Digiturk Maç Yayınında Takılma Sorunu

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Merhabalar.

Konuyu yanlış yere açtıysam taşınmasını rica ederim.

2014 yılından 2019 yılına kadar 5 yıl Digitürk kullandım. Bir türlü sağlıklı yayın alamadım kendilerinden, yayında sürekli anlık donmalar yaşıyordum. Eski bir evde oturuyorduk o zaman ve yanımızdaki yüksek bina sebebiyle çanağı Eutelsat tarafına çeviremiyorduk. Daha sonra merkezi sistemli bir siteye taşındık. Burada hem eutelsat hem de turksat mevcut. Burada da yaklaşık 1 yıl kadar Digitürk kullandım ve eutelsat'ta aynı problemim devam etti. Farklı sistem, farklı uydu kablosu ve aynı sorun. En sonunda 2019 yılında üyeliğimi iptal ettim.

Şimdi yeniden üyelik aldık fakat yayında yine sorun var. Enteresan olan kabloyu tv'nin kendi uydu alıcısına bağladığımda görüntüde hiçbir problem yok. Aynı şekilde kablo tv'de de kesinlikle bir sorun yok. Digitürk yayınında ise bazı maçlarda inanılmaz takılma oluyor. Diğer bütün kanallar normal, maç yayının bir çoğu normal fakat ne hikmetse özellikle BJK maçlarında inanılmaz takılıyor, kafayı yiyeceğim. Servis çağırdım geldi ölçtü baktı ve sinyalin düşük geldiğini söyledi. Geçici çözüm olarak yükseltici önerdi. Sorunun çözülmesi içinse merkezi sistemden benim daireme gelen kablonun komple değiştirilmesi gerektiğini söylüyor, o da çok zahmetli ve pahalı bir iş, ta 8. kattan 1. kata kablo çekilecek. Kutuyu değiştirip gitti.

Ben de gittim merkezi sistemin çıkışına yükseltici taktım. Yükseltici ayarını orta seviye veya maksimuma çekersem, SHOW HD, Haber Global HD gibi birkaç kanal kayboluyor. Minimum ayara alırsam kaybolan kanallar geri geliyor. Yükselticiyi taktıktan sonra maç yayını olmadığı için sorunun çözülüp çözülmediğine henüz bakamadım. Fakat Fox TV'yi ilk açtığımda 2-3 kez 1 saniyeliğine donma olup sonra düzeliyor.

Garip bir şey daha var; daha önce Eutelsat kurulumu yapmıştım ve görüntüde 1 hafta sorun olmadı. Daha sonra sorun tekrar başladığı için Turksat kurulum yaptım. Fakat şu an kesinlikle Eutelsat kuramıyorum, direkt sinyal yok diyor.

Sorunumuz tam olarak bu;

Bunlar da merkezi sistem görünümü;

Merkezi_Sistem8265b3f19b400712.jpg

Merkezi_Sistem_277619324abbb07dd.jpg

Merkezi_Sistem_3.jpg

Yukseltici.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
kendine ait boşta çanak varmı varsa onu kullan 1 çanak 1 lnb 100 metre kablo 70-80 arası çanak kurulum ücreti

Ayrı tek çanak kur sorun olmaz DİGİTURK kullanıyorsan biraz masraf olacak

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
kendine ait boşta çanak varmı varsa onu kullan 1 çanak 1 lnb 100 metre kablo 70-80 arası çanak kurulum ücreti

Ayrı tek çanak kur sorun olmaz DİGİTURK kullanıyorsan biraz masraf olacak

Boşta çanak vardı, eski evde takılı bıraktım. Çanak almak sorun değil de evin içinden kablo geçecek. Bir de balkonda çanak çirkin duruyor. Tv'nin bulunduğu yer evin en doğu kısmında, çanağı konumlandırabileceğimiz balkon ise tam zıt istikamette. Ayrı çanak çekmek çok mantıklı gelmiyor. Hoş zaten ayrı çanak varken de görüntüden hiç memnun değildim. Sorunun biraz da Digitürk'ün Vestele ürettirdiği dandik kutulardan olduğunu düşünüyorum. Başka hiçbir platforma görüntü sorunu olmuyor.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Öncelikle apartmanda senden başka bu sorunu yaşayan var mı, yok mu bunu öğrenmek lazım. Senden başka bu sorunu yaşayan yoksa sorun çanaktan ya da lnb den değildir. Burda da tek bir seçenek kalıyor senin kablonun arızalı olduğu ve değişmesi gerektiği. Kabloda sorun varsa bunu başka birşey ile çözemezsin, kabloyu değiştimen gerekiyor. Son çare olarak kablonun uçlarını kontrol edin ve sağlamlaştırın sorun devam ederse kablonun değişmesi şart.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Digiturk kutu konusunda haklısın uydu montaj işleri yaparken ben kart takılan yerde temazsılık oluyordu
yayın gidiyordu sık sık çanak kablo bağlantısında sinyalde birşey yoktu servis hep kablo çanak demiş müşteriye
iki üç kere git gel yaptım sonra sorunu tespit ettik cihaz değişimi yapıldı müşterinin sorunu çözüldü
öncelikle sorunu tespit etmek lazım ona göre aksiyon alınır.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Digiturk kutu konusunda haklısın uydu montaj işleri yaparken ben kart takılan yerde temazsılık oluyordu
yayın gidiyordu sık sık çanak kablo bağlantısında sinyalde birşey yoktu servis hep kablo çanak demiş müşteriye
iki üç kere git gel yaptım sonra sorunu tespit ettik cihaz değişimi yapıldı müşterinin sorunu çözüldü
öncelikle sorunu tespit etmek lazım ona göre aksiyon alınır.
Kart takılan yerde temassızlık olursa E04-4 hatası verir ve ekranda Lütfen Digital Kartınızı Takınız yazar. Durduk yere müşteri zarara sokulmuş.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Malumtv sistemi en iyisi, çanak yok, kablo yok, takılma yok ?
Sorma ya, kablotv'de o kadar rahatım ki, ne internette ne de tv yayınında sıfır sıkıntı. Kablotv digitürk'te kampanya yapmıştı, kaçırdık. Ne güzel hiç ekstra kutu takmadan kablonet kutusu üzerinden digitürk izleyecektik.

Ne zaman digitürk'e geçsem hep bir sorun. 20 yıldan fazladır bu sektörde hizmet veriyorlar, hala maç esnasında afedersiniz eşşek gözü kadar şifre tam ekranın ortasında konumlanıyor :) Kardeşim şu şifreyi ekranın köşesine koymaktan bu kadar aciz misiniz :) Bir de sinema kanallarında hiç dolby ses yok. Netflix veya Amazon'a geçtiğimde ses de değişiyor. Görüntünün zaten kesinlikle FHD hatta 1080i olduğunu dahi düşünmüyorum. Bazı maçlarda çok kötü görüntü oluyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kart takılan yerde temassızlık olursa E04-4 hatası verir ve ekranda Lütfen Digital Kartınızı Takınız yazar. Durduk yere müşteri zarara sokulmuş.
Hata kodu veriyor herzaman vermiyor anlık gidip geliyor işte biz gidiyoruz herşey sorunsuz çalışıyor
Sinyal kalitesi mükembel sorun yok 65 yaşında teyze canı sıkılıyor bizle eyleniyor diye espiride yaptık
Son gittiğimde 2 saat tv nin karşısında oturdum çay kek börek sorunu öyle çözdüm boşuna git gel yapmadık
Niye zarara sokalım müşteriyi teyzem çok duğa etti ondan sonra daimi müşterimiz oldular ailecek
Öyle senin dediğin gibi değil farklı farlı arızalar sorunlar var belki merkezi sistem kaynaklı sorun belki digi kutu üzerinde arızalı kodansatör var ezbere olmaz bu işler usta çağıracak ölçtürecek baktıracak sorun tespit edilecek Merkezi sistem sıkıntılı olabiliyor ayrı çanak tavsiye ettim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bu arada söylemeyi unuttum, ayarlara girdiğimde kanallara göre sinyal bilgileri şu şekilde;
Haber Global: Sinyal gücü 60%, sinyal kalitesi 90%
FOX : Sinyal gücü 80%, sinyal kalitesi 90%
Lig Tv 1. Kanal: Sinyal gücü 80%, sinyal kalitesi 90%

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Ne yapacağımı bilmiyorum. Bakalım, süper lig maç yayınları başlayınca sorunun çözülüp çözülmeyeceğini göreceğiz.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Kafamda yüz tane ihtimal dolaşıyor :)
Bir çanak, yönelimi, LNB'nin dönüklük açısı, ilgili kanalın frekansının atmosferik durumla etkileşmesi, hatta uydunun ilgili transponderinin gücü gibi bir çok parametre var bir kanalın iyi diğerinin kötü olmasına sebep olacak.
Siz başka alıcıda denediğinizde, Lig TV'den görüntü alamayabilirsiniz ama, sinyal seviyesi ve sinyal/gürültü oranı (SNR) değerlerini diğer kanallarla kıyaslayabilirsiniz. Bu arada şuna dikkat: Her cihazın sinyal değerleri kendine göredir. Dolayısı ile "şu cihazda 5 bunda 10 çıkıyor" gibi bir karşılaştırma yapmayın, "şu kanalda 5 bu kanalda 10" gibi karşılaştırma yapın.
Dediğim test şu:
Önce normal uydu alıcısından belli başlı kanalların sinyal ve SNR değerlerine bakın. (burada daha önemli olan SNR'dir) Sonra o alıcıya EUTELSAT klablosunu takın ve buradaki kanalların SNR lerine bakın. Eğer diğeri ile benzer değerler ise, kablonuzda çanağınızda, LNB ve santralinizde sorun olmadığını düşünmek durumundayız. Ama normal uydu alıcınız, Türksat çanağından gelen kanallara daha yüksek, Eutelsat kanalından gelen kanallara daha düşük SNR değerleri veriyorsa, sorunun sizin tesisatınızla ilgili olduğunu düşünmeliyiz.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt