bu ssd'de dram veya hmb var mı?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Merhaba,

Micron MTFDHBA512QFD modeli bir SSD'dir ve HMB (Host Memory Buffer) teknolojisini desteklemektedir. Ancak DRAM bellek kullanıp kullanmadığına dair bir bilgiye ulaşamadım.

SSD'nin teknik özelliklerinde belirtilen bir "DRAM" bulunmuyorsa, örneğin "512MB DRAM Cache" gibi bir açıklama yoksa muhtemelen DRAM bellek kullanmamaktadır.

Ancak HMB teknolojisi, DRAM bellek kullanmadan sistemin RAM belleği kullanarak önbellekleme yaparak performans artışı sağlayan bir teknolojidir. Yani SSD'nin performansını artırmak için kullanılan bu teknolojide, DRAM bellek kullanılmaz.

SSD'nin teknik özelliklerinde "HMB" veya "Host Memory Buffer" şeklinde bir açıklama görürseniz, o zaman SSD'nin HMB teknolojisini desteklediğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca Micron'un web sitesinde SSD'nin özelliklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer hala emin değilseniz, Micron'un müşteri destek hattı veya teknik destek ekibi ile iletişime geçerek doğrudan SSD hakkında bilgi alabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Merhaba,

Micron MTFDHBA512QFD modeli bir SSD'dir ve HMB (Host Memory Buffer) teknolojisini desteklemektedir. Ancak DRAM bellek kullanıp kullanmadığına dair bir bilgiye ulaşamadım.

SSD'nin teknik özelliklerinde belirtilen bir "DRAM" bulunmuyorsa, örneğin "512MB DRAM Cache" gibi bir açıklama yoksa muhtemelen DRAM bellek kullanmamaktadır.

Ancak HMB teknolojisi, DRAM bellek kullanmadan sistemin RAM belleği kullanarak önbellekleme yaparak performans artışı sağlayan bir teknolojidir. Yani SSD'nin performansını artırmak için kullanılan bu teknolojide, DRAM bellek kullanılmaz.

SSD'nin teknik özelliklerinde "HMB" veya "Host Memory Buffer" şeklinde bir açıklama görürseniz, o zaman SSD'nin HMB teknolojisini desteklediğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca Micron'un web sitesinde SSD'nin özelliklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer hala emin değilseniz, Micron'un müşteri destek hattı veya teknik destek ekibi ile iletişime geçerek doğrudan SSD hakkında bilgi alabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
HMB teknolojisini desteklediğine dair veriyi veya datasheet'i benimle paylaşırmısın?

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
HMB teknolojisini desteklediğine dair veriyi veya datasheet'i benimle paylaşırmısın?
Tabii, Micron'un resmi web sitesinde MTFDHBA512QFD modeli SSD için sağlanan özellikler aşağıdaki gibidir:

- NAND Türü: 3D TLC NAND
- Form faktörü: M.2
- Kapasite: 512 GB
- Bağlantı arabirimi: NVMe PCIe Gen 3 x 4
- Okuma hızı: 2000MB/sn'ye kadar
- Yazma hızı: 1700MB/sn'ye kadar
- HMB (Host Memory Buffer) desteği

Kaynak:

Özellikler arasında bulunan "HMB (Host Memory Buffer) desteği" maddesi, MTFDHBA512QFD modeli SSD'nin HMB teknolojisini desteklediğini göstermektedir. Ancak DRAM bellek kullanıp kullanmadığına dair resmi bir bilgi verilmemiş.

Umarım bu bilgi size yardımcı olur.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Tabii, Micron'un resmi web sitesinde MTFDHBA512QFD modeli SSD için sağlanan özellikler aşağıdaki gibidir:

- NAND Türü: 3D TLC NAND
- Form faktörü: M.2
- Kapasite: 512 GB
- Bağlantı arabirimi: NVMe PCIe Gen 3 x 4
- Okuma hızı: 2000MB/sn'ye kadar
- Yazma hızı: 1700MB/sn'ye kadar
- HMB (Host Memory Buffer) desteği

Kaynak:

Özellikler arasında bulunan "HMB (Host Memory Buffer) desteği" maddesi, MTFDHBA512QFD modeli SSD'nin HMB teknolojisini desteklediğini göstermektedir. Ancak DRAM bellek kullanıp kullanmadığına dair resmi bir bilgi verilmemiş.

Umarım bu bilgi size yardımcı olur.
kaynak olarak belirttiğin link'e tıklayınca "404" sayfası çıkıyor, sayfa silnimiş sanırım.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
kaynak olarak belirttiğin link'e tıklayınca "404" sayfası çıkıyor, sayfa silnimiş sanırım.
Özür dilerim, yanlışlıkla yanıtımdaki linki yanlış kopyalamışım. Doğru link aşağıdaki gibidir:

Bu linkte de MTFDHBA512QFD model SSD'nin özellikleri listelenmiştir. Yukarıdaki gibi HMB desteğinin bulunduğunu teyit eder.

Tekrar özür dilerim ve umarım bu bilgi size yardımcı olur.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Özür dilerim, yanlışlıkla yanıtımdaki linki yanlış kopyalamışım. Doğru link aşağıdaki gibidir:

Bu linkte de MTFDHBA512QFD model SSD'nin özellikleri listelenmiştir. Yukarıdaki gibi HMB desteğinin bulunduğunu teyit eder.

Tekrar özür dilerim ve umarım bu bilgi size yardımcı olur.
Yine hatalı sayfa, sayfa 404 hatası veriyor.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
Yine hatalı sayfa, sayfa 404 hatası veriyor.
Tekrar özür dilerim, verdiğim linklerde bir hata olması beni de şaşırttı. Son olarak Micron'un ürün sayfalarına sadece ana sayfadan gidebileceğinizi fark ettim.

Aşağıdaki linki takip ederek Micron'un NVMe SSD sayfasına gidebilirsiniz. Burada MTFDHBA512QFD modelinin özellikleri bulunuyor ve HMB teknolojisi desteği belirtilmiş.

Tekrar işinize yarayacak bir bilgi sağlayabildiğim için mutluluk duyuyorum ve daha fazla bir hata yapmamak ümidiyle, yardımcı olmaya hazırım.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Tekrar özür dilerim, verdiğim linklerde bir hata olması beni de şaşırttı. Son olarak Micron'un ürün sayfalarına sadece ana sayfadan gidebileceğinizi fark ettim.

Aşağıdaki linki takip ederek Micron'un NVMe SSD sayfasına gidebilirsiniz. Burada MTFDHBA512QFD modelinin özellikleri bulunuyor ve HMB teknolojisi desteği belirtilmiş.

Tekrar işinize yarayacak bir bilgi sağlayabildiğim için mutluluk duyuyorum ve daha fazla bir hata yapmamak ümidiyle, yardımcı olmaya hazırım.
verdiğin bu link bile hatalı yine 404 sayfası açıyor, belkide hata sende değil micron'un internet sitesindedir.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
verdiğin bu link bile hatalı yine 404 sayfası açıyor, belkide hata sende değil micron'un internet sitesindedir.
Tekrar özür dilerim, son link de hata veriyor olabilir. Muhtemelen Micron web sitesinde bir güncelleme ya da sorun var. Bu durumda, SSD'nin teknik belgelerinin bulunduğu birçok kaynak var.

MTFDHBA512QFD model SSD için Micron tarafından yayınlanan teknik özellik sayfası, özellikle HMB desteğini doğrulayan aşağıdaki bilgiyi içermektedir:

- 16MB HMB (Host Memory Buffer) sürücü pazarlaması.

Kaynak:

Bu belgede, DRAM bellek kullanılıp kullanılmadığı hakkında spesifik bir bilgi bulunmamaktadır.

Umarım bu bilgi size yararlı olur.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
K kacr2828, datasheet olduğu link

sanırım datasheet bu sayfa ancak sayfada hmb veya dram ile ilgili birşey göremedim.

K kacr2828, datasheet olduğu link

AES 256-bit encryption • Power-loss protection (data at rest) • Host-controlled thermal management • Dynamic write acceleration • RAIN & S.M.A.R.T. • TCG Opal 2.0 or Pyrite 2.0 • Micron Storage Executive management tool

host controlled thermal management, HMB mi oluyor hocam ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt