bu ssd'de dram veya hmb var mı?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Muhtemelen montaj hatlarına özel markalara temin edilen bir ürün. Herhangi bir dokumanda dram bilgisine bende rastlamadım. HMB bilgisi de mevcut değil. Bu arada birşey farkettim, micron datasheet sayfalarını son kullanıcıya kapatmış. Sadece sektör profesyonellerinin kurumsal e-posta adresleriyle kayıt kabul ediyor. O yüzden datasheet sayfaları görüntülenmiyor. Ancak acar Yapay Zekamız erişebiliyor. :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Muhtemelen montaj hatlarına özel markalara temin edilen bir ürün. Herhangi bir dokumanda dram bilgisine bende rastlamadım. HMB bilgisi de mevcut değil. Bu arada birşey farkettim, micron datasheet sayfalarını son kullanıcıya kapatmış. Sadece sektör profesyonellerinin kurumsal e-posta adresleriyle kayıt kabul ediyor. O yüzden datasheet sayfaları görüntülenmiyor. Ancak acar Yapay Zekamız erişebiliyor. :)
Muhtemelen öyledir.
Samsung'un EVO serisini bile zar zor kullanıyor üreticiler.
Bazı serilerde belki PRO işte.
Toptan maliyet meselesi.
Çoğunluk nasılsa limitlerinde kullanmayacak düşüncesi.
Haksız da sayılmazlar.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
evet hocam doğrudur ilk mesajdada belirttiğim üzere fabrikasyon laptop üzerinde çıkan ssd.

Muhtemelen öyledir.
Samsung'un EVO serisini bile zar zor kullanıyor üreticiler.
Bazı serilerde belki PRO işte.
Toptan maliyet meselesi.
Çoğunluk nasılsa limitlerinde kullanmayacak düşüncesi.
Haksız da sayılmazlar.
Hocam peki bilgisayara bir yazılım vs. kursak öğrenemezmiyiz içinde dram veya hmb durumunu? varmı böyle bir yazılım ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Hocam peki bilgisayara bir yazılım vs. kursak öğrenemezmiyiz içinde dram veya hmb durumunu? varmı böyle bir yazılım ?
HMB den kastınız ne bilmiyorum.
Ben SSD tercih ederken kullanılan NAND tipine değil de, IOPS ve TBW'ye bakıyorum.
Ürünün performansı sizi tatmin etmiyorsa değiştirin derim.
Genel performanstan memnunsanız gerisini sorun etmeyin.

Şu aralar SSD bolluğu nedeniyle piyasa iyi diyebiliriz.
970 EVO Plus, 980 Pro, KC3000 gibi SSD'ler güzel fiyatlara bulunabiliyor.
Sahip olduğu maksimum IOPS değerleri SSD'nin bulunacağı sınıfı az çok belirler.
DRAM yoksa zaten ucuzluk için üretilmiştir deriz.
DRAM yerine SSD'nin NAND belleğini önbellekleme için kullanıyor diyebiliriz.
Muhtemelen HMB dediğiniz şey bu.
Ucuzluk odaklı SSD'lerde bu yöntem kullanılır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri