Bulaşık Makinamız Bardaklarda Beyaz İz bırakıyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
meebbe meebbe, bnm makine 401 x Vestel . Sanırsam suların kireçli olmasından kaynaklı dunde bahsettim aynı makine annem onlar kullanıyor böyle bir sorun yok buradaki yorumlarda deterjan vs olabilir diye söylendi deterjan parlatıcı tuz iki makina da da ayni .
sular sıkıntılı ama işte çözüm yok belli yıkamadan sonra düzelecek dendi ama bekliyorum bakalım
bu vestel 401 serisinde bulaşık makinesi yikama bitip durulmaya geçtiğinde su alındıktan sonra öyle bir basınç olusuyorki kapak patlıcak gibi oluyor sizlerin makinada oluyormu ? 50dk program da oluyor bu nu A Ado hocam cevap verir inşallah. Bu sorunlara . Ama Vestel bulaşık makinesi yıkamada hakkını veriyor
anladım hocam bende dediğiniz gibi sudan şüphelenmeye başladım .

Benim süper 50 de ve diğerlerinde kapakta şişme vs sorun olmuyor.Tahminimce pompa suyu atarken vakum oluşturuyor yada sıcak tan dolayı buhar basıncı oluşturuyor olabilir.Ado hocam yazarsa bilgileniriz tabi.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe, quantumda zaten parlatıcı var, parlatıcıyı en düşük ayara alıp 2-3 yıkama o şekilde gözlemleyin. önceki mesajımda yazmıştım kullanma şekillerini , fazla parlatıcı kaynaklı olabilir sizin sorununuz.
deneriz hocam sırasıyla burada yazan her şeyi deneyerek çözüm üretmeye çalışacağım ancak yukarı da arkadaşında dediği gibi sanırsam bu işin kaynağı su.

Düz toz iyiydi ya, tablet geldi mertlik bozuldu. :kiskis
aynen hocam ilginçtir marketlerde bırakıb toz detarjanı zaten zor buluyorduk artık clasic tabletler zor bulunur hale geldi.En son mintax toz + tuz + parlatıcı alacağım vallahi.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Doğru bulunduğum şehrin sularından kaynaklı olabilir kireç oranı çok fazla . Denemeler yapacağım
.bu basınç ile bilginiz var mı yukarıda yazdığım konuyu
okuyabildinizmi?
durulama esnasında içeride oluşan ısı tahliye olacak bir boşluk bulamayınca basınç meydana gelir, sıcaklık tahliye olacak bir boşluk bulamazsa kapağa baskı yapar. kısaca bir fizik kuralı olarak ısınan hava genleşir. muhtemelen kapağın tasarımı ile alakalıdır, bizim beko ve annemlerdeki boschta kapağın üzerinde ufak bir aralık var, durulama esnasında hafif bir sıcaklık çıkışı oluyor buradan. bu konu sizin gibi aynı makineyi kullanan diğer üyelerin ortak bir şikayeti değilse servisten destek alabilirsiniz.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
anladım hocam bende dediğiniz gibi sudan şüphelenmeye başladım .

Benim süper 50 de ve diğerlerinde kapakta şişme vs sorun olmuyor.Tahminimce pompa suyu atarken vakum oluşturuyor yada sıcak tan dolayı buhar basıncı oluşturuyor olabilir.Ado hocam yazarsa bilgileniriz tabi.

deneriz hocam sırasıyla burada yazan her şeyi deneyerek çözüm üretmeye çalışacağım ancak yukarı da arkadaşında dediği gibi sanırsam bu işin kaynağı su.

aynen hocam ilginçtir marketlerde bırakıb toz detarjanı zaten zor buluyorduk artık clasic tabletler zor bulunur hale geldi.En son mintax toz + tuz + parlatıcı alacağım vallahi.

mintax kötü bir marka değil hocam, eurotab Avrasya üretiyor, birçok zincir markaya fason üretim yapıyorlar. bundan 3-4 sene önce bimin bind markasını Henkel üretiyordu, sonuçta reklam ve pazarlama giderleri olmadığı için fiyatları düşük bu ürünlerin kalite olarak kötü oldukları için değil yani.

mesela Bormatik diye etimaden üretimi yerli malı bir deterjanımız var. ondada yıkamada leke çıkarmada hiçbir sorun yok hatta muadillerine göre kimyasal katkı yönünden çok daha tercih edilmesi gereken bir ürün fakat gelgelelim yıkama sonrasında bazı çamaşırlarda beyaz bir iz kalabiliyor.

bulaşık makinesini şöyle düşünün ; bir çaydanlığınız var, sularınızda kireçli. su ısınmaya başladıkça kireç tabakası ayrışmaya başlıyor ve çaydanlığın tabanına doğru çöküyor. siz çay doldurduğunuzda bu kirecin bir kısmı bardağınıza giriyor bir kısmı çaydanlıkta kalıyor. suyunuz kireçli ise kaynarken altını en kısık ayara alırsanız kireç kaynayarak tabandan yükselmez.

sizin bulaşık makinenizde şöyle bir seçeneğiniz var, birincisi bu suyu yumuşatacak bir tuz katkınız, ikincisi kalan kireçli suyu bardaklar(tabaklar vs...) üzerinden kaydıracak parlatıcınız var. çaydanlıktaki suyu en kısık ayarda açıp kirecin tabanda kalmasını sağlama tüyosunu bulaşık makinesindede doğru parlatıcı/tuz/deterjan kombini ile avantaja çevirebilirsiniz.

G Çevrimdışı

gezgin_ 

Aktif Üye
27 Ara 2017
188
46
durulama esnasında içeride oluşan ısı tahliye olacak bir boşluk bulamayınca basınç meydana gelir, sıcaklık tahliye olacak bir boşluk bulamazsa kapağa baskı yapar. kısaca bir fizik kuralı olarak ısınan hava genleşir. muhtemelen kapağın tasarımı ile alakalıdır, bizim beko ve annemlerdeki boschta kapağın üzerinde ufak bir aralık var, durulama esnasında hafif bir sıcaklık çıkışı oluyor buradan. bu konu sizin gibi aynı makineyi kullanan diğer üyelerin ortak bir şikayeti değilse servisten destek alabilirsiniz.
Aynı iki makinada bu basınç oluyor ya bir sıkıntı var ya da bu BM 401x serisinde bu şekilde diğer Vestel BM kullanıcıların da nasıldır ? , bundan önceki Vestel BM bu şekilde olmuyordu . A Ado hocam yorum yaparsa ona göre servis e yonelirim .

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Merhabalar,
Son 3 gündür bardak,çanak,çatal,kaşık,bıçak,çelik tencere ne varsa bembeyaz oldu, ne deterjan değiştirdik ne de başka birşey yaptık bir makine durduk yere bunu neden yapar , servise sordum sular kireçli tuz koyun dedi tuz ekledim yine sonuç aynı, ben olaya şöyle bir yorum getirdim acaba doğru mu yoksa yanlış mı düşünüyorum, bulaşık makinesini aldığımızdan beri hiç tuz koymadığımız için tuz haznesindeki reçine bozuldu o sebeple böyle beyazlatıyor olabilir mi, tuz kutusunun değişimi bu durumu düzeltebilir mi , makine grundig 5 programlı gdf5202

mehmet toprak Çevrimdışı

mehmet toprak 

Aktif Üye
22 Eki 2018
192
46
arkadaşlar ben deterjanı tamamen bıraktım limon tuzu+karbonat makinemde mis gibi kokuyor ve makinadan çıkan bardağa su koyunca su köpürmüyor.

Yusufturgut Çevrimdışı

Yusufturgut

Yeni Üye
26 Eki 2018
48
arkadaşlar bendede Arçelik A+6220 T bulaşık makinası var son 1 yıldır doğru dürüst bulaşık yıkamayı unuttu hep kirli çıkarıyor kanallar gözeneklerini temiz tutuyorum ama naapmam gerekiyor bir kaç kere taplet değiştirdik sonuç kirli bulaşığa devam ne yapmamız gerekiyor yorumlarınız bekliyorum

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
öncelikle bulaşık makinasının fıskiye deliklerini kontrol edin tıkalı olanlarını sökülebiliyorsa söküp sökülemiyorsa yerinde temizleyin.küvet filterisini temizleyin.sonra bulaçık makina temzileci ile boş içi boş bir yıkama yaptırın tuz kabına muhakkak tuz koyun.deterjandaki tuz reçine için yeterli değil zaten durulama önceside bu tuz atılır .tuz kabınsa tuz olmadığı için durulama sert su ile yapıldığından haliyle lekeli çıkacak.parlatıcı bölümüne bizim hanım beyaz sirke koyar sizde kullanabilirsiniz.

Merhabalar,
Son 3 gündür bardak,çanak,çatal,kaşık,bıçak,çelik tencere ne varsa bembeyaz oldu, ne deterjan değiştirdik ne de başka birşey yaptık bir makine durduk yere bunu neden yapar , servise sordum sular kireçli tuz koyun dedi tuz ekledim yine sonuç aynı, ben olaya şöyle bir yorum getirdim acaba doğru mu yoksa yanlış mı düşünüyorum, bulaşık makinesini aldığımızdan beri hiç tuz koymadığımız için tuz haznesindeki reçine bozuldu o sebeple böyle beyazlatıyor olabilir mi, tuz kutusunun değişimi bu durumu düzeltebilir mi , makine grundig 5 programlı gdf5202
hiç tuz koyulmadıysa reçine ölmüştür. yanlız tuz koyduktan 3-5 yıkama yapın.çünkü makina üreticiler 3-5 yıkamada reçine rejenerasyon işlemi yapıcak şekilde programlar. 3-5 yıkama sonrası düzelmezse tuz kabı değişimi gerekli.

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

gezgin_ 

Aktif Üye
27 Ara 2017
188
46
Ben bu bu konuda yazmıştım. Bulunduğum şehrin sularında kireç var evet servis kalibrasyon ayarı dediler birşey yapıp gittiler 20 _30 yıkamadan sonra düzelir dediler ama devam ediyor acaba bu tuz haznesinde mı arıza var bilmiyorum bildiğin tuz tadı var bulaşıkları n üzerinde lekeli herşey yaptım deterjan az fazla koydum parlatıcı ayarı yaptım yine aynı yıkamada sorun yok çok temiz yıkıyor ama işte en son aşamada bulaşık lar sorunlu cikio napiyimki.

IMG_20181117_110412.jpg
IMG_20181103_163837.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Ben bu bu konuda yazmıştım. Bulunduğum şehrin sularında kireç var evet servis kalibrasyon ayarı dediler birşey yapıp gittiler 20 _30 yıkamadan sonra düzelir dediler ama devam ediyor acaba bu tuz haznesinde mı arıza var bilmiyorum bildiğin tuz tadı var bulaşıkları n üzerinde lekeli herşey yaptım deterjan az fazla koydum parlatıcı ayarı yaptım yine aynı yıkamada sorun yok çok temiz yıkıyor ama işte en son aşamada bulaşık lar sorunlu cikio napiyimki.

IMG_20181117_110412.jpg
IMG_20181103_163837.jpg
dosyayı indirip kontrol sağlayabilirsiniz. PDF dosyası içinde yıkamayla alakalı bütün bilgiler mevcut

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt