DTS Lisanslı Tv Box Tavsiyesi

C Çevrimdışı

Cole Trickle

Yeni Üye
15 Mar 2023
10
55
C Cole Trickle, sadays bu işte ustadır, kendisini DH'deki MDR-HW 700 DS konusundan tanıyorum.

Siz kendisine eksik bilgi vermişsiniz gibi geldi bana. Sadece DTS dediğiniz için, kendisi DTS True HD gibi kayıpsız format anlamış olabilir. Dolby Digital ve DTS 5.1 için optik ses çıkışı yeterli, hdmi bölücü gerekmemesi lazım. Dolby atmos almak isteseydiniz o zaman hdmi splitter gerekebilirdi, Hdfury Vertex 2 gibi.
audio.jpg

Bu konular harbiden karışık geliyor bana 🙂 Aslında sizin için en basit yol televizyonunuza başka bir media player yazılımı yükleyip denemek. Android olsa çok kolaydı, Tizen için var mı bilmiyorum. Sony XH90'ın kendi medya oynatıcısı çok kötüydü, doğru düzgün çalışmıyordu. Daha sonra Kodi Player indirip kurmuştum, hem sorunsuz oynatıyor hem de çok hızlı çalışıyor.

Onun dışında Umut Barış Umut Barış 'ın da dediği mantıklı, sese hiç dokunmadan avr'ye aktaracak, pass through özellikli bir box yeterli olması lazım.
Bence de Sadays üstad ya yanlış anladi, ya da ben tam anlatamadım. Tizen de maalesef bir medya player yok. Daha doğrusu sadece1 tane var ama o da pahalı.Ustelik benim dts sorunumu çözmüyor.O yüzden mecbur player alicam. Sadays üstad Zidoo dedi ama onun da sifirini satışta bulmak zor. Ancak yurtdisi. Bir de bu playerlar acaba optikten mesela dts-x i downgrade yapıp dts olarak gönderebiliyor mudur?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence de Sadays üstad ya yanlış anladi, ya da ben tam anlatamadım. Tizen de maalesef bir medya player yok. Daha doğrusu sadece1 tane var ama o da pahalı.Ustelik benim dts sorunumu çözmüyor.O yüzden mecbur player alicam. Sadays üstad Zidoo dedi ama onun da sifirini satışta bulmak zor. Ancak yurtdisi. Bir de bu playerlar acaba optikten mesela dts-x i downgrade yapıp dts olarak gönderebiliyor mudur?
Optikten zaten down yapar çünkü optiğin bant genişliği yeni formatlar için yetersiz.
O yüzden HDMI kullanılıyor.
Resim işleme önemli değil diyorsanız işinizi görecek bir box alın geçin.
Üst seviyeye çıktıkça fiyatlar saçmalamaya başlıyor çünkü.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,339
39
Buradaki bilgilere göre aklımı kurcalayan 2 tane şey var;
1- DTS-X'ten DTS'ye indirdi diyelim. Uzamsal ses dağılımı aynı mı olacak yoksa bozulacak mı ? DTS-X 11.2 kanal, DTS 5.1.

2- Chris Frost adlı arkadaş demiş ki; teknik olarak Dolby Atmos ses formatı optik çıkıştan geçecek şekilde downgrade edilebilir fakat yazılımsal engele takılırsınız. HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) yani Yüksek Bant Genişlikli Dijital İçerik Koruması buna engel olur, HDMI haricindeki hiçbir kablodan data geçişine izin vermez.

Maddiyat sorunu yoksa elinizdeki AVR'yi satıp HDMI 2.1 ve Earc destekli bir avr alın, optik ile uğraşmayın 😀

Veya benim gibi yapın; apartman ortamında istediğim gibi ses açamayacağım için, bu uzamsal sesi kulaklıklardan almaya çalışıyorum 😀 Apple TV + Airpods 3/Airpods Max. idare ediyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
1- DTS-X'ten DTS'ye indirdi diyelim. Uzamsal ses dağılımı aynı mı olacak yoksa bozulacak mı ? DTS-X 11.2 kanal, DTS 5.1.

2- Chris Frost adlı arkadaş demiş ki; teknik olarak Dolby Atmos ses formatı optik çıkıştan geçecek şekilde downgrade edilebilir fakat yazılımsal engele takılırsınız. HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) yani Yüksek Bant Genişlikli Dijital İçerik Koruması buna engel olur, HDMI haricindeki hiçbir kablodan data geçişine izin vermez.

Maddiyat sorunu yoksa elinizdeki AVR'yi satıp HDMI 2.1 ve Earc destekli bir avr alın, optik ile uğraşmayın 😀

Veya benim gibi yapın; apartman ortamında istediğim gibi ses açamayacağım için, bu uzamsal sesi kulaklıklardan almaya çalışıyorum 😀 Apple TV + Airpods 3/Airpods Max. idare ediyor.
AVR 3D ve HDMI destekli, ARC de destekliyor.

1451e6bb0def6b294.png

29404e791a7e6881b.png

C Çevrimdışı

Cole Trickle

Yeni Üye
15 Mar 2023
10
55
AVR HDMI destekliyorsa optik kablo ile uğraşmaya gerek yok derim. En başta optik kablo diye yazınca AVR'de hdmi yok diye düşündüm. C Cole Trickle Optik kablo ile bağlamak istemenizin bir sebebi var mı ?
Görüntüyü avr üzerinden geçirmeden direk TV ye göndermek için hdmi kullanıp, sesi de optikle avr ye göndereyim dedim. Bir de elimde bu isin atalarından wd media player vardi. Mesela denemek amacli onu hdmi üzerinden avr ye bağlayıp, oradan goruntuyu TV me bir turlu gönderemedim. O yüzden böyle bir çözüm düşündüm.

