl. İlk 12 ay dolunca diğer 12 ayı kullanmak istemezsen yine cezasız iptal edebiliyorsun.

Aşağı yukarı redbox taşımak pek zahmetli bir iş değil, alt tarafı bir tane fiş takıyorsun prize, kablo yok, ek bağlantı yok, sadece bir tane fiş.

Menzil genişletici her yerde stabil çalışan bir yöntem değil, heleki bulunduğu yerde alt yapı iyi değilse, aldığı hız düşük ise menzil genişletici ile büyük sıkıntı yaşar.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
ÖNCELİKLE bu kadar güzel bilgileri alacağımı bilmiyordum cevap yazan TÜM ARKADAŞLARA çok teşekkür ederim. Saygılar...

Dublex demek yanlış olmuş triblex diyorlar heralde. Ama alt kat aktif, sürekli bir kullanım olmayacak.

Cevabınız için çok teşekkürler. Sağlık konusu çok önemli. Orta kata modem. O modemden üst ve alt kata ethernet hattı ile router koymak mantıklı geldi. Peki bu sistem akıllı evdeki tüm bağlantıları kaldırır mı? Sistemler birbirini engeller mi eskiden IP çakıştı filan diyorduk o tarz sorunlar olur mu sizce?

Motorlu panjur kumandaları, elektirikli prizler, iç alarm sistemleri, hareket sensörleri, IP kamera vs. gibi bağlantılar olacak.

Cevabınız için çok teşekkürler. Evin şekli "U" şeklinde.
Sanırım sizin de tavsiyeniz "modemden üst ve alt kata ethernet hattı ile router koymak" şeklinde sanırım. Kablolamada sorun yok.
Mesh destekli cihazlar ve. bu dediğiniz yöntem arasında performans olarak sıkıntı olur mu? Akıllı ev sistemi olayı ve sağlık en önemli şey tabi kıyaslamada.
(Motorlu panjur kumandaları, elektirikli prizler, iç alarm sistemleri, hareket sensörleri, IP kamera vs. gibi bağlantılar olacak.)

Madem evde ethernet kablo hattı mevcut, kendi adıma şöyle bir çözümü kovalardım.

Kablolu uygun olan her ortamda kablosuzdan daha iyidir. Zira kablosuz ortam sınırsız değildir, paylaşımlıdır ve dış etkiye açıktır. Eve gelen interneti ethernet üzerinden dağıtırdım. Uygun noktalara 802.11r destekli mesh cihazları erişim noktası olarak koyardım. Yalnız birbirlerine havadan değil kablodan bağlardım. 802.11r'nin (seamless roaming deniyor) faydası bir erişim noktasından diğerine kesintisiz aktarım sağlaması. Hareket halinde telefon ile konuşurken bir baz istasyonundan diğerine kesintisiz geçiş gibi bir durum. Kullanılan cihaz o an eriştiği en yüksek sinyal gücü olan noktaya kesintisiz bağlanabilir.

Bütçe sorun değilse 802.11ax, mu-mimo ve beamforming destekli cihazlar kullanırdım. Uç alanlardaki sinyal yetersizliğine çok faydası oluyor.

Fiyat performans oranı iyi cihazlar olarak Mercusys modellerine bakabilirsiniz. Evimde MR50G (8021.11ac) kullanıyorum, son derece memnunum.

Bu arada, beamforming 802.11ac cihazlarda sadece download, Ax destekli cihazlarda ise her iki yönde de çalışıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt