CH341A Flash 25xx çip yazdırma sorunu

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,603
Eski masaüstü bilgisayara ait CFEON EN25F80 sökülebilir tip bios çipi çökmüş durumda. Elimde yedek dosyası mevcut. CH341A kullanarak tekrar yazdırmaya çalışıyorum. Çipi silme ve yazdırma aşamasında herhangibir hata almıyorum ama doğrulama kısmında hata veriyor.
''Buffer data does not match SPİ chip''

Nerede yanlış yapıyorum.?

20230325_220437.jpg

20221106_130301.jpg

chip.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
birden fazla programmer denedim hepsinde doğrulama kısmında hata veriyor.

en son yokoono yokoono ustanın verdiği yazılımı denedim.
Yazdırılacak dosyanın sağlamlığından eminsen geriye programlayıcı ve chip dışında bir seçenek kalmıyor.
Aynı chipten tedarik etmeyi dene.
Ya da bağlantıları iyice kontrol et.
Temas etmeyen pin olabilir belki.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,603
Yazdırılacak dosyanın sağlamlığından eminsen geriye programlayıcı ve chip dışında bir seçenek kalmıyor.
Aynı chipten tedarik etmeyi dene.
Ya da bağlantıları iyice kontrol et.
Temas etmeyen pin olabilir belki.
Çip sökülebilir olduğu için 341 soketine direk takıyorum.
Bios dosyasını anakart üreticisinin sitesinden indirip denedim aynı hatayı verdi.

Çip geri dönüşümsüz hasar Almış olabilir mi.!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çip sökülebilir olduğu için 341 soketine direk takıyorum.
Bios dosyasını anakart üreticisinin sitesinden indirip denedim aynı hatayı verdi.

Çip geri dönüşümsüz hasar Almış olabilir mi.!
Düşük ihtimal de olsa var.
Pinoutları doğru eşleştirdiğine emin misin?
Ama bence programın veritabanından kaynaklı olabilir.
O yüzden farklı sürüm denemekte yarar var.

yokoono Çevrimiçi

yokoono

TFC Team
20 Mar 2019
2,471
73
Something is not right. Either the memory is defective, or the contact is imperfect, or the memory is blocked when rewriting.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Bu hata yazilan veya okunan datanin dogru sekilde aktaramamasindan ortaya cikiyor, yazilimsal veya donanimsal kaynakli olabiliyor,veya iki tarafin uyumsuzlugundan kaynaklaniyor.

Eger yazilimsal ise chip in adres araligini yokoono nun verdigi programda paylastigim resimdeki gibi düzelterek tekrar yazmayi dene, donanimsal ise bu yazan taraftan kaynaklaniyorsa cipi ch341a ya lehimleyerek yazilimi islemi yapmayi bir forumda önermisler ,uzun süre deneyip basarisiz olan bir kisi bu sekilde yazabildigi bilgisini paylasmis,lehim aleti yoksa bile bir tamircide yaptirilabilinir.Chip yazma islemi sirasinda zarar görmüs olabilir,yenisi gerekecek bu durumda ..

spiflash.jpg

Ciplerin datasheet bulma icin kullanabilecek sayfayida paylasayim belki baskasinin ihtiyaci da olabilir .https://datasheetspdf.com/pdf/610334/Eon/EN25F80/1

Geri
Üst Alt