Dolby Atmosta sorun yok, çünkü TV onu destekliyor ve cozuyor. Sadece dts desteklemiyor.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,339
39
Görüntüyü avr üzerinden geçirmeden direk TV ye göndermek için hdmi kullanıp, sesi de optikle avr ye göndereyim dedim. Bir de elimde bu isin atalarından wd media player vardi. Mesela denemek amacli onu hdmi üzerinden avr ye bağlayıp, oradan goruntuyu TV me bir turlu gönderemedim. O yüzden böyle bir çözüm düşündüm.

Dolby Atmosta sorun yok, çünkü TV onu destekliyor ve cozuyor. Sadece dts desteklemiyor.
Anladım, garanti olması açısından hdmi + optik çıkışlı bir cihaz almanız daha iyi olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yani onun için sesten feragat etmeniz gerekiyor.
Optiğin bant genişliği HDMI'dan düşük.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,339
39
C Cole Trickle Tekrardan selamlar. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. Bana en mantıklı gelen cihazlar;
- Homatics Box Q (Hem optik hem de HDMI 2.1 çıkış var ve fiyat uygun)
- Mecool KM6 Deluxe (Güzel cihaz fakat biraz pahalı)
- Bir de G6 Max. diye bir cihaz var, nasıldır bilmiyorum.

Belki The_SreT The_SreT in bilgisi vardır, Homatics marka cihazlarla ilgili konusu vardı.

Reddit üzerinde aşağıdaki gibi konu açılmış, sertifikalı cihazların listesini yayınlamışlar. Optik çıkışı olmayan cihazların HDMI portuna optik dönüştürücü takarak kullanabilirsiniz demişler;

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,146
C Cole Trickle Tekrardan selamlar. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. Bana en mantıklı gelen cihazlar;
- Homatics Box Q (Hem optik hem de HDMI 2.1 çıkış var ve fiyat uygun)
- Mecool KM6 Deluxe (Güzel cihaz fakat biraz pahalı)
- Bir de G6 Max. diye bir cihaz var, nasıldır bilmiyorum.

Belki The_SreT The_SreT in bilgisi vardır, Homatics marka cihazlarla ilgili konusu vardı.

Reddit üzerinde aşağıdaki gibi konu açılmış, sertifikalı cihazların listesini yayınlamışlar. Optik çıkışı olmayan cihazların HDMI portuna optik dönüştürücü takarak kullanabilirsiniz demişler;

Bu ses işleri karmaşık mevzular, bir çok donanımın ve sertifikasının kullanılan tüm ekipmanlarda desteği olması gerekiyor. Birinde bir eksiklik varsa sıkıntı çıkıyor, bazı cihazlarda destek olmasına rağmen yazılımsal sıkıntılar çıkıyor. Yani işin içine girince çıkmak zor, yada ben çabuk pes ettim. Ben bi ara biraz araştırayım edeyim dedim gına geldi bana , o derece 😂

Mesela yukarıya koyduğun 3 Android Box tan sadece birinde ( HM Box Q ) Netflix ESN Sertifikası var, diğer iki cihazda yok. Daha kafadan o iki cihaz eleniyor. HM Box Q dan da tam verim alınır mı bilemem, dediğim gibi yazılımda çok önemli. Bu tür ekipmanlarımda olmadığından net birşey diyemiyorum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,339
39
Bu ses işleri karmaşık mevzular, bir çok donanımın ve sertifikasının kullanılan tüm ekipmanlarda desteği olması gerekiyor. Birinde bir eksiklik varsa sıkıntı çıkıyor, bazı cihazlarda destek olmasına rağmen yazılımsal sıkıntılar çıkıyor. Yani işin içine girince çıkmak zor, yada ben çabuk pes ettim. Ben bi ara biraz araştırayım edeyim dedim gına geldi bana , o derece 😂

Mesela yukarıya koyduğun 3 Android Box tan sadece birinde ( HM Box Q ) Netflix ESN Sertifikası var, diğer iki cihazda yok. Daha kafadan o iki cihaz eleniyor. HM Box Q dan da tam verim alınır mı bilemem, dediğim gibi yazılımda çok önemli. Bu tür ekipmanlarımda olmadığından net bir şey diyemiyorum.
Maalesef haklısınız. 4K Android Box diye yazıyor ama özelliklerine bakmak için detaylara girdiğinizde Netflix FHD çıkıyor örneğin. Kafa rahatlığı açısından Apple TV ve Nvidia Shield'den gayrısı yalan fakat arkadaşa optik çıkış gerekli 🙂

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,146
Maalesef haklısınız. 4K Android Box diye yazıyor ama özelliklerine bakmak için detaylara girdiğinizde Netflix FHD çıkıyor örneğin. Kafa rahatlığı açısından Apple TV ve Nvidia Shield'den gayrısı yalan fakat arkadaşa optik çıkış gerekli 🙂
Alternatif olarak bu cihazıda araştırablirsiniz 🙂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,339
39
Alternatif olarak bu cihazıda araştırablirsiniz 🙂

Bunda da optik çıkış varmış. Bana lazım değil ama konu sahibinin böyle bir cihaza ihtiyacı var. Sizce bir eksiği var mı bu modelin ?

Geri
Üst Alt