Bu kış (2019>2020) Ne kadara ısındık?Kış Nasıl Geçti?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sorması ayıp içersi genelde kaç derecelerde seyrediyor?

Hiç ölçmedim açıkçası. Elimde de referans olabilecek bir ölçüm cihazı yok maalesef ama dışarıdan geldiğinizde evin ısısı insanın yüzüne vuruyor diyebilirim.
Şimdi yeni faturayı elime aldım, 253 TL gelmiş bu ay, birim fiyat ne kadar onu anlamaya çalışıyorum.
SAMGAZ'ın sitesinden bakayım dedim, siteye erişim yok şu an.

Sizin şehirde birim fiyat pahalı sanırım.
Birim fiyat faturanızda tam olarak ne diye geçiyor?
Bizdeki faturada "Tük.Dönemi.Per.Stş.Fiy. (TL/kWh)" diye bir ibare var, bu birim fiyat sanırım ama çok düşük? :alala

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hiç ölçmedim açıkçası. Elimde de referans olabilecek bir ölçüm cihazı yok maalesef ama dışarıdan geldiğinizde evin ısısı insanın yüzüne vuruyor diyebilirim.
Şimdi yeni faturayı elime aldım, 253 TL gelmiş bu ay, birim fiyat ne kadar onu anlamaya çalışıyorum.
SAMGAZ'ın sitesinden bakayım dedim, siteye erişim yok şu an.

Sizin şehirde birim fiyat pahalı sanırım.
Birim fiyat faturanızda tam olarak ne diye geçiyor?
Bizdeki faturada "Tük.Dönemi.Per.Stş.Fiy. (TL/kWh)" diye bir ibare var, bu birim fiyat sanırım ama çok düşük? :alala

Ben geçmiş dönem yuvarlamayı çıkarıp ,devreden yuvarlama dahil toplam tutarı m3 e bölüp hesaplıyorum.kdv dahil birim fiyat çıkıyor.Doğalgaz da elektrik su gibi okuma , dağıtım , ıvır zıvır sabit ücretli eklentiler olmadığı için net tutarı gösteriyor.

15836154153806351391041363620977.jpg

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Bizim kombi sabit 45 derecede. Çok soğuk veya rüzgarlı olunca 50 dereceye alıyorum. Geçen sene en fazla 280 lira civarı fatura gelmişti sanırım. Bu sene de aynı şekilde, 45 derecede kullanmamıza rağmen Ocak ayında 509 lira geldi ama içeride nereden geldiğini bilemediğim bir serinlik vardı. Bu arada binada yalıtım yok. Ben de geçen ay 50 derceye aldım kombiyi ve geçen ay ilginç bir şekilde 501 lira geldi fatura. Dedim herhalde ısı arttıkça tasarruf yapmaya başlıyor kombi. Ya da firma çalışanları kafalarına göre kesiyor faturaları.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bizim kombi sabit 45 derecede. Çok soğuk veya rüzgarlı olunca 50 dereceye alıyorum. Geçen sene en fazla 280 lira civarı fatura gelmişti sanırım. Bu sene de aynı şekilde, 45 derecede kullanmamıza rağmen Ocak ayında 509 lira geldi ama içeride nereden geldiğini bilemediğim bir serinlik vardı. Bu arada binada yalıtım yok. Ben de geçen ay 50 derceye aldım kombiyi ve geçen ay ilginç bir şekilde 501 lira geldi fatura. Dedim herhalde ısı arttıkça tasarruf yapmaya başlıyor kombi. Ya da firma çalışanları kafalarına göre kesiyor faturaları.

Hocam kombiniz ne bilmiyorum ama ısı kaybından ötürü petekler fazla soğuduysa kombi sık çalışmış olabilir.
Yoksa 220 TL farkın başka bir açıklaması olmaz bence. (Okumayı yapan kişi bir hata yapmadıysa.)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben geçmiş dönem yuvarlamayı çıkarıp ,devreden yuvarlama dahil toplam tutarı m3 e bölüp hesaplıyorum.kdv dahil birim fiyat çıkıyor.Doğalgaz da elektrik su gibi okuma , dağıtım , ıvır zıvır sabit ücretli eklentiler olmadığı için net tutarı gösteriyor.

Firmanın sitesinde hesaplama formülü vardı ama siteye erişemiyorum.
Şöyle söyleyeyim o zaman, vergiler vs dahil 253 TL bu ay gelen fatura, tükettiğimiz gaz miktarı 142 metreküp. :bilmiyom
(Faturada sayaçtan ölçülen hacim 142 m[SUP]3 [/SUP]diyor.)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
meebbe meebbe sizin faturayı da şöyle bir incelediğimde aramızda tüketim olarak fazla bir fark yok. Faturanızda bir anormallik yok bence.
Bu arada biz 2010'dan beri doğalgaz kullanıyormuşuz, o dönemki faturalarda 200'ü bulan yokmuş. :haha1
Kombi de 10 senelikmiş, 11 değil. :sirit

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Amin mert ,amin.
Bizim ev 90m2 ,tüm odalar banyo hariç açık,bu yıl mantolama yapılacak ,boya ile olacak ,daha da az öderiz :)
Benim ortanca baldız sülalenin derecesi gibidir ,ya kolay ısınmaz,veya çok terler cam-çerçeve açtırır,biz baldızla "evin ısındığına" kanaat getirdik,ocak sonunda gelmişti ,"alo kapat şunu çok sıcak "dedi , evin içi 23 derece idi hem termostat derecesi hemde mini derece ki ikiside aynı gidiyor, kontrolü de onlarla yapıyorum,gerçekten hiç üşümedik :)
Baldız'ın termostatı sağlamdır inşallah... :hihi

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Hocam kombiniz ne bilmiyorum ama ısı kaybından ötürü petekler fazla soğuduysa kombi sık çalışmış olabilir.
Yoksa 220 TL farkın başka bir açıklaması olmaz bence. (Okumayı yapan kişi bir hata yapmadıysa.)
Kombi Vaillant marka. 2012 yılında eve taşındığımızdan beri kullanıyoruz. Aslında gelen zamlardan sonra 500 lira gelmesine şaşırmadım ama ikinci faturanın aynı gelmesi şaşırttı. Bu arada kombi en başından beri su eksiltiyor ve nedenini hala bulamadım. Birkaç güne bir biraz su ekliyorum. Bakıma gelenler de kombide, genişleme tankında sıkıntı yok dediler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kombi Vaillant marka. 2012 yılında eve taşındığımızdan beri kullanıyoruz. Aslında gelen zamlardan sonra 500 lira gelmesine şaşırmadım ama ikinci faturanın aynı gelmesi şaşırttı. Bu arada kombi en başından beri su eksiltiyor ve nedenini hala bulamadım. Birkaç güne bir biraz su ekliyorum. Bakıma gelenler de kombi de, genişleme tankında sıkıntı yok dediler.

Basınç düşüyorsa, genleşme tankında hava bitmediyse, su almıyorsa, tesisatta veya peteklerden birinde kaçak olabilir mi?
Peteklerden su akma sesi, veya hava sesi geliyor mu dikkatle dinlediğinizde?
Evde soğuk nereden geliyor?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Basınç düşüyorsa, genleşme tankında hava bitmediyse, su almıyorsa, tesisatta veya peteklerden birinde kaçak olabilir mi?
Peteklerden su akma sesi, veya hava sesi geliyor mu dikkatle dinlediğinizde?
Evde soğuk nereden geliyor?
Eve ilk taşındığımızda bu su eksiltme olayını farkettim. İlk iş peteklere baktım ve parkelerin altından gelen borularla petek borularının birleşim yerlerinin iyi sıkılmadığını ve bu birleşim yerlerinin ıslak olduğunu farkettim. Bütün peteklerin borularını sıktık, hatta bir süre takip ettim borularda ıslaklık oluyor mu diye ama bir sıkıntı görmedim. Kombiden kaynaklabileceğini düşünerek yıllık bakıma gelen arkadaşlara söyledim durumu ama onlar da kombi de bir sorun olmadığını söylediler. Peteklerde su akma sesi ancak kombide su azaldığında oluyor. Su ekleyince ses kalmıyor zaten. Hatta deneme amaçlı yazın da kombiye su ekleyip, petekler yanmadan da su eksiltiyor mu diye emin olmak istedim ve su eksiltmeye devam etti. Ben her hafta su eklemeye alışkınım da; esas merak ettiğim, bu eksilen su nereye gidiyor?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eve ilk taşındığımızda bu su eksiltme olayını farkettim. İlk iş peteklere baktım ve parkelerin altından gelen borularla petek borularının birleşim yerlerinin iyi sıkılmadığını ve bu birleşim yerlerinin ıslak olduğunu farkettim. Bütün peteklerin borularını soktuk, hatta bir süre takip ettim borularda ıslaklık oluyor mu diye ama bir sıkıntı görmedim. Kombiden kaynaklabileceğini düşünerek yıllık bakıma gelen arkadaşlara söyledim durumu ama onlar da kombi de bir sorun olmadığını söylediler. Peteklerde su akma sesi ancak kombide su azaldığında oluyor. Su ekleyince ses kalmıyor zaten. Hatta deneme amaçlı yazın da kombiye su ekleyip, petekler yanmadan da su eksiltiyor mu diye emin olmak istedim ve su eksiltmeye devam etti. Ben her hafta su eklemeye alışkınım da; esas merak ettiğim, bu eksilen su nereye gidiyor?

Peteklerin üzerlerinde havalarını almak için bir purjör var, onu anahtarı ile açıp su gelince kapatın, peteklerdeki havayı alın.
Tesisatınızda hava mevcut muhtemelen.

radyator-havasi-nasil-alinir.jpg

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Peteklerin üzerlerinde havalarını almak için bir purjör var, onu anahtarı ile açıp su gelince kapatın, peteklerdeki havayı alın.
Tesisatınızda hava mevcut muhtemelen.

radyator-havasi-nasil-alinir.jpg
Kaç sene önce onu da yapmıştım ama yine de yapayım rahat bir zamanda. Peki peteklerin alt kısımlarının serin, üst kısımlarını ise sıcak olması normal, değil mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kaç sene önce onu da yapmıştım ama yine de yapayım rahat bir zamanda. Peki peteklerin alt kısımlarının serin, üst kısımlarını ise sıcak olması normal, değil mi?

Değil. Ama bu peteğin soğuma hızıyla da ilgili bir durum. Her zaman bir sorun vardır denilemez bence.
Hiç tesisat temizliği & petek temizliği yapılmadıysa alt kısımlarda kireç tortusu ve çamur birikmiş olabilir.
Evde kendiniz de tesisat & petek temizliği yapabilirsiniz.
Şahsen bizim tesisattan bir miktar çamur çıkmıştı.

Pürjörden hava aldıkça tesisat basıncı düşer, basınç düştükçe tesisata su ekleyin kombiden, sonra tekrar hangi petekte hava varsa alın.
Böyle böyle sistemdeki havayı atarsınız.

Temizlik için de şöyle yapabilirsiniz, tüm petekleri kapatın. Sonra temizleyeceğiniz peteği açın ve kombiyi en yüksek sıcaklığa alın.
Kombi kısa sürede termostat yapacak yani o sıcaklığa ulaşacaktır.
Sonra tesisatınızda musluk varsa, kombinin altında boruya eklenmişse eğer, oraya bir hortum takıp lavaboya hortumu tutarak oradaki kirli suyu boşaltabilirsiniz.
Böyle böyle tüm petekleri sırayla birkaç kere iyice ısıtarak içindeki tortudan arındırabilirsiniz.

Onun haricinde petekleri tek tek söküp banyoya götürüp içine tazyikli su da basabilirsiniz benim gibi, bayağı zahmetli bir iş bu tabi.
Tazyikli su dediğim de, fıskiyeyi söküp, petek girişinden içine su basmaktı. Bu şekilde de biraz tortu çıkmıştı zannımca.

Tesisat temizliğini dışarıya da yaptırabilirsiniz tabi ama ilacın mutlaka kombiden ve sistemden atılması lazım.
15-20 dakikalık bir iş değil. İlaç sistemde veya kombide kalırsa, kombiye hasar verebiliyormuş zamanla.

Bunlar benim internetten araştırıp öğrendiğim bilgiler, kesin bir doğruluğu varmış gibi düşünmeyin tabi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt