Digiturk Maç Yayınında Takılma Sorunu

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
santral bağlantı led ışığının yanması digi kutu ile santral bağlantısında sorun olmadığını iletişim olduğunu gösterir
Ama kaliteli sinyal aldığını göstermez santralin ordan direk lnb den ölçmek lazım ince ayar gerekebilir
santral çok dağınık kablo renkleri ekler vs eski sistem gibi duruyor yönetici ile iletişim kurun merkezi sistem bir kontrol edilsin baktırsın ona

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Kafamda yüz tane ihtimal dolaşıyor :)
Bir çanak, yönelimi, LNB'nin dönüklük açısı, ilgili kanalın frekansının atmosferik durumla etkileşmesi, hatta uydunun ilgili transponderinin gücü gibi bir çok parametre var bir kanalın iyi diğerinin kötü olmasına sebep olacak.
Siz başka alıcıda denediğinizde, Lig TV'den görüntü alamayabilirsiniz ama, sinyal seviyesi ve sinyal/gürültü oranı (SNR) değerlerini diğer kanallarla kıyaslayabilirsiniz. Bu arada şuna dikkat: Her cihazın sinyal değerleri kendine göredir. Dolayısı ile "şu cihazda 5 bunda 10 çıkıyor" gibi bir karşılaştırma yapmayın, "şu kanalda 5 bu kanalda 10" gibi karşılaştırma yapın.
Dediğim test şu:
Önce normal uydu alıcısından belli başlı kanalların sinyal ve SNR değerlerine bakın. (burada daha önemli olan SNR'dir) Sonra o alıcıya EUTELSAT klablosunu takın ve buradaki kanalların SNR lerine bakın. Eğer diğeri ile benzer değerler ise, kablonuzda çanağınızda, LNB ve santralinizde sorun olmadığını düşünmek durumundayız. Ama normal uydu alıcınız, Türksat çanağından gelen kanallara daha yüksek, Eutelsat kanalından gelen kanallara daha düşük SNR değerleri veriyorsa, sizin tesisatınızla ilgili olduğunu düşünmeliyiz.
Şimdi size bir kaç şey daha söyleyeceğim kafanız daha da bulanacak :)

Ben abonelik sözleşmesi yapmak için bayiye gittiğimde; bu akşam maç var sizi mağdur etmeyelim, kutuyu kurup size verelim, siz eve gidince direkt takıp izleyin dediler. Biz de tamam deyip sevinerek eve gittik. Ben zannettimki kablonetin uydu alıcısına bağlı olan kabloyu çıkarıp digitürk kutusuna takınca olay çözülecek. Ama öyle değilmiş, kablonetin sistemi farklıymış :) Daha sonra diğer odadaki merkezi sistem uydu anahtarından kablo çekip digitürk kutusuna bağladım. O akşam görüntü aldık fakat maç yayınında takılma oldu.

Daha sonra ben kutuya hiç dokunmadan eutelsat kurulumu yaptım ve sorunsuz şekilde 1 hafta daha kullandık. Fakat şimdi ne zaman eutelsat kurmaya kalksam kanal bulamıyor ve direkt bu mesaj geliyor ekrana;

hata_mesaji.jpg

Eski uydu alıcımın ayarlarına girdiğimde de Aktif-HD yazması gereken yerde Aktif-SD yazıyordu. Bu benim aklıma direkt olarak digitürk kaynaklı sinyal sorununu getirdi. Çünkü bir önceki digitürk turksat aboneliğimde sık sık HD kanallar kendi kendine kayboluyor, ayarlarda Aktif-SD gözüküyordu. Durumun düzelmesi için müşteri hizmetlerini telefon edip sinyal göndermelesini talep ediyordunuz. Şansınız varsa telefonu açan kişi bu durumdan haberdar olup HD sinyali atıyordu ve kurulum yaptığınızda HD kanallar geri geliyordu.

Eski_kutu.jpg

santral bağlantı led ışığının yanması digi kutu ile santral bağlantısında sorun olmadığını iletişim olduğunu gösterir
Ama kaliteli sinyal aldığını göstermez santralin ordan direk lnb den ölçmek lazım ince ayar gerekebilir
santral çok dağınık kablo renkleri ekler vs eski sistem gibi duruyor yönetici ile iletişim kurun merkezi sistem bir kontrol edilsin baktırsın ona
Evet hocam, üstteki kutu kablonet'e ait, geçen yıl takıldı. Binaya kablonet gelmeden önce sadece alttaki kutu vardı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Ben abonelik sözleşmesi yapmak için bayiye gittiğimde; bu akşam maç var sizi mağdur etmeyelim, kutuyu kurup size verelim, siz eve gidince direkt takıp izleyin dediler. Biz de tamam deyip sevinerek eve gittik. Ben zannettimki kablonetin uydu alıcısına bağlı olan kabloyu çıkarıp digitürk kutusuna takınca olay çözülecek. Ama öyle değilmiş, kablonetin sistemi farklıymış :) Daha sonra diğer odadaki merkezi sistem uydu anahtarından kablo çekip digitürk kutusuna bağladım. O akşam görüntü aldık fakat maç yayınında takılma oldu.

Daha sonra ben kutuya hiç dokunmadan eutelsat kurulumu yaptım ve sorunsuz şekilde 1 hafta daha kullandık. Fakat şimdi ne zaman eutelsat kurmaya kalksam kanal bulamıyor ve direkt bu mesaj geliyor ekrana;

hata_mesaji.jpg

Eski uydu alıcımın ayarlarına girdiğimde de Aktif-HD yazması gereken yerde Aktif-SD yazıyordu. Bu benim aklıma direkt olarak digitürk kaynaklı sinyal sorununu getirdi. Çünkü bir önceki digitürk turksat aboneliğimde sık sık HD kanallar kendi kendine kayboluyor, ayarlarda Aktif-SD gözüküyordu. Durumun düzelmesi için müşteri hizmetlerini telefon edip sinyal göndermelesini talep ediyordunuz. Şansınız varsa telefonu açan kişi bu durumdan haberdar olup HD sinyali atıyordu ve kurulum yaptığınızda HD kanallar geri geliyordu.

Eski_kutu.jpg

Evet hocam, üstteki kutu kablonet'e ait, geçen yıl takıldı. Binaya kablonet gelmeden önce sadece alttaki kutu vardı.
Vestel uydu alıcı receiver kalitesi berbat ilk falso burdan birde digitürk paralı olduğu için herkes kullanmıyor
Çanakta kayma oynama olmuş olabilir farkına varılmamıştır çanak ayarı lazımdır belki bunlara bakmak lazım
İkinci el ucuz yollu digi kutu satılıyor nette mümkünse ikinci el düzgün cihaz alın derim
o yükselticiyi çek direk bağlantı yap yükseltici sağlıklı değil tavsiye edilmez

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Sanki DT sinyal problemi gibi görünüyor,80-90 aldatır,iyi bir ayar çekmek lazım,kablodan değildir büyük ihtimalle ,biz de apartmanda aynı markayı kullanıyoruz santral olarak,9 katlı apartman,en alttaki komşum maç hastası,sıkıntı olsa direk bana gelip söylerdi "çanak bozuk abi"diye.Adaptör dikkatimi çekti ,orjinal adaptörü mü acaba,2A adaptör olmalı ,orjinal değilse.
Sende eskiden tek çanakta da yaptığına göre tam olaraak diyemesem de kesin çanak ayarı bozuk merkezi sistemde ,tabii bu arada merkezi sistemin çanak boyu da önemli ,1.20liği tercih ederim merkezi sistemde ki ben 4dünü de 1.20 taktırdım(4 uydu var bizde 42-46-19 ve 7).

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Dostlar tartışmaya gerek yok, yok yere kırmayalım birbirimizi.

Katkılarınız için hepinize teşekkür ederim. Süperlig başlar başlamaz yayını tekrar test edeceğim. Sonucu yine buradan sizlerle paylaşırım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kafamda yüz tane ihtimal dolaşıyor :)
Bir çanak, yönelimi, LNB'nin dönüklük açısı, ilgili kanalın frekansının atmosferik durumla etkileşmesi, hatta uydunun ilgili transponderinin gücü gibi bir çok parametre var bir kanalın iyi diğerinin kötü olmasına sebep olacak.
Siz başka alıcıda denediğinizde, Lig TV'den görüntü alamayabilirsiniz ama, sinyal seviyesi ve sinyal/gürültü oranı (SNR) değerlerini diğer kanallarla kıyaslayabilirsiniz. Bu arada şuna dikkat: Her cihazın sinyal değerleri kendine göredir. Dolayısı ile "şu cihazda 5 bunda 10 çıkıyor" gibi bir karşılaştırma yapmayın, "şu kanalda 5 bu kanalda 10" gibi karşılaştırma yapın.
Dediğim test şu:
Önce normal uydu alıcısından belli başlı kanalların sinyal ve SNR değerlerine bakın. (burada daha önemli olan SNR'dir) Sonra o alıcıya EUTELSAT klablosunu takın ve buradaki kanalların SNR lerine bakın. Eğer diğeri ile benzer değerler ise, kablonuzda çanağınızda, LNB ve santralinizde sorun olmadığını düşünmek durumundayız. Ama normal uydu alıcınız, Türksat çanağından gelen kanallara daha yüksek, Eutelsat kanalından gelen kanallara daha düşük SNR değerleri veriyorsa, sorunun sizin tesisatınızla ilgili olduğunu düşünmeliyiz.
Üstat, Bilgiye boğmuşsun eline sağlık :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

hata_mesaji.jpg
Eutelsat sinyali yok gelmiyor o neden ile eutelsat kurulumu yapamıyorsunuz
Diğer odadan ek yapmışsınız yapılan ekler kablo kalitesini düşürür yapılan ekte sorun olabilir
Kablo kalitesi düşerse sinyali etkiler çok fazla ek varsa sinyal kalitesi düşer
Buda görüntüde donmalara neden olur tavsiyem internetten RG6 U6 100 mt anten kablosu almanız
Kabloyu kendiniz alırsanız ucuza gelir kablo fiyatı markaya göre 130-160 TL arası değişmekte
Çanak ayarı kablo değişimi için gelen usta 50-80 , TL arası alır toplam 200-250 TL masrafınız olur
Binalarda anten kablosu kangal boru içerisinden geçer gelen usta yeni kabloyu yukarıdan eski kablo ile birbirine ek yapacak aşağıdan siz çıkıştan yavaş yavaş çekeceksiniz kablo değişimi sağlanmış olur
Kabloyu aşağıda çıkışta sonlandırmayın kesmeyin madem tv niz başka odada oraya kadar ek olmadan götürün
Kabloyu digi kutuda sonlandırın son olarak merkezi sistemdeki eutelsat çanağına ayar çekilecek
Santral kablo bağlantıları yapılacak kontrol edilecek son olarak Tv başında yapılan son kontrolden sonra iyi seyirler...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Eutelsat sinyali yok gelmiyor o neden ile eutelsat kurulumu yapamıyorsunuz
Diğer odadan ek yapmışsınız yapılan ekler kablo kalitesini düşürür yapılan ekte sorun olabilir
Kablo kalitesi düşerse sinyali etkiler çok fazla ek varsa sinyal kalitesi düşer
Buda görüntüde donmalara neden olur tavsiyem internetten RG6 U6 100 mt anten kablosu almanız
Kabloyu kendiniz alırsanız ucuza gelir kablo fiyatı markaya göre 130-160 TL arası değişmekte
Çanak ayarı kablo değişimi için gelen usta 50-80 , TL arası alır toplam 200-250 TL masrafınız olur
Binalarda anten kablosu kangal boru içerisinden geçer gelen usta yeni kabloyu yukarıdan eski kablo ile birbirine ek yapacak aşağıdan siz çıkıştan yavaş yavaş çekeceksiniz kablo değişimi sağlanmış olur
Kabloyu aşağıda çıkışta sonlandırmayın kesmeyin madem tv niz başka odada oraya kadar ek olmadan götürün
Kabloyu digi kutuda sonlandırın son olarak merkezi sistemdeki eutelsat çanağına ayar çekilecek
Santral kablo bağlantıları yapılacak kontrol edilecek son olarak Tv başında yapılan son kontrolden sonra iyi seyirler...
Digitürk servisi gelip kontrol etti, elinde cihaz ile sinyal ölçümü yaptılar. Odadan çektiğim kabloda sıkıntı olmadığını söyledi. Hem duvardaki anahtardan ölçüm yaptı, hem de kablodan ölçüm yaptı. Az bir miktar sinyal kaybı oluyor fakat bu durumun normal olduğunu, kabloda bir arıza olmadığını söyledi.

Haftasonu süperlig maçları başladığında aynı sorunu yapacak mı bakacağım. Sorun devam ederse ya dediğiniz gibi kablo çektireceğim ya da kutuyu iade edip kablonet üzerinden digitürk izleyeceğim.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Digitürk servisi gelip kontrol etti, elinde cihaz ile sinyal ölçümü yaptılar. Odadan çektiğim kabloda sıkıntı olmadığını söyledi. Hem duvardaki anahtardan ölçüm yaptı, hem de kablodan ölçüm yaptı. Az bir miktar sinyal kaybı oluyor fakat bu durumun normal olduğunu, kabloda bir arıza olmadığını söyledi.

