Cumartesi çalişmak zorundamıyız?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Benim ilgili mevzuatla bağlı bildiğim süre haftalık 45 saattir. Bahsettiğiniz çalışma saatleri arasında dinlenme saati, mola, yemek saati olarak kayıtlı tanımlanmış bir süre var mıdır?

Ayrıca imzaladığınız herhangi bir belirli süreli-süresiz herhangi bir sözleşme var mıdır? Onun koşullarını inceleme şansınız var mıdır diyeceğim ama bildiğim kadarıyla sözleşmeler mevzuatın belirlediği kuralları aşacak şekilde düzenlense bile kabul edilmez diye biliyorum.
Mevzuatta ucu açık maddeler bulunmaya devam ettikçe hep böyle kararlar çıkacaktır;

Madde 41 - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırk beş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz. Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Mevzuatın tam linki;

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hafta içi 8:30-18:30 arası çalışıyorum. Cumartesi zorunlu mesai yapmak zorundamıyım? İşveren zorundasın diyor gelmezsen tutanak imzalaman lazım demekte.

Böyle yasa olmaz olsun:clap
Eskiden olsa hakkını arardın,eski bir sendika temsilcisi olarak yazdım bunu ama şimdi sadece mesajını okudum ve "sesini çıkartma" diyorum sadece, çünkü vereceği cevap "sen olmasan yerine bir çok adam var "olacaktır

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt