BÜYÜK Ekran tavsiye 85" 86" 98"

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Merhaba arkadaşlar,
Açtığım diğer başlıkta 4 aydır tamir edilmeyi bekleyen TV m ve teknik servis illalah ettirdiği için mecburen yeni bir TV almak için bir süredir araştırmaya giriştim. OLED kesinlikle düşünmüyorum, kimsenin pixeli yanmaz benimli yanar, herkes 5 yıl kullanır benimki 3. yılda solar. Bahtsız bir bedeviyim, kabul ediyorum :)
LG sihirli uzaktan kumandalarını seviyorum ama mağazalarda satılan 86" modelleri ile ilgili bir inceleme vs bulamıyorum sanki dandik TV leri getirmiş ülkemize satıyorlar, yanılıyorsam düzeltin ve bana Samsung QN90B ayarında ve kalitesinde bir 86" model önerin lütfen.
1-Samsung 85QN70B
2-Samsung 85QN90B
3-TCL 98C735 (lokal karartma var mı acaba
arasında kaldım.
85 en az alasım var ama neden 98 olmasın da demiyor değilim. 2 numara gerçekten iyi bir TV, 1 de kötü değil ama biraz modeli eski ve teknolojisi 2 nin gerisinde, benim gözlerim ne kadar aralarındaki farkı fark eder emin değilim , aslında en ekonomik olan 1 ile mevzuyu kapatabilirim gibime geliyor. Ama her yıl alınmayacak almışken iyisini alayım deyince 2 çıkıyor sahneye , o kadar para vermişken az daha verilebilir diyorum ve 3 e kayıyorum. İşin içinden çıkamadım.
Evet 1 den 3 e doğru fiyat 1 kat 1,5 kat ve 2 kata doğru çıkıyor yaklaşık. Malesef çok pahalılar ve bu masraf hiç hesapta yokken çıktı. Tıpkı yıllardır tutku ile bindiğim külüstür arabam bir (afedersiniz) malın yüzünden perte çıkıp yeni bir araba alma hikayeme döndü bu iş
Çok deli bir kalite kaygım yok bunu nereden anlıyorum daha önce kullandığım LG 75UH855V TV mden çok memnun idim. Ama almışken iyi birşey almak istiyorum ve BÜYÜK.
75" TV evet büyüktü ama birkaç hafta sonra gözüm alışıvermişti.

3 numara TCL de ABD de satılan 98R754 ile bizdeki 98C375 arasında ne fark var local dimming bizde var mı yok mu emin olamadım. Yurtdışında 98R754 için olumlu yorumlar var. Parlaklığı biraz az galiba ama doğrudan güneş ışığı vurduracak değilim ekrana perde diye birşey var.
Şurada bir karşılaştırma buldum ama bilgiler hatalı 98C375 e android işletim sistemi demiş oysa gogle..

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
bu bilgi benim için önemliydi teşekkür ederim yarın firmayı arayacak idim, şimdiden öğrenmek güzel

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
100 Hz yetmez , şimdilik oyun oynamıyorum ama ilerde belli olmaz
Burada 120 Hz demiş:

Şurada ABD deki versiyonun daha pahalı olduğunu anlıyorum hem de %47 daha pahalı, bize sattıklarında birşeyler eksik ama ne acaba?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,586
100/120 hz aynı olur. Bu Amerika gibi ülkelerin 60 hz 120 hz . Bizde ise 50hz 100 hz Avrupa'da bizim gibi. Digital yayınlara doğru gittiğimiz için bununda önemi azalti.
Büyük ekranlarda 100 hz lik panel herzaman iyidir. Ama 100 hz olması tek başına çok bişey ifade etmez. Diğer katmanlar, yerel karartma kalitesi. Vb setlerinde iyi olması lazım.
Bunlar arasında sizin şu modellere bakmanız daha iyi sonuç alırsınız.
85 inç
QN85-90-95 Samsung modellerinden biri en doğru seçim olur

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
A alimurat, TCL ile maceraya girilmez. 98 inç boyutunun fiyatına baktım, 110.000 TL yazıyor. Sırf ekran büyük diye QN90B gibi bir cihaz varken gidip C735 almak macera olur.

Aşağıdaki listeden QN90B ve Q70B'yi karşılaştırabilirsiniz. Q70B'nin görüntüsü de sizi tatmin eder, hele önceki LG televizyonunuzdan sonra. Fakat QN90B başka bir seviye. Siz zaten yeterince araştırmışsınızdır, tablodan bir çıkarım yapabilirsiniz.

Samsung_TV_Database-1.jpg

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
A alimurat,
Yazdığın modellerin fiyatlarını yazarmisin. Sana birşeyler yazacam. Onu okursun
sırasıyla yaklaşık 53, 83, 108 bin TL diyebiliz tabi şimdilik ..

A alimurat, TCL ile maceraya girilmez. 98 inç boyutunun fiyatına baktım, 110.000 TL yazıyor. Sırf ekran büyük diye QN90B gibi bir cihaz varken gidip C735 almak macera olur.

Aşağıdaki listeden QN90B ve Q70B'yi karşılaştırabilirsiniz. Q70B'nin görüntüsü de sizi tatmin eder, hele önceki LG televizyonunuzdan sonra. Fakat QN90B başka bir seviye. Siz zaten yeterince araştırmışsınızdır, tablodan bir çıkarım yapabilirsiniz.

Samsung_TV_Database-1.jpg
90B yurtdışında çok uygun fiyatlara inmiş yeni modeller çıktıkça bizde abd nin iki katı fiyatına satılıyor, 98 inc TCL ise abd den daha ucuza.
Teşekkür ederim , araştırayım biraz daha TCL in video yorumları youtube da baya iyi, büyük panel üreticisiymiş ödüller almış vs bir şans verilebilir mi diye düşünüyorum ama mağazalarda da görmem lazım. ABD deki versiyonla bizdeki arasında farklar var anlaşılan onları öğrenmem lazım.
88 veren eşşek 108 de verir. Aklı olan 52 bine kapatır bu işi 70B ile, 70B de local dimming yokmuş benim kırılan LG de de yoktu sanki farkındaydım :)
4K videoları filmleri enfes şekilde izlerdim. En kral TV bendeki sanır idim :)

Bir de TCL tam 540W , 90B 375W
Tamam bu zevktir ama kardeşim fırınmı çalıştırıyoruz 3 4 saat film TV izlesen 1 saat 2 binW fırın yakmışsın gibi elektrik yakıyor TCL.
Kısarım ışıklarını orta ayarda sanırım daha az yakar ama 540W gerçekten fazla
Samurai Unforgotten W Winston

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
A alimurat, Sony falan da önerebiliriz ancak Türkiye'den çekildi, kaldı ki onun da fiyatları farklı olmazdı. LG desen oled'e ağırlık veriyor, Qned et mi tavuk mu ben şahsen henüz çok bilmiyorum. O nedenle geriye en mantıklı seçenek Samsung kalıyor.

TCL'in ABD'ye yaptığı ürünler ile Avrupa piyasasına yaptığı ürünler arasında fark olduğu söylenir. Q80B modeline baktınız mı ? 75'' olanı 47.000'e satılıyor.

Görüntü konusunda çok hassas değilim diyorsanız, gidin bir mağazaya , fiyat olarak uygun modellerin içerisinden gözünüze hoş olanı alın gitsin.

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
A alimurat, Sony falan da önerebiliriz ancak Türkiye'den çekildi, kaldı ki onun da fiyatları farklı olmazdı. LG desen oled'e ağırlık veriyor, Qned et mi tavuk mu ben şahsen henüz çok bilmiyorum. O nedenle geriye en mantıklı seçenek Samsung kalıyor.

TCL'in ABD'ye yaptığı ürünler ile Avrupa piyasasına yaptığı ürünler arasında fark olduğu söylenir. Q80B modeline baktınız mı ? 75'' olanı 47.000'e satılıyor.

Görüntü konusunda çok hassas değilim diyorsanız, gidin bir mağazaya , fiyat olarak uygun modellerin içerisinden gözünüze hoş olanı alın gitsin.

75 asla düşünmüyorum dostum, en az 85 , LG de kaliteli bir 86" bulursam o da olur, durup duruken yaptığım bu TV alma masrafının tek iyi yanı benim için daha iyi ve büyük bir TV alabilmek olacak, daha büyük ve daha iyi olmalı mutlaka. Ölene kadar LG ile devam edebilirdim o kadar memnundum.
Q80B nin 86 inc modelini bulabilir miyim acaba araştırayım. Kaç bölge karartması var belli değil resimde ??? koymuşlar.
Q85B nin de kaç bölge karartması var bir bakayım araştırayım. Belki 90B den daha uygun fiyata bulurum. Ses sistemim var ses için ekstra para ödememe gerek yok.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
75 asla düşünmüyorum dostum, en az 85 , LG de kaliteli bir 86" bulursam o da olur, durup duruken yaptığım bu TV alma masrafının tek iyi yanı benim için daha iyi ve büyük bir TV alabilmek olacak, daha büyük ve daha iyi olmalı mutlaka. Ölene kadar LG ile devam edebilirdim o kadar memnundum.
Q80B nin 86 inc modelini bulabilir miyim acaba araştırayım. Kaç bölge karartması var belli değil resimde ??? koymuşlar.
Q85B nin de kaç bölge karartması var bir bakayım araştırayım. Belki 90B den daha uygun fiyata bulurum. Ses sistemim var ses için ekstra para ödememe gerek yok.
Q80B modelinde 50, 75 ve 85 inç'lik modellerde kaç bölge olduğu bilgisine ulaşamadığımız için soru işareti koyduk.

QN90B ve QN85B arasında kalırsanız (85'' için konuşuyorum) görüntüleri birbirine yakın. Bölge sayıları da aynı gibi. Aradaki farklar;
QN90B daha parlak + ekranında yansıma önleyici katman var.

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Qn70b yandan aydinlatmaymis magazada cok guzel gorunuyor demo yinede.
Magazada TCL98C375 i de gordum bir film actilar goruntu oldukca iyiydi. Kablo tv hd kanallari da iyi olur mu acaba upscale edecektir mutlaka degil mi?
Heyecan verici bir boyutu var. Onvoda 110" de varmis ama o kalsin.
Birde degerli A Adem Helvacı ustadimdan yorum alsam keske. TCL98C375 mutsuz etme ihtimali var mi qn90b dururken kumar mi olur? Bir de abd de satilan 98R754 ile ne fark var acaba arasinda?
Bunları buldum ama yorumlayamadım GPU mu yok bizdekinde acaba?

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Magazada saatlerce oynadim samsungla da tlc ile de. Ikiside guzel fakat samsung biraz patlatiyor sanki asiri bir canlilik parlak var , tlc daha dogal. Tlc nin menu gecisleri az daha yavas gibi ve menuler fakir cok fazla ayar kurcalayacak deneyecek cok sey yok degistirdigim ayarlarda goruntude pek degisiklik yapmadi. Daha fazla yorum rica edeim beyler ne dersiniz..

Tcl 98c735 cikti simdi birde bu c375 ten daha iyi olabilir

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri