Bulaşık makinesine ses yalıtımı yapabilirmiyim?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
mdf,den dolap yaptır 5cm'lik strafor ile içini kapla makinayı içine yerleştir makine çalışırken dolabın kapağını kapat hiç ses duymazsın

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
mdf,den dolap yaptır 5cm'lik strafor ile içini kapla makinayı içine yerleştir makine çalışırken dolabın kapağını kapat hiç ses duymazsın
Bilmiyorum ama, makine çalışırken ısınıyorsa bu hapislik uzun vadede zarar verebilir. Bizim makine 70 derece programda 2 saatten fazla çalışıyor.

Motor arızası veren çoğu buzdolabı, bu tarz hapis kaynaklı arızalanmakta.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bilmiyorum ama, makine çalışırken ısınıyorsa bu hapislik uzun vadede zarar verebilir. Bizim makine 70 derece programda 2 saatten fazla çalışıyor.

Motor arızası veren çoğu buzdolabı, bu tarz hapis kaynaklı arızalanmakta.
o zaman bizde bir söz vardı hani gülü seven dikenine katlanır desem :kiskis

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Arkasına yalıtım yaptım arkası kesildi. Üst ve özellikle kapıdan ses geçiyor. Üst içinde yalıtım yapılmış ama öylesine gibi. Garanti bozulur diye üstüne yapmadım.
Yalıtım için bu ürünü aldım.
IMG_20210129_193458.jpg
IMG_20210129_184745.jpg

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Servis kapıdaki gıcırdamanın normal olduğunu söyledi. Komple yay vs değiştirsek bile bir kaç ay sonra tekrar olacakmış.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Eski bir konu fakat yalıtım yapılacak olan malzemenin ısınacağını ve erime ihtimalinin olabileceğini düşünerek yapılmalı. Bir de cihazın elektrik aksamında meydana gelen en ufak arızada çıra gibi yanabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bu tür beyaz eşyaları çalıştırıp biyerlere gittiğimiz için ve fişini takılı bıraktığımız için ucuza kaçmadan yapmanızı tavsiye ederim.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Eski bir konu fakat yalıtım yapılacak olan malzemenin ısınacağını ve erime ihtimalinin olabileceğini düşünerek yapılmalı. Bir de cihazın elektrik aksamında meydana gelen en ufak arızada çıra gibi yanabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bu tür beyaz eşyaları çalıştırıp biyerlere gittiğimiz için ve fişini takılı bıraktığımız için ucuza kaçmadan yapmanızı tavsiye ederim.
Güzel bir bakış açısı. Allah korusun... Gece yatarken veya evde kimsenin olmadığı zamanlarda çamaşır/bulaşık makinesini çalıştırtmam... Tedbir tedbirdir... ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Vestelin yerinde durmayan makinesi için kalın yalıtım süngeri ile makineyi dolabın içine sıkıştırmak gelmişti benim de aklıma.
Şimdi bu konuyu görünce, Yine Vestel üretimi Bulaşık makinesinin izolasyonunu söküp kontrol edesim geldi :alala

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Salih445 Salih445 Aldığım malzeme yanmaz erimez bir malzeme. Küçük bir parçasını çakmakla yakmaya çalıştım direk alev temasında bile yanmadı. Sadece kötü bir koku verdi. Kötü kokuya en iyi örnek çamaşır kurutma makineleri çalıştıkdan sonra hafif bir plastik kokusu gelir buda aynısı. Çamaşır makinesinin altınada aynı şekilde yalıtım yaptım sesin en az yarısı kayboldu. Yapmak isteyenler düşünenler yapabilir bence. Tabi garantiyi bozmayacak şekilde. Mesela ben bulaşık makinesinin arkasını yalıttım 7 yıl içerisinde kazan delinir ise servis onu söktürmenizi isteyebilirim dedi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt