Bulaşık Makinamız Bardaklarda Beyaz İz bırakıyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
finsh pek tavsiye ettiğim marka değildir. Piyasada çok sahtesi mevcut, bir keresinde bölge dışındaki müşterimizin talebi üzerine hizmet sağladım. Aynı deterjan markasına aitti, Koskoca migrostan almış, ama sahte çıktı. Deterjanın saklama koşulu çok önemli rutubet ve nem görmemesi gerekiyor. Siz kuru yerde muhafaza edebilirsiniz ama satın aldığınız firma saklama depolarında yanlış bölglerede muhafaza etmişse yine deterjan özelliğini kaybeder. bunu tespit etmek imkansızdır.
Kendi evimde kullanıyorum eşim çok memnun. ayrıca pirilin 3in1 arada sıvı deterjanı mevcut kullananlar çok memnunlar hemde fiyatı uygun.
Bu demek olmuyor ki sizde de aynı sonucu verecek B berkb nin dediği gibi suyun sertliği ve kireç oranına göre tuz parlatıcı deterjan ayrı ayrı da kullanmak yada makinanın tuz ayarını su seviyesine göre değiştirmek gerekebilir.

Buradan çıkarılacak sonuç tek seferde çözüme ulaşmayabilir. kimi yerlerde deterjanlar ayrı ayrı kullanılması gerekir. kimi yerlerde 3ü1 arada ile sonuç güzel olabilir. Ama hem 3ü1 arada kullanıp hemde parlatıcı veya tuz kullanmanız sakıncalıdır. parlatıcı kanserojen madde içerir fazlası zarardır. tuz kullanırken tablet kullanmak sakıncalıdır çünkü suyu fazla yumuşatabilir.
İyi bir perfonmas almak istersen deneyerek yada bilir kişiden bilgi alarak göreceksiniz.
iyi günler.
valla hocam evde hanım çözüm bekliyor:saskin

şok un mintax ından mı alsam rn azından ucuz.Şimdi tuz koysam önceki gibi daha beter olacak biliyorum.Parlatıcı bizde sevmiyoruz bardaklarda çatal kaşıklarda yağlımsı bir yapı bırakıyor.

tüm arkadaşların çözüm önerisini bekliyorum yinede.

bugün çamaşır suyu ile bir temizlik yaptıralım daha sonra uzun programda bir yıkama yaptırsın eşim çıkan sonuçları yazarım tekrar.
A Ado hocam pek sessiz kaldı umarım hastalık falan yoktur malum mevsim şartları.İyimisiniz hocam?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
valla hocam evde hanım çözüm bekliyor:saskin

şok un mintax ından mı alsam rn azından ucuz.Şimdi tuz koysam önceki gibi daha beter olacak biliyorum.Parlatıcı bizde sevmiyoruz bardaklarda çatal kaşıklarda yağlımsı bir yapı bırakıyor.

tüm arkadaşların çözüm önerisini bekliyorum yinede.

bugün çamaşır suyu ile bir temizlik yaptıralım daha sonra uzun programda bir yıkama yaptırsın eşim çıkan sonuçları yazarım tekrar.
A Ado hocam pek sessiz kaldı umarım hastalık falan yoktur malum mevsim şartları.İyimisiniz hocam?
dosyayı indirip kontrol sağlayabilirsiniz. PDF dosyası içinde yıkamayla alakalı bütün bilgiler mevcut.
mintax güzel ve eski marka çok kullanan çevrem olmadığı için yorum yapmam yanlış olur.

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Aklıma gelenler;
- Çamaşır makinesinin su fışkırtan kanatlarını söküp temizleyin.
- Makineyi %100 dolulukta çalıştırmayın.
- Makine temizleyici kullanın.
- Bir süre farklı deterjanlar kullanın. Prill gold veya fairy olabilir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Aklıma gelenler;
- Çamaşır makinesinin su fışkırtan kanatlarını söküp temizleyin.
- Makineyi %100 dolulukta çalıştırmayın.
- Makine temizleyici kullanın.
- Bir süre farklı deterjanlar kullanın. Prill gold veya fairy olabilir.

aslında bu sorun tam anlamı ile makineyi çekip arkasını temizleyip ,musluk ağzına manyetik kireç önleyici takıp , finish quantum makine temizleyicisinle temizlik yapmamızla eş zamanlı olarak baş gösterdi tekrar.Tabi yeni finish quantum pakete de geçti eşim.Hatta fiskiyeleri eşim söküp temizlemiş musluk altında yıkamıştı sorun yoktu.

artık birkaç deneme ile sorunu bulmaya çalışacağım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

dosyayı indirip kontrol sağlayabilirsiniz. PDF dosyası içinde yıkamayla alakalı bütün bilgiler mevcut.
mintax güzel ve eski marka çok kullanan çevrem olmadığı için yorum yapmam yanlış olur.
verdiğiniz makele çok faydalı bilgiler içeriyor özellikle bulaşıkların kirli halde atılması vs.

Ancak desiğim gibi detarjan yeni ve orijinal gibi duruyor.Makine temiz ve sorun görülmüyor.Şuan yıkama programı ve detarjan üzerinde yoğunlaştım.Sanırsam detarjan yaramaz olunca kireç önleme özelliğide kötü oluyor.

Son düzenleme:
newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
meebbe meebbe bulaşık makinesi kullanımında yanlış yapılan o kadar çok şey var ki. oysa o çözümü çok basit bu sıkıntıların.

- öncelikle şebeke suyundan başlayalım, kireç var mı ? evet, o zaman bulaşık makinesi tuz haznesini doldurun ama tuzu boşalttığınız gibi bırakmayın, alın elinize bir çatal/bıçak döktüğünüz tuzu güzelce karıştırın, suyla karışıp havalansın, çimento gibi yığılmasın hemen.

- gelelim parlatıcıya, parlatıcınızı koyduktan sonra en düşük ayara getirin, fazlası daha çok parlatır diye birşey yok, fazlasıda iz yapar.

- şimdi en önemli mesele nedir ? elbette deterjan. makinemize tuzu koyduk, parlatıcıda koyduk, peki deterjanı neden içerisinde tuz parlatıcı olan tablet kullanıyoruz ? piyasada hemen hemen bütün tabletler 8'i bir arada, 12'si bir arada, hepsi alayı multisi platini bir arada... eee biz zaten onun içinde olanları makineye koyuyoruz birde tabletle birlikte koyunca yıkama yapan suyun kimyası iyice çorba oluyor.

- bizim makinenin en güzel sorunsuz çalıştığı zamanlar, tuz+parlatıcı+toz deterjan kombininde çalıştığı zamanlardı. fakat hanımlara zahmetli geliyor bu iş, birde yer kaplaması muhafaza etmesi falan istemiyorlar. bu kombine ilave olarak tuz+parlatıcı+sıvı deterjanda kullanılabilir fakat oda çok pahalıya geliyor.

- burada önemli kriter şu, deterjanda yıkama dışında katkı malzemesi olmayacak. sen tuzunu parlatıcını koy ama deterjanla takviye yapma, zaten makinenin kendi fonksiyonunda var kireç önleme ve parlatma özelliği, daha fazlası daha fazlasını vermiyor. ben tuz parlatıcı koymayacağım hepsi bir arada tablet koyacağım dersen o zaman bende derim ki bunların hepsi pazarlama stratejisi, hemen her marka içinde az katkı olanı 10 birim fiyata satıyorsa full katkı olanı 20 birim fiyata satıyor. müşteride oluşan algı daha iyisi olsun, araba değil ki bu abs airbag klima üst donanım gibi fiyat farkı olsun, tuzun parlatıcının maliyeti nedir, tamamen algı yönetimi. o yüzden hem ekonomik hemde daha üst performans için tüm bileşenleri ayrı ayrı kullanmak daha mantıklı ve sağlıklı bence.

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
newrophat newrophat, hocam ben böyle düşünerek bir ara Finish classic aldım. 2 özelliği olan. (sonuçta tuz ve parlatıcıyı ben koyuyorum diye)
Bardaklarda parmak izleri bile duruyordu. Temizlemesi yetersizdi.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
newrophat newrophat, hocam ben böyle düşünerek bir ara Finish classic aldım. 2 özelliği olan. (sonuçta tuz ve parlatıcıyı ben koyuyorum diye)
Bardaklarda parmak izleri bile duruyordu. Temizlemesi yetersizdi.
aynen en başta bizde clasic + tuz+parlatıcı kullanıyorduk makine canavar gibiydi.

ancak sonraları performans düştü.Parmak izleri bile duruyordu.

G Çevrimdışı

gezgin_ 

Aktif Üye
27 Ara 2017
188
46
meebbe meebbe, bnm makine 401 x Vestel . Sanırsam suların kireçli olmasından kaynaklı dunde bahsettim aynı makine annem onlar kullanıyor böyle bir sorun yok buradaki yorumlarda deterjan vs olabilir diye söylendi deterjan parlatıcı tuz iki makina da da ayni .
sular sıkıntılı ama işte çözüm yok belli yıkamadan sonra düzelecek dendi ama bekliyorum bakalım
bu vestel 401 serisinde bulaşık makinesi yikama bitip durulmaya geçtiğinde su alındıktan sonra öyle bir basınç olusuyorki kapak patlıcak gibi oluyor sizlerin makinada oluyormu ? 50dk program da oluyor bu nu A Ado hocam cevap verir inşallah. Bu sorunlara . Ama Vestel bulaşık makinesi yıkamada hakkını veriyor

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
meebbe meebbe, quantumda zaten parlatıcı var, parlatıcıyı en düşük ayara alıp 2-3 yıkama o şekilde gözlemleyin. önceki mesajımda yazmıştım kullanma şekillerini , fazla parlatıcı kaynaklı olabilir sizin sorununuz.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
G gezgin_, deterjan parlatıcı iki makinedede aynı peki 2 makinede aynı şebeke suyunu mu kullanıyor ?

her suyun sertlik derecesi kireç yoğunluğu farklıdır. her makinede standart tuz/parlatıcı/detarjan oranı işe yaramayabilir, doğru ayarı bulana kadar kendiniz azaltıp çoğalarak demeyeceksiniz.

G Çevrimdışı

gezgin_ 

Aktif Üye
27 Ara 2017
188
46
G gezgin_, deterjan parlatıcı iki makinedede aynı peki 2 makinede aynı şebeke suyunu mu kullanıyor ?

her suyun sertlik derecesi kireç yoğunluğu farklıdır. her makinede standart tuz/parlatıcı/detarjan oranı işe yaramayabilir, doğru ayarı bulana kadar kendiniz azaltıp çoğalarak demeyeceksiniz.
Doğru bulunduğum şehrin sularından kaynaklı olabilir kireç oranı çok fazla . Denemeler yapacağım
.bu basınç ile bilginiz var mı yukarıda yazdığım konuyu
okuyabildinizmi?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt