Davlumbaz için ampul tavsiyesi

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Merhaba tekrar.Davlumbazın aydınlatma tuşuna bastığımda pat diye bir ses çıkarak sigortayı attırdı.İçindeki ampuller de E-14 cam halojen ampul.Led ampul takmak istiyorum ancak davlumbaz haliyle sıcak olduğundan gövdesi ve uç tarafı plastik olan bir ampul takmak istemiyorum.O yüzden led filament ampul takmak istiyorum fakat davlumbaz için uygun mudur sizlerin görüşünü almak istiyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Led filament ampuller (Edison modeli diye biliyorum.) yapı itibariyle cam çerçeve içerisindeki led şeritlerle çalışır. Her ne kadar belli bir düzeyde ısı üretseler de yüksek ısı değerlerine dayanıklı değillerdir. Ayrıca lux değerleri (aydınlatma değeri) hiçbir zaman halojen ampulü karşılamaz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood yeni model mi? GU-10 ampulün dışı plastik mi?
Spot ampullerin hiçbirinde dış tamamen plastik olmaz. İçteki reflektör katmanı ile birlikte ısıya dayanıklı seramik katkılı bir malzeme kullanılır. Normalde spot lambaların çerçeveleri de ısıyı muhafaza edecek şekilde dizayn edildiği için böyledir.

Ayrıca normal ampullerinde (Led olanlar dahil) malzemesi sadece plastik değildir. Ya da plastiğin farklı, ısıya dayanıklı bir formudur. Çünkü hepsi bir miktar ısı üretir.

Bkz. Termo ve termoset plastikler (Termoset plastikler ısıya dayanıklıdır)

Görseller?:alala

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,073
Bu mesajını görmemişim kusura bakma:alala 😀😀😀

En kısa zamanda görsel paylaşacağım

Davlumbaz ampulün görseli bumudur . ( fotoğraf )
Bu ise E14 Klasik Normal Halojen Avize Ampulu diye araştırmanız .

E14.png

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Ben aliexpress den. Led sipariş vermiştim dışı şeffaf silikon olduğundan ısıdan etkilemedi ve çok iyiydi

Geri
Üst Alt