Cm1001 CTR çamaşır makinesi rulman değişimi

C Çevrimiçi

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
289
64
Ustatlar aynı çıkma tambur buldum kasnağın tuttuğu milucundaki vida sıkıştırma yaparken kit diye bir ses geldi vida yamulmamiyaptı ne oldu bilmiyorum civatanın üzerindeki diş sağlam gösteriyor milin içindeki dış yuva kayma yapmışsa bişey diyemem makina sıkmaya geçerken vida gevşiyor kayış atıyor civatanın gevsememesi için neyapmak lazım başınıza aynı sorun geldimi acaba?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,619
Ustatlar aynı çıkma tambur buldum kasnağın tuttuğu milucundaki vida sıkıştırma yaparken kit diye bir ses geldi vida yamulmamiyaptı ne oldu bilmiyorum civatanın üzerindeki diş sağlam gösteriyor milin içindeki dış yuva kayma yapmışsa bişey diyemem makina sıkmaya geçerken vida gevşiyor kayış atıyor civatanın gevsememesi için neyapmak lazım başınıza aynı sorun geldimi acaba?
"Eskinin yenisi olmaz" Diye bir ata sözü var. Yaklaşık yarım saattir yazma ile yazmama arasında kaldım. Tık diye ses geldi yazdınız ya kasnak vidası veya yuvası yalama olmuştur. Diş atmıştır yalama kelimesi yanlış anlaşılır diye yazma ile yazmama arasında kalmıştım.:)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Kasnağı söküp,kıt yapan vidayı kasnaksız vidala bakalım ,hatta elinle çevirebilirsen çevir, çeviremezsen anahtarla çevirerek sıkmaya çalış ,çok sıkmadan önce vidayı elinle oynat ,oynuyorsa ya vida veya somunda bozulma olmuştur muhtemelen.Ben bu durumda bir tık kalın vidayı makina yağı dökerek yavaş yavaş vidalıyarak hem diş açmış hem de sağlam bir vidalama olarak kullanıyorum.yok yapamam dersen,sanayiye götürüp oraya bir tık kalın diş açtır ve ona uygun vede kasnağa uygun vida alman :ok
Bu arada böyle yöntem ile çok para harcamadan,hatta hiç harcamadan işimi hallediyordum :)

C Çevrimiçi

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
289
64
Kasnağı söküp,kıt yapan vidayı kasnaksız vidala bakalım ,hatta elinle çevirebilirsen çevir, çeviremezsen anahtarla çevirerek sıkmaya çalış ,çok sıkmadan önce vidayı elinle oynat ,oynuyorsa ya vida veya somunda bozulma olmuştur muhtemelen.Ben bu durumda bir tık kalın vidayı makina yağı dökerek yavaş yavaş vidalıyarak hem diş açmış hem de sağlam bir vidalama olarak kullanıyorum.yok yapamam dersen,sanayiye götürüp oraya bir tık kalın diş açtır ve ona uygun vede kasnağa uygun vida alman :ok
Bu arada böyle yöntem ile çok para harcamadan,hatta hiç harcamadan işimi hallediyordum :)
Ustam senin yaptığında güzel bir yüntem şüyle bir şey duydum eski kırılmış tambur mili pres yaparak tornacılardan yaparak işi hal ediyor o nasıl bişey yapıyor başka bir tambur kolu sökerekmi takıp presliyorlar yoksa kendilerini mil kolu yapıp uyduruyorlar konuyla ilgili beni aydınlatirmısın tşk

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,619
Ustam senin yaptığında güzel bir yüntem şüyle bir şey duydum eski kırılmış tambur mili pres yaparak tornacılardan yaparak işi hal ediyor o nasıl bişey yapıyor başka bir tambur kolu sökerekmi takıp presliyorlar yoksa kendilerini mil kolu yapıp uyduruyorlar konuyla ilgili beni aydınlatirmısın tşk
Tornacıya sorun yük esnasında tekrar kırılmayacağına garanti veriyorsa yaptırın.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
İnan bilmiyorum bu konuda, ama şunu yazayım ,rahmetli babam böyle yapardı ,6m ahşap sandal vardı ,o sandalın motorunda bazen yalama olan vida veya somunu bu şekilde değiştirirdi ,yani anlattığım şekilde.Ben de zaten babamdan aldım bu fikri :)
En son köyde tırpanın sıcakken sökülen şaftının vidasını değiştirmiştim(sıcak iken değişmezdi ,unuttum zorlayarak söktüm ve civata zorlanmadan dolayı bozuldu tabii yatağını da bozmuştu)
Son bir örnek daha vereyim ,Ödemiş'te biri zincirli motoruna palayı tutması için somun arıyordu,bulamamış,bir dükkanda rast geldim kendisine(o da sıcak iken sökmüş palayı) ,beraber hırdavatçıya gittik ,bir tık kalın 2 vida aldık yaklaşık 8cm boyunda,o vidayı arabamdan aldığım anahtar ile yağ ile beraber yavaşça sıkarak (bir sıkım-bir gevşetim yaparak) iyice sıkışık şekilde oturttum ,baş kımını bir demircide kestirdik,o vidaya uygun somun da aldık demirciden,palanın da oraya denk gelen deliğini biraz genişlettik,fıstık gibi oldu tabii hanımla bana yemek ısmarlamak istedi inan,o derece yani.yoksa komple değişim demişler adamcağıza ,bir dünya para verecekti çünkü,gerçi kabul etmedik yemeği ama zar-zor 5kg domates ile karpuz almıştı yemin vererek bize :)
Yani "olmaz" diye bir şey yok bana göre ,denemek lazım, baktın olmuyor o zaman farklı çözümler aranabilir :ok

Geri
Üst Alt