Haftasonu süperlig maçları başladığında aynı sorunu yapacak mı bakacağım. Sorun devam ederse ya dediğiniz gibi kablo çektireceğim ya da kutuyu iade edip kablonet üzerinden digitürk izleyeceğim.
İçerdeki hat üzerinden yapılan yapılan ölçüm tek başına yeterli değil sorun yaşıyorsunuz
Eutelsat kurulumu yapılmıyor hata alıyorum dediniz birde yukarı yükseltici takılmış
Çatıya çıkıp santral üzerinde SAT- C'de takılı olan kablo eutelsat çanağından gelen kablo onu sökecek
Ordan direk ölçüm yapacak çanak lnb kontrolü yapacak yayın alırsınız 8. kattan 1.kata kablo mesafesi
Uzun sağlıklı yayın için uzun mesafelerde eksiz kablo tercih edilir durum böyleyken donma sorunu olması
kaçınılmaz kablo değişimi yapmasan bile git dışardan bir usta getir 50-60 TL ver çatıya çıksın çanak lnb
lnb kontrolü yapsın çanak ince ayarını yapsın f konnektörleri yenilesin .
senide anlıyorum masraf yapmak istemiyorsun durum ortada

Aslında bina yönetimin merkezi sisteme bakım yaptırması lazım
sizden başka şikayet eden yoksa birşey yapılmaz

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
İçerdeki hat üzerinden yapılan yapılan ölçüm tek başına yeterli değil sorun yaşıyorsunuz
Eutelsat kurulumu yapılmıyor hata alıyorum dediniz birde yukarı yükseltici takılmış
Çatıya çıkıp santral üzerinde SAT- C'de takılı olan kablo eutelsat çanağından gelen kablo onu sökecek
Ordan direk ölçüm yapacak çanak lnb kontrolü yapacak yayın alırsınız 8. kattan 1.kata kablo mesafesi
Uzun sağlıklı yayın için uzun mesafelerde eksiz kablo tercih edilir durum böyleyken donma sorunu olması
kaçınılmaz kablo değişimi yapmasan bile git dışardan bir usta getir 50-60 TL ver çatıya çıksın çanak lnb
lnb kontrolü yapsın çanak ince ayarını yapsın f konnektörleri yenilesin .
senide anlıyorum masraf yapmak istemiyorsun durum ortada

Aslında bina yönetimin merkezi sisteme bakım yaptırması lazım
sizden başka şikayet eden yoksa birşey yapılmaz
Masraf ile çok alakası yok aslında, müstakil ev olsa herşeyi hallederim. Şimdi 18 hanenin yaşadığı bir binada tek ben problem yaşıyorum diye uğraştıracaklar beni. Yükseltici işimi çözmezse bir çözüm bulmaya çalışacağım. Ben kablonet üzerinden lig tv izlemeyi planlamıştım hiç digitürk kutusu ile uğraşmayayım diye fakat kampanyayı bitirdiler.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Uydu için sinyal "seviye-kalite" ölçümü için bulacaksın bir tane eskilerin en kralı olan
Humax-5400 receiver takacaksın sonra lnb den gelen kabloyu da takacaksın harbiden tam kaç geliyor
tam doğrusunu görürsünüz!

Not;Receiver ların neredeyse hemen hepsi yazılımla bunları düzelttikleri için hep 90/100 gösterir
ama palavra dır bu değerler yaw

şimdi bir bakmışsın Seviye;80 veya 90 filan(bu çok da önemli dğeildir bu arada)
ama Kalite ye bakacaksın asıl;bak bunu da 80 filan görürsen inan ki bu da palavra dır

kısaca cihazların gösterdiği değerler hep tavan dır ama bazen örneğin kalite 70/8 dir ama
yayın gelmez ya da kırılır v.s:haha

şak diye Humi yi takarsın bir bakmışsın Kalite aslında 15 dir!! veya 20 dir

Humi de 17 sınırdır,16 olursa resim gider 17/18 de sabit kalırsa korkma!
ama ben bir ölçüyordum himi de 15 çıkıyor adamın cihazın da ise 70 veya 80 çıkıyor ama
resim ya yok ya da bozuk iniyor!

++

TR de ortak sistemler genel de hep sorunludur!
bu yüzden yıllar evvel kendi çanaklarımı kurmuştum çatıya hala duruyor ama artık kullanmıyoruz

E7 Uydusu da sıkıntı yaw,ben bunu da çanak kurarak aşmıştım,Merkezi den bir gün bile verim alamamıştık

Sonuç;sallayın geçin çanağı çömleği artık,Merkezi ler de aynı mok

Box al+IPTV kur olay bitsin(hatta Box almadan da IPTV olur tabiki)
ancak IPTV alıp da "MAÇ" lar da aman aman netice yine bekleme!

Hele Fenerin maçları olduğu zaman! bak buna garanti veremem
donma/kesinti/takılma bit-rate düşümü v.s olur/olabilir!!!

Trabzon-Altay maçında olmaz
veya diğer takımların maçlarında filan
ama Fener maçında olur

1080/4K filana da inanmayın sakın!

720 yi 1080 diye kakalıyorlar
1080 leri 4K derler v.s v.s

540 ları bile HD veya 720 diye de verirler!

elinizde ki panel de 4K ise çuvallama daha fazla olacaktır! FHD panel ise çok daha az olacaktır

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri