Corona Virüsü Tedavisi Bulundu ?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Aşı geliştirme ile ilgili bugün Türkiye'de bilim insanların katıldığı bir sanal konferans gerçekleştirilmişti. Merak edenler izleyebilir.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

sağolasın hocam.Kalemi fırlatmış doğru mu bulamadım o sahneyi izleyem bari.?

Tam fırlatma değil abartı ama tepkisi var. 1.39.00 dan sonra izleyin. Reklamdan sonra da devamı var :)

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Bunun ilaç oldugundan eminmiyiz yarardan cok zarar yazmışlar

Çok güvenli ilaçlar haricinde çoğu ilaçlarda bile bu tür yan etkiler bulunmakta. Güvenli kabul edilen ilaçlarda da azda olsa benzer yan etkiler bulunmakta.

ideal ilaç tanımlanırken maddelerden biri hiç bir yan etkinin olmaması ve her insanda güvenli bir şekilde kullanılması gerekir denir.
Daha sonra maddeler bitince ise ideal ilaç yoktur. Amaç ideale en yakın ilacın yapılmasıdır.

Gebelerde bile güvenle kullanılabilen parol (parasetamol) da bile bir çok yan etki belirtilir. Burda önemli yan etkilerin ne sıklıkta ortaya çıktığı yaşamı ne kadar zora soktuğudur. Yoksa prospektüste yan etki yazmayan ilaç bulunmaz. Bu yüzden tüm ilaçlar doktor tavsiyesi ve kontrolü ile alınmadır. Bu yüzdende gereksiz kullanımı yapılmaması için bu ilacı bakanlık toplattı. Ama hala el altından satanlar var.

Ekran-Alintisi9f5e6b7f8d4d32e4.jpg

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Çok güvenli ilaçlar haricinde çoğu ilaçlarda bile bu tür yan etkiler bulunmakta. Güvenli kabul edilen ilaçlarda da azda olsa benzer yan etkiler bulunmakta.

ideal ilaç tanımlanırken maddelerden biri hiç bir yan etkinin olmaması ve her insanda güvenli bir şekilde kullanılması gerekir denir.
Daha sonra maddeler bitince ise ideal ilaç yoktur. Amaç ideale en yakın ilacın yapılmasıdır.

Gebelerde bile güvenle kullanılabilen parol (parasetamol) da bile bir çok yan etki belirtilir. Burda önemli yan etkilerin ne sıklıkta ortaya çıktığı yaşamı ne kadar zora soktuğudur. Yoksa prospektüste yan etki yazmayan ilaç bulunmaz. Bu yüzden tüm ilaçlar doktor tavsiyesi ve kontrolü ile alınmadır. Bu yüzdende gereksiz kullanımı yapılmaması için bu ilacı bakanlık toplattı. Ama hala el altından satanlar var.

Ekran-Alintisi9f5e6b7f8d4d32e4.jpg
Şuan ilaç sağlık bakanlığı kontrolünde depodan direkt hastaneye gönderiliyor. Evet her ilacın yan etkisi var ama bu ilacın gerçekten çok ağır yan etkileri var

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Şuan ilaç sağlık bakanlığı kontrolünde depodan direkt hastaneye gönderiliyor. Evet her ilacın yan etkisi var ama bu ilacın gerçekten çok ağır yan etkileri var

Hocam ben yan etkileri hafif demedim. Evet yan etkileri var hatta bazıları ciddi bile olabilir. Ama piyasada buna benzer hatta bazen daha ciddi yan etkileri olan ve reçetesiz alınabilen bir sürü ilaç var. Bu grup ilaçlar özellikle afrikaya seyahat edenlerde koruyucu amaçla verilebilen bi ilaç. Yıllardır piyasada hemen hemen her tür yan etkisi biliniyor anlamında dedim.

Orda arkadaşın gösterdiği aydınlatılmış onam formu bazı otoimmun romatizmal hastalıklar için Romatoloji Derneği tarafından oluşturulmuş formdur. Bunun sebebi bu hastalıklarda genellikle başka ilaç tedavileri de bulunmakta ve tedavi değil hastalığı baskılama, belirtileri azaltma şeklinde kullanacağı için ömrünün sonuna kadar bu ilacı kullanmak zorunda kalacağından dolayı yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Bunun içinde böyle bir imzalı belge istenir. Sonra demesin kimse bana bundan bahsetmedi. Kovid-19 da ise zaten tedavi kısa sürede cevap vermezse öleceğinden ötürü böyle bir ihtimal ortadan kalkmış oluyor. Ölmemişse de iyileşmiş oluyor zaten. Sonuçta öldürmeyen acı güçlendirir. :)

Yan etkiler de onam forumunda olduğu gibi alt alta dizilerek anlaşılmaz. Önemli olan kullananlarda ki sıklığıdır. Örneğin kalp üzerine toksik etkilidir. Burda önemli olan hangi dozda tedavi dozunda mı, yoksa tedaviden yüksek dozda mı yoksa uzun süre kullanımda mı yoksa tek dozda mı? Atıyorum tedavi dozunda, kısa sürede kalp üzerine toksik etkili olsun. Bu seferde yaygınlığı ya da başka değişle sıklığı nedir? 10'da 1 mi 1000'de 1 mi vs. Yani prospektüs de yazan her yan etki her hasta da her sıklıkla çıkacak demek değildir. Ama bu da kafamıza göre alıp kullanalım anlamına gelmez. Normalde ilacın yan etkisi %0,1 olmasına rağmen kafasına göre kullanan birinde çıktığında onun için %100'dür. Bu yüzdendir ki tıpta her tedavi her girişimde basit ya da kompleks fayda-zarar terazisi göz önüne alınır.

İlacın eczanelerde olmamasına gelince hastalığa etkili olduğu söylenince insanlar stok yapmaya başladı. Ki tam olarak hala net bir kanıt olmamasına rağmen. Hemde ihtiyaç çok fazla olacağı için devlet önlem olarak toplattı. Firmalardan da direk olarak alım yapıyor. Şuan bile el altından yapılan stokdan satan kimseler var piyasada. Eğer bu adım atılmasaydı hem insanlar cahilce ilaç kullanacaktı hemde bazı ülkelerde gördüğümüz ilaç sıkıntısı yaşanacaktı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da 5G Vadisi ile Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü, Bilkent ve ODTÜ yerleşkeleri ile BTK merkez binası arasındaki alanı kapsayacak bölgede üniversitelerin, araştırma merkezlerinin, şirketlerin, girişimci firmalarının, "5G ve ötesi"ne ilişkin testleri gerçekleştirebilecekleri bir ortamın oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

Tamam da abi bunun yeri bu konu değil, ne yapmaya çalışıyoruz gece gece? Sakin olalım. :kiskis :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri