Çam Kese Böceği

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Her geçen sene malesef hızla çoğaldığını görüyorum. Her hangi bir önlem alınıp alınmadığını da bilmiyorum. Kemer, Kumluca ve Finike ormanlarında müthiş yayılıyor. Daha önce Mersin'de kesenin olduğu dalları budama yaptıklarını görmüştüm. Adını doğru mu dedim bilmiyorum internetten baktım

IMG_20210226_160621.jpg
IMG_20210226_160638.jpg
IMG_20210226_160510.jpg
IMG_20210226_160653.jpg
IMG_20210226_160725.jpg

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Galiba buydu, askerdeyken Denizlide tüm çamlardan düşen ve dokunanı şişiren bir böcek türü. Yakmayı denediler yerdeki böcekleri ama yanmamışlardı. İlaçlama şart, siz siz olun dokunmayın.
Evet, mevsimsel olarak Denizli'de de çok olur... Ve yine evet ki, yakınca da yanmaz mübarek hayvan... :kiskis

İyi kaşındırır... Ona da evet. :sirit

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Galiba buydu, askerdeyken Denizlide tüm çamlardan düşen ve dokunanı şişiren bir böcek türü. Yakmayı denediler yerdeki böcekleri ama yanmamışlardı. İlaçlama şart, siz siz olun dokunmayın.
Gezdiği yerlere temas ederseniz temas eden yeriniz saatlerce acı biber gibi yanar ve kızarır. Yanan yeri yıkamak çözüm değil buna ağaca zarar verirken oluşan talaş kırıntıları da dahil dokunmayın.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Evet, mevsimsel olarak Denizli'de de çok olur... Ve yine evet ki, yakınca da yanmaz mübarek hayvan... :kiskis

İyi kaşındırır... Ona da evet. :sirit
Herkes yat istirahati alıyordu sırayla ama ben alamadım ? Sanıyorum çocukken bu hayvanla tanıştım ve antikor ürettim belkide bilemiyorum, benzer belirtileri çağla ağacına daldıktan sonra yaşamıştım ?
Gezdiği yerlere temas ederseniz temas eden yeriniz saatlerce acı biber gibi yanar ve kızarır. Yanan yeri yıkamak çözüm değil buna ağaca zarar verirken oluşan talaş kırıntıları da dahil dokunmayın.
Fena bir acısı varmış öyle diyorlardı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Önlem alınmazsa sonu kötü olacak gibi.
Bir benzer durum da tropikal kuş vs ithalatı kaynaklı yaşanıyor. İstanbul'da.
Evden kaçan papağanlar vs bir ilçede popülasyonu ele geçirmeye başlamış.
Doğanın dengesi bir bozuldu mu geri getirmesi oldukça zor.

Tabi bu işler biraz elini taşın altına koymaktan geçiyor.
İnsanımız bu konularda pek hevesli değil. Daha çok başkalarından çözüm bekliyor. :bilmiyom

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkes yat istirahati alıyordu sırayla ama ben alamadım ? Sanıyorum çocukken bu hayvanla tanıştım ve antikor ürettim belkide bilemiyorum, benzer belirtileri çağla ağacına daldıktan sonra yaşamıştım ?

Fena bir acısı varmış öyle diyorlardı.
''Dalmak'' tabirini çocukluğumdan beri ilk defa duydum içim tuhaf oldu :)

Eskişehir'de ELMALIK dediğimiz bir yer vardı hep meyve ağaçları ile dolu olan ve kimsenin sahibi olmadığı, ''Dalmaya Gidelim mi?'' derdik arkadaşlarla. Ağaçlara tırmanır artık mevsimine uygun elma armut ne varsa yer inerdik :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
bu gezegeni çok hor kullanıyoruz. bu kadar hor kullandığımız dünya, varlığını sürdürmeye devam edecek. insanlık belki de kendini bitirecek. kendi sebep olduğumuz , (çoğunlukla kelebek etkisi ile) ufak farklılıklar dengeyi bozmaya devam ediyor. adama diyorlar ki, "arılar bu dünyada kalmaz ise insanlık biter" anlamıyor. ekolojik denge öyle bir şey ki, ufacık bir fark örneğin bize koronavirüs olarak dönüyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
''Dalmak'' tabirini çocukluğumdan beri ilk defa duydum içim tuhaf oldu :)

Eskişehir'de ELMALIK dediğimiz bir yer vardı hep meyve ağaçları ile dolu olan ve kimsenin sahibi olmadığı, ''Dalmaya Gidelim mi?'' derdik arkadaşlarla. Ağaçlara tırmanır artık mevsimine uygun elma armut ne varsa yer inerdik :)
Birde bazı arkadaşlar ağaç sahiplerine bağırı uyandırırdı “ağaca dalan varrrrr” :) Bence çok güzel bir nesildik.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri