DiseqC motor - usals motor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
teraspy teraspy, emmi senin evden hurdacıya pek ekmek çıkmıyor sanırım :kiskis
İnan çıkmıyor ,köye gelmeden önce ,epromlarını söktüğüm bazı uydu alıcıları vardı ,torbaya koydum ,evden çıktım(elektronik hurdalığa verecektim) ,baktım çöpten kağıt toplayan var ,gittim torbayı verdim ,açtı baktı ,bunları sen mi söktün dedi ,evet dedim,çöp olmuş bunlar diyerek almadı iyimi :)
Bende götürdüm hurdalığa verdim torbayı :)

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Teşekkür ederim ,bugün transistörü değiştirdim ,çalıştı ,ama civataların 2 si kırılınca ,birini delerek çıkarttım ama diğerini mutlaka kaynak yapmam lazım ,bugün yağmur felaketti maşallah ,yarın umarım toplar tekrar takarım :ok

Yaptım yaptım,yapmazmıyım :) bendeki motorda ledin hemen yanında ,ama sıkıntı reset ile alakalı değildi sevgili metin1975 :ok

Bana anahtarı ver ,bırak yemeği bile işim bitince yerim koray ,dün gece 01 de çözdüm olayı ,ama o saattan sonra yemek yemedim tabii :)

İnan bugün hem transistör hemde kırık civatayı çıkartmak için gittim o yağmurda ,birisi "bende yok o transistörden" dedi, diğeri "çok yoğunum,yarın gel" dedi sevgili sidar2000 :)

Teşekkür ederim ,çalıştı çok şükür sevgili akrep2018:ok

Apartmana merkezi sistemi kurunca ,motorlu çanağımı köye kurmuştum sevgili commigere :)
O Saatte Yarım ekmek Somon ekmek içinede Torku çokokrem +çay gömecen uyuycan :haha1:haha1:haha1:haha1:haha1:haha1:haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Dün gündüz işlerimi bitirdim ,fazla da iş yapamadım çünkü neredeyse sel götürdü buraları(hanımı aradım,burada yağmur yok demişti o saatlerde) .Akşam yine atıştırınca bugü,yine ne bıraktım çanağı monte etmeyi ,tepeye çıktım bari kabloları da ayarlıyayım güzel olsun dedim ,o sırada bir komşu traktörle geçerken korna çaldı ,kolay gelsin dedikten sonra "bende bir çanak var ,zamanında almıştım ,sağır dendi ,kullanmıyorum,dönüşte vereyim istersen,belki lazım olur" dedi,neyse dönüşte getirdi bıraktı ,baya eski ,ama temiz anten ,bir de ölçtüm 105lik ,bendeki 80lik idi,neyse önce kendi antenimi takıp motoru ayarlardım ,İzmir için sıfır uydusu 26 derece ama yayın gelmeyince 23.5 ayarlayıp ,hafifçe sola çevirdim(lat 45.7 derece) ,sonra tek tek uydu açılarını kaydettim tekrar ,çünkü reset atınca hepsi uçtu gitti motordan :)
Sonra komşunun verdiği çanağı taktım ,80likte 90 olan sinyal bunda 58,şaşırdım sağır demiş o zaman çanak antenci,komşu tekrar geçerken (adını bilmiyorum inanın,sormak da aklıma gelmedi ,saman taşıyordu hayvanlarına ,aslında tanımıyordum da ),durdurdum sordum ,neden buna sağır dedi dedim,sinyalleri az gösteriyormuş sanırım ,geçmiş zaman oldu dedi ,biraz muhabbet ettik (2 metre mesafeyi korudum yani).Bari kendi çanağımı tekrar takayım diye düşündüm ,bu arada tv açık,tam karşımda ,bir ara lnbyi sökmek için lnb demirini tuttuğumda sinyal 65 oldu birden ,şaşırdım bırakınca 58 döndü yine,demiri elledim ve
hafif yukarı kaldırdım 0 oldu ,aşağı indirdim 75 oldu , bu arada bir elimle de çanağın üsttünden tutuyorum ,ki çanak da oynamasın aşağı yukarı diye.
Sonra lnb demirini tutan iki teli söktüm,lnb demiri ,boşta kaldı ,elimle aşağı indirdim hafifçe ,90 oldu ,biraz daha derken sonunda 94te görünce ,sağ demiri taktım vidasına,solu takmadım 75 düştü,solu lnb demirinin farklı yerlerinde harddisk mıknatısıyla tutturarak ,94 sinyali yakaladığım yerden akıllı vida ile tutturdum ,süper oldu,Daha önceleri 80lik çanakla 65-68 olan sinyaller birden 80-93 arasında gelmeye başladı ,kısıtlı alanım nedeniyle şimdilik 14 uydu alıyorum :)
Şunu da belirteyim :)
Komşum son geçişinde durdurdum yine ve çanağının sağır olmadığını ,sadece ayarsız monte olduğunu ,artık güzel gösterdiğini isterse alabileceğini söyledim,bana "ben onu çoktan atacaktım sana kısmetmiş ,güle güle kullan dedi.
Yorgunluktan foto çekemedim ,yarın unutmazsam eklerim yaptığım değişikliği :ok

Necati_Simsek Çevrimdışı

Necati_Simsek 

Süper Üye
29 Ağu 2018
553
55
Dün gündüz işlerimi bitirdim ,fazla da iş yapamadım çünkü neredeyse sel götürdü buraları(hanımı aradım,burada yağmur yok demişti o saatlerde) .Akşam yine atıştırınca bugü,yine ne bıraktım çanağı monte etmeyi ,tepeye çıktım bari kabloları da ayarlıyayım güzel olsun dedim ,o sırada bir komşu traktörle geçerken korna çaldı ,kolay gelsin dedikten sonra "bende bir çanak var ,zamanında almıştım ,sağır dendi ,kullanmıyorum,dönüşte vereyim istersen,belki lazım olur" dedi,neyse dönüşte getirdi bıraktı ,baya eski ,ama temiz anten ,bir de ölçtüm 105lik ,bendeki 80lik idi,neyse önce kendi antenimi takıp motoru ayarlardım ,İzmir için sıfır uydusu 26 derece ama yayın gelmeyince 23.5 ayarlayıp ,hafifçe sola çevirdim(lat 45.7 derece) ,sonra tek tek uydu açılarını kaydettim tekrar ,çünkü reset atınca hepsi uçtu gitti motordan :)
Sonra komşunun verdiği çanağı taktım ,80likte 90 olan sinyal bunda 58,şaşırdım sağır demiş o zaman çanak antenci,komşu tekrar geçerken (adını bilmiyorum inanın,sormak da aklıma gelmedi ,saman taşıyordu hayvanlarına ,aslında tanımıyordum da ),durdurdum sordum ,neden buna sağır dedi dedim,sinyalleri az gösteriyormuş sanırım ,geçmiş zaman oldu dedi ,biraz muhabbet ettik (2 metre mesafeyi korudum yani).Bari kendi çanağımı tekrar takayım diye düşündüm ,bu arada tv açık,tam karşımda ,bir ara lnbyi sökmek için lnb demirini tuttuğumda sinyal 65 oldu birden ,şaşırdım bırakınca 58 döndü yine,demiri elledim ve
hafif yukarı kaldırdım 0 oldu ,aşağı indirdim 75 oldu , bu arada bir elimle de çanağın üsttünden tutuyorum ,ki çanak da oynamasın aşağı yukarı diye.
Sonra lnb demirini tutan iki teli söktüm,lnb demiri ,boşta kaldı ,elimle aşağı indirdim hafifçe ,90 oldu ,biraz daha derken sonunda 94te görünce ,sağ demiri taktım vidasına,solu takmadım 75 düştü,solu lnb demirinin farklı yerlerinde harddisk mıknatısıyla tutturarak ,94 sinyali yakaladığım yerden akıllı vida ile tutturdum ,süper oldu,Daha önceleri 80lik çanakla 65-68 olan sinyaller birden 80-93 arasında gelmeye başladı ,kısıtlı alanım nedeniyle şimdilik 14 uydu alıyorum :)
Şunu da belirteyim :)
Komşum son geçişinde durdurdum yine ve çanağının sağır olmadığını ,sadece ayarsız monte olduğunu ,artık güzel gösterdiğini isterse alabileceğini söyledim,bana "ben onu çoktan atacaktım sana kısmetmiş ,güle güle kullan dedi.
Yorgunluktan foto çekemedim ,yarın unutmazsam eklerim yaptığım değişikliği :ok
Güle güle kullan emmi bende de 180cm'lik mega anten var motorlu,

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
ben o örümceği merak ettim .. birkaç fotoyu o da haketmişti :) nasıl bir örümcekmiş de öyle motoru kitlemiş ..
İşin aslı önce "motor bozuldu" düşüncesi ile temizledim plaketi,ölçmeme gerek kalmadan transistörün bozulduğunu anladım ,söküp yenisini takınca aklıma geldi "şunu yazayım foruma ,başına gelen olur" dedim ,ama her şey bitince aklıma geldiği için foto almak hiç aklıma gerlmedi inan ,yoksa örümcekli foto çekerdim ,ama ilginç olan bugün hurdaların içinde bir uydu alıcısı buldum ,hemen söktüm ,baktım onda da vardı örümcek ,genelde yuva yapıyorlar böyle yerlere, ama uydudaki örümcek yaşıyordu ,sanırım motora led yerinden girmiş ,deliği gömlek yakası plastiği ile yapıştırıp kapattım ,şimdi süper sessiz oldı ,gres ile yağlayınca :ok

EK:
Bu arada motor kilitlenmedi,en sona dayandı ,diğer yerdeki malzeme bozulunca da geri gelemedi :ok

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Bende sabit 2 çanak 4 uydu var,biri Türksat'a ayarlı,diğeri merkez 13 Hotbird,aparatla 19 Astra,0,1 Thor'a ayarlı.Uydu ciahazım Next machina 3d süper.İnternetten bulduğum 24 veya 48 saatlık free cccam serverle bir sürü şifreli kanalları,özellikle maç yayınlarını izliyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bahsettiğim ,şans eseri olayı çözdüğüm anten :)
Kırmızı noktalara dikkat ,aşağıda olan çubuk ,sinyalin en üst olduğu yer,akıllı vida attım oraya :ok

foruma-1.jpg

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Normalde şansım yaver gitmeseydi ,bu anten hurdacıya gidecekti ,çok yoruldum ,bir yandan tarla bir yandan ayar ,aslında boyamak istedim ama bakalım :)
Valla zor olmuş Bence ÇİN Atasözünü dinle Çalışıyorsa elleme Şansının yaver gitmesi iyi olmuş demekki o günü sevabın çok olmuş :gul:gul:gul:haha1:haha1

suleyman_23 Çevrimdışı

suleyman_23

Yeni Üye
11 Ocak 2021
21
34
Aynı sorun bende de mevcut ama vidalar bayağı yapışmış sökmek isterken kafaları sıyırdı nasıl sökeceğimi bilemiyorum teraspy teraspy

3DC32EFE-2241-4F77-BAE5-47F8C277C8D8.jpg

